Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Földelt kimenetű erősítők
Lapozás: OK   12 / 15
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Minden szimulátorban más és más a FET-ek Ugs feszültsége, nálam most 124 mA a nyugalmi áram. 1 kHz-en 0.003% a THD, ez 10 kHz-en kb. 0.03%-ra nő, 20kHzen 0.06% körüli.
A nagyobb gond, hogy egységerősítésen -223 fok a fázistolás, tehát valószínűleg gerjedni fog a gyakorlatban. Én sem találtam ennél jobb opampot, lassúbbakkal és gyorsabbakkal még gerjedékenyebbé válik. Elnézést, hogy beleszóltam.
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A felnyitott kör fázismenetét kéne megnézni. (Ebben az a helyzet, hogy benne van az opa fázistolása, ami jó esetben csak 90° körüli meg a kompenzáló tag hatása, stb...)

Azt pedig egy trükkel egész jól meg lehet nézni zárt körben is. A kimenetre redukált zavarás vizsgálatával meg lehet határozni a fázistartalékot, amit ugye mindig egységnyi körerősítés mellett nézünk...
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Nyílthurokban is ugyanazt látod. A FET-nek 800 kHz környékén van a -3 dB-es pontja. Csak ideális opamppal lenne stabil az áramkör, vagy valahogy másképpen kell kompenzálni. Ötlet?
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Hát én azt látom, hogy a zöld görbén van több mint 50° fázistartalék...

Ez így stabil lesz...

A sárga az mi a franc?
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A BODE-t néztem meg elsőként, az alábbi eredményt kaptam.

BODE_1.gif
    
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A zöld görbe az opamp kimenete, a sárga a kimenet, azaz a terhelésen szimulált teljes fázistolás. Az opamp + fet fázistolása. Így együtt -227 fok 10 MHz-en a visszacsatolt erősítés egységerősítési frekvenciáján.
Csak azt mutattam, hogy szerintem felesleges nyílthurokban is nézegetni a fázistolásokat, mert ugyanazt látjuk, mint a zárthurokál.
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Itt kb. 7 MHz-en van a -3 dB-es pont, ami 210 MHz-es egységerősítési frekvenciát eredményez. Nem gyanúsan magasan van ez?
(#) deebo válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Azt leírnád nekem röviden, hogy miképpen állítsam be az AC analizálás? Konkrétan a kimeneti változóknak nem értem a funkcióját.
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Az NE5534 biztos nem ugorja meg azt a mércét. Itt a szimulátor alkalmassága is egy kérdés, viszont a korlátokat megismerve válik használhatóvá.
Szerk.: a kapcsolás azért keveredett ide, hogy megvizsgáljuk jelent-e alternatívát a laterális FET-tel szemben.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ötlet a következő:

Erre mindjárt van 3 megoldás is.

Vagy keresünk olyan opampot, ami 90°-ot tol vágási frekin, nem 135°-ot...

Vagy alkalmazunk még egy kompenzálást (pl a quados ló...sz, amit te is használtál).

Vagy letoljuk a fetes fokozat pólusfrekijét. Ez az utóbbi a legegyszerűbb. Csak a fetek előtti R-tagot kell növelni.

A fetes végfok 1 pólust visz be, az OPA ideális esetben megint csak 1-et. Ezt lehetne kompenzálni a sima differenciáló taggal. A probléma ott van, amikor az OPA 90°-nál nagyobb fázistolású, mert pl hiába van 1 alatt az erősítése, amikor a végfoké még nem. 1 alatti erősítésnél meg bejön még egy pólus és már keményen átlépi a 90° fázistolást az OPA. Vagy ami még rosszabb, 45° fázistartalékra méretezték gyárilag vágási frekin (legtöbb OPA ilyen). Legegyszerűbb R-tagot növelni és belassítani a fetes fokozatot...aztán 1 kondival kialakítani azt a fázistartalékot egy legalább 30°-ra...
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Bartos77 válasza deebo hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A zavarás (generátor) két vezetékét állítsd be AC analízisre. A generátor amplitudóját tedd 0dB-re.
(nálam az 1V csúcsértékű szinusz). Az erősítő bemenetét ne felejtsd el GND-re kötni...

Ebből látszik az egész nyílthurkú viselkedés. Körerősítés, vágási freki, meg a fázistartalék...
(#) Bartos77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Pont a lényeg nem látszik rajta...

A zárt hurkú viselkedés nem mindig egyezik meg vágási frekin sem a körerősítés viselkedésével, szóval ez egy elég gyatra következtetésre jó csak...de nálad még a vágási frekvencia sem látszik, ahol 1-alá menne az erősítés. De mint mondom a körerősítést kéne megnézni, amikor egy alá megy, nem a zárthurkút!
(#) reloop válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Azon ne múljon, de valószínűtlenül frekvenciára mutat.
Szerk.: A C1 sávszűrésen maradt.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Bartos77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Oké, hát a szimulátor szerint kb 0 fok a fázistolás 10MHz-en? Elhisszük neki?

Amúgy az erősítő nem csoda, hogy gerjedékeny, mint állat...
(#) Bartos77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ez van, amikor két fet elé csak úgy elé....unk egy opampot....

Az ember ezt úgy csinálja, normális esetben, hogy megnézi az opamp adatlapján a nyílt hurkú átvitelét (egy bode diagrammon), majd beállítja a fetes kimenet átvitelét, majd kiszámol egy differenciáló tagot a két átvitel szorzatának vágási körfrekijére....

És akkor jó lenne.

Vagy legalább játszik a fetek gate ellenállásaival (ja, nálad az sincs, mer az csak ugye viccből van ugye), meg esetleg az opamp kimenetével soros ellenállással, hogy megfelelő legyen a vágási frekvencián az átvitel, majd fázistartalékra maximalizál azzal a kondival történő játékkal, ha már kiszámolni nem tudja, mekkora kéne oda...
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A fetnek nem egy töréspontja van, hanem három. De ez nem látszik a Bode-on.
Lehet lejjebb tolni az első töréspontot a gate ellenállás növelésével, de ezzel az opamp kivezérelhetősége fog csökkenni. Viszont meg lehet nézni mit csinál így, ha gyorsabb opamot teszek be.
(#) Bartos77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Nem mutat az valószínűtlenül frekvenciára, csak te rontottad el a tervezést azzal, hogy túl alacsony generátor impedanciával akarod meghajtani a feteket. Tegyél be két gate ellenállást, meg tegyél sorba az OPA kimenetével egy ellenállást...

Ideális esetben úgy méreteznénk egy ilyet, hogy a nyílt hurkú átvitelben a fázistolás ne nagyon haladja meg a vágási körfrekin a 180°-ot. Ezzel még gerjedne az erősítő, mert nincs fázistartalék, de azt megcsináljuk a kondival.

Mivel q...a lusták vagyunk számolni, a fázispúpot C értékével vágási körfrekire bejátsszuk:
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020

difftag.png
    
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Hát ez nem jött be Igaz magamtól eszembe sem jutott volna így kompenzálni.
Mindig tol legalább -22o-240 fokot.
Várom hogyan játszod be a púpra hangolással.
(Számolni valóban lusták vagyunk, de azért van a szimulátor, hogy ő szorgalmas legyen.)

Lemaradt, hogy a zöld az opamp feszültség és fázis átvitele, a sárga a kimeneté.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ne bonyolítsd túl az életedet...

0dB-ig az 20dB/dec-el csökken, a fázitolás meg 90°-al nő, amikor 1-re csökken az erősítés.

Ez csak egy sima pólus...ennyi, a többi minket nem érdekel, az le van s...rva hogy mit csinál azon a frekvencián, ami minket már hót nem érdekel. Csak odáig nézzük, addig meg majdnem ideális 1 db pólusnak vehető, azt csókolom...
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ez azért van kedves Karesz, mert rosszul csináltad...

A tervezés egyik fele, hogy lassítunk, a másik fele, hogy a C értékével beállítjuk a fázistartalékot!

Addig kell lassítani, amíg a legközelebb nem kerülünk a 180°-többlet fázistoláshoz...

Ha az OPA csak 90°-ot tol, lehet nem is kell lassítani. De ha többet tol, le kell lassítanunk annyira, hogy mégis csak 90°-ot toljon úgy, hogy elértük az 1 erősítést. Akkor a opa+kimenet 180+180° körüli értéket tol és akkor állítjuk be C értékét!

Ettől még nem lesz stabil! Nem lesz fázistartalék! Azt külön meg kell csinálni a kondival!

C-értékét is növeld meg!
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Azért szerintem maradjunk annyiban, ha egynél nagyobb erősítésnél éri el a 180 fokos fázistolás a kimenetet, azon a frekvencián fog gerjedni akkora amplitúdóval amekkora az erősítés.
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A LAG kompenzációs C értékére gondolsz?
50pF és 200pF között van. Bármelyik irányba tologatom az értéket, a fázistartalék tovább csökken. Tehát az opát kell lassítani azzal a s@r integráló taggal amit az eredeti földelt kimenetűben is használtam. Azonban itt nagyon be kell lassítani az opampot.
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Igen, de ez nem baj!


Leírtam a tervezési metódust!

Leírom még egyszer:


A tervezés egyik fele, hogy lassítunk, a másik fele, hogy a C értékével beállítjuk a fázistartalékot!

Addig kell lassítani, amíg a legközelebb nem kerülünk a 180°-többlet fázistoláshoz...

Ha az OPA csak 90°-ot tol, lehet nem is kell lassítani. De ha többet tol, le kell lassítanunk annyira, hogy mégis csak 90°-ot toljon úgy, hogy elértük az 1 erősítést. Akkor a opa+kimenet 180+180° körüli értéket tol és akkor állítjuk be C értékét!

Ettől még nem lesz stabil! Nem lesz fázistartalék! Azt külön meg kell csinálni a kondival!

C-értékét is növeld meg!
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ugye 2db pólussal sehogy nem fogunk 180 fok alá menni a fázistolással...

De legalább a 180 fokot közelítsük már meg minél jobban!

Utána le tudunk ebből harapni a differenciáló taggal, hogy a legnagyobb fázistartalékunk legyen és akkor lesz majd stabil!

Egy 40°fázistartalékot el lehet érni simán...
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Egyszerűbb lenne ha leszimulálnád te is és megmutatnád, hogy kell jól kompenzálni.
Nem tudom honnan veszed, hogy az opamp csak -90 fokot tol és a fet is ennyit. A fet fázistolását is is megmutattam neked. Megnézted?
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Nem két pólus van, hanem öt (100MHzig). Látod? Nézed?
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
De beteszek neked 1nF-od, hogy tisztán lásd a gerjedés frekvenciáját.
(#) Bartos77 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
De tudod mit Karesz tervezek én egy hurkot és az jó lesz.... Hol van nálad a fetes szutyok 0dB-hez tartozó vágási frekije? Hány Mhz?
(#) deebo válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Dikaz.
(#) Karesz 50 válasza Bartos77 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Van az egereden görgő?
Következő: »»   12 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem