Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   762 / 961
(#) gyuszo válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 14, 2020 /
 
A Nulla sínre gondolsz, abból van nagy választék, kiválaszthatod melyik szimpatikus neked.
(#) _BiG_ válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Nem nullasín, hanem az a vezetékvégre szerelhető csavaros csatlakozóelem, ami lehetővé teszi, hogy mondjuk egy 16-os, érvéghüvelyezett vezetékvéget be lehessen kötni a max 6-os vezeték befogadására alkalmas nullasín furatába. Nekem se jut eszembe a neve.
(#) gyuszo válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
A csapos sarura gondolsz. Erre :
(#) GPeti1977 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Majdnem ilyen csak csavaros szorítású nem krimpelős.
(#) hegman válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 15, 2020 / 1
 
Pl.
Pollmann AS/25-SN
201 02 01
(#) DannyTorrence válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Köszönöm, korrekt ajánlás.
Megvétózta az egészet az asszony, mert neki kellenek a gázrózsák, azon jobban "érzi" az ételt.
Neki az indukciós lap túl steril és gyors.
(#) Bakman hozzászólása Jún 20, 2020 /
 
Napot!

A mellékletben látható típusú vezetékere kell, nem kell vagy nem szabad érvéghüvelyt húzni? Kialakult a cégnél némi szakmai vita az ügyben, várom a szavazatokat.

Mellékszál: Ezeket a típusú vezetékeket csak és kizárólag olyan szerkezetű sorkapcsokba kötjük, mint amilyen a második képen is látható. Magyarán a vezeték egy U alakú mozgó és egy lapos álló rész közé szorul, nem a csavar tuszkolódik bele a vezetékbe.
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
A sorkapocs dokumentációjában ír erről valamit a gyártó? Én tennék rá érvéghüvelyt különben, mint ahogy jellemzően a sodrott vezetékre kell tenni. Lehet speciális eset, amikor pl. a wago sodrott vezetékre is alkalmasnak tartja (és talán be is vizsgáltatta) a csatlakozóját, de az "utánhúzza magát" a rugójával.
A kismegszakítók hasonló szerkezetűek, a bele csatlakozó sodrott vezetékre az áramszolgáltató is előírja az érvéghüvelyt
(#) Bakman válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Idézet:
„A sorkapocs dokumentációjában ír erről valamit a gyártó?”
Semmit. Illetve a szerelési utasításban mindig érvéghüvelyt írnak elő de abban nem ilyen vezetékkel példálóznak. Ez egy komplex gép, hasonló kialakítású/működésű sorkapocs van benne, csak a könnyebb elképzelés miatt csatoltam. Hétközben elfelejtettem lefényképezni, most meg már nem tudom. Ezt a típusú vezetéket (tulajdonképpen kábel egy ere) a megrendelő engedélyezte, olcsóbb mindenkinek, bizonyos helyzetekben jobb is, mint a sodrott.

Hajlékony és tömör vezetéknél nincs kérdés. Fenti típusú vezetékkel, az egyik szerelési módnál előjöttek gondok. Hogy melyiknél és milyen, szándékosan nem írom le, nem akarok befolyásolni senkit.
(#) elektrorudi válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Neked is napot!
A mellékelt csavaros sorkapocs használata esetén KELL.
Ha rugós sorkapcsot használsz, akkor nem kell. (Sőt egyes sorkapocs gyártók kifejezetten nem ajánlják (pl. WAGO)).
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Én, hasonló esetekben attól szoktam rettegni, hogy egy szál "mellé megy" és zárlatot okoz(hat).
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Elnézésedet kérem, de előszörre nem néztem meg nagyobb méretben a vezetékről a képet
Most már látom, vastagabb szálas, és úgy tűnik, hogy nem kör keresztmetszetű szálakból áll, és nem a szokásos sodrott vezeték.
Nem tudom, milyen gondok jöttek elő, de azoktól függően kellene szerintem továbblépni. Ha az egyikkel bizonytalanabb a kötés, vagy hibák jönnek elő a kötés után, nyilván nem célszerű azt tovább alkalmazni. Ha a kötés megvalósítása problémás, de a kötés utána jobb, akkor meg az a járhatóbb út. Nehéz ügy ez, mert jó volna azt is tudni, hogy évek múlva milyen lesz az eredmény, de azt meg most legfeljebb csak sejteni lehet.
(#) hegman válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Hehe, jól feladtad a leckét. Érvéghüvely hivatalosan azért kell, hogy az elemi szálakat megóvja a sérüléstől. Na most, itt az elemi szálak viszonylag vastagok. Másrészt a sorkapcsokban alkalmazott kötési mód, nem sérti az elemi szálakat.
Most fordítva.
Nem tudok olyan szabványról (lehet az én hibám!), ami meghatározná a vezeték, kábel elemi szálak keresztmetszetét. Azaz, a felhasználó szubjektív döntésére van hagyva, mi az az alkalmazás ahol használja, és mi az ahol nem, az érvéghüvelyt.
Most hasamra csapok és azt mondom, hogy a pl. a 95mm2 mkh-ra én amikor szerelek, a sorkapocsba én teszek érvéghüvelyt. Az ellen oldalon az NYY-J-re szintén 95mm2, nem teszek.
(#) Bakman válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Kb. meg is érkeztünk a célhoz. Érvéghüvely használata esetén gyakran jönnek elő hibák, egyszerűen kicsúszik a hüvelyből a vezeték. Kb. akkor nem, ha addig húzzuk a csavart, amíg le nem törik a feje. Hüvely nélkül sokkal stabilabb a csatlakozás, nem lehet kirángatni a helyéről a vezetéket és a csavart sem kell eltörni.
(#) hegman válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Az az igazság, hogy azokkal a nyomókkal amiket mi használunk, nem igen szokott a vezeték kicsúszni a hüvelyből. Pedig több százat napi szinten 0,75-50-ig megnyomunk.
(#) Bakman válasza hegman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
A képről nem nagyon látszik, de a szigetelést eltávolítva a vezetékről, ha belenéznél a vezeték keresztmetszetbe, szinte szabályos kört látnál. Valószínűleg a szigetelés felrakása előtt valamilyen kör keresztmetszetű hüvelyen áthúzzák az egészet, kis túlzással tömör az egész, csak a kép kedvéért szedtem szét egy kicsit. Nem tudom, mivel lehetne erre normálisan érvéghüvelyt préselni.

Hajlékony vezetékkel, néha olyat kapunk, soha nincs ilyen gond.
(#) hegman válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Jaa, erre tényleg nehéz. Erre majdnem olyan mintha egy nyy-j-re raknál. Én mkh-ra gondoltam.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Én tennék érvéghüvelyt és négyzet profilra préselném, úgy kötném be.
Az önbeálló fogóra gondolók.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2020

ERVN16.jpg
    
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Próbáltuk, nem megy, éppen csak "megkarcolja" a hüvely felületét. A vezeték attól jóval tömörebb.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Én még azt is meg szoktam nézni, hogy lötyög-e az érvéghüvelyben a vezeték.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Szia!

Az ilyen "tömoritett" vezetékre akkor rá kell forrasztani a sarut/érvéghüvelyt?
(Ez a hajózási műszaki szabályzatban szerepel is.)

Mert a szigetelő anyagból készült ragasztók igen érdekesek lennének?
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Ráforrasztom, megszorítom a helyén, a szorítástól összetöredezik a forrasztás...
(#) mugab válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Szerintem az csak akkor töredezik ha túl van hevítve...
(#) kameleon2 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Egyértelműen kell. Több elosztónál volt gond, hogy "kiszőrösödtek" a vezetékek, átlógtak egyik sorkapocsból a másikba, mert a villanyszerelő trehány munkát végzett. Az eredmény 40-50db potenciális zárlatveszély. Szigetelt, rendesen krimpelt (nem csípőfogóval egyszer megnyomott érvéghüvelynél nincs gond akkor sem, ha többször ki- be kell kötni - például mérés miatt. 4 vagy 6 irányból krimpelő fogóval megnyomva nem csúszik le az érvéghüvely szorítás után sem és nem okoz gondot, mert például a hüvely benneragad a sorkapocsba az érvéghüvely meg kicsúszik. Legtöbbször már a sodrat behelyezésekor lesznek elemi szálak, amik ki-kicsúsznak és mellémennek, vagy éppen az U alak peremének ütköznek és visszagyűrődnek, ha nincs érvéghüvely. Ez érintésvédelmileg sem kellemes, főleg egy félhomályos elosztónál, egy idősebb szaki esetén, akinek már szemüveg kell. Amúgy a vastag elemi szálakra visszetérve... El kell gondolkodni, hogy jó-e minden szempontból ez a vezeték, jó-e a technológia?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Te sem figyelsz? Itt egy elemi szál keresztmetszete kb. 2.29 mm2.
(#) kameleon2 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
De igen, írtam is. Létezik pneumatikus prés is, és másfajta vezeték is. A mérnöknek, technológusnak kellene előírnia a szükséges technológiát is. Nem a fórumnak...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
(#) Bakman válasza mugab hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Megnézem azt az érvéghüveylt, amelyiket 16 mm2-es vezetékre ráforrasztanak és nem olvad le a pizsamája. Leírom kb. tizedszer, ez a vezeték típus kis híján tömör.

Vezetek.jpg
    
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Idézet:
„Létezik pneumatikus prés is”
Tesztelve, Kilyuggatja az érvéghüvelyt, a vezeték elemi szálai kemények.
Idézet:
„és másfajta vezeték is”
Nem, nem létezik, ez nem kívánságműsor. Amit a megrendelő kér/ad, azt kell beépíteni.
(#) sany válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Illik ez a veteték egyàltalán a sorkapocshoz?
(#) Bakman válasza sany hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Igen, illik.
Következő: »»   762 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem