Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   745 / 778
(#) TAttila77 válasza bbatka hozzászólására (») Máj 15, 2020 /
 
Ok. Így akinek kell látni fogja. Én tartom a kapcsolatot vele, de a fórumba nem fog írni. Lehet majd egyszer egy év mulva meggondolja, nem tudom. Másik témában történtek rosz dolgok, ez az oka ennek.
(#) usane válasza kadarist hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Értem. Most nem aktuális hibáról beszélek, csak olyan szempontból érdekel, hogy ha mondjuk van rajta pl 2-300e forint értékű LED-szalag, akkor ha mondjuk egy dióda vagy valami egyéb elszáll a visszacsatoló körben akkor történhet-e ilyesmi és ha igen, akkor mekkora lehet a csúcsa, mivel tudom megvédeni a LED-szalagokat. Mondjuk 4-felé szedtem mert összteljesítményben 450W-nyi LED, de mondjuk 70e forintnyi LED-szalagotsem szeretnék újra megvenni, ha véletlenül elszáll a trafó.
A biztosíték pl nem megoldás, mert 5V-on a 110-120W az 20A felett van.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2020
(#) erbe válasza usane hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Régen is használták már számítógépes tápoknál védelemre a tirisztort. Meghatározott feszültségérték elérésekor bekapcsolja a tirisztort és az rövidrezárja a táp kimenetét. Nincs olyan biztosíték, ami ezt ne méltányolná. Persze a primer oldalon.
Persze a táp egyéb részeit sem kíméli, de előfordul, hogy éppen ezek meghibásodása okozza az aktiválódást.
(#) jdani hozzászólása Jún 17, 2020 /
 
Üdv. Egy egyszerű táp lett hibás. Kérdésem lenne, milyen értékű ellenállást tegyek a helyére? Az az ellenállás a biztosíték szerepet játssza? Mitől éghetett ki? Szekunder oldalt nincs zárlat.
(#) vision61 válasza jdani hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Szia!
Ez nem kapcsolóüzemű táp, hanem egy soros kondenzátoros, ami miatt gyakorlatilag a panel bármelyik pontján ott lehet a fázis! (Nincs galvanikus leválasztás, így szekunder sem.)
Első körben vedd ki az ellenállást, és a mellette lévő sárga kondenzátort. Az MB6S jelzésű graetz hidat kéne megfelelő AC feszültséggel megtáplálni. Ha van relé a panelen, akkor ahhoz méretezett feszültséggel, ha nincs, akkor a kontrollernek (PIC16F505) elég lehet 8-10 V váltófeszültség, mivel ott van mellette egy zener dióda.
De ha emiatt a durr miatt tönkrement a PIC, akkor kuka az egész.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) jdani válasza vision61 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Hídra kötve (AC bemenet) 19V egyenáramot kötöttem, és a PIC lábán ekkor mértem 5Vot. Az egész működik, a kondi is mérrve anyni az értéke, mint ami rá van írva.
(#) staci123 válasza jdani hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Szevasztok,
68-120 Ohm közt amit találsz...
Belecsapott a villám?
Vagy mosóporos víz folyt rá?
Mindenesetre mérd le a sárga kondit és az
egyenirányító hidat...
Hol a trafó ha már a szekundert említed?
(#) ferci válasza staci123 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
A "szekunder" a kisfesz rész.. -gondolom én.
(#) staci123 válasza staci123 hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Elkéstem...
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Ja, elnéztem. Már a kondi, egyenirányító rész utánra gondoltam. Helyenként oxidált, víz érhette.
100R jó lesz?
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Első körben igen, "levegőben"... de egy soros 100 wattos izzó jó lenne a próba alatt.
Azt nem lehet tudni, mitől égett el, talán kiderül így.
Aztán lehet csökkenteni, ha minden oké.

Mit táplált különben? ( watt..)
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2020
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Amit még ki lehetett venni az ellenálásból, hogy az elsó szín jelölés barna. Mivel 10R nem jöhet szóba, így marad a 100R, és a felett.
Kút szivattyúját szabályozza, egy relén keresztül. Szivattyú 700W, de szerintem tökmindegy, a relé kapcsolja.
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Oké.. és az elkó feszültségét mérd meg, hány volt és "belefér-e", amit látsz majd.
A relé adatát is nézd, 12...24... stb., hány voltos, igazodik-e.
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Jún 17, 2020 /
 
Stabil, jónak tűnik minden. Köszi.
(#) martin96 hozzászólása Júl 18, 2020 /
 
Sziasztok!
Látom itt még senki nem beszélt a GaN mosfetekről. Nemrég jelentek meg, eddig főképp rádiókban használták, de most elkezdett terjedni a consumer piacon is. Ezek a mosfetek jóval kisebb RDS(on) ellenállással rendelkeznek, valamint kapcsolási sebességük is nagyságrendekkel jobbak. Így nem elképzelhetetlen egy laptop táp méretű dobozba beletegyenek egy 4-500W-os tápegységet is. Vagy mint az OPPO szupergyors töltői egy akkora méretben, mint az Apple töltői amik tudnak 5V 1A, ezekkel a mosfetekkel ki lehet hozni ugyanabban a méretben 50-100W-ot is akár.
Ezzel csak annyit szerettem volna mondani, hogy eddig még nem érdekelt igazán a kapcsolóüzemű technológia, de hogyha már elérkezett az az idő, hogy egy 100x100x50-es dobozba be lehet építeni egy 2x200W-os erősítőt is aminek a hangminősége (köszönhetően a MHz-es PWM frekvenciának) akár el is érheti egy jobb fajta AB osztályú erősítőét is. Mindezt úgy, hogy a hűtőfelületből elég maga a PCB lap is.

Így lehet elkezdek foglalkozni ezzel a technológiával. Kezdésképpen kíváncsi lennék, hogy honnan lehet rendelni olyan vasmagokat, amik képesek 0,5-1MHz-en is üzemelni. Tekercseket gondolom nagyon sok vékony szálakból kell majd megépíteni. Mire kell itt majd odafigyelni?

Egy példa amire gondolok itt: Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Skori válasza martin96 hozzászólására (») Júl 18, 2020 /
 
2019: Bővebben: Link
Azóta játszottam ilyesmivel egy kicsit. A gyorsaságnak komoly ára van: gerjedékeny, akár igen nagy frekvencián is, a szokásoshoz képest más kapcsolástehnikát igényel.
(#) Busz hozzászólása Júl 21, 2020 /
 
Üdv! Zárlatos lett a vezetéke az akkus játékautónak és leégett a táp.
Elektronika komolyabb van benne mint szokott, ezért kérdezném hogy bármely 12V 1000mA táp jó hozzá vagy ez esetleg töltést is felügyelte valamilyen szinten?
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) mlaci989 válasza Busz hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Toltettseg indikatornak tunik.
(#) granpa válasza Busz hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Akármelyik jó helyette, de kell hozzá valami kijelzés, ha tele az akku.
(#) mapetek hozzászólása Júl 23, 2020 /
 
Üdvözlet.
Az adott kapcsolási rajzon, az R14 ellenálást potira cserélném. Használhatnám "frekvenciaváltóként" egy ventillátor fordulatszám szabályozására?

https://vip-cxema.org/index.php/home/bloki-pitaniya/204-50gts-na-vykhode-impulsnogo-preobrazovatelya
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2020
(#) Skori válasza mapetek hozzászólására (») Júl 23, 2020 /
 
Ez a kapcsolás nagyjából semmire sem jó, legfeljebb füst előállítására...
(#) k_i_j válasza Skori hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Szia!

Esetleg lenen egy kipróbált kapcsolásod, ami jól működik?
(#) mapetek válasza Skori hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Estleg ez a kapcsolás jó lehet?
(#) staci123 válasza mapetek hozzászólására (») Júl 24, 2020 / 1
 
Szevasztok,
egyszerűbb volna ha 12Vos dc vetit alkalmaznál
PWM vezérléssel, meg olcsóbb is...
(#) mapetek válasza staci123 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Igen egyszerűbb volna.
Sőtt tápegységet (a képen kisérleti stádiumban) talán még venni is olcsóbb volna,de akkor hol marad a móka (panel tervezés, maratás, néha egy-egy hiba vagy tévút és füst) .A hobbi elektronika erről szól.
Sehol nem találtam igazán jó 230voltos ventillátor szabályzást.Gondoltam kapcsoló üzemű tápegységből akár sikerülhetne is. Így gondoltam ebben a fórumban vannak a téma legügyesebb és kreatívabb személyei.Ezért szeretnék iránymutatást kérni.
De igazad van, akár egy számítógáptápból kitermelt ic+ pár passziv alkatrész+fet és kész is.
(#) staci123 válasza mapetek hozzászólására (») Júl 25, 2020 /
 
Jó a hozzáállásod, milyen hálózatleválasztótrafót
használsz? A Pc tápok nagy részének a trafói csak
direkt földelt szekunderrel biztonságossak...
(#) majkimester válasza mapetek hozzászólására (») Júl 25, 2020 / 1
 
Szia,

Én régen építettem 1 fázis be 1 fázis ki, kis frekiváltót kisérleti célra. 4 FET a kimenet, meghajtva 2db IR2111-gyel, ami pedig egy PIC-ről kapja a vezérlést. A kimenet 4,88kHz-es PWM modulálva 0..50Hz között állítható szinusszal. Közben a feszültséget is a frekvenciával arányosan csökkenti. Azaz mint egy normális frekiváltó.

Most elővettem, és kipróbáltam mit művel egy hasonló 230V-os árnyékolt pólusú ventilátorral. Működik róla, a fordulatszám állítható a teljes tartományban, de minél kisebbre veszem, annál jobban sípol a motor. Működik, de ebben a formában nem használható, mert nagyon hangos a sipolás. Max, ha 20kHz körül menne, mert akkor nem lehetne hallani, csak a kutyák lennének idegesek a közelben.

TL494 nem ad neked szinusz modulált kimenetet, azzal nem tudsz frekvenciaváltót csinálni. A max amit elérhetsz az az 50Hz illetve az alatti négyszögjel, de ekkora frekvencián nem tudom működik-e a TL, illetve a kapcsoló tápbol kitermelt trafó helyett egy normál lemezes trafó kellene. A TL egy zsákutca erre a célra.

P1030492.JPG
    
(#) szikorapéter válasza majkimester hozzászólására (») Júl 25, 2020 /
 
Szia, ha publikus, ennek elkérhetem a dokumentációját?
(#) mapetek válasza staci123 hozzászólására (») Júl 25, 2020 /
 
Kisérletekre általában Pc tápét,van3-4jól bevált trafóm kapcsolóözemű tápegység kisérleteimből.
(#) mapetek válasza majkimester hozzászólására (») Júl 25, 2020 /
 
Üdvözlöm
Abban reménykedtem ,hogy valami egyszerű kapcsolással megoldható, természetesen kompromisszumokkal. Pl:
http://danyk.cz/menic230_5_en.html
Ha megvan a kapcsolási rajz és forráskód azt szivesen áttekinteném,(szép munka) és futok vele egy kört.
Bár számoma könyebb lesz arduinóra irni programot+ 4 optokapu+4 fet.

Igen ha lemegyek a frekvenciával (a kép még egy 45kHz próba IR2153-as icvel,hogy működi-e rendesen) mindenképpen lemezes trafó.
Következő: »»   745 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem