Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   50 / 65
(#) Farkaspók válasza pipi hozzászólására (») Nov 18, 2019 /
 
Köszönöm az indító tippet, IRLZ44N lett a választás, kifogástalanul működik!
(#) pipi válasza Farkaspók hozzászólására (») Nov 18, 2019 /
 
A gate-val sorba tettél egy kis ellenállást ugye?
(#) tbarath válasza Farkaspók hozzászólására (») Nov 19, 2019 /
 
És ugye lehúzó ellenállást is a gate és a föld közé? Tipikusan 10k szokott lenni.
(#) GPeti1977 hozzászólása Nov 25, 2019 /
 
A /boot mappában létrehoztam egy fájlt amibe python-nal szeretnék írni, de a jogosultságot nem tudom megváltoztatni.
sudo chmod -v 777 /boot/valami.txt
Ha lefut,
megváltoztatva erre: rwx-rwx-rwx
De ha lekérdezem ls -l /boot/valami.txt akkor megintcsak -rwxr-xr-x marad a jogosultság.
(#) frekivalto hozzászólása Nov 29, 2019 /
 
Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó topikba írok, de elsőre ezt találtam...

Vettem egy HDMI 5" 800x480 P22670 Backpack w/ Touch kijelzőt azzal a céllal, hogy egy számítógéphez mint kijelzőt használhassam. Semmi extra, nem kell touch sem (van rajta) csak mint kijelzőt szeretném használni.

Van raj5ta egy HDMI és egy USB bemenet. Az USB bemenetre rátettem egy tápot, 2,5A-t bír.
A HDMI bemenetre rákötöttem most per pillanat egy laptopot, hogy megnézzem a múűködést.
A laptop képernyő menűjébe lépve nem ismeri fel, nem látja.
Ha rádugom egy linux gépre, azzal sem működik.

Van más egyéb teendőm is, kell e hozzá még valami, hogy a fent említett dologra használhassam?

Előre is köszönöm a segítő hozzászolásokat...

Üdv. Peti
(#) frekivalto hozzászólása Nov 29, 2019 /
 
Az előző hozzászólásomból kimaradt ez, pontos típus:
https://malnapc.hu/a2260-hdmi-5-inch-800x480-touchscreen-display-backpack

Leírás szerint:
képen látható eszköz egy rögzíthető, mini HDMI monitor, beépített érintőképernyővel. Egyszerű és nagyszerű! Használható bármilyen HDMI csatlakozóval rendelkező számítógéppel és kialakítása miatt könnyen rögzíthető valamilyen tokhoz, vagy sínhez. Egy TFP401 chip van benne a videódekódoláshoz, amely a kijelzőre van erősítve, szóval csak bedugod és már működik is.

A TFP401 egy erőteljes DVI/HDMI dekódoló. Fogadni tudja a titkosítatlan kódot (videót) és megjeleníti 24 bites színes képként. A HDCP-t nem támogatja. A kijelző 5"-os, körülbelül 13cm-es átmérőjű és 800x480 felbontású, elég, hogy a legtöbb szoftver fusson rajta, de nem túl nagy, hogy hordozható maradjon a különböző projektekhez.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) D_Zsolt hozzászólása Nov 30, 2019 /
 
Hogy állnak a rPi4 driverek jelenleg? Szeretnék egyet venni és kíváncsi volnék, hogy megy-e a dual display rendesen. Jelenleg két monitorral próbálnám, később kapna saját (két különböző) LCD-t. Esetleg valami friss link jól jönne, amiket az elmúlt fél órában találtam, azok a megjelenés utáni anomáliákról szólnak, nem tudom hol kellene keresnem az aktuális állást
(#) JZoli válasza frekivalto hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
A legtöbb számítástechnikai "egység" csak akkor ismeri fel a rádugott második monitort, tévét, ha bekapcsoláskor már be van dugva, és persze be is van kapcsolva. Próbáltad bedugott állapotban újraindítani a gépeket amin tesztelted? Ha nem talán egy próbát megér.
(#) frekivalto válasza JZoli hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Szia.

Köszönöm!
Már mindent megpróbáltam, semmi változás...
Valószínű, hogy a skálázva nincs beépítve a TFT kijelzo hardverbe. A grafikus kártyán legkisebb felbontása 800*600, ami még pont nem jó, a kijelzo 800*480 felbontással bír, és valószínű, hogy a frissítési frekvencia is kisebb lehet mint 60Hz.

Megy vissza a boltba.
(#) Bakman válasza JZoli hozzászólására (») Dec 2, 2019 / 1
 
Ezek a kijelzők sokkal butábbak, mint a normál társaik. Gyakran semmilyen infót nem közölnek magukról a számítógép (beleértve a Raspberry típusúakat is) felé. Ha nem állítod be az összedugás előtt a felbontást, el sem indulnak vagy mindenféle ákom-bákom látható rajtuk.

Az egykártyás számítógépekre lett kitalálva, azokon viszonylag könnyű megcsinálni a beállítást (SSH-n bejelentkezve vagy boot partíción), a rendszer tartalmaz ilyen lehetőséget. Az összetettebb operációs rendszerek elvárják, hogy a monitor maga nyilatkozzon arról, mit tud. Általában ez utóbbival van probléma.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 7, 2019 /
 
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata a HeStorban kapható HDMI VGA átalakítóval? Bővebben: Link
Ellátja a feladatát? Működne egy Orange Pi ONE panellel? Ez utóbbit kéne rákötnöm "hagyományos" VGA monitorra.
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2019
(#) Feri007 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 8, 2019 / 1
 
A /boot mappa egy vfat filerendszer, ami nem kezeli a jogosultságot.
Mount-kor lehet meghatározni a jogosultságot, ami az összes fájlra, és könyvtárra érvényes lesz.
(#) WaRL0 hozzászólása Dec 22, 2019 /
 
Sziasztok.
Egy Spotify connect lejátszót szeretnék építteni Orange pi-vel. A gond az hogy mindenhol csak raspberry-re talállok leírást. Mennyire problémás narancsra felrakni egy ilyen lejátszót?
Köszönöm.
(#) David 3g hozzászólása Dec 27, 2019 /
 
Sziasztok. Érdeklödni szeretnék az iránt hogy pi 4 el lehet e csinálni feszültség mérést a pi bemeneteivel hogy egy egyszerű terminalba gépelt kód sorral kitudjam olvasni mennyi van az adott akkumlatorban. ?
(#) superuser válasza David 3g hozzászólására (») Dec 27, 2019 /
 
Nincsen analóg bemenete, így csak külső AD konverter segítségével.
(#) Lamprologus hozzászólása Feb 7, 2020 /
 
Házi Web szervert szeretnék ... WiFin keresztül mérési adatokat gyűjteni, tárolni, vissza küldeni ...
... Pi-re gondoltam. Na de melyikre lenne nekem szükségem? Málna, banán, narancs? Meg mit kell még néznem azon belül? 7-70+ Euróig széles a választék az alin.
Mondjuk Orange Pi one elég lesz?
Rádugok egy tápegységet és már telepíthetem rá a programot, vagy kell még valami más is?
Ja telepítem ... de mit is kell rá telepíteni?
Mire is elég az az 512MB? Mennyi fogal le ebből az oprendszer, vagy az nem is ebben lesz?
Rá tudok így már dugni monitort, billentyűzetet?
Tanácsokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2020
(#) tbarath válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 7, 2020 /
 
Ezen amúgy nincs wifi, az nem tudom kell-e. Ha kell és (nagy)városi a környezet, akkor érdemes dualband-et venni, a 2,4-es sáv sokszor halott.
512 RAM-ba bele lehet férni, de fájdalmas lehet.
SD kártya általában kell, telepíteni arra kell. Hogy mit, azt leginkább a gyártó doksijaiban vagy fórumain kellene megkeresni. Ez a topic itt eléggé halott, majdnem 3 hónapos az _oldalon_ az első hsz, és ugye a _raspberry_ pi-ról szól, szóval jó eséllyel nem itt fogsz választ kapni. A RaspPi esetében elég jól támogatott mindenféle linux kernelek és disztrók által, de a mindenféle csájníz Whatever Pi lapoknál az szokott lenni, hogy egy bizonyos 1000 éves kernelverzióhoz megcsináltak egy úgy-ahogy működő zárt drivert, és lehet azt használni, vagy kb. semmi se fog menni.
(#) asch válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 7, 2020 /
 
Wifi: ha már van wifi hálózatod - pl wifi rúter - , és a málnát drótra tudod dugni, akkor nem kell bele wifi.
RAM: pár klienst kiszolgálni az 512MB bőven sok. Persze az is kérdés mennyi az adat. Az adatmennyiséget, sávszélességet becsülni érdemes, ha tudod miből hányat loggolsz.
Várhatóan bármelyik málna elég, de nagyon régit nem vennék.
SD: arról indul, mindenképp kell. A Raspbian a legnépszerűbb disztro, azt csak rámásolod és működik monitorral, billentyűzettel, egérrel.
Loggolás: SD kártyára nem szerencsés nert a gyakori írás miatt tönkre megy. Legalábbis ezt olvastam. USB-s SSD vagy HDD a tuti.
(#) Dannn hozzászólása Feb 8, 2020 /
 
Sziasztok.
Olyanban szeretnék segítséget kérni, hogy lenne egy Raspberry A3+ mini pc, ami egy DHT22-es hőmérővel kommunikál és a mért adatok alapján relék segítségével egy DC motort vezérel jobb-bal forgásra. A probléma az, hogy motor működésénél az LCD monitor vagy össze-visszaságot ír, vagy nem ír ki semmit, a Raspberry lefagy, illetve a DHT22-es szenzor rossz értéket ír ki , míg a Raspberryt újra nem indítjuk, illetve míg a motort el nem indítjuk. A motornál van két végállás kapcsoló, ami a negatívot szakítja meg. A motor meghajtás a egy 12 voltos 20 amperos ledszalag meghajtó. A Raspberryt pedig egy 12 voltos 8 amperos ledszalag meghajtó látja el árammal, ezt a ledszalagot egy Dc konverter 8-52V-V3A micro Usb kapcsolja össze a Rapberryvel. A 220-as bemenetnél egy PC táp zavarszűrője van beépítve. Mellékelek egy nem túl szakmai kapcsolási rajzot
Köszönöm segítséget.
(#) Bakman válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
A konkrét kiépítés ismerete és mérések nélkül csak találgatni lehet.

Az optocsatolós relé modul milyen? Annak a meghajtását mi biztosítja (a rajzon nincs jelölve)? Könnyen túl lehet terhelni a Raspberry kimenetét.

Ha 230 / 5 V-os tápegységet használtok a Rasberry etetésére, akkor sem jó? Ha túl hosszúak a vezetékek, könnyen viselkednek antennaként. Milyen az a 12 / 5 V-os DC-DC konverter pontosan?
(#) kaqkk válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Valószínű hogy a motor termel zavarjelet (szikrázik) ezt a kivezetései és a háza közé forrsztott 100 nanofarádos kondikkal tudod leszűrni , vagy a másik lehetőség hogy a motornak nagy az indulóárama és ezért leesik a tápfeszültség amiatt fagy a proci ..
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2020
(#) Dannn válasza Bakman hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Szia!
A relé https://www.rpibolt.hu/termek/4_csatornas_optocsatolos_relemodul_ra...z.html
Próbáltam már úgy is, hogy maga a raspinak a 5 v lábán volt, most pedig úgy van, hogy az 5 voltot a be tápból vettem le a jelet pedig a raspy gpio lábáról. Próbáltuk már 220 / 5 v tápot is ami 3 A volt ugyan ez volt a probléma.
A Dht 22 van a leghosszabb vezetéke ami 15 méter 1.5 kábel 4.7 K ellenállás van rajta a többi vezeték nem hosszú a motorhoz kb 2 méter kábel van.
(#) Bakman válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Idézet:
„a jelet pedig a raspy gpio lábáról”
Ez is egy lehetséges probléma. Tudtommal a GPIO lábak max. 3-4 mA-re vannak tervezve, ettől egy optocsatoló többet kér a normális működéshez. A többi kiderítéséhez látni és mérni kellene az egészet egyben.
(#) Dannn válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Szia! Próbáltam azt is már hogy 100 nanofarádos kondit raktam a motorhoz,, közvetlen ahogy jön ki a kábel, de ugyan az.
Induló áramra gondoltam már én is, de mekkora Led szalagmaghajtó kellene, ha most 12v/20 amperes van de a motor pedig 24v/10 amperes.
Azért választottam 12 v kivitelbe mert nem olyan gyors. Viszont 24 v/20 amperes led szalagmeghajtóval is próbáltuk de azzal is ez a probléma,
(#) Dannn válasza Bakman hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
De viszont,amikor csak a optacsatolos relé van rajta a raspin és folyamatosan be ki kapcsolom nem történik semmi baj csak akkor amikor a dupla relék és a motor is utána van kötve.
(#) erbe válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
A motor táplálásához tegyél külön 230 V-os zavarszűrőt! Az erősáramú vonalba is tehetsz megfelelő áramú zavarszűrőt. Az sem árt, ha a teljes DC vezérlést fémdobozba rakod és a motorhoz, ha nem is árnyékolt kábelt de legalább 3 eres kábelt tegyél! A használatlan (zöld-sárga) eret mindkét végén kösd testre!
(#) kaqkk válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Idézet:
„dupla relék és a motor is utána van kötve.”
Igen a motor.... Az szikrázik , és a relék ... Általában a relék feszültség "rúgása" is meghülyíti a processzort , a zavarszűrés a megoldás kerámia kondik a motorra és a relék tekercsére-kapcsolóérintkezőire ...
(#) Bakman válasza Dannn hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Ez csak egy opció, a zavar mehet vezetéken és levegőben is.
(#) Dannn válasza erbe hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Szia! Akkor úgy gondoltad hogy ami a motort meg hajtja led szalag modul meg hajtó elé rakjak egy 220 zavar szűrőt és utána a kimenethez is rakjak a + - hoz is zavarszűrőt.
Utána ezt az egészet a relékel együtt rakjam be egy fémdobozba.
de zöld sárga testet hova kössem ? a fémdobozra és a motorra ? vagy a led szalagmeghajtó fémdobozára és a fémdobozra meg a motor fém részéhez?
És a 4 csatornás relé modult ami a raspihoz csatlakozik közvetlen azt is a fémdobozba helyezem ?
(#) Dannn válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 8, 2020 /
 
Akkor arra gondolsz hogy a motor kimeneténél rakjak egy 100 nf kondit utána rakjak a relék lábához is ahol be húzom és ahol ki megy a áram is rajtuk.
Következő: »»   50 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem