Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   617 / 839
(#) benjami válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Pedig nagyon könnyű megmérni. Megméred a mega-t kijelző nélkül. Utána megméred beledugott kijelzővel. Az utóbbiból kivonod az előbbit és megvan az eredmény. Amúgy meg felesleges kivonni, mert a stabilizátoron a mindkettőnek az árama átfolyik, így az a mérvadó. Van 2.4-es kijelzőm is, ILI9325 vezérlővel, az is 110mA-t vesz fel. Ez be fogja izzítani az LDO-t, ha 12V bemenetet adsz neki. Használj dc-dc konvertert, vagy alternatív megoldásként azt is csinálhatod, hogy 4.7V-os teljesítmény zenert (vagy 8db sorba kötött diódát) teszel sorba a bemenettel. Így kb. 7V-ra ejted a bemeneti feszültséget, és a stabilizátor nem fog már annyira melegedni.
(#) Jonni válasza benjami hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Megmértem a lehúzós módszerrel és ezek jöttek ki
12V lcd-vel = 177 mA
12V csak a mega = 73mA
5V Lcd-vel = 80 mA
5V csak a mega = 33 mA
(#) benjami válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Ugyanazzal a műszerrel mérted? Csak mert valami nem kerek. 1-2mA-nél nagyobb eltérés nem lehetne az 5V és a 12V-os táplálás esetén, hiszen a kijelző és a mega mindkét esetben 5V-ról működik.
(#) Jonni válasza benjami hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Ugyanazzal mind a 4 estben. Talán az AMS1117 fogyaszt ilyen sokat mert az forrósodik .
(#) Kovidivi válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Az nem fogyaszt, csak stabilizál, és a stabilizálás miatt melegszik.
Két lehetőséged van. Vagy beraksz egy hűthető stabilizátort, és akkor nem lesz semmi forró, vagy használsz DC-DC konvertert 12V-ból 5V-ot előállítva.
(#) Jonni válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Lehetséges ,hogy veszek 1 DC-DC konvertert. Esetleg létezik olyan tápegység mint egy led táp csak 2 kimenettel 12V és 5V ? A pc táp nem jó mert nagyon nagy és a háza sem olyan, hogy önmagába lehessen használni.
(#) benjami válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Ha a mérést jól csinálta, akkor az AMS1117 plusz fogyasztást okozott (1-2 mA-nál többet persze nem lenne szabad). Előkotortam a saját mega panelemet (pont egy LCD tesztprogram volt benne szerencsére), és az LCD-vel együtt a kijelzőt folyamatosan működtetve 200-230mA körül van az áramfelvétele 5V-ról az AMS1117-et kihagyva (igaz hogy csak egy USB-be dugható mérővel mérem, aminek a pontossága ki tudja mennyi). Az adaptercsatlakozóján 12V-al megtápolva jelenleg sajnos nincs lehetőségem kipróbálni, de elvileg hasonló áramfelvételt kellene ott is kapnom.
(#) benjami válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
A dc-dc konverternél arra figyelj, hogy lehetőleg olyat szerezz be, aminek a negatív be és kimeneti pontja azonos potenciálon van, tehát az esetleges áramfigyelés ne oda legyen bekötve.
Ez pl. olyan.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) Jonni válasza benjami hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Köszi, ezt jó tudni.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Ápr 15, 2020 /
 
Srácok, ezek a rotary encoderek ennyire ***-ok, vagy én vagyok béna?
Még egyik irányba csak-csak, de a másik irány téveszt mint atom.
Bővebben: Link

Ejnye!
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Ezek a legalja enkóderek. Vagy megoldod valahogy a pergésmentesítést vagy Alps márkájúval próbálkozz, már ha a program biztosan jó.

Kiegészítés: Ezek Step - Dir rendszerű enkóderek, a Gray kód szerinti olvasás nem jó hozzá, illetve fordítva sem működik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) vargham válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
STM32 hardveres enkóder kezelése megbírkózik velük.
(#) Bakman válasza vargham hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Már ha tudja a felhasználó kezelni a modult.Ettől függetlenül tényleg ezek a legócskább enkóderek.
(#) ha1drp válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Léteznek eleve gyári hibások. Sajnos a jóval drágább kategóriákba esők közt is.
Régebben már kibeszéltük a témát.
(#) Massawa válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Más kod kell hozzá, ennek CLK/DIR kimenete van. Az Arduino standard kodja meg Gray kodot kezel.

Itt a jo kod:

Encoder clk/dt
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Én a legolcsóbb Ebay-es rotary encodert használtam, tökéletesen ment. Persze a programot hozzá kellett igazítani, meg kellett hardware-es prellmentesítés is, de ezek szerintem normális dolgok.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
  1. /*     Arduino Rotary Encoder Tutorial
  2.      *      
  3.      *  by Dejan Nedelkovski, www.HowToMechatronics.com
  4.      *  
  5.      */
  6.      
  7.      #define outputA 6
  8.      #define outputB 7
  9.      int counter = 0;
  10.      int aState;
  11.      int aLastState;  
  12.      void setup() {
  13.        pinMode (outputA,INPUT);
  14.        pinMode (outputB,INPUT);
  15.        
  16.        Serial.begin (9600);
  17.        // Reads the initial state of the outputA
  18.        aLastState = digitalRead(outputA);  
  19.      }
  20.      void loop() {
  21.        aState = digitalRead(outputA); // Reads the "current" state of the outputA
  22.        // If the previous and the current state of the outputA are different, that means a Pulse has occured
  23.        if (aState != aLastState){    
  24.          // If the outputB state is different to the outputA state, that means the encoder is rotating clockwise
  25.          if (digitalRead(outputB) != aState) {
  26.            counter ++;
  27.          } else {
  28.            counter --;
  29.          }
  30.          Serial.print("Position: ");
  31.          Serial.println(counter);
  32.        }
  33.        aLastState = aState; // Updates the previous state of the outputA with the current state
  34.      }

Ezzel próbáltam, nagyon sokat téveszt, másikkal is, szerintem én bénázok.
(#) Massawa válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 15, 2020 / 1
 
A voidban is hiányoznak a pullupok.

A loop teljesen rossz. Elöször is nimcs benne semilyen prellmentesités. Minimum 1 ms delay rakj minden beolvasáshoz.
Vannak - ahogy elöbb linkeltem, kész és müködö kodok. Nézd meg azokat, hogyan kezelik ezt az enkodert.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2020
(#) zsoltee0001 válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 15, 2020 /
 
Köszi
(#) Jonni hozzászólása Ápr 16, 2020 /
 
Eszembe jutott 1-2 kérdés ami nekem nem tiszta.Ha egy arduino program hosszú akkor az jobban terheli az avr-t mint egy rövid program? Mit nem ajánlatos írni, hogy az avr hosszú életű legyen? A könyvtárak befolyásolják vagy lassítják a programot?
(#) bbalazs_ válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
A kérdés számomra nem értelmezhető.
Elvileg sincs élettartamot befolyásoló mértéke a programhossznak.
A mikrokontroller szempontjából tökmindegy, hogy akár értelmetlen NOP-okat vagy értelmes kódot hajt végre és hogy honnan.
A gyakori felprogramozás viszont egy idő után 'elfárasztja' az eepromot. Ennek a mértékét a gyártó specifikálja, hogy hány újraírási ciklust bír el hiba nélkül az eeprom. Jellemzően nagyságrendileg 10000.
Ez a RAM-ra természetesen nem vonatkozik.
Ha a fogyasztásra gondolsz, mint terhelésre, akkor a programhossznak nincs, de a modulok bekapcsolásának van hatása. Ja és hát persze a frekvencia, amivel hajtod.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020
(#) tbarath válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Az AVR folyamatosan folytatja a loop függvényt, szóval a program hossza nem számít. Ami az élettartamot befolyásolhatja az az, hogy a flash memória/eeprom korlátozott számú újraírásra képes, de itt se tizes-százas nagyságrandre gondolj.
A könyvtárak alapban nem lassítanak, de lehetnek bennük lassú függvények.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020
(#) Jonni válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Köszi mindenkinek.
(#) Kovidivi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
100 000 újraírást ír az adatlap az eeprom-ra. Olvasás nem számít.
A program memória (flash) pedig egy külön dolog, erre ír az adatlap 10 000 újraprogramozást, és ide kerül a program, nem az eepromba.
A RAM pedig a változókat tárolja program futása során, és elvileg végtelenszer újraírható.
(#) Kera_Will válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Idézet:
„arduino program hosszú akkor az jobban terheli az avr-t”


Ezt csak a program/adattárhely területét rövidíti meg.
Fordítás végén úgyis ott van mekkora programtárhelyet(flash) és memóriát RAM foglaltál le.

Igen többszörös felprogramozással "kopik" a program tár flash-e és EEPROM tára is.

EEPRPOM területre 100ezer felülírási ciklust adnak meg ugyanarra a bájt tömbre.
FLASH programtár területre 10 ezer felülírási/újraprogramozási ciklust adnak meg az adatlapok.

valaki gyorsabb volt
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020
(#) Jonni válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Ha 9% van használva akkor akár a maradékot be is tölthetem?
Sketch uses 23 988 bytes (9%) of program storage space. Maximum is 253 952 bytes.
(#) sargarigo válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 16, 2020 / 1
 
Röviden: be.
(#) bbalazs_ válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
De a flash az nem eeprom?
(#) Kovidivi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Nem. Program memória (=flash), eeprom, ram 3 különböző dolog. Az eepromba te menthetsz el adatokat. A program memóriába a programod töltődik fel. Zavaró lehet esetleg az, hogy egyes mikrovezérlőknek nincs eeprom-ja, ilyenkor a program memóriába lehet adatokat menteni, mintha eeprom lenne.
(#) bbalazs_ válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 16, 2020 /
 
Lehet, hogy elnevezését és funkcióját tekintve más, de a flash bizony egy eeprom, működését tekintve.
A ram-ot nem én kevertem ide...
Következő: »»   617 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem