Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motor fordulatszám szabályzó
 
Témaindító: Tomy666, idő: Jan 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   16 / 22
(#) ferci válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
OKé, a kérdező nem én vagyok..
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2019
(#) viktorka0011 válasza ferci hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Igen, de nálam valami miatt előbb lesz zárlatos a tranyó, minthogy megcsússzon a gőrgő.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) ferci válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Nézd meg ( alakítsd át ) a "végfokodat", be tudsz-e tenni egy 75 V 60-80 amperes fetet - akkor talán a tápod határol..
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) viktorka0011 hozzászólása Jan 27, 2019 /
 
A teljesen lefogott motor 10 A veszfel elvileg birnia kéne.
(#) ferci válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Az csak az átlagáram, nem a csúcs...pwm-mel hajtod.
(#) Bakman válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Már ha nem a szokásos, hamis, negyed annyit sem bíró tranzisztorrol van szó.
(#) dB_Thunder válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
3055-ök általában hamisak, egy békebelit kell szerezni, vagy másik típust.
A másik, legalább 300mA bázisáramot kell neki adni, hogy a nagyobb áramokat is ki tudja erősíteni.
(#) viktorka0011 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
555 ic out lába és bázis között 150 ohm-os ellenélás van,lehet hogy a bázisárammal van a baj.
(#) dB_Thunder válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Akkor veszet fejsze nyele! 555 csak 200mA tud magából kicsavarni! 3055 helyett darlington kell!
(#) viktorka0011 hozzászólása Jan 27, 2019 /
 
Keresek valami pnp tranyot és kiprobálom.
(#) dB_Thunder válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
PNP??
3055 npn...
(#) viktorka0011 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Elirtam.
(#) ferci válasza viktorka0011 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Ezért nem szabad kapcsolási rajz nélkül kérdezni sem.. - talán még szabadonfutó dióda sincs a motoron.
(#) mikipro hozzászólása Júl 1, 2019 /
 
Sziasztok, Segítségeteket kérem egy fordulatszám szabályozóval kapcsolatban. Adott egy fordulatszám szabályozó 12V 500w. Valami tönkre ment, nem működik. Sajnos az alkatrészek nem azonosíthatóak, feliratok lesatírozva. Mellékeltem a fotóit és az általam készíttett kapcsolási rajzot.
A vezérló IC talán IR2121. Érdekes az irányváltása is.
Lehet a relé valamelyik érintkezője égett el (?), azt sem tudtam beazonosítani.
Hasonló termék: http://www.konigin-trade.com/webshop/meheszeti-gepek/elektronika-me...-500w/
Az irányváltó kapcsolót kapcsolva a relé hol az egyik hol a másik tekercse kap 5V-ot.
Szerintetek?
Köszönöm a segítségeteket!
(#) proli007 válasza mikipro hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Hello! A vezérlő IC biztos hogy nem az IR, mert egy poti analóg feszültséggel vezeti PWM-et. A legvalószínűbb egy mikrokontroller. Ha pedig az, akkor teljesen mindegy hogy olvasható vagy sem a felirat rajta, mer a benne lévő program a lényeg.
(#) mikipro hozzászólása Júl 2, 2019 /
 
Köszönöm, igazad van. Megnéztem pontosabban az IR adatait. Tápja 12v-tól. A kapcsolásban lévő pedig 5V-ot kap. Egyéb kapcsolásokban nagyon hasonló környezetben szerepelt. Feladom! (?). Egyébként 45 EFt.-ért árulják. Ha kontroller, mint szerinted is, már lehet bele is fér a tervezésébe, programozásába mint eszmei értér. Ötleteket azért még várok. Köszönöm!
(#) kokozo válasza mikipro hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Üdv! Ha csak az a lényeg hogy a motor fordulatát lehessen állítani, akkor elég egy 555 ic ami meghajt egy Mosfetet (plIrfz44). A forgás irányt pedig egy 2 állású 2 áramkörös kapcsolóval a legegyszerűbb megoldani, vagy egy sima 1 áramkörös ami kapcsol egy 2 áramkörös váltóérintkezős relét.
(#) mikipro hozzászólása Júl 8, 2019 /
 
Igen, köszönöm a hozzászólást. Jelen esetben méhész barátom hozta a kütyüt javításra. eBay 3500.-Ft az ami az általad leírtakat is tudja. https://www.ebay.com/itm/192731631499 A javítás volt az elsődleges cél, de nerm sikerült az alkatrészek beazonosítása. Köszönöm!
(#) zotor85 hozzászólása Szept 18, 2019 /
 
Üdv Mindenkinek!

Néhány rövid kérdés:

HA a mellékletben látható fázishasító kapcsolást (inductive load rész) 230V-os motor fordulatszabályozásra szeretném használni, akkor van- e szükség még

valami zavarszűrőre?
És/Vagy valami védelemre a Triak-nak?
Mekkora teljesítményt bírhat ki a "BT139 800G" triak?
Milyen alkatrésszel lehetne 1,5 KW-ig ugyenezt megoldani?

Előre is köszönöm a hozzászolásokat, segítséget!

Üdv.
T. Zoltán
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2019
(#) kokozo válasza zotor85 hozzászólására (») Szept 18, 2019 / 1
 
Helló!
Nálam a BT139 1,5kW-nál nagyon melegedett, ezért lecseréltem BTA41-re, ami gyakorlatilag hideg.
Zavarszűrésre én egy snubbert használok, ami áll egy 47 ohm 3W-os ellenállásból és egy soros 10n 2kV-os kondiból. 4 éve bírja a rendszer hiba nélkül eddig.
(#) Remci hozzászólása Feb 23, 2020 /
 
Sziasztok!

Megkerestek egy olyan dologgal, hogy van egy pici 3v-os villanymotor, ami két ceruza elemről megy és ennek szeretnék a fordulatát szabályozni. Ettől többet nem mondtak, azt sem hogy mihez kell,vagy miben van, csak még annyit,hogy a lehető legkisebb méretben kellene,mert kicsi a rendelkezésre álló hely. Úgy kellene megoldani,hogy 3 lépésben szabályozná a fordulatot, de nem potméterrel, hanem egy nyomógombot kellene nyomkodni és ez állítaná a fordulat számot. Valahogy úgy,mint egyes ledes lámpáknál,hogy egy nyomásra negyed fényerővel,másodikra fél fényerővel, harmadik nyomásra pedig teljes fényerővel világít. Hogy lehetne ezt megoldani? Ráadásul 3v-al?
(#) rolie válasza Remci hozzászólására (») Feb 23, 2020 / 1
 
Szia!
Egy ATtiny13A belső 4MHz órajellel már 1,8V-ról elketyeg, egy AO3400 mosfet pedig 2,5V-nál kinyit. Mindkettő van a HEstore-ban, párszár forintos tétel. Egy ilyen áramkör a kimenetre, persze a motorral antiparallel diódát ne felejtsd ki. Egy bemenetre mehet a nyomógomb, a zavarok miatt talán inkább külső felhúzó ellenállással, 4,7-10kOhm körül.
(#) mindenes válasza Remci hozzászólására (») Feb 23, 2020 / 1
 
Szia! Kazettás magnókban használtak soros szabályzású cél ic éket. Ezek között volt olyan ami már 1,8V működőképes volt. Dip8 tokban léteztek de volt olyan tok is amit beépítettek a motor házába. Biztos láttál már ilyen motorokat. Ezeknél a szabályozás kis trimmer el volt állíthatóami egy fesz osztó tagja volt, de szerintem a nyomógombos megoldással is működehet, ezeknél az Ic nél, ilyen tok pl. az AN6650.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2020
(#) Remci válasza rolie hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Szia!

Jó ötlet lenne, de sajnos ezeket nem tudom programozni,vagyis nem értek hozzá. Közben eszembe jutott,hogy van egy rossz led-es lámpám, aminél a nyomógombot nyomkodva először teljes,majd fél fénnyel világít, a harmadik nyomásra meg villog. Szét szedtem és egy FM2819 Ic-vel felépített áramkör van benne. Ez a kapcsolása. Lehet hogy ez is jó lenne? Keresek egy kis 3v-os motort és kipróbálom.
(#) Remci válasza mindenes hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Szia!

Ez is jó ötlet, de hogy tudnám a potmétert egyetlen nyomó gombal helyettesíteni?
(#) mindenes válasza Remci hozzászólására (») Feb 24, 2020 /
 
Szia! Az AN6650 esetében valahogy így (lásd fotó) kell elképzelni a dolgot. A nyomógombok természetesen nem gombok, hanem valamilyen kisméretű kapcsolók lennének..
(#) Remci válasza mindenes hozzászólására (») Feb 26, 2020 /
 
Köszi! Az a baj,hogy a három kapcsolót egyetlen nyomó gombbal kellene helyettesítenem,hogy azzal tudjam a fokozatokat váltani. Azt mondták,hogy nagyon kis hely áll rendelkezésre, ezért is nem lehet potméteresre csinálni, különben már megoldottam volna. Így a kapcsolókat sem tudom beépíteni.
(#) Massawa válasza Remci hozzászólására (») Feb 26, 2020 /
 
Egy VCA bemenetü PWM generátor mindent megoldana. A bemenetre teszel egy nagy kondit a kapcsoloval meg lassan feltöltöd arra a sebességre amilyenre akarod. Ha a elengeded a gombot egy jo kondi orákig tartja a feszültséget és a motor sokáig fog ilyen sebességgel forogni.
Kapcsolási rajzot ( vagy a kitet) megtalálod pl a conrad.de oldalon.
(#) Remci válasza Massawa hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Köszi,megpróbálom megkeresni.
(#) Massawa válasza Remci hozzászólására (») Feb 28, 2020 / 1
 
Itt a rajza:K8004

Egy baj lesz ezzel, hogy min 5 V kell hozzá, de ki kellene probálni lehet, hogy elboldgul kevesebbel is.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2020
Következő: »»   16 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem