Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csillagászat, űrtechnika
Lapozás: OK   6 / 7
(#) Kera_Will válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Idézet:
„hogy a napot”


Arra legegyszerűbb a "szegény ember rádió teleszkópja" (Itty Bitty Radio Telescope) ami nem más mint egy műholdvevő lavór + egy olcsó pár ezer forintos műholdvevő fej.Akár egy már "levedlett" régi analóg fej.

Ezzel a NAP sugárzásának a 10-12 GHz környéki spektrumának az intenzitását lehet detektálni.
A detektort is készen megkapod , egy bármilyen pár ezer forintos műhold beállító műszer kell hozzá.

pl.: satfinder
masikbot
Vagy bárhonnan hasonló analóg bármilyen eszköz jó.

A lavór fókuszába a fejet rögzíteni , majd a Nap felé fordítani.
A koaxon keresztül pedig ~ 12-20 V feszültséget kötsz rá táv táplált formában.
A műszerről leolvashatóak a változások.

Ezeknek az analóg mutató műszerükön lévő jelet, feszültséget vezetheted tovább bármilyen regisztráló rendszerbe.
Alap esetben az analóg mutató értéket leolvasod és leírod .
Esetleg egy digitális multimétert is rárakhatsz párhuzamosan feszültség mérőként legalább 2V méréshatárú állásban.
Ekkor már teljesen képben leszel mekkora feszültségre kell felkészíteni a további ügyesebb uC/PC által támogatott , mérő , feldolgozó , archiváló rendszer környezetet.
(#) Kera_Will válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Mindkettő ugyan arról szól , ugyan olyan kapcsolástechnikájú , közel hasonló alkatrész bázisú Direct Conversion (szinkrodin) rövidhullámú vevő leírás.
Közel mindegy melyiket építed meg.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Ha cifrázni akarod akkor egy RTL-SDR dongleval figyelheted az RF spectrum szintjének a változását is amikor ide oda forgatod a lavórt .
Van a JoVe projekthez fejlesztett Sky Pipe nevű program.
Azt kifejezetten ezen rf zajt fogadó és továbbító vevőkből érkező jelek hosszú idejű jelfeldolgozására alkották meg.
Habár van amikor meg otthoni földrengés/ szeizmikus mozgások jelzésre is használják.
Avagy mindenféle fizikai jelenségek változásnak a regisztrálására.
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Azt tudom, hogy a rádió teleszkópok a mikrohullámú tartományban működnek, és a jelentős antenna nyereséget a parabola nagyságával érik el.
A 20,1 MHz ről nem volt tudomásom, de az egy eléggé terhelt hullámsáv, bizonyítja a rajzokon látható komoly előszűrő. Erre a sávra nem nagyon lehet hasznavehető parabola antennát készíteni, a kifeszített dipól meg nem egy nyereséges, de legalább nem veszteséges antenna.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Idézet:
„kifeszített dipól meg nem egy nyereséges, de legalább nem veszteséges antenna.”

A leírásban 2db dipol is van ... köztük koax darabos "késleltető/fázistoló művonal" tag is van.
Így részben nyereségesebbé tették. "Irány hatásuk miatt" a jellemzőbben Jupiter irányába vannak elhelyezve.Már ez amennyire lehetséges egy, 15 méteres hullámhosszúságú dipolnál .
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Ügyes dolog lehet a Jupiter aktuális irányába forgatni.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Persze ezért is raktam ki ezt : a mondatok végén ...
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Komolyabbra fordítva a szót, 20 MHz még elég alacsony frekvencia ahhoz, hogy jelentős csillapítás nélkül áthaladjon az ionizált rétegeken. Ílyenformán a zaj változásából messzemenő következtetéseket levonni nem hiszem, hogy lehet. Nem vonom kétségbe a csillagászok erőlködéseinek eredményét, de ahogy figyelemmel kísérem a frekvencia használat jogaiért folyó harcot, erősen gyanítom, hogy ez is ennek része.
Az ionizált rétegen nagyjából a 80 - 100 MHz felett frekvenciák tudnak komolyabb csillapítás nélkül áthatolni, az ionizált rétegek magasságát, ill azok változását is 100 MHz körüli frekvencián mérik.
A másik kérdés, hogy a speciális zaj (változás) honnan jön. Ehhez pedig az antenna érzékenységi maximumát mozgatni kell akár mechanikus, vagy elektronikus úton. Ilyesmi antennákat, antenna rendszereket pedig szerintem az 5 - 600 MHz -es tartomány felett lehet elfogadható méretben készíteni.
(#) Ráx Aladár hozzászólása Márc 15, 2020 / 1
 
A Jove mellett döntöttem. Azt írták, hogy szűrőt érdemes lenne használni. Már csak pár alkatrész hiányzik . Ahhoz képest hogy tegnap kezdtem el az építését, egész jól haladok
(#) Medve válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Kézzel rajzoltad?? Ez igen!! Ismered a vasalós módszert?
(#) kaqkk válasza Medve hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Smd furatszerelt alkatrészekkel 20Mhz-re ,érdekes lesz a behangolás .
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2020
(#) kadarist válasza Medve hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Kézzel tervezte, kézzel rajzolja. A rajzot másolta át nyáklapra...
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 10, 2020 /
 
(#) elektroncso hozzászólása Márc 27, 2021 / 3
 
Felkerült egy 1/4 hullámhosszú GP antenna az albérletem tetejére (Budapest). 1 óra múlva halad át a SMOG-1 felettem, akkor kiderül, hogy hogyan működik a rendszerem. Vételre az SDRSharp nevű programot használom, pályaadatok számítására pedig az Orbitron van beüzemelve.
Egyenlőre úgy tűnik, hogy a 2021-022M katalógusszámú (NORAD-CelesTrak) objektum a SMOG-1. Az ehhez tartozó TLE adatokat kézzel vittem be az Orbitronba.
Az átvonuláskor hallottakat audiofájlként rögzítem, most még telemetriai adatokat nem hiszem, hogy fogok tudni dekódolni, egyenlőre arra vagyok kíváncsi hogy képes vagyok-e fogni a jeleit.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2021
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 27, 2021 / 2
 
Idézet:
„egyenlőre arra vagyok kíváncsi hogy képes vagyok-e fogni a jeleit”

Sajnos nem. A vízesésen láttam, hogy van ott valami, biztos a SMOG-1 volt, mert az ő frekvenciáján jött és a doppler is kb. jó volt, de túl gyenge volt a jel. Egyedül a morzét tudtam értékelhetőbben befogni, de sajnos az is hiányos. Kézzel korrigáltam a dopplert, sajnos nem sikerült tökéletesre. Vagy kell egy érzékenyebb antenna, van szükségem lesz egy LNA-ra. Elsőre ez utóbbit próbálom meg, mert sajnos a jobb antennához szükséges anyagokhoz és főleg a szerszámokhoz a járványügyi intézkedések miatt nem tudok eljutni. Ha ez nem válna be akkor kérek melóban engedélyt arra, hogy munkaidő után bütykölhessek bent valamilyen antennát.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2021
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Idézet:
„Elsőre ez utóbbit próbálom meg, mert sajnos a jobb antennához szükséges anyagokhoz és főleg a szerszámokhoz a járványügyi intézkedések miatt nem tudok eljutni.”

Ha pont én tudok segiteni a nemes cél érdekében, csak szólj.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Milyen anyag, szerszám kellene?
(#) elektroncso válasza granpa hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Főleg fúrógép hiányzik, más szerszámom akad.
Sajnos a dolog picit bonyolultabb. Ha irányított antennát építek akkor azt irányba is kéne állítanom. Mivel a műhold mozog így követőrendszer kéne, az ehhez kellő anyagok otthon vannak (részben elkészítve). A múlt héten pedig szigorították a céges járványügyi intézkedéseket. Kirúgás terhe mellett találkozhatom bárkivel, kivéve a legszűkebb családot (ha egy helyen lakunk, mink pedig sajnos nem). Bármilyen mozgás a városban csak hivatalos ügyben, vagy munkába járás okán engedélyezett (meg bevásárolni, de csak útbaeső üzletben).
Szóval köszönöm a felajánlásokat, de most senkihez nem tudok személyesen elmenni.
(#) dokidoki válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Erre a feladatra egy QFH antenna lenne a megfelelőbb, egy a talppontban elhelyezett LNA-val. Szerk: egy darab pvc csőből, meg 2m rézdrótból megvan az lna-t leszámítva.
Minden más jobb, az kezd igazán macerássá válni.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2021
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Egy keresztdipólt csak össze tudsz tákolni, nem egy nagy mutatvány.
A GP -nek az a baja, hogy pont felfelé van a legérzéketlenebb iránya. Ha van elég jel, akkor nem nagy gond, de ha nincs, akkor...
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2021
(#) HeZ válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 29, 2021 /
 
Jó antenna elengedhetetlen. SMOG-1 szatellita NORAD azonosítója: 47937. SDR hardverrel és smogcli2 szoftverrel dekódolhatjuk a felvett telemetriát. Részletek a BME SMOG1 honlapon.
Nyomkövetés, áthaladások, TLE pályaadatok: Orbitalpredictor vagy Heavens-above.
(#) HeZ válasza HeZ hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Van kis kuszaság... Itt a SatNOGS-nál más a NORAD ID, viszont a megfigyeléseknél (Network observations, jobboldalt) már 47943.
Sok különbség nincs a pályákban, mivel az UNISAT-7 engedte ki tucatnyi testvéreivel együtt az űrbe...
(#) HeZ válasza HeZ hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
A 38 kibocsátott űreszközök közül ezen vételi forrás szerint a SMOG-1 = NORAD ID 47939 = 2021-022M. Remélem .
Azonos pályán keringenek közel egymástól, ezért bizonytalan, hogy a rádióadás pontosan melyik űreszközről érkezik. A vétel a lényeg .
(#) elektroncso válasza HeZ hozzászólására (») Ápr 1, 2021 /
 
Jelenleg még nincs biztosan kijelentve, hogy melyik a SMOG-1. Amikor a linkelt cikk íródott még a 2021-022M (mint fentebb írtam) volt a legjobban illeszkedő objektum a doppler görbére. Azóta adtak ki új TLE-ket és jelenleg a 2021-022AJ objektum adja a legjobb doppler görbe fedést.
A részleteket mailben megkapom a fejlesztő csapattól, annó részt vettem a két korábbi műhold alkatrész beültetésében (ATL-1, SMOG-P) és pár forrasztást a SMOG-1-ben is csináltam.

Én most izzítom a smogcli2-t, egy Raspberry zero-ra lett felhúzva, és RTL-SDR-t használok hozzá vevőnek. Kicsit lassan haladok, mert nincs tapasztalatom a linuxban, szerencsére IT-s kollégám segítőkész.
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 10, 2021 /
 
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Érdekesen alakult ez a szombati nap reggele , délelőttje. 2021.08.14. 6-10 UTC körül.
Az előző napokra jelzett maximumhoz képest valami "pár órás kitörés" volt jellemző a PERSEIDÁKra.
Az rmob.org oldalon sokak által detektált kiugrás megfigyelhető.

Aki nem látta (kora reggelre/délelőttre esett így valóban kevésbé volt látható) azoknak itt van 1-2 száz darab SpecrumLab képernyőkép , rögzített WAV fájl és adatfájl (txt) a tatai RMOS rendszerből.

TATA_RMOS wav_jpg_dat

Hasznos szórakozást!
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Másik rádiómeteoros megfigyelő társunk eredményei :
Argo és HROFFT softverekkel készültek
(#) Firefighter1 hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy kicsit kihalt a topic, De remélem sikerül bele valami életet lehelni!

Műholdak követésére, még mindig az Obitron a legmegfelelőbb?

Nekem valami olyasmi kéne amiból ki is tudnám nyerni ( relatíve könnyen) az adatokat egy antenna forgatóhoz!

Valahol van egy módosított Orbitron programom ( remélem) megtalálom, mert eddig az az egyetlen alapom, de szivesebben használénék valami olyat ami elfut egy PI-n. Csak hogy mobilizálhatóbb legyen a történet, és ne kelljen folyton egy laptop!

Vagy exportáljam az adatoka mielött "kitelepülök" és akkor egy memoriakártyából is fogadható?

Ki, hogy indulna neki?
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 26, 2021 /
 
Pl.: esetleg ez vagy hasznos ötlet adó

Masik espvel:
esp netrol olvas
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2021
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 26, 2021 /
 
Következő: »»   6 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem