Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Olcsó USB >> I2C board
Lapozás: OK   1 / 1
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 27, 2020 /
 
Elnézést a kérdésért, de nem vagyok tapasztalt a szakmában, ezért jobbnak gondoltam érdeklődni...

-Tud valaki magyarországi raktárkészletről rendelhető USB > I2C átalakító panelt?
A hestore.hu -n egyáltalán nem találtam.
Legalább 2-3 darab kellene sürgősen, de amiket találok az:
- vagy nincs raktáron,
- vagy 10+ nap beszállítási idő
- vagy több, mint Br. 10.000 forint/db.

(MicroUSB-s is jó!)

OpenHabian-hoz kellenek, Raspberry4 -be lesznek dugva.
(Tudom, hogy az RPi4 elvileg 4 I2C buszt is tud kezelni a GPIO portjain keresztül, de az sajnos 2 méter távol van. Ami USB-vel nem gond, viszont az I2C szabvány nem szereti... És ha valamiért ki kell egyszer hirtelen cseréni a RPi-t, akkor sem mindegy, hogy pikk-pakk Plug&Play, vagy egy rosszul bedugott pin miatt elfüstöl az egész.)

Köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 27, 2020 /
 
(#) nedudgi válasza SzakiLaci hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Érdekes, hogy az I2C nálad kisebb távolságot bír, mint az USB. A gyakorlatban fordítva szokott lenni.
A nagy órajelsebesség okozhat gondokat, a túl magas értékű felhúzóellenállás, és a tápfeszültség szűrése is. Tíz éve 10-15m telefonvezetéken olvastam be TC74 szenzorokat, igaz hogy 5V tápfeszültséggel. A csökkentett órajel, csökkentett felhúzóellenállás segített.
(#) Lucifer válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Léteznek aktív I2C accelerator-ok, amik a felszálló éleket detektálják és aktívan segítenek rá a buszra. Pld:
https://www.maximintegrated.com/en/design/technical-documents/app-n...6.html
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 28, 2020 /
 
Köszönöm az ötleteket, de mindenképpen USB-vel szeretném megoldani.
Több irányban böngészve mindig ugyanoda lyukadtam ki:
Digispark panelre rá kell tölteni egy stabil Firmware-t.
Végül tegnap megerősítették ugyanezt az OpenHAB fórumon is:
https://community.openhab.org/t/compatible-usb-i2c-adapter-for-rpi4/93690/4
És mint azt a korábbi linken írtam, lehet is ilyet kapni raktárról itt a hestore.hu -n.
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 28, 2020 /
 
... vagyis lehet, hogy elkiabáltam.

- Ez a Firmware ATtiny45 -re van, nem pedig az itt kapható ATtiny85 -re.
- 5V-os a kimenete 3.3V helyett.
(#) SzakiLaci hozzászólása Feb 29, 2020 /
 
Jobban utánanézve kicsit, jól értelmezem, hogy NEM fontos 3.3V-on hajtani ezeket a paneleket, hanem bírják akár az 5.5V-ot is?
PCF8574 IO Expansion Board I/O Expander I2C Bus Development Module PCB
(PCF8574 Chip PDF)

https://www.rpibolt.hu/MCP23017-IO-Portbovito-modul-kabellel-16-IO-I2C

(És talán még jobb is, ha már 8x8 + 1x16-ot egymás után fűzök...)
Vagy ilyenkor illik inkább a másik végéről megtáplálni a füzért, hogy ne a Raspberry-t terheljem?
Ennyit amúgy sem bírna el szerintem a RPi. Vagy igen?

Köszönöm a hozzászólásokat!
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 20, 2020 /
 
Hogyan Flash-eljünk Digispark ATTiny85 USB kulcsot, hogy I2C adaptert készítsünk:

Itt van róla leírás, de:

1.) Nekem nem sikerült az ehhez szükséges "micronucleus" programot Raspbery Pi - Debian Light alá feltelepítenem / lefordítanom.

2.) A github-ról letölthető kész EXE-fájllal sem sikerült Windows alól, mivel valamilyen különleges drájvert kellene tudni hozzá telepíteni, ami nem annyira egyszerű.

3.) [MEGOLDÁS] Végül rátaláltam egy olyan Fork-ra, ami kifejezetten szabvány WinUSB driver-t támogat.
EXE Letöltés innen...

Az első két eszközt 30-30 másodperc alatt Flash-eltem, a harmadikat csak 12. próbálkozásra sikerült.
(El kell találni az időzítést, miután bedugta az ember és fut a windows "ismeretlen hardver" keresése...)

________________

- Miután 1 napi kínszenvedés után végre sikerült aktiválnom a Raspberry-n a I2C drájver betöltést,
https://ozzmaker.com/i2c/
https://askubuntu.com/questions/1130052/enable-i2c-on-raspberry-pi-ubuntu

- majd megtaláltam a szükséges programokat, melyekkel listázni tudtam végre a I2C address-eket,
  1. Buszok listázása:
  2.         >> lsmod | grep i2c_
  3.         >> sudo i2cdetect -l
  4. 1 busz felismerése:
  5.         >> sudo i2cdetect -y 1    (ahol a végén az "1" a busz száma)

volt nagy örülés

... de csak rövid ideig. Lásd köv. hsz.:
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 20, 2020 /
 
Rossz hírek:

A Flash-elt pici Digispark ATTiny85 USB adapterről kiderült, hogy:

1.) Minden RPi reboot után megáll. Csak akkor működik tovább, ha manuálisan kihúzza, majd visszadugja az ember.

Erről 2019 dec óta van https://github.com/harbaum/I2C-Tiny-USB/issues/13

2.) Tovább nem lehet szabályozni, hogy melyik I2C Busz Address-t kapja. Teljesen Random.
Márpedig ha több ilyen eszközt dug bele az ember, akkor minden reboot után újra kellene konfigurálni a buszon lévő ÖSSZES board konfigurációját.
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=91&t=267714&...629523

Magyarul, ebben a formában: HASZNÁLHATATLAN.
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 20, 2020 /
 
Rossz hírek:

Sikerült elkészítenem 3db AtTiny85 USB adaptert.
Miután ezzel kész voltam, kellett még :
- aktiválni az I2C buszt Raspberry-n, majd
- telepíteni olyan programot, ami listázza az aktív I2C buszokat és a rajta lévő eszközöket.
Eredmény: Bedugtam, felismerte, működött ! Jeeee....

De az ötlet, hogy ezekkel az eszközökkel és Firmware-rel oldjam meg, téves döntésnek bizonyult.

1.) Vélhetően a rátelepített kód hibás, mert RPi reboot után leakad, és csak úgy lehet újra működésre bírni, ha kihúzzuk és visszadugjuk. Bővebben: Link

2.) Mivel nagyon komplikált megteremteni a kód újrafordításához a környezetet, ezért nem lehet egyszerűen "átnevezni" / új sorozatszámot hozzárendelni minden eszközhöz.
https://github.com/harbaum/I2C-Tiny-USB/blob/master/digispark/usbconfig.h
>> következésképpen semmilyen módon nem lehet megkülönböztetni, melyik-melyik?

3.) Így aztán random I2C bus-address rendelődik mindhez.
(Képzeljük el, hogy milyen következményekkel jár, ha ugyanolyan eszközök vannak felfűzve a #7 és #8 I2C buszra, de az egyik Input, a másik Relék...)
_________

4.) Továbbá az is kiderült számomra, hogy NEM szabad túl sok eszközt egyetlen buszra felfűzni. 5V esetén legjobb esetben is csak 6 panelt, mert a 0V (LOW állapot) szép lassan felkúszik a párhuzamosan kötött ellenállások miatt, és ha eléri a 0.4Voltot, akkor egyik sem fog működni. Bővebben: Link

(Kb. 20 napom ráment ezen felismerésekre... )
.... hmmm most látom, hogy 2.5 órája 1x már leírtam mindezt ... ha nem is ilyen részletesen. Azt hiszem kissé fáradt vagyok erre a hétre OFF.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2020
(#) SzakiLaci hozzászólása Márc 21, 2020 /
 
A következő próbálkozásom alapja 1-1:
Arduino NANO lesz ! Bővebben: Link

Ma eszméltem rá, hogy Br. 1600-2500.- forint között lehet már ilyeneket kapni, és ELEVE van rajta:
- USB port,
- I2C busz Pin! (A4+A5)
- Plusz még 14 I/O port grátisz... hogy az analógokat és a soros portot ne is említsem.

Továbbá:
- kevesebbe kerül, mint külön adapter + egy 8/16 portos board,
- miközben baromira jó a fejlesztőkészlete,
- rengeteg példa és videó van hozzá, stb.

- Ráadásul kb 1500.- forintért lehet akár Ethernet Shield-et is rápattintani, és így lényegében nem csak pár méterre vihetem el, hanem akár 100!

Kérdés:
- Mi a különbség az olcsóbb (CH340) és a drágább (FT232) változat között?
(#) bbatka válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
A driver. Én az olcsóbb CH340-est próbáltam ki. Tökéletes. Hestor-ból, így nem hamis !
(#) Gabó válasza bbatka hozzászólására (») Márc 21, 2020 / 1
 
Nem is tudtam, hogy a CH340-es verziósak nem hamisak....
Kérlek mesélj még...
(#) nedudgi válasza Gabó hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
A problémát a Prolific generálta, a driver más csipek esetén hibát jelzett. Ha telepíted első csatlakozás előtt a cH34x drivert, már menni fog a dolog.
(#) Gabó válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Tudom, hogy működik a ch34x driver, és az ezekkel való kommunikálás stb, így ezt felesleges volt elmagyaráznod. Na meg nem is válasz a kérdésre, ami igazából nem kérdés csak egy kijelentés, hisz attól még ugyan úgy nem lesz eredeti Arduino a ch340es panelekből, még ha működik is. Így csak hamis klón marad, arduino néven...
(#) SzakiLaci válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Én viszont egyenlőre semmit sem tudok minderről, ezért kérek szépen TÖBB infót!
(Mert mindkét típusból rendeltem 1-et 1-et.)

- Tényleg SEMMI más különbség nincs a két típus között (az árán kívül) csak a driver?
- Vagy az FT232 eredeti? Megbízhatóbb?
- Kétféle driver-t kell majd telepítenem, ha mind a kettőt akarom majd használni?
- Vagy ütni fogják egymást?
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2020
(#) nedudgi hozzászólása Márc 21, 2020 /
 
Bár Neked válaszoltam, a hozzászólásomban csak általánosságban ajánlottam a generic driver telepítését. Legközelebb pontosan fogalmazok.
A CH34x csipek között lehetett hamisítvány, sikertelen koppintás, vagy akármi. A jóhiszemű vásárlók vettek ilyen IC-t, CH34x valamire épülő modult, és szembetalálták magukat azzal, hogy a Windows alatt hibásnak tűnő eszköz jelent meg, hála a Prolific szennyes politikájának. Én ezek után (ha tudom róla, hogy Prolific csip van benne) nem veszek meg semmilyen terméket. Részemről a téma lezárva.

ch340ds1.pdf
    
(#) nedudgi válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Nincs több infóm, felelősséggel nem tudok válaszolni, csak azt, hogy nálam az összes megvásárolt CH340 csipes modul működik, kivéve azt, amire véletlenül ráléptem.
(#) bbatka válasza Gabó hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
A CH340-el is volt probléma régen, de én arra gondoltam hogy a Kínából származó nano-k némelyikét ATMega8-al szerelték. Már nem emlékszem pontosan, talán a feliratát is átcímkézték ATMega328-ra.
(#) bbatka válasza SzakiLaci hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Még annyit hogy a Hestorból vásárolt Nano-kon még nekem a régi bootloader van. Ezt kell kiválasztani az Arduino szoftverben. Igaz ezek már másfél éve vásároltak.
(#) Gabó válasza bbatka hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Az a baj, hogy ezek akár hogy is nézzük hamisnak mondható példányok. Arduino néven futnak, de nem eredetiek. Az, meg hogy már a kis kínai hogy trükközik vagy sem, az már más téma. Az már inkább minőségi eltérés. Attól még hamis márkanév van rajtuk.
Amúgy ugyan azt a kínai klón arduinot árulja a hestor is mint az aliexpresses.
(#) nedudgi hozzászólása Márc 21, 2020 /
 
Még valami, hogy teljes legyen a kép.
Az Arduino egy szabad szoftveres, nyílt forráskódú elektronikai fejlesztőplatform...

Idézet:
„Mivel nyílt forráskódú a hardver is, bárki készíthet magának saját változatot belőle, vagy az eredetivel kompatibilis klónt.”


Bővebben: Link Ezek után nem illik hamisítványról beszélni.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2020
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Márc 21, 2020 /
 
Még annyit, hogy nálam Windows 10 64bit az operációs rendszer. A CH340-es csipekkel szerelt Nano-val nem volt problémám. Más operációs rendszerrel nem próbáltam.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem