Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 433 MHz adóvevő modul tapasztalatok
Lapozás: OK   11 / 11
(#) pucuka válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Ilyen ez a világ. Adó közelében egy érzékeny vevő blokkolni fog. Ezen egy irányított antenna sem fog sokat segíteni. Lehet, hogy elérheted hogy ne blokkoljon, de a zavar jelentős lesz. A 433 MHz -es sáv nagyjából 1 csatorna széles, az ebben a sávban szokásosan használatos szélessávú szupreg vevők sávszélessége nem tesz lehetővé komoly csatorna szétválasztást.
A "földelésnek" nem sok jelentősége van közvetlenül, ha figyelembe veszed a 433 MHz 70 cm körüli hullámhosszát. Nagyjából 7 cm távolságon túl már egy földelő vezeték már nem vezeték, hanem tápvonal. A tápvonal mentén pedig folyamatosan változik a "vezeték" impedanciája.
(#) usane válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Mire használod, hogy folyamatos adás van? Nem arra vannak kitalálva.
(#) lelkes amatőr válasza usane hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Nem menne folyamatosan, legfejlebb 1-2 percig. Ezt viszont napjában többször. Viszont addig se szeretném blokkolni mások berendezését. Van egy kb. 100 fokos nyílásszögü rész amerre nincs semmi más berendezés amit zavarhatnék.
(#) usane válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Az már komoly adatforgalom. Bármilyen szenzor adatot át lehet küldeni egy pillanat alatt. Mi a halál ez? És hol helyezkedik el? Szabadban? Lakáson kívülre ezeknek már elég gyenge jele szokott lenni.
(#) lelkes amatőr válasza usane hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Nem szenzor adat menne. Ismerőssel kisérleteznénk két Spectrumot összekötni vezeték nélkül. (nyugdíjasok vagyunk, unatkozunk. )
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020
(#) pucuka válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
868, vagy 2400 MHz nem játszik? Jobban is irányíthatók.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020
(#) usane válasza pucuka hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
Pucuka, szerinted ez a modul veszi a KST-TX01 jelét? Adatlap szerint ez csak szimpla OOK-t tud ami ugye a legegyszerűbb ASK. Viszont a KST-TX01-ből sem nézem ki, hogy több amplitudós átvitelre túlzottan alkalmas lenne egy ilyen horgászkütyüben.
(#) pucuka válasza usane hozzászólására (») Jún 5, 2020 /
 
Papírforma szerint működnie kellene.
(#) elektrorudi válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Hogy ez mekkora ötlet!
(#) HiMen hozzászólása Jún 6, 2021 /
 
Ezzel próbálkozom:
https://randomnerdtutorials.com/rf-433mhz-transmitter-receiver-modu...duino/

Az adó rendesen ad (feltekert és egyenes antennával is) , ellenőriztem RTL_SDR -el PC-n, a jel CRC -vel együtt tökéletesen vehető.

A vevővel van gond. Tekerem rajta a hangolót. Kb. akkor van helyes vétel amíg tekergetem (mintha földelés lennék). Amikor beállítva abbahagyom megint nincs jel. Feltekert antennával mégúgyse, egyenessel időnként (1m távolság). Ez nekem nagyon nem jó. Szeretnék egy rövid, de nagyon stabil átvitelt. nekem úgy tűnik ez alkalmatlan lesz rá. De azt írják a fórumokon, hogy 30 méterig nagyon stabil. Hát nekem nagyon instabil. Mit próbáljak meg ?
(#) proba válasza HiMen hozzászólására (») Jún 6, 2021 / 1
 
Ezeket a rádiós kütyüket műanyag eszközzel kellene hangolni. Akkor elvileg nem veszi észre, hogy elengedted.
(#) HiMen válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jún 7, 2021 /
 
Én ugyan ezzel a modullal küzdök. De alig tudom venni a jelet (sima egyenes antennával), olyan kis sávban ad/vesz.
Ha állandóan állítgatnom kell a vevő csavarját, akkor használhatatlan lesz számomra ez az modul.
Neked stabil a vétel?
(#) mrobi válasza HiMen hozzászólására (») Máj 23, 2023 /
 
Hali. Ezek mekkora távolságra képesek? Egy tanyán kellene egy közel 300m-el messzebb lévő szivattyút inditnai. Gondoltam ezzel megoldom, de nem találok róla infót sehol.
(#) proba válasza mrobi hozzászólására (») Máj 23, 2023 /
 
Vegyél valami jobb lora modult, az biztosabb mint ezek az egyszerű rádiós modulok. Ezek szerintem 50-100m aztán vége jobb esetben..
(#) dB_Thunder válasza mrobi hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Én egy tanyán ethernet alapra tennék még ilyeneket is!
Ahhoz lehet kapni, akár használtan, is bármilyen antennát, eszközöket bármit!
Cserébe km-es összeköttetés is lehetséges!
(#) KoblogPerGyok hozzászólása Júl 24, 2023 /
 
Sziasztok!

Másik topikban (RF modul)-ban már rengeteg sok infót adtak nekem, ami igen hasznos, oda is érdemes átnézni.
Ilyenem van párban:

Bővebben: Link

Nekem a tapaztalatom az volt, hogy a vevő nem kapott elég áramot, mert az Arduino ugyan ment a laptop USB-ről, (soros monitor miatt) miközben a kis Arduino expander lap is kapott külő tápot. Elvileg, mert minden világított, minden jónak tűnt, de el volt törve a tápkábel. 10 perc volt a javítása, a hiba keresse meg fél nap...

De a gondom a modullal, hogy trigger-ként használnám. Az ASK libet tttem fel, ami tökéletesen átviszi a karaktereket, azonban az idő nagy szórást mutat. Gondolom a CRC-mag miegymás más-más kódokat futtat. (if-else)

Ha csak 1 impulzut adok ki, akkor igen zajos az egész, mert sokat vesz fel a modul. Utána olvastam, hogy több bitet kell kiküldeni AGC-nek, meg adatnak stb.

Az itteni pecás kódot átnézem, szerintem éppen ez kellene nekem. Mit gondoltok az a kód jó lehet triggernek? Nem az időkésés a gond, hanem hogy szór az is, szóval ha fix időkésés lenne, az tökéletes nekem.

Arduino nanoval oldottam meg a tesztet, kábellel is öszekötöttem, a vevő oldalon interrupt-on megkapja kábelen a jelet, idő mér, majd mikor fogadja a karaktert akkor idő mérés megint. Szóval ez nem jó, mármint az ASK libbel nem. Működhet a pecás kód, mint fix időtolású trigger?

Ha csak impulzut küldök ki (100 mikro széles) és a vevő oldalon a data láb a szabad interruptra megy, akkor egy plusz if-el megoldható, méri az időt a zaj ellenére, de ez nem kivitelezhető, mert a kábelt hagynám éppen el!
De persze nem küldtem ki a plusz 30x bitet. Ha ezt megoldom, akkor elvileg fix hosszúságúnak kell lennie nem?
(#) Kera_Will válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Júl 24, 2023 /
 
Létezik a virtualwire lib az 1 irányú adatkomunikációs segédlet az RF modulokhoz.

minta virtualwire lib használathoz

"Csak a küldendő és fogadandó" adatok blokkját kell definálnod és működik.
Igen persze azt , hogy melyik pinen küld és fogad a uC-el és a sebességet.
Az összes alsórétegben zajló folyamatot elrejti a lib.
De ha téged a közeg hozzáférés és mindenféle tényleges legalsó szinten zajló folyamatok feldolgozása érdekel akkor írjál saját protokolt ennek a megvalósításához.

Mint az infránál itt is illik némi preambulum induláshoz (a vevő "felébredjen" , AGC ha van/ ha nincs és a vevő utáni uC is készen álljon az adat fogadáshoz , meg Manchaster kódolás alkalmazása ... stb.
A manchaster kód generálásról Topi írt vagy 2 kis összefoglaló cikket is.
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/_ado-vevo_modulok.html
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2023
(#) usane válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Júl 25, 2023 /
 
Igy van. 1 bit nem eleg. tobbet kell kikuldened. Valamint ahogy Kera_Will irta valamilyen kodolas is kell. Vagy ha nem is egy meglevo kodolas de egy valamilyen bitsorozat minta . Minel hoszabb annal biztosabb. Valamint Mit akarsz triggerelni? Ha eleg hosszu jelet kudesz az AGR beallitasahoz, hogy 1 sorozatbol biztosat detektalj akkor elvileg fix lehet az idoeltolodas. Legalabbis velemenyem szerint. Viszont hozzateszem nem ismerem ezt a modult, mit tud. Kiserletezni kell vele.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2023
(#) Rolandkaaa hozzászólása Aug 7, 2023 /
 
Sziasztok,

Adott egy Ford Fiesta mk5 3gombos kulcsa.
A történet, hogy elem csere után nem műkődik.
én érintkezési hibára gyanakszom a + és - ponton a panelon ahol érintkezik az elemmel.

Csatolom a képet.

Van esetleg mód ennek a javítására?

Köszönöm
(#) proba válasza Rolandkaaa hozzászólására (») Aug 7, 2023 /
 
Azért szétverés előtt a kocsival történő esetleges újra párosítást kipróbálnám. Aztán ami még nem triviális, az új elem biztosan jó? Amúgy meg ha a forrasztás rossz, valahogy csak összerakták, szétszedni annyira hogy újra forrasztható legyen. ( ha úgyis rossz nagy veszteség nem éri a tulajt.)
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2023
(#) Inhouse válasza Rolandkaaa hozzászólására (») Aug 8, 2023 /
 
Milyen elem(ek) van(nak) benne? Ebből a képből kb. semmi nem látszik.
Van rajta LED? Ha nincs, akkor mérés nélkül egyebet nem igazát tehetsz.
Mérd meg az új elem(ek)et...ellenőrizd a polaritást is!
Meg kéne nézni, hogy jön-e belőle RF jel 315MHz-en. Nem tudni, milyen lehetőségeid vannak ennek ellenőrzésére.
(#) Rolandkaaa válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 10, 2023 / 2
 
Bocsánat, utólag visszaolvasva elég információ szegény volt a kérdés.
Egyébként azóta sikerült megoldani a problémát.

Leírom a dolgot, hátha hasznos lesz még valakinek egyszer..:

Természetesen az elem méréssével kezdtem. (OK)
Visszajelző LED és RF vevő nélkül csak a kocsira tudtam hagyatkozni.
Megbontás után már kilehetett mérni, hogy a kulcsház másik felébe lévő elemnek a kis (rúgos)érintkezői és a képen bekarikázott érintkező felületek közti kontak hiba volt.

Megoldást tisztítás után egy kisebb vékony rézlapocska lett forrasztva azokra az érintkező felületekre.

Nem tudom mennyire kokány!! De egész esztétikus lett és műkődik.
Képet sajnos nem készítettem és nem tervezem szétszedni a következő elemcseréig.

Köszönöm a tanácsokat!
Következő: »»   11 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem