Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   144 / 171
(#) NaSa2 hozzászólása Máj 29, 2020 /
 
Ideillő, ezért nem nyitottam új témát.
Adott egy ASUS alaplap 8 pines proci csatlakozóval.
A tápegység proci csatlakozója, a hagyományos 4 pines (chiftec 500W teljesítménye bőven megfelelő ehhez a konfigurációhoz)
A nyolcas csatlakozón van 4 +12V, valamint 4 föld.
nem értem, miért van így, biztos van oka, de tudtommal (a régebbi tápegységeken) egy közös pontból jött ki a +12Volt. ha ez most is így van, akkor elviekben ha jól gondolom, összeköthetem a 4 db +12 voltot, rákötöm a 4 pines csatlakozóra, hasonlóan a 4 földeléssel, és akkor nem csinálok nagy katyvaszt!
Ez lenne a kérdésem, hogy szerintetek, ez így elfogadható megoldás?
(#) pipi válasza NaSa2 hozzászólására (») Máj 29, 2020 / 1
 
Hali!
Én nem mókoltam semmit, csak a 4 pines tápcsati van bedugva az alaplapba, a másik fele a 8 pinnek üres. Lehet(ett?) kapni tápcsati konvertert, ami a tápból kijövő 4 pinest "átkonvertálta" 8 pin-re, egyszerűen összekötve az összes földet, az összes +12V-ot
(#) NaSa2 válasza pipi hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Szia!
Hihetetlen, tényleg jó így is! Köszönöm a segítséget!
(#) Sebi válasza NaSa2 hozzászólására (») Máj 31, 2020 / 1
 
A több pin a csatlakozás biztonságát növeli a nagy áramra tekintettel. Egyben a vezeték keresztmetszete is többszörözve van, így kisebb a feszültség esése. A tápon belül is egy közös pontból jön a feszültség.
(#) jani1987 hozzászólása Jún 4, 2020 /
 
Hogy változik a tápfesz ha más értékű kondit rakok az egyenirányítás után? 547V váltakozó után a műszer 1000V-os állásban kiakad.
(#) ferci válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
Tegyél egy műszert a váltó oldalra, egy másikat pedig az egyenirányítottra - írd fel az értékeket.
Utána cseréld át a 2 műszert - kiderül, melyik hibás.
Sima egyenirányítás után max 770 volt dc lehet.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2020
(#) kaqkk válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
Elvileg a váltó * gyök 2 az egyenfesz értéke de valószínűleg a feszültségcsúcs csal meg ha az egyen kimenetet kicsit leterheled akkor be kell állnia a számított érték körüli feszültségnek .
(#) jani1987 válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
Kimondottan nagy feszkós kondim nincs. Úgy értem 500 feletti. Két kondit kötöttem sorba osztás gyanánt. Szimmetrizáló ellenállást nem kapott. Feszültség osztó lesz 125uA-rel számolva. Mindjárt kikötöm a diódákat minden oké e.
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
Ennyi az alap kapcsolás. Ez meg a soros kondi.
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 4, 2020 /
 
A börzén vett fél mikros olaj kondi 1600V-os. Így már barátibb. A két kondi külön külön 100uF.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2020
(#) jani1987 hozzászólása Jún 15, 2020 /
 
Mely esetekben kell hidegíteni egy negatív tápba kötött potmétert? Vagy hogy szól a szabályzat?
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Jani! Jó kérdés volt, csak miről szól? Olyan, mint ha azt kérdezném Tőled, hogy mikor kell átmenni a hídon?
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Kimaradt a lényeg: feszültség osztó. 2M-1M potméter-1M . Most nem fotózom le. Kicsit visszább mentem az időben pár alap dolgot frissíteni.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Igen, kimaradt a lényeg, a kapcsolási rajz.. Mert anélkül honnan tudnánk miről beszélsz. Meg mihez mire van szükség, mire nem. De gondolom a magas ellenállás értékekből, hogy valami csöves dolog lesz, pld. szkóp. De, ha ahhoz kell, akkor meg kell nézni szkóp rajzokat, mi hogyan van megoldva. Mert a szkóp maga egy különleges állat. Abban sok "nem általános" alkalmazású/megoldású dolog van. Ott nem lehet általánosítani.
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Olyan kondit még nem láttam, hogy mondjuk 100u és 1000V. Így maradt az a megoldás, hogy 2x22u 500V sorba kapcsolva. A teljes tápfesz így 734V. Innen osztódik tovább egy ellenállás láncon. Tegnap kísérleteztem egy 82u-s kondi közbe iktatásával a megfelelő helyen. Az ott mért érték megnőtt.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Jani! El ne áruld mit csinálsz, mert akkor nem lehet megtenni a TipMix-en. Ha sorba kötsz kondit, vele párhuzamos ellenállás kell, mert különben rakétakilövő lesz. Meg én nem tudom minek 1000V meg 100uF. Az jó ha a "megfelelő helyen" van a kondi, mert akkor biztos megfelelő helyen van. Nálam ez a szelektív kuka..
Én szeretem az állandóságot (mert vélhetően konzervatív vagyok), Nálad ez teljesül is, mert egy jottányit sem változtál az elmúlt évek alatt..
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Pedig egyértelmű. Nekem legalábbis mert az utóbbi hozzászólások mind ugyanahhoz a témához kapcsolódnak. Maga az osztó a szkóp cső segédrácsát vezérli. Az eredeti rajz feliratai ki lettek javítva
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Itt a képen egy 16µF és egy 8µF-os szűrés van, minek lenne ide 100µF/1000V?
A fókusz poti előtt csak egy 1nF-os szűrés van. Ha oda egy nagy kondit teszel, akkor egy hét alatt áll be a feszültség, ha ugyan a szivárgási árama le nem nyeli azt.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2020
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Csak úgy mondtam mert reméltem, hogy elég az elején stabilizálni.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 16, 2020 /
 
Bár egy stabilizátorral is lehet szűrni, de a kettő dolog nem teljesen azonos. Mert a kondi igazából csak szűr, de nem stabilizál. De ha szükség lett volna stabilizátorra, terveztek volna bele. Minimum egy-két Glimm lámpát. Mert azzal (gáztöltésű csővel) is lehet stabilizálni, persze kis áramokat.
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Nem baj. Akkor addig tekerek egy trafót.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A katódsugár csőnek a szó szoros értelmében véve nincs segédrácsa. Anódjai vannak, általában kettő (pontosabban három, mert két rácsnak látszó valami között a harmadik), amelyek elkektron lencsét alkotnak, amivel fókuszálni lehet az elektron sugarat. Lehet még egy harmadik, ahova az utángyorsító feszültséget kapcsoljuk, de ez egy grafit bevonat a cső üvegbúráján, a képernyő közelében. Az utángyorsítós csöveknél még van egy negyedik anód is az asztigmatizmus szabályzására.
A negatív rácsfeszültséggel a fényerőt szabályozod.
Mivel nincs nagy anódáram, nincs szükség különösebb szűrésre, és stabilizálásra sem. De az egyforma sorbakötött pufferkondenzátorokra szükséges potenciál megosztó ellenállásokat rakni.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Itt mikro amperekről van szó. Gondolom kíváncsi mindenki mi fog kisülni ebből. Nem sietem el a dolgokat.
(#) jani1987 hozzászólása Jún 23, 2020 /
 
Gyakori eset, hogy nem kínlódom az elem cserével. Egy fórumos kolegától vettem korábban egy mutatós műszert. A tápot egy 5V 500mA-es adapter adja amire egy potmétert tettem. Ezzel lett beállítva a 3V. Mindenki maga dönti el hogy szabályos e.
(#) kékestv hozzászólása Júl 14, 2020 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Szeretnék építeni egy olyan tápot ami0,8 - 1V és nincs benne védelem.Állandó áramú min,3A-ig. Próbatápnak kellene. És lehetőleg egyszerű legyen.
Vajon,milyen kapcsolást kellene építeni. Nyilván olyan kellene,amit ha rövidrezárok,csak cikrít, nem megy ki semmi benne.
üdv.
(#) Sebi válasza kékestv hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Ha állandó áramú, akkor az a védelem...
(#) Sebi válasza kékestv hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Kell hozzá egy trafó, ami 2V körüli váltófeszültséget képes leadni a kívánt árammal, pár tranzisztor és egy zener dióda, néhány ellenállás.
Jó lenne tudni, mire is akarod használni.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2020
(#) Gafly válasza Sebi hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Még azt sem tudjuk, hogy egyen, vagy váltakozó…
Idézet:
„amit ha rövidrezárok,csak cikrít”

Meg erre sem tudok görcsöt kötni.
(#) kékestv válasza Sebi hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
ID:
Sziasztok!
Köszönöm mindenki segítségét. Egyébként próbálkoztam egy 120W-os tarfóval,tekertem rá 2.5ös huzalból egy pár menetet. Rákötöttem egy graetz hidat + egy 2200u-os kondit és megcsapoltam úgy,hogy ha rátettem egy 6v-os izzót(ilyenem volt ithon) akkor pont beállt a kívánt feszkó.Igen ám de gyakorlatilag eltünt benne az áram.Ha rövidrezártam,még csak nem is szikrázott.
Építettem már sok tápot,de ilyen kis feszkón fogalmam nincs,hogyan lehetne méretezni egy egyszerű diódás,vagy graetz tápot,ami tartja is az áramot.Viszont ha még is valamilyen IC-s-et építenék,vajon létezik olyan,ami bírja is a totál rövidzárat úgy,hogy közben nincs benne védelem.Gyakorlatilag arra kellene,hogy mivel rengeteg zárlatos laptop alaplapom van,szeretném lerövidíteni a zárlat helyének behatárolását. Egyszerű:
ha ráadom a zárlatos chip körre a védelem nélküli nagyáramú tápot,hagy bukjon már ki,hogy melyik kondi zárlatos,ha pediglen nem kondi,akkor füstöljön az IC. Tudom ez brutális megoldás de unom már,hogy egyesével leveszem a zárlatos kör összes kondiját (egyes esetekben akár 30-40db-ot) és végül kiderül,hogy mondjuk valamelyik chip,vagy IC a hibás.Visszafelé ugyan ez:leveszem a zárlatos köri chip-et,majd kiderül,hogy maradt a zárlat.Megint csak meg kell tudni,hogy melyik kondi a ludas. Egyébként egy youtube videón láttam,hasonló módszerrel derítette ki a hibát valaki egy t-con panelen. A táprész zárlatos volt,a kondikat megkente fluxal,rákötött(egy rövid időre) a táp helyére egy laptop-ból kitermelt li ion pack-ot és egyből füstölt a hibás kondi. Ennek alapján gondoltam a laptophoz is kitalálni,valami brutál tápot.Gondoltam az 1,2V-os ni cadmium aksira is de viszont ott nem tudom,hogy hogyan lehetne stabilizálni 1V-ra,hogy meg is maradjon az áram.Esetleg valamilyen áram,vagy feszültség generátoros megoldás jólehetne? És még egy jutott az eszembe. Van itthon toroid trafóm,van köztük brutál is. Lehetne ez a megoldás.
Talán hülyeség,de én megszeretném próbálni ezt a módszert,van elég gagyi alaplapom hozzá.
Vajon mi lenne az igazi megoldás.
üdv.
(#) kékestv válasza Gafly hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
A cikrítás csak szlogen!
megj. 40 éve dolgozom ebben a szakmában.
Következő: »»   144 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem