Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   757 / 958
(#) latyakosa válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
Köszi, ez tervben volt.
E mellé még olyan kérdések társulnak,
- Kell-e a kábelek mindkét végénél földelést elhelyezni.
- Elegendő egy-egy túlfesz levezető a végeken az ethernetre pl Bővebben: Link
- A DC24V-t elegendő-e védeni egy 3. típusú túlfeszültség-védelmi eszközzel ? Ha nem akkor mit javasolnátok ?
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2020
(#) gyuszo válasza latyakosa hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Ha mind a két végéhez teszel túlfeszültség levezetőt és védőföldelést, azzal növeled a biztonságot. Az épület bejáratánál mindenféleképpen kell a védőföldelés.
(#) kameleon2 hozzászólása Máj 23, 2020 / 2
 
Egy hír. Emiatt vagyok sokszor vaskalapos a hozzászólásoknál , az internetes tanácsadásoknál.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2020
(#) gyuszo válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 23, 2020 / 3
 
Pedig hány társasházban találni védőföldelés nélkül kiépített hálózatot és a bojlerek így működnek, még jó hogy a csőhálózat a jó öreg horganyzott cső és a fém összeköttetés ad némi védelmet. De erre nem lehet alapozni így ez nem teljes, sőt veszélyes.
A lakókat meg nagyon nehéz meggyőzni, hisz eddig minden ment 40 éve, most miért nem jó ?
Hát csak addig, míg nem történik baj, tragédia.
(#) Spiritsystem hozzászólása Máj 27, 2020 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Valójában nem tudom, hogy jó helyre írok-e, illetve jó helyen teszem-e közzé a kérdésem, de hátha igen. Szóval az lenne a kérdésem, hogy miért veri le a kerámialapos főzőlap az ÁVK-t? Amikor megvettem (használtan), kipróbáltam. Dugvilla, vezeték, dugalj. Működött. Most bekötöttem a helyére, veri le a 25A-es ÁVK-t. A 20 amperes kismegszakítóját viszont nem. Mi lehet a gond?
(#) gyuszo válasza Spiritsystem hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
A védővezető valahol összeér a Nullával.
(#) Bakman válasza Spiritsystem hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Hol próbáltad ki? HA nem otthon, ahol van ÁVK, akko rnagy valószínűséggel a zárlat már a vételkor is létezett, csak ÁVK hiánya miatt ezt nem vetted észre. Valamelyik áram alatt lévő rész érintkezik a földeléssel.
(#) Spiritsystem válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Ok, én is erre gondoltam, holnap átnézem az egészet. Köszi!
(#) Spiritsystem válasza Bakman hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Ugyanott próbáltam, ahol most bekötném, ezért is állított falhoz a dolog.
(#) nedudgi válasza Spiritsystem hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Ugyanazon a megszakítón próbálod, vagy egy másikon?
Ha másikon, akkor a megszakító típusa (A/B/C) azonos ?
(#) Spiritsystem válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Nem ugyanazon a kismegszakítón, kapott sajátot.
(#) proba válasza Spiritsystem hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Ha ugyanott nem verte le eddig, lehet beépítésnél keletkezett valami. Az is előfordulhat, bár nem tudom mennyire életszerű, A lapok egyike, az egyik végén levezet, mikor próbáltad, a zárlatos vég a nullára került, most meg a fázishoz van közelebb (fázis nulla csere, de amúgy kuka) A következő lehetőség, valami koszfolton, meg a beépítési helyen keletkezett levezetés. ( A biztosíték teljesen közömbös, lehet új/régi A/B/C...) A biztosítékkal csak egy gond lehet, hogy nem jó a bekötés, csak egyik vezető megy át a relén.
(#) Busz hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Üdv!

Az adott mért lakás főelosztón láttok valami kivetnivalót?
https://img2.indafoto.hu/9/3/2603_98bd65207ee83bfd17ebb0db971eddf9/26705765_e995ed45be506783b3125ade158d4a81_xl.jpg
(#) Atis57 válasza Busz hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Szia!

Igen !
Az Al vezetők paszta nélkül Cu sinben,,
A Piros védővezetők Z/s szinjelölése,
Honnan jön a védővezető? 1be -1 ki? nem kevés?
A Wagoval toldott Nu vezető,
A FI relé melletti kismegszakitó 16A?-- Mert a 1,5 mm2 MMfalhoz nem megfelelő.
A bejövő a FI relé felső ágán hány mm2 ? Mert régen is 6mm2 ,ma 10mm2 Cu vagy 16mm2 Al szükséges.
(#) ötfelezős válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Az ideális világban nem lenne egy tragédia se. A majdnem ideális világban meg normálisan leírnák, mi is történt pontosan a villamos berendezéssel...

Csináld magad könyvek is megjelennek, és bármilyen szakkönyvet sem csak személyi igazolvánnyal és két kezessel lehet vásárolni, szóval az önkorlátozásod nem csökkentené a balesetek számát.
(#) Busz válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Van paszta, lehet a képen nem látszik, de ami a sínben van mind meg van kenve.

Zöldsárga színjelölés? Jogos lenne, de ha én is csak feltételezem honnan jön és hova megy lehet mégis jobb ha nem jelölöm meg, még a következőt félrevezetem.
A vastagabb a bejövő, a vékonyabb megy a lakás fele, gondolom én. Biztos kevés a száma, de a lakás konnektorainak többségébe oda sincs víve a védővezető. Falkábel tehát még újrahúzni sem egyszerű.
A toldott nullavezető a folyosóvilágításhoz megy, elvileg egy lámpa van rajta csak. De ha nem ér ki a falból csak toldani lehet.
B10,B10, C10 van berakva.
A két B10 -esen a világítás, a C10-en pedig az összes konnektorok vannak. C10 megfelelő lehet?
De nagyfogyasztóhoz ( mosógép, mikró, sütő) mind a konyhában lesz, oda falon kívül külön lesz húzva vezeték. Az összes többit ( tévé, laptop, telefontöltő, porszívó) meg remélhetőleg kibírja a régi hálózat is.

A bejövő C10-es kismegszakító ha jól tippelem 4mm2-es mért fővezetéken érkezik be, tudom karcsú, de a szomszédnak C20-as van rajta. Mi is megelégednénk egy B16 vagy B20-assal, teljesítménybővítés lesz, azért raktam fel hogy mennyire fog leszúrni a szerelő ha ezt meglátja..

Ezt cseréltem saját kezűleg testvérnek: patkolt olvadóbiztinél tuti jobb.. És még a FI is fennmarad, próbalámpára leold.

DSC_0114.JPG
    
(#) Atis57 válasza Busz hozzászólására (») Máj 31, 2020 / 1
 
Szia!
Igen az érveket értem, de a lényeg azért marad.

A C10 --igen.
A dugaljakhoz ki fogja kiépiteni a védővezetőt?

Azért a konyhát és a Fürdőt mindenképpen újra kábelezném.Ezek a legveszélyesebbek ,és itt a legnagyobb a teljesitmény igény is.

Igen valamivel jobb .
(#) vgkkapcsolo hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Sziasztok! A mérő helytől a 3 fázis el van hozva a kis műhelye ig. Szeretném elosztani. Eloszto doboz fel van szerelve, 3-as c16 kismegszakító be van kötve.Egy 3 fázisú dugalj van felszereve. 230 voltos dugaljakat, és világítás szeretnék. 6 db dugalj és 7 db fenyforras a terv. Hogyan alakítsuk ki? Köszönöm!
(#) Busz válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Konyhába új kábel fog menni védővezetővel és minden nagyfogyasztó ottlesz.

Nem a fürdőben lesz a mosógép, ott van védővezető, maximum a hajszárító lesz oda bedugva de annak viszonylag rövid az üzemideje.


A többi konnektorba nem lesz védőföld, de olyat igénylő fogyasztó sem. De viszont a melegpadló helyett hidegpadló lesz.

De akkor ha kijön ehhez egy villanyszerelő bővíteni akkor nem fogja leszedni a fejem hogy ordas nagy hibák vannak?

Jó az alu falkábel önmagában hiba...
(#) vgkkapcsolo hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
A mérő órától a kis műhelybe az Eon embere anno a 3 fázist bekototte. Egy eloszto dobozba 3-as c16-os kismegszakító van beszerelve. Szeretném tovább osztani. 1 db 3 fázisú dugalj, 6 db 230 v konnektort, 7 db világítás lenne a terv. Tanácsokat kérek. Köszönöm.
(#) Imi65 hozzászólása Jún 1, 2020 / 2
 
Ez villanyszerelés, semmi több, ezért kár volt új témát felvetni, mert nem az. A 3 fázis továbbosztása nem "külön tudomány", a 3 fázisú aljba értelemszerűen mindent bele kell kötni, míg a világítás, és 230V-os dug aljak a 3 fázisra szétosztva legyenek, saját kismegszakítókkal.
Semmit nem írtál a bejövő, és a szükséges teljesítményekről, így nehéz bármi hasznosat ezen felül mondani.
(#) dokidoki válasza vgkkapcsolo hozzászólására (») Jún 1, 2020 / 3
 
Keress egy megbízható villanyszerelőt. Hidd el így jársz a legjobban. Tudod mit szeretnél de tanácstalan vagy...
(#) Atis57 válasza Busz hozzászólására (») Jún 1, 2020 / 1
 
Szia!
Nagyon .---nem ! De kicsit, azért --igen ?

A konyhai vezeték bekötése előtt meg kéne mérni a piros vezetékek hurokellenállását.
esetleg ;
Én feltennék egy 10mA ÁVK -t a régi vezetékeknek (földeletlen)

a 30mA -st meg az ujaknak hagynám.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) kameleon2 válasza ötfelezős hozzászólására (») Jún 1, 2020 / 4
 
Nem értek egyet - de ez az én bajom. Csináld magad villanyszerelésnek nem lesz jó vége sose. Az építőiparban látom nap, min nap. Az egyik pék volt előző nap, a másik műbútor asztalos, a harmadik egy évet volt a Telekomnál és mindent tud, zsebre tett kézzel, rágóval a szájában. Aztán, ha két vezetéket helyes sorrendben kell bekötni, neadjisten lemérni, akkor mindenki hülye. Sok szakmában jól jön az egészséges önbizalom. De a szakmai alázat sem árt.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 1, 2020 / 1
 
Azért azt tegyük hozzá, hogy ezt a villamosenergiaellátást ezt folyamatosan tanultuk és tanuljuk, így régen a fém vízcső volt a megoldás meglévő épületeknél. Egyforma szöveg volt nullázás és védőföldelés esetére a rendeletben, "meglevő épületekben megengedett a védett fogyasztókészülékek testét a villamos vezetően összefüggő vízvezeték nyomócső hálózathoz kapcsolni." Ide azért hozzá kell tenni, hogy ez a rendelet meg már 1965-ben előírta új épületnél a védővezetőt.
Lehetett volna úgy is, bármikor, hogy a bármelyik kormány rendeletben szabályozza, hogy mennyi időnként kell átépíteni az új szabványoknak megfelelőre a villamos berendezést, de ezt érdekes módon az elmúlt 80 évben egyik kormány se lépte meg.
A vízcső folytonossága pedig a 90-es években már megkérdőjeleződött, pont akkor, amikor a nyugdíjasok olcsó pénzért megvehették az addigi 40 éve lakott bérlakásokat, és onnantól kezdve meg aztán végképp nem volt és nincs pénz felújításra.
(#) sany válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Jó van úgy, nem látszik, máshol is így csináltam, semmi gond vele. Kőműves, burkoló, ja és villanyszerelő.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) gyuszo válasza Busz hozzászólására (») Jún 2, 2020 / 1
 
Még a schneider C10 A-es kismegszakítón belül is van ipari és lakossági felhasználású kategória.
A képen az első az ipari ( iC60N) az ára is kétszerese a lakosságinak ( Resi9).
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2020
(#) Busz válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Ez is új nekem, ipari és lakossági??


Miben tud többet az ipari?
(#) Busz válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Bővítés lesz, gondolom aki felteszi az új megszakítót csak leméri a földet.. de társasház 4. emelet, itt már csak jó a föld.
A 10mA-es mehet a 30-as után nem?

Mert azért én nem bízok ezekben... egyszer sikerült egy régi NDK fi relét megvakítani föld-nulla zárlattal.

Szóval többlépcsős védelem kell, minden el tud romlani.
(#) Gafly válasza Busz hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Neked ez is jó?
Következő: »»   757 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem