Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rossz HDD javítás, mentés
 
Témaindító: deniel, idő: Jún 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   65 / 71
(#) pittti válasza zsoloo999 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
„...maga a Hdd már kuka”

Ezt nagyon helyesen látod, főleg azután hogy levetted a zárófedelet.
Pont ezzel tetted lehetetlenné az adatok lementését...
(#) antiktelefon válasza pittti hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Ki kéne rakatni a topic fejlécébe, hogy akinek fontos az adata:
1, Sose nyissa ki a HDD-t
2, Ne cserélgessen elektronikát vakon
3, Kerülje a HDD bekapcsolását, főleg mechanikai hiba gyanúja esetén
(#) Gafly válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Meg leveszed a polcról, a "Fontos adatok: Biztonsági másolat" feliratú dossziét.
Ha nincsen ilyen, akkor az az adat nem volt fontos...
(#) zsoltee0001 válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Egyszer szétszedtem egy hibás vinyót, nem volt rajta különösebben fontos adat, kísérletezésképpen átraktam egy másik pont ugyanolyan vinyóba a lemezeket (20 Gigás IDE, szóval nem nagy veszteség) a manőver természetesen nem jött össze.
De tulajdonképpen, mit kellett volna csinálnom? miért nem működik a lemez átrakás?
(#) antikzsolt válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Egyszerűen minden lemezen máshol vannak a bad sector-ok. na ez el van mentve egy helyre. És ez ellenőrzi hogy ott e van. ha nincs meg akkor hibával kiáll.
(#) zsoltee0001 válasza antikzsolt hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Értem, akkor ezek szerint, egy esetlegesen rossz elektronikájú vinyó, másik ugyanilyen panel átszerelése is felejtős?
(#) antikzsolt válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Van egy ic ami tárolja ezeket az adatokat. Ha azt át tudod forrasztani akkor már van némi esély rá hogy működhet. De minimális.
(#) antiktelefon válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Uhh, házi platter swap
Majd akinek ez a szakmája, jobban megmondja, mert én csak barbárkodok magamnak ésszel, és ez ilyen a hülye okoskodik dolog lesz.
Szerintem minimum a fej pontos típusának is egyeznie kell, illetve az elektronikákban is át kell cserélni mindent, ami egyedi infot tartalmaz, régi cuccoknál többször csak a 24-25 eepromot kellett átrakni, vagy azt se. Meg ha minden jól is megy, nagyon pontosnak kell lenni, főleg ha több platter van benne.
De nem is tudom, minek cserélnéd át, lemez csere akkor kell, ha a motor megszorul, egyéb esetben messziről kerülni kell a lemezeket. Biztos meg lehet azért oldani, láttam már indiai videót, ahol az íróasztalon fogpiszkálókkal megcsináltak egy fejcserét...
Házilag semmit nem csinálnék, ami kinyitással jár, nagyon maximum fej parkoltatást. De ésszel, angoltudással és google-lel sok elektronika probléma megoldható, amihez nem kell drága célhardver.
Elektronikát vakon cserélgetni tilos, mivel az adatok végleges elveszéséhez vezet sokszor.
Ha bármi picit is fontos információ van, arról minimum egy másolatot kell tartani, amit elzárva kell tartani, de inkább kettőt és két fizikai helyen.
(#) uniman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2020 / 1
 
Pl. ezért: MBR
(#) urh hozzászólása Máj 26, 2020 /
 
Sziasztok!

Adott a képeken látható HDD.

Ehhez keresnék elektronikát, sajnos a megégett részen felismerhetetlenül néznek ki az alkatrészek.

Seagate Barracuda 7200.10 160GB
S/N: 5RA0C5N9
ST3160815AS
P/N: 9CY132-304
Firmware: 3.AAC
PCB: 100428473 REV B

Teszteltem gyorsan az elektronika cserés elvet másik 3 Samsung vinyóval simán bevált, így gondolom itt is megoldás lehet.
(#) pittti válasza urh hozzászólására (») Máj 27, 2020 / 1
 
Hello!

Ennél az 100428473-as elektronikánál a bekeretezett alkatrész egy 6,2V-os supressor dióda. Filléres alkatrész, én ennek a cseréjével próbálkoznék először.

Tudott dolog, hogy nagyon ellene vagyok mindenféle elektronika cserélgetésnek - rövid, vagy akár hosszabb távon lehet belőle probléma, a teljes adatvesztésről nem is beszélve. Amivel a gyártó szerelte az tutira passzol, meg lehet és meg is kell javítani.
(#) Laci66 hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
Sziasztok!
Lehet még valamit kezdeni ezzel a kütyüvel?
Újra particionáltam, formáztam, CHKDSK- futtattam. Az érintkezőket megtisztítottam.
A kábelek jók.
Sentinel szerint 10 napja van hátra. Mitől függ a 10 nap?
A hibás szektorok szerintem a lemez elején lehetnek ahol az operációs rendszer dolgozott
most "E" meghajtó. Ha csak a lemez többi részét használnám az "F" meghajtót adattárolásra
működhetne még? Vagy inkább ne kockáztassam az adatokat?
Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020

HDD.jpg
    
(#) pittti válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
„...Vagy inkább ne kockáztassam az adatokat?”

Ez a helyes meglátás. Ez a merevlemez már régi, kicsi, és nagyon öreg - ráadásul meglehetősen sokat ment. Kézrátétel és ráolvasás itt már nem segít...

Aránylag kevés pénzért lehet lényegesen nagyobbat kapni. Újonnan sem olyan vészesen drágák, és a használtcikk piac is tele van velük.
(#) Laci66 válasza pittti hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Erre számítottam.
Ki is néztem egy használt 100/100-as 1Tb-os HDD-t 462 órát működött eddig.
Azt megveszem a héten.
(#) antikzsolt hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
2007 és 2019 közt szolgált egy merevlemez. 100/90 %még most is. 2019 év elején ssd re lett cserélve. Ha van linuxra hds. akkor felteszem és csinálok róla én is képernyőfotót. A 90% úgy siekrült elérnem hogy szórakoztam a hds. hőmérséklet beállítással. Véletlenül 300 fok körülire állítottam. Persze egyből mentette az incidenst
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Megvettem a fent említett HDD-t és már átmentettem rá a hibás meghajtóról az adatokat.
(Egyébként elírtam az üzemidőt 462 napot működött.)
Közben a NET-en találtam egy progit - HDD regenerátor - .
Érdemes próbálkozni vele? Azért kérdezem mert közben a másik winyóm is hanyatlásnak indult
96%-ról visszaesett 89%-ra.
(#) FAZ1 válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Attól, hogy kinyitja a HDD fedelét, soha nem megy tönkre(hiszen az gyakorlatilag már eleve tönkre van menve), legfeljebb csak egy kicsit belemehet a por.
Az adatlementésig - ha az egyáltalán sikerülne - már nem mindegy neki?
Úgyis kuka lesz a legvége, ha ténylegesen nem sikerül.

Én CSAK egyszer cseréltem elektronikát ugyanolyan másik HDD-d, de az nálam azóta is jól működik. (Ha jól emlékszem - egy 80GB-os Maxtor. Szinte minden paraméterben megegyeztek)
(#) Joe_001 válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Szia!
Csak ahogy Unuman írta AZ MBR az tuti nem. Lehet a week szektorok azok közel voltak, átfedték egymást,
de az olyan mint az ujjlenyomat, nincs két egyforma. Adatmentéshez tökéletes. szerencséd volt. Ha az MBR-t tartalmazó memóriát is átrakod akkor elhiszem.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2020
(#) antiktelefon válasza FAZ1 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Nem érdekes, mi a helyzet. Ha leszeded a fedelét, és mégsem sikerül megcsinálni, az adatmentős helyeken kapásból egy szép nagy szorzót írnak az ajánlatra.
Nyilván elszívó alatt, megfelelő szerszámokkal, tapasztalattal ki lehet nyitni a HDD-t, pl 2.5-ösnél már a matricát sem mindegy, hogy veszed le...
Aztán vannak a torx helyett laposcsavarhúzóval leszedett fedelek, a fej csavarját bennfelejtő, fedelet feszegetős esetek, és még be is nyúl alá késsel, a fekete festést lepattintva, a HDD-be szórva.
Ha fontos az adat, nem nyitod ki a HDD-t, és annyi. Nincs benne semmi, ami othon javítható lenne, nagyon maximum egy fej parkoltatást lehet megpróbálni, ha az adatok nem fontosak.
A porral meg remélem vicceltél, a HDD-be semmilyen menyniségű por sem elfogadható, felszedi a fej, és végigkaristolja a lemezt, aztán fejcsere+ a részben sérült adatok mentéséért fizetheted egy használt kocsi árát.
(#) FAZ1 válasza Joe_001 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Tény és való, az ilyen cuccost én rendszerlemeznek már nem igazán használnám, de pl. nem fontos adatok adat-tárolására - és egy számítógépben - másodhegedűsnek - még elmegy.

Olvastam egyszer valahol, hogy ezek a HD vezérlő elektronikák szinte minden bekapcsoláskor gyorsan át-elemzik a lemezt, s a hibás klusztereket rendszeresen megjegyzik.
Tehát - az nem gyárilag van beleégetve az epromjába - ahogyan egyesek ilyenkor mindig riogatnak vele. Ha a lemez mérete és tipusa mindkét HD-nél azonos, szerintem a hozzá csatolt elektronikák azok általában csereszabatosak egymással!
MBR-t én sose raktam át, mert valójában de többnyire azt se tudom - az egyáltalán micsoda?
(#) FAZ1 válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
- "az adatmentős helyeken kapásból egy szép nagy szorzót írnak az ajánlatra." -

Olyan adatokat, amiken az életem-halálom függne, sohasem szabad számítógépre tenni! Ismerem jól a Kürt Kft. árait, de bizony én egy fillért sem adnék adatmentésre.
Általában és többnyire úgy vagyok vele, ha netántán mégis ilyesmi megtörténne -
"az a hajó már elment!" -
A rossz vinyónak meg már nem tök mindegy hogy hány szem por, avagy hány újjlenyomat lesz benne/rajta, hiszen a vége úgy is az, hogy 5 perc laza zokogás után "simán megy a levesbe!"

Ma - amikor egy 1 TB-s vinyót már simán meg lehet venni - nagyjából úgy kb. 20 ezer forint alatt? Amikor én az első gépemhez vettem a Mistral-ban a 2 GB-os merevlemezt, az majdnem 40 ezer forintomba fájt, aztán nagyjából úgy 3 hét múlva lazán "beadta a kulcsot! Gyártó cége - Made in India!
A csereutalványnál persze egyből rá kellett fizetnem majd 2 ezer forintot, mert egy Quantum Fireball 2,1Gb-ost (az még egy eredeti japán volt!) tudtak érte csere-alapnak felajánlani!
Ma meg már - a 40, 80, 160, 320, és más egyéb GB-halmazok simán filléres tételek a merevlemezt azóta kiváltó memória-egység modulok okán.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2020
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
Sziasztok!
Közben eszembe jutott, hogy a most gyengülő winyóm hetekkel ezelőtt produkált olyat hogy
bekapcsoláskor iszonyúan felpörgött (úgy visított mint egy porszívó). Gyorsan leállítottam, majd
ismételt bekapcsoláskor gond nélkül indult. Ezután napokig nem volt gond vele. Aztán egyszer csak
megint "turbósan" indult. Kb. 2 hete nem csinált ilyet. Ennek az iszonyú felpörgésnek mi lehet az
oka? Várható-e a HDD elhalálozása?
Hogy tudnám megmenteni?
Ja, és a "HDD regenerátor" használható-e, vagy valami más javító program?
A válaszokat előre is Köszönöm!
(#) mikrodigit válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
Az én tapasztalatom az, hogy ha egy HDD elkezd hibajelenségeket produkálni, annak gyakorlatilag annyi, az már többet nem lesz megbízható. Legjobb, ha haladéktalanul lementesz róla minden értékes adatot, mert lehet, hogy többé nem férsz hozzá. Lehet játszani regenerátorokkal, stb. és ideig-óráig még fog működni a cucc, de a hibajelenségek exponenciálisan sűrűsödnek és a végén úgyis kuka.
(#) pittti válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 13, 2020 /
 
„...egyszer csak megint "turbósan" indult”

Ilyen nincs, egy HDD nem tud „turbósan” indulni - ez több okból is lehetetlen.
Amit hallottál az a csapágy hangja - ha pár mikront kikopott, akkor előfordulhat hogy olyan helyzetben áll meg, hogy újraindításnál ilyen hangot ad. Utána persze egy darabig nem csinálja, aztán megint... - amíg be nem áll végleg.

Tehát ez a HDD már több okból sem használható rendeltetésszerűen, le kell róla mindent menteni (amíg lehet!), és emlékbe eltenni - vagy kukázni. Nem lehet megjavítani.
(#) Laci66 válasza pittti hozzászólására (») Jún 14, 2020 /
 
Egyszerűen kipróbálhatod, miről írtam. Ha van egy 6V-os motorod köss rá pár másodpercre
12V-ot hallani fogod kb. miről van szó. Valamiért nekem túlpörög a vinyó, ill, régebben csinált ilyet. Arra lennék kíváncsi hogy mi vezérli a fordulatszámát? Lehet szoftveres hiba?
Mert akkor újratelepítem a windowst.
(#) antikzsolt válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 14, 2020 /
 
NA a win nem vezérli a fordulatot az biztos. Az a merevlemez hibája. Mentés és bohóckodásra jó már csak.
(#) pittti válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 14, 2020 / 1
 
Igen, ezt egy egyenáramú motorral meg lehet csinálni.
A merevlemezek meghajtása viszont egészen más - most nem akarok részletekbe menni, mert az több oldal lenne. A lényeg, hogy háromfázisú meghajtást kapnak egy teljesítmény oszcillátorról, általában 400 Herz körüli frekvenciával. Ha valamelyik fázis elmegy, és nem tud stabilan beállni a fordulatszám, a vezérlőelektronika pár másodpercen belül leállítja a motort.

De „túlpörögni” semmilyen esetben nem tud!
(#) Laci66 válasza pittti hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Sziasztok!
Akkor mégis mi a fene adott ki a gépből olyan hangot mintha épp egy vadászgép készült volna
felszállni? Szerencsére már hetek óta nem csinálja ezt.
(#) bbb válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Számold össze a mozgó alkatrészeket és válogass! Általánosságban - a te rendszered ismerete nélkül mennyi pörgő cucc van egy gépben?
1. tápegység hűtése
2. processzor hűtése
3. ház általános hűtése
4. videokártya hűtése
5. optikai meghajtó
6. merevlemezek

Ez konfigurációtól függően 0-10+ mozgó, pörgő, süvítő dolgot jelenthet. Közülük bármelyik kiadhatja magából a "vadászgép" hangot. Nekem az optikai adta ki a lezuhanó bomba hangját (robbanással és füstjelekkel együtt!), mikor annakidején az eredeti karcmentes Red Alert2 lemezem apró szemcsés csillámporrá zúzta...
(#) Laci66 válasza bbb hozzászólására (») Jún 19, 2020 /
 
Kösz a tippeket!
Azóta semmi gond a géppel. De azért még piszkálja a csőrömet, hogy mi akarta túlpörgetni magát.
Az optikai meghajtó lemez nélkül fel tud így pörögni? Tegnap előtt telepítésre használtam, szépen
dolgozott. Hívjak ördögűzőt? Egyébként a Win7-et újra telepítettem. Most az a gondom, hogy az utolsó frissítéseket honnan tudnám "leszedni".
Következő: »»   65 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem