Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   183 / 188
(#) Skori válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 / 1
 
Ár/érték arányban viszont a PIC-es LC mérő a jobb de legalább van mihez kalibrálni.
(#) sany válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Idézet:
„Aztán ismételd meg a mérést ha lesz fazékvasad!”


A héten megkaptam a fazékvasam. Amit ezúttal is köszönök fórumtársunknak!

Már csak el kell készítenem valahogy. Milyen ármérőjű huzal lenne a megfelelő?
(#) ferci válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Amiből a megfelelő menetszám belefér..( annál nagyobb a jósága, minél vastagabb ) - ki tudod számolni, hány menet kell ( ha elfelejtetted volna, 20 menet ) ).
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2020
(#) sany válasza ferci hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Idézet:
„Amiből a megfelelő menetszám belefér.”


Rendben. Különben tekertem már rá 20 menetet, a nem hiteles LCM2 165 uH-t mutatott CuZ 0,4 mm-es huzallal. De persze be kellett volna forrasztanom a régi induktivitás helyére, megnézni, hogy alakul a freki.

Ha rátekerem rögzítsem a huzalt pl. lakkal?
(#) ferci válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Nagy kérdés a hitelesség... ellenőrizd a számolóval, az írás nem hazudik ( AL 250 ).
L= 250*20*20= 100 uH
Akkor rögzítsd csak a huzalt, ha már tuti minden. A két fél fazék rögzítése az érdekes, a tiszta felületek ( nem csiszolás ! ) és a "kerületen" szorítsd, ne középen. A huzal esetleges mozgása úgyis lehetetlen gyakorlatilag..
Az a csavar nem vas.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2020
(#) p_istvan válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
0,3-as, egy sorban tekercselve.
A vascsavart dob el jó messzire , és a hangoló mag sem kell bele!
(#) Skori válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Nem azért mutatott 165µH-t mert benne volt a csavar a vasmag közepében?
Ja, és ha a huzal rögzíteni akarod, akkor ne lakkal, mert az eléggé növeli a menetek közötti kapacitást, hanem használj pl. egy sima fehér gyeryát, úgy hogy az olvadó gyetrtyaviaszt (ami valójában paraffin) a huzalra csepegteted. Ez még az URH-ra (100MHz) készült tekercseket is alig húzza el, 0.5MHz környékén biztosan nem okoz gondot.
És ahogy István is írta, egy sorban legyen a tekercs lehetőleg, és nem több rétegben. Ha nem fér el egy sorban akkor a két sor közé paraffinnal átitatott papír szigetelés...
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2020
(#) sany válasza Skori hozzászólására (») Márc 13, 2020 /
 
Nem azért , lehet több menet volt rajta, mint 20.

Elkészítettem, 0,3mm CuZ huzal, 20 menet. A multiméter (Holdpeak) 100uH mutat, a hitelesítetlen LCM2 mérő pedig 91.75uH.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2020 / 1
 
Beépíttetem a tekercset. A freki 53722, stabil. Elkészítettem néhány kondenzátor mérését is, a lenti képen látható táblázat mutatja az eredményeket. Hát... Persze folytatom, majd más kondikkal is.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2020
(#) Pioneer válasza sany hozzászólására (») Márc 14, 2020 / 2
 
Igen érdekes a százalék számítási módszered. Hogy jöttek ki azok az értékek?
Nekem ezek az értékek jöttek ki.
(#) sany válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 14, 2020 /
 
Átlagos eltérés függvény.
(#) Skori válasza sany hozzászólására (») Márc 14, 2020 /
 
Ugye nem akarod azt mondani, hogy nem tudsz százalékot számolni??
60 -> 60,7
60,7 / 60 = 1,0116 tehát ennyi az arány, ennek a 100 szorosa a %
Tehát a 60,7 a 60-nak 101,16%-a. Mivel a 60-at tekintjük 100%-nak, az előbb eredményből 100%-ot levonva megkapjuk, hogy 1,16%-al több a 60,7 mint a 60...
(#) sany válasza Skori hozzászólására (») Márc 14, 2020 /
 
Jaj, de régen volt már. Akkor túlbonyolítottam. Èn úgy számoltam, hogy 60/60,7-1 valahol ezt találtam.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2020
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Márc 14, 2020 /
 
Még egy kis kondi mérés. Most már remélem jó képletet használtam.
Kísérleteztem is. Az MKT kondikat kicseréltem SMD NP0 1nF SMD1206 kondikra. A mérőfreki nagyon stabil lett, 52776.
Mit szólna hozzá a Mérésügyi Hivatal?
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2020
(#) p_istvan válasza sany hozzászólására (») Márc 14, 2020 /
 
Kis értékű kondenzátorokat nem lehet mérővezetékkel és csipesszel nagyon pontosan mérni, mindig lesz pár pF eltérés a tényleges értéktől, mert a nullázásnál és a mérésnél nem ugyanaz lesz a vezetékek és csipeszek távolsága, geometriája...
Ilyenkor fix mérőterminálon kell mérni! Valamilyen fix foglalatban, közvetlenül a mérőbemeneten, mérővezeték nélkül.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Az mondjuk elég fura, hogy a 60 piko körüli értéknél a 0,5%-osnál 5,6% az eltérés, a pontatlanabb, 1%-osnál meg csak 2,4%. Ahogy előttem is írták, a kisebb értékeknél nem lehet mérővezetéket használni, mert ahányszor mérsz, szinte minden alkalommal más más értéket fogsz kapni a mozgó, tekergő drótok miatt. Én ettől már a tervezéskor tartottam, így nem is úgy alakítottam ki, hanem csináltam a dobozra nyákból egy kis padot, amire csak rá kell nyomni a mérendő kondit. A doboz alatt van közvetlenül a nyák, a drótok a lehető legrövidebbek a kapcsoló és a nyák közt is, de ami a lényeg, hogy nem mozognak, így azzal nem hamisítják meg a mérést. Nálam a 10pF is minden mérés alkalmával 9,8pF volt, nem pedig összevissza minden érték. Akkor tér csak el, ha fordítva teszem oda, azaz a kondi fóliájának a külső fele nem a föld fele esik, de ezt látni a mért értékből is, mert ilyenkor az ujjam is elhúzza a frekit. Egy műanyag csipesszel fogva az alkatrészt ez a hiba is csökkenthető, de elég ilyenkor megfordítani a két lábat.

pad.jpg
    
(#) sany válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Ezeknél a méréseknél nincs mérővezeték és krokodilcsipesz sem. Illetve a készülékben található vezetékek vannak csak. Egy kis darab NYÁK darab van rögzítve az előlapra, és a bemenet ahhoz van csatlakoztatva. Hozzáérintve a kondikat úgy mértem. 1.2pF biztos, hogy van bekapcsoláskor, parazita kapacitás.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2020
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Azon gondolkoztam, hogy átalakítom merev drótosra a bekötéseket. Illetve kicserélem a L/C billenő kapcsolót egy jobb minőségűre.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Lassan annyit dolgozol rajta, hogy a munkaórák árából vehettél volna valami profibb cuccot is.
Nekem mondjuk kivételesen egyedül ez sikerült normálisan és elsőre az ilyen PIC-es meg AVR-es projektekből, az összes többinél bebizonyosodott hogy lényegesen olcsóbb lett volna készen megvenni, mint itthon görcsölni vele napokon keresztül.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2020 / 1
 
Ezek ingyen munka órák,ez a hobbi. Legfeljebb csak Ti unjátok meg a kérdéseimet, bénázásomat. Én már vettem készen és csalódtam benne, jobb ez így. Alakul ez.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2020
(#) p_istvan válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2020 1 / 1
 
- Ha mérés közben kézzel fogod a kondit az a kis értékeknél mindenképp meghamisítja a mérést...
- Az a kis nyák pad az smd-hez jó, feltéve, hogy nincs közel a kezed.
- Lábas jószágoknak valamilyen foglalt kell!
- Az is lehet, hogy a 60pf valójában tényleg 63 pF, nem látjuk, hogy milyen kondikat mérsz.
(#) Ge Lee válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
- Nem, nem hamisítja meg, próbáld ki, én kipróbáltam...
- Nem csak az SMD-hez jó, hanem szinte az összes kondihoz amit a műszer mérni képes, na jó, a 18650-es lion akku méretű kondikhoz már nem, ott már alá kell hajtogatni a lábakat.
- Nem jó a foglalat, két okból sem. Folyamatosan baj van vele, bizonytalan az érintkezése, és a paddal ellentétben annak valóban korlátozott a használhatósága, mert csak pár fajta kivitelhez jó, a többihez vagy túl kicsi, vagy túl nagy.
- Mutattam mit mérek, nálam a legkisebbeket leszámítva az összes kondit értéken belül méri! A 10pF ugyan 9,8pF, de az akkor is ugyanannyi ha kézzel fogom, meg akkor is, ha egy 20 centis műanyag rúddal nyomom oda.
Használom már jó pár éve ezt a műszert, úgyhogy talán tudom mit beszélek...
(#) morgo válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
SMD-hez én mérőcsipeszt készítettem. Az a tapasztalatom, hogy maximálisan 4-5 tized pF eltérést okoz a mérésben, ha kézbentartott csipesszel végzem a kalibrálást. Annak meg semmi jelentősége.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Akkor oké. Én a mikrovezérlős dolgokkal (ezt leszámítva) kivétel nélkül szívtam, nem csak az alkatrészek mentek a lecsóba hanem a sok munkaórám is. Amikor úgy indul a dolog, hogy veszel 3db AVR-t a boltban, és azokból már kettőt fel sem ismer az égető... Majd nem akar belemenni a hex, amikor meg nagy nehezen mégis, akkor sem működik... Amit megveszel az legalább működik, készen is olcsóbb mintha megvennéd az alkatrészeket, és akkor még fizeted a postát, maratod a nyákot, fűtöd a pákát, stb stb.
(#) p_istvan válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Bocs, nem neked akartam ezt írni..., hanem a sany kollégának! Mert nem tudjuk pontosan milyen kondit és hogy mér, de tendenciózusan nagyobb értékeket mér a kis értékű kapacitásoknál.
Egyébként van megfelelő foglalat amatőr célra is, pl.Textool ami biztos kontaktust ad és változó lábtávolságra is jó.
(#) p_istvan válasza morgo hozzászólására (») Márc 15, 2020 / 1
 
Itt most nem az eltérés jelentőségéről volt szó, ami elég szubjektív dolog. Hanem arról hogy a 60 pF 0,5% (ha valóban az) eltérése nem lehet több mint +/- 0,3 pF ami nyilvánvalóan kisebb mint csak akár az általad említett négy-öt tized pF...
Ráadásul nem a csipesz, hanem az alkatrész kézzel való tartásáról volt szó, ha jól értettem. 1 nF-tól kezdődően már lényegtelen ez a probléma, azaz, hogy mégsem mert ekkor a kéz melegétől a nagyobb hőfokfüggésű kondik kapacitása megváltozik, ha már az 1% alatti pontosságról beszélünk. Bár ilyen pontosságnak a gyakorlatban csak ritkán van jelentősége.
(#) sany hozzászólása Márc 22, 2020 /
 
Megérkeztek a polisztirol kondik.
Csináltam egy összefoglaló tesztet, amiben különböző kondikat mérek. Továbbá, majd tekercseket is tesztelek.
Szerintem ennél jobbat már nem nagyon tudok kihozni az általam épített LCM2 műszerből.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2020
(#) p_istvan válasza sany hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
A soros/párhuzamos tesztnek akkor van értelme, ha egyenként is megméred a kondenzátorokat, és nem ráírt névleges értékhez hasonlítod az eredményt!
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2020
(#) sany válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Rendben, úgy is meg fogok nézi több kondit.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2020
(#) Skori válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 25, 2020 / 7
 
Mostantól ITT is elérhető a módosított LCM3, LC mérő.
Következő: »»   183 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem