Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műterhelés építése
 
Témaindító: cimopata, idő: Márc 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   17 / 23
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Nem tudom, hogy a venti és a borda között van-e valamennyi távolság, de ha közvetlenül a bordára rakod, akkor sokkal több hőt tud elszállítani, mint ha csak "távolról" fújja. Főleg ilyen sűrű lamellás hűtőbordánál. Viszont ha nem növeled az eldisszipálható teljesítményt, akkor a félvezetőd hőmérséklete fog mérséklődni, tehát üzembiztosabb lesz a műterhelésed.
Milyen félvezetőt használsz fűtésre?
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2020
(#) exabit válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
1 mm van a borda és a venti között. Igaz, úgy adódott hogy a borda felületének kb 2/3-a fölött van csak venti. Viszont 5 Wattos (12V) a venti úgyhogy még 9 volton is nagyon teker. Ebből a 92 mm-es méretből csak ilyenem volt. A FET egy IRFP460 (TO-247). Viszont gondolkozom rajta hogy inkább pasztát raknék a FET és a hűtőborda közé (a mostani 0,4 K/W szilikon lapka helyett) ha már a borda úgyis el van szigetelve a háztól. Vagy szerinted ez mennyit számít?
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
1mm az szinte semmi, az jó lesz. Az a lényeg, hogy a levegő minden lamellán keresztül áramoljon, ha a ventid nem teljesen fedi a bordát, attól még elég jó hatásfokkal dolgozik.
A paszta vs. szilikon lapra nincs sok ötletem, de nem hiszem, hogy sokat számítana. Ha nagyon érdekel, mérd meg a Mosfet tokozásának hőmérsékletét mindkét esetben, lehetőleg azonos terhelés mellett, azonos helyen. Amikor "hidegebb" a FET, akkor jobb a hőátadás.
(#) asti hozzászólása Jún 7, 2020 /
 
Sziasztok,
DC 24V-os akkuhoz (LTO) (20-26V tartomány) kellene építenem tegnapra egy 50A-es terhelést,
mit javasoltok amit a leghamarabb és itthonról beszerzhető alkatrészekből meglehetne építeni?

Egyelőre ezt találtam ki:
Párhuzamosan kötnék 24V-os ~100-150W-os izzókat:
E27-es foglalattal vagy G6.35-ös mini halogén változatban
(nem engedett linket beszúrni)

Mi a véleményetek?
(gondoltam még bojler fűtőszálra de ilyen teljesítményhez/áramhoz ~10-20 fűtőszál kellene)

Az izzók bekapcsolásánál még lehet probléma ahogy olvastam, sorban kapcsolnám be őket.
Köszi
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) Kovidivi válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Az izzó jó lehet. Egymás után kapcsold be őket, mondjuk 1mp-ként. 1.3KW-hoz félvezetős megoldás nem lesz meg tegnapra... Bojler fűtőszál szóba jöhet, ha van belőle elég (16db 8Ohm-os fűtőszálnál).
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) szsrobert válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
0,5 ohm rezhuzal, ventilatoros hutes. Nagyobb feluletu huzal nagyobb feluleten adja le a hőt.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) asti válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
hol kapni 8Ohm-os fűtőszálat? amiket számoltam (nem mértem mivel nincs) azok olyan
~30 ohm körüliek?
(#) asti válasza szsrobert hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
0,5 ohm rezhuzal
igen erre gondoltam de ennek a "tekercselése" elég érdekes, ki kell számolnom
hogy milyen átmérőjű huzalból mekkora hossz kellene és hogy ezt házilag gyorsba meglehet-e csinálni.
(#) asti válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
2mm átmérő (AWG12) rézhuzal, 0,005ohm/m -> 100m?
1mm átmérő (AWG18) rézhuzal, 0,02ohm/m -> 25m? (és ez papíron csak 16-20 Ampert bír)
ez kicsit problémás ...
(#) erbe válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Készítesz egy léc keretet, ~2 m hosszú, 1 m széles. Sorbarakod mindkét végét szögekkel. 2-es vasdrótot veszel és ebből rátekered a szükséges mennyiséget. Ki van terítve, jó a hűtése, így az 50 A-t vígan bírni fogja. 80 A-nál már komolyan melegszik. Tudom, mert hegesztőket szoktam tesztelni hasonlóval.
Arra számítani kell, hogy a melegedéstől nő az ellenállása és csökken az áram. Csúszkával be lehet állítani. Erősebb akkutöltő vagy hegesztő testcsipesz is jó "potméternek".
(#) asti válasza erbe hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Próbáltam számolni vasdróttal is de nem találtam adatot az ellenállásra (nem erőltettem meg magam , ennél valami kompaktabb méret kellene, de kétségkívül szellőzésre ez az ideális amit írtál csak ez nem fog elférni az asztal mellett sem
Dobra tekerve trafóolajba mártva?
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) Kovidivi válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Bocsi, összekevertem. 8Ohmot szoktak a a fűtőszálból kihozni, de neked 0.5Ohm kellene. Annyi fűtőszálad biztosan nincs.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) Kovidivi válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Keress egy 2-4KW-os elektromos hősugárzót, és kösd át a fűtőszálakat, hogy 0.5 Ohm-ot adjon ki. A ventire pedig adj feszültséget máshonnan.
(#) asti válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
szerintem egy 2-4KW-os hősugárzóban akárhogy kötöm a fűtőszálakat az az életben nem lesz 0.5ohm, ugyanaz a probléma mint a bojler esetében hogy sok fűtőszál kell párhuzamosan kötni hogy kiadja a 0.5 ohmot és bírja is a terhelést.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2020
(#) Kovidivi válasza asti hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
A fűtőszálat kis darabokban párhuzamosan kell kötnöd. A hősugárzóban egy vagy több hosszú szál van, azokat kellene megcsapolnod. A bojler fűtőszál közepét nem tudod megcsapolni, de a hősugárzóét igen.
(#) ferci válasza asti hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Szia!
Támogatom erbe tippjét - 12 méter 2 mm-es vasdrót megfelelne, sacc 1 m^2 kerettel, meanderezve, beszámolva a kanyarokat is.
Ez 0.48 ohm, de úgyis "hangolni " kell a hozzávezetések miatt is.
Élére állíthatod az "asztal" mellé, alul pedig végigrakod 80x80-as ventikkel.
(#) tothbela válasza asti hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Trafó olaj helyett sima víz. Az meg forrhat is ha akar, nem okoz tüzet, na meg 100 fokon limitálja a hőmérsékletet.
Egy téglára fel lehet csavarni a vasdrótot, a csatlakozás lehet egy-egy furatba tiplizett csavar.
(#) proli007 válasza asti hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Hello! Anno ezt úgy oldottuk meg, hogy 250-es eternit csőre esztergán beszúrattuk a menetek helyét. Elején és végén furat, 8-as csavar alá szemet hajlítva a kivezetésnek. Villamos fűtés és PVC csőhajlításhoz is készült így melegítő, de fékellenállás, motorindító, aksitöltő előtét ellenállás (48V 200Ah lúgos) is készült így..
(#) Peter65 válasza asti hozzászólására (») Jún 8, 2020 / 1
 
Ha nem kell hosszú időre, akkor lehet sós vizet is használni. Nekem 40A-es tápegységet kellett tesztelnem. Egy műanyag vödörbe vizet tettem. 2db 2-3dm2-es fém lemezt egymástól néhány cm-re összefogattam szigetelt távtartóval, és rácsavaroztam a kivezetéseket. Annyi sót tettem a vízbe, hogy nagyjából jó legyen. Ha csökkenteni akartam a terhelést, akkor részben kiemeltem a lemezeket. Mint régen a körhinta indító ellenállásoknál. A sós víz kikezdi a fém lemezeket, de a teszt erejéig jó volt.
(#) Gafly válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Solton 2MW-ra is jó a viz.
Jól be is lehet állitani 60Ohm-ra.
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Legolcsóbb talán a gyerek elhasznált spirálfüzetének a gerince.
Vagy kimegyek a garázsba és vágok a kerités épitésből maradt kötözőből.

De mivel titok, hogy az ország melyik részén lakik a kérdező, ezért az nem játszik, hogy adok ajándékba.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
Jó VITZ.... ne komolytalankodj...
(#) jucsaba hozzászólása Jún 16, 2020 /
 
Egy lehetséges megoldás, előnye hogy soros/párhuzamos /vegyesen lehet kapcsolni .
Volt hasonló megoldásom , 2014-ben raktam fel .
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) szsrobert válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
NaOH, KOH, Na2CO3, NaHCO3 nem kezdi ki.
(#) exabit válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Abban esetleg tudsz segíteni hogy érdemes-e szilikon lapkát rakni a FET és a hűtőborda közé? Vagy te mit alkalmaztál? A hűtőborda nálam el van szigetelve a háztól és minden áramköri elemtől.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2020
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Júl 24, 2020 / 1
 
A melegedő alkatrész és a borda közé én nem rakok semmit. Nem akarom, hogy bármi is lassítsa a hő terjedését.
(#) jucsaba válasza szsrobert hozzászólására (») Júl 26, 2020 /
 
Egyenáramról (40A)volt szó, biztos vagy benne???
(#) szsrobert válasza jucsaba hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Nalam nem okozott lemezkarosodast. A csapviztol viszont kraterek keletkeztek az egyik pozitiv lemezen.(A masikon nem.)
(#) Kovidivi hozzászólása Szept 7, 2020 /
 
Helló.
Nézelődtem kicsit elektronikus műterhelés témában, és ezt találtam (melléklet).
A műveleti erősítő bemenetei fordítva vannak használva, mint ahogyan én azt teszem.
Ha jól értem, akkor a GND-hez negatívabb feszültséget juttatva a műveleti erősítőre, a söntön azonos nagyságú feszültség fog esni? Miért jobb ez a megoldás annál, mint ha a referenciafeszültség a GND-hez képest pozitív, és a műveleti erősítő bemenetei fel vannak cserélve?
A képet itt találtam: Bővebben: Link, eevblog
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2020
(#) proli007 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Hello! Nem jobb vagy rosszabb, a kialakítás oka hogy az összegző U3 OPA előtte invertál.
Következő: »»   17 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem