Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   208 / 249
(#) Gafly válasza ha4023 hozzászólására (») Máj 11, 2020 /
 
Majdnem mondtam hogy ezt megveszem, ha eladó, de már az ML1250 miatt is kaptam.
Valamint szegény legalább 5 éve be sem volt kapcsolva, akkor minek?
(#) Leraz válasza ha4023 hozzászólására (») Máj 11, 2020 1 /
 
Most teljesen összezavarodtam. Ez akkor szakasz, olaj, vákum vagy milyen csillapítású? Az antennát már nem is kérdezem.
(#) szsrobert válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 11, 2020 /
 
Ejnye..valoszinusitem mas csillapitas hat 1 fenyevnyi tavolsagon legures terben az Uv/kek/zold/piros, infra lezerre, es a sok Ghz/10kHz elektromagneses hullamra Voyager666 muhold es a Magyar Nemzetiszo.. Urallomas kozotti informaciocserekor. Ha nem, akkor kuldok egy Cq dx et az Alieneknek egy kiciocco lezerpointerrel egy hidrogenes kukazsakra fuggesztve.
(#) Gafly válasza szsrobert hozzászólására (») Máj 11, 2020 /
 
Akkora energiát azért ne fektess bele a dologba, mert ugye nem csak amatörők dolgoznak a témán, hanem valamennyire profik is:
DSN
DSN Today
Remélem nem mindenki ugyanazt jegyzetet linkeli be minden alkalommal, a napi értekezleteken.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2020
(#) pucuka válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 11, 2020 /
 
Nekem is utolsó hozzászólásom ebben a témában.
A linkeden levő cikk, teljesen korrekt, nincs is azzal semmi baj, mert a szabadtéri ÚT csillapításáról beszél, és nem szabadtéri terjedés csillapításáról. Ennek eddíg is tisztának kellett volna lennie, mert ez a csillapitás, ahogy a cikkben írtakból kitűnik 3 részből áll. egy távolság függő, és egy frekvencia függő részből, és egy konstansból
A Derivation részben van elmagyarázva, hogy hogy kerül a képletbe a frekvencia függő rész. Ebben világosan le van írva, hogy az az antenna apertúrájával van kapcsolatban ami frekvencia függő. Az antenna viszont nem része a szabadtéri terjedésnek.
Onnan is gyanúsnak kellett volna lennie a dolognak, hogy mindenhol a levezetésekben adó, és vevő teljesítmények vannak, konkrét teljesítmény csak antennák kapcsain mérhetők, akkor is ha az antenna izotróp antenna. Az izotróp, és a valóságos antenna között a nyereség tart kapcsolatot.
A távolságra (d, vagy D distance) a műszaki emberek használnak, az (r, vagy R radial) jelölést többnyire a matematikusok. Mindkét jelölés végső soron ugyanazt jelenti.
Részemről vége a polémiának.
(#) szsrobert válasza Gafly hozzászólására (») Máj 12, 2020 / 1
 
Koszonom az infot. Viszem a kinai kapcsizemu tapos ledeket es akkutoltoket a szomszedjaba. Hasznos eszkoznek alcazott Kinai bosszu zavaroallomasok.
Eszembe jutott a Harc minden hullamhosszon. Ezekrol meg lehtne irni a Zaj minden hullamhosszon cimu alkotast.
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 18, 2020 / 1
 
Epilógus az "oda-vissza " antennához.
Hát a "vissza"üzemmód érdemi pluszt nem hozott. Ha már RG 174 köpenyéből készült a lezárt fodított V antenna, a túlsó végére biggyesztettem egy RW antennát, viszonylag szerény méretekkel. (A szomszéd diófáinak átnyúló ágai ezt tették lehetővé) + itt van a portám legcsendesebb sarka.
Tapasztalatok: A fordított V 0,2-7 MHz-ig jó nagy jelet szolgáltat. Efölött a RW antenna egyértelműen csendesebb és jobb. Ezzel 14100 kHz-en párszor megvolt a venezuelai beacon is.
Ami érdekes 80 m-en többnyire a fordított V ad jóval nagyobb jelet, de sokszor előfordul, hogy ugyanaz az állomás (pl-YO5CUX, YO5QBI HA8DQ) hol az egyik, hol a másik antennával szól jobban.

Antenna.jpg
    
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 20, 2020 / 4
 
Kicsit hangyás, kicsit csíkos, de BRAZIL
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 24, 2020 / 1
 
Csináltam én egy nemesen egyszerű preszelektort, ami az RTL SDR rádión 160 m-től 40 m-ig szép rezonanciagörbét produkál, afölött azonban korántsem olyan meggyőző a rezonancia. Ennek ellenére sikerült azért elcsípni az előzőekben mutatott SSTV képet.
A rajzon feltüntetett induktivitások a két magasabb frekvenciára M8 méretű N10 anyagú vasra vannak tekerve. Van valami hiba a konstrukcióban?
(#) Ferkógyerek válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 24, 2020 / 1
 
A 2,5uH és 10uH tekercseket készítsd légmagosra. Biztosan nagyobb lesz a jósága.
(#) Gyantáscin válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Köszönöm, megpróbálom.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 24, 2020 / 1
 
Esetleg szürke ferritmagok, bár a sárgának is jónak kéne lenni 30 MHz -ig.
De a légmagos biztos jobb.
(#) bitmixer hozzászólása Máj 28, 2020 /
 
Szisztok!
Vettem egy pár ilyen 433-as modult + hozzávaló antennákat:
https://www.aliexpress.com/item/32975942101.html
https://www.aliexpress.com/item/4000419919222.html
Kültérben fogom őket használni, üveg burkolattal. Tapasztalt URH-sokhoz szóló kérdésem az, hogy javíthatnék-e a sugárzási hatékonyságon azzal, ha a panelen előkészített (masszív GND) 8-9-10 forrszemeket felhasználva, abban a síkban készítenék neki egy "szoknyát". A rendelkezésre álló hely nem sok, csak kb. 30 mm átmérőt tudnék elhelyezni. Mit érne ez sugárzási kép / egyéb szempontból?
(#) Kera_Will válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 28, 2020 / 1
 
30mm mint "ellensúly" 433 MHzen?!
Nincs nagy jelentősége mivel ennél legalább 6szor nagyobb a negyed hullámhossz 433 MHz-en.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2020
(#) Feri007 válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Itt találsz pár alacsony antenna konstrukciót.
SILABS AN849
Persze, a hatásfoka sokkal rosszabb, mint egy félhullámú dipolnak, sleeve antennának,
de legalább le lesz illesztve.
(#) Feri007 válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 28, 2020 / 1
 
Lehet, hogy kicsit félreértettem: már vannak antennáid. Gondolom, tekercsantenna.
Ezek megfelelő nagyságú fémfelületre merőlegesen működnek optimálisan.
A mellékelt Appnote szerinti IFA, ILA antennák a legkisebbek, és ellensúly, fémfelület nélkül is illesztettek. Bár lehet, hogy az illesztőhálózatot optimalizálni illene/kellene.
(#) pucuka válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 28, 2020 / 1
 
A helyzet az, hogy
Idézet:
„+ hozzávaló antennákat:”

Ha ezt le merték írni, és igaz is, akkor bármilyen beavatkozással csak rontani tudsz a helyzeten.
Új antennát kellene tervezned, de igen valószínű, hogy nem nagyon lehet ekkora méretben nagyobb nyereségűt készíteni, mert akkor azt árusítanák.
Az antenna megoldásodnál az ellensúly maga a panel igazából a dipól másik fele. A dipól rövidülési tényezőjét a hosszúság, és az átmérő viszonyok is befolyásolják, amit a panel méretei határoznak meg. Minél vastagabb, (szélesebb) annál rövidebb (kevésbé hosszabb) a sugárzó mérete. Ezesetben ugyan nem körkeresztmetszetű, hanem lapos sugárzóról van szó, de a lényeg ugyanaz. Az ne zavarjon, hogy fizikailag aszimmetrikus a sugárzó, elektromos hosszban szimmetrikus lesz.
Ha ehhez tervezték a csatlakozóba tekert antennát, akkor a konstrukció változtatásával (járulékos bajuszok) csak rontasz a helyzeten, bár az a 30 mm túl sokat nem számít.
(#) bitmixer válasza pucuka hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Kösz mindenkinek, megnyugodtam. Nem barkácsolok, bizonyára jó lesz így is.
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Reális, hogy 80 m-en S9 zajszint legyen?
RTL-SDR V.3 -hoz telepítettm a HDSDR programot, amiben S mérő is van. Ezt hozzákalibráltam a kínai XHDATA D808 rádió által jelzett dB uV értékhez, ilyen formán jött ki ez az érték. Tudom, hogy az említett hardverek közel sem tekinthtők etalonnak, ennek ellenére kérdezem, hogy reális ez? (Ma reggel 8-9 óra között történt a mérés 3687 kHz-en, lezárt fordítottV antennával)
(#) ha1drp válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 31, 2020 / 1
 
Függ attól milyen a zavar típusa. A légköri zavarok erősen tudnak hatni. Amennyiben van előerősítő a hardware-ban úgy a szám tapasztalatom alapján reálisnak tűnik.
(#) Gobe54 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 2, 2020 / 1
 
A 80-as években történt. Budapesti rádióklubból (HA5KBM) leutaztunk valamilyen versenyre Szeghalomra. Vittük a klub RIG-jét, ha jól emlékszem FT-250-et. Bekapcsoltuk és teljesen néma volt. Már kezdtük szétkapni, hogy megjavítsuk, amikor a helybéli amatőrtárs megjegyezte: Ez itt nem Budapest, nincs zaj.
(#) Gyantáscin válasza Gobe54 hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Hát ezzel sajna együtt kell élni. Némi vigasz, hogy a kör QSO-kba belehallgatva, aki nálam a magam kis egyszereű eszközeivel rosszul jön, arra többnyire a "profi amatőrök" is panaszkodnak. ( A héten ez a második képzavarom: a drogériában Wilkinson zsiletet kerestem. )
(#) pucuka válasza Gobe54 hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
A homok (száraz föld) nagyon jól csillapítja a földfelszíni hullámokat, az esetleges zavarokét is.
(#) szendi001 hozzászólása Jún 6, 2020 /
 
Sziasztok! Szerencsésen vettem egy FT-920-at. CW szűrő az 500 Hz es nincs benne. Van vobblerem meg mindenféle. Szerintetek lehet bele csinálni létraszűrőt? Irdatlan drága a gyári 150 EUR. Van valakinek tapasztalata? FT 1000 MPt szerettem volna de ez kicsivel több mint a felébe került, így azt elvetettem.
(#) Gémes2 hozzászólása Jún 7, 2020 /
 
Sziasztok!
Én is azért jöttem , mert bajom van, lehet nem is egyszerű.
Van a családban egy National Panasonic Rs-4360 megbecsült rádiósmagnó, aminek egyszer csak elhalkult az Fm sávja. Nagyon halványan egy, esetleg két adó bejön. Olyan mintha az antenna erőssége megszünt volna.
Jó lenne valami bölcsességet tudnátok mondani,esetleg egy kapcsolási rajz nagyon jól jönne.
A power kapcsoló mellett van egy selector kapcsoló, az volt kontakt hibás, és az egyik ismerősöm azt a hibát megszüntette, de attól még nem jött rendbe.
Kérlek , ha tudtok valami ötletet, akkor segítsetek.
(#) Gyantáscin hozzászólása Jún 26, 2020 / 2
 
A rövidhullámú terjedés frekvenciafüggése ma reggel 6-kor. A felhőképen látható villámok Miskolcon így látszanak.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2020
(#) Antennaman válasza szendi001 hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Hello Szendi001,
Biztosan lehet készíteni is, de érdemes szétnézni mert régebbi YAESU CW szűrőket is bele lehet barkácsolni. Én anno az FT-817-be egy f:455KHz Bw:500Hz( sajnos nem tudom a típusát ) de fém házas beforrasztós kivitelűt iktattam be. Módszer: vékony koaxal vezettem a rádugó pinheader-ekre. A Funkamateur lapban úgy 2000 körül pedig leközöltek egy olyan kis nyákot amely stimmel erre a csatlakozási felületre.
(#) szendi001 válasza Antennaman hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Köszönöm! Egyelőre feladtam. Egész jó a DSP is. Szerintem ez nem 455 khz, pont ez a gond vele.
(#) tnl hozzászólása Júl 19, 2020 /
 
Sziasztok!


Van ez a wsjtx program, ami az FT8 jeleket is dekódolja.
Ez minden sikeres vételt lement az all.txt szövegfájlba.

Van e rá valamilyen program, amivel az adási helyeket
térképen jeleníthetném meg?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Júl 20, 2020 / 1
 
Erre van 1 online terkepes felulet : akit itt latsz azok helyet saccolhatod honnan dolgozott
Szurjél frekire es uzemmodra.
Következő: »»   208 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem