Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   124 / 137
(#) szikorapéter válasza kadarist hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Nem, VCL és ECL a két cső.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Nem egyformák, a fűtésük is eltérő teljesítményű, a tetróda anód disszipációja is. A VCL ilyen szempontból "gyengébb" cső. A fűtés teljesítmények miatt a katódáramuk is eltér, A trióda rész egyforma.
A VCL11, a VY2 -vel párban egy kétcsöves univerzális egyenes vevőt lehetett építeni, mert a két fűtés kiadta a 90 + 30 =120 V -ot, ami abban az időben szokásos hálózati feszültség volt, egyen, és váltóáramon is.
Az ECL használatával pedig egy rendes, tisztességes nagyszupert is lehetett készíteni hálózati trafóval. ECH11, EF11, EM11, ECL11, EZ11.
Ha minden igaz, ezek nagyrésze (hangolásjelzőt kivéve) igazi vascső volt, üveg csak az átvezetéseknél volt.
A vascső változatok eredetileg katonai alkalmazásra készültek.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2020
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Nekem mindkettő üveg, amúgy van egy ilyen rádióm, és mindkét csőtípusból van itthon, de ha a VCL elszáll akkor azon agyaltam az ECL-el kihelyettesíthető-e.

Mod.: Bocs az önkényuralmi jelképért de ez ilyen rádió, nem szeretem de abban a korban ez volt.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2020
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Ahogy látom, sajnos nem. Ez az a bizonyos két csöves univerzális rádió, ahol a fűtések (50 mA) sorba kapcsolódnak, így jön ki a 110 V + az előtét ellenállás a 220 V -ra.
ECL -re cserénél szükség lenne fűtő trafóra, 6,3 V, és 30 V leágazással.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Sajnos egyencső nincs benne (alapból így kaptam) de ahogy halottam beszerezni szinte lehetetlen, ha sikerül is az se tart már sokáig.
Kiváltani se nagyon lehet az egyencsövet semmivel ha jól néztem (mármint másik csővel) csak félvezetővel.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Ha felszámolod az univerzális jelleget, szerkesztesz bele egy hálózati trafót, amivel a fűtést megoldod, akkor lehetséges.
Ha működő képes a VCL, akkor az egyencső helyére tehetsz egy UY1N csövet, és a VCL fűtését kisöntölöd 100 mA -re.
Ha ECL re alakítod, akkor kell a fűtőtrafó, és akkor az egyencső helyére tehetsz pl. EZ 4 -et, két anódot összekötve.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Marad a VCL egyenlőre, az UY1N jó ötlet, igazából az univerzális jelleg nekem annyira nem fontos, csak helyre akarom hozni.
(#) X-Wing válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Itt találsz róla rajzot:

Rádiód rajza

A csövekről van adatlap pl. a radiomuseum.org-on.
Ki lehet helyettesíteni az egyenirányítócsövet, kis kreativitás, meg pár forrasztás az egész.
Ebbe a rádióba szentségtörés lenne a félvezető.
(#) szikorapéter válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Az biztos. Nem szivesen tennék bele így inkább az UY1N lesz a nyerő ebből a szempontból. Még a hangszóróra kell egy jó szakit találnom aki felújítja (membrán szakadt, minden más jó).
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Az univerzális jelleg csak annyiban fontos, hogy nem kell túlzottan belerondítani az eredeti látványba, Ha beleteszel pluszban egy fűtőtrafót az a csőcserével és a feleslegessé váló előtét ellenállás megszüntetésével együtt már jelentősen megváltoztatja a kinézetét
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Inkább fixálom 230V-ra de ellenállással, és megy bele az UY egyencsőnek. A többit változatlan hagyom.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
De ne felejtsd a VCL fűtését kisöntölni.
Jó lehet az eredeti ellenállás is, mert ugyan több áram folyik, de kevesebb feszültséget is kell ejtenie. Nem ártana, hogy kiszámolnád.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Mindenképpen. Csak az után tenném bele a VCL-t vissza. Utánna ha kész a fűtő kör, akkor foglalkozok a hangszóróval, aztán jöhet az elektronika is.
(#) Imi65 válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Néha az UY1N helyett használták az UY22-t is. Ezt is lehet(ett) időnként kapni...
(#) pucuka válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Ez igaz, csak a VY2 re optikailag jobban hasonlít az UY1N, mint az UY22, de majd Péter eldönti, hogy mit tud szerezni. Az UY1N meglehetősen gyakori cső volt az univerzális rádiókban.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Közben Kálmán mester megkerült privátban és ajánlott is mindjárt bele gyári csövet.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Hurrá, gyönyörű.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Hát még hogy örülök neki nem kell helyettesíteni hanem gyári lesz.
Talán ez lesz az első olyan készülékem amit nagy alapossággal hozok helyre.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Csak precízen, ne siess el semmit.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Szerencsére még volt szerencsém olvasni a restaurálós topicban a mester írásait , praktikáit, így sokminden megmaradt mire vigyázzak, mit hogyan kell felújítani.
(#) Atis57 válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Szia!
A volt Kremeneczki -későbbi Orion --gyárban kb 25kg higany szaladt le üvegcsőben a 30m magas toronyból......
Egyszerű anyagok , egyszerű technológia XIX-XX század fordulóján.

S ez ma megoldható lenne ?
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nem tudom, beszerezhető egyáltalán higany ekkora mennyiségben.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Kábé 2 liter...
(#) mohinger hozzászólása Aug 18, 2020 /
 
Sziasztok!

Fórumtársunk épített ezzel az egyencsővel erősítőt.
Valaki meg tudná mondani a pontos típusát? Nem értem el a kollégát, azért kérdem itt. Úgy látom, ugyanaz a foglalata, mint a GU50-nek.
Köszönöm!
(#) VJ72 válasza mohinger hozzászólására (») Aug 18, 2020 / 1
 
Üdv!
5C8S kétanódos egyenirányító cső. Fűtőárama 5 amper.
Bővebben: Link
(#) silent15 hozzászólása Szept 9, 2020 /
 
Sziasztok!

Ma elővettem egy régi EMG csöves tápomat, de szomorúan tapasztaltam, hogy nem mindegyik 5U4G jó benne. A cső nem éppen olcsó és könnyen beszerezhető, ezért gondolkoztam, hogy ki kéne váltani. Az anódfeszültséget nem emelném meg, de eszembe jutott, hogy ezt a feszültséget megejthetném diódák sorbakapcsolásával is. 5U4G ~ 44V-ot ejt. Ha példáúl 1N4007-et rakok be akkor "elég" ~44 db. Gondoltam csinálok hozzá egy tornyozható panelt, kínában egy cső áráért legyártanak egy rakatot és akkor ezeket be lehet tenni olyan helyekre, ahol csak kiváltani szeretnénk a drága csöveket.

Foglalkozott már valaki ilyennel? Mik a tapasztalatok?

Üdv!
(#) mohinger válasza silent15 hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Dióda+ellenállás lenne a jó megoldás szerintem.
A sok sorbakötött diódának pici marad a soros ellenállása.
A csövön eső feszültség a terhelés függvénye. A diódákon eső feszültség nemigen fog változni.
Ezért javasolnám a megfelelő teljesítményű és értékű soros ellenállást, amit valószínűleg ki kell kísérletezned.
(#) pucuka válasza silent15 hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Nem világos, mit is szeretnél.
Az EMG csöves tápban az 5U4G a tápfeszültséget szolgáltatja kétutas egyenirányítóként, ill ha kettő van benne (nem vagyok biztos benne, hogy milyen az egyenirányítás) akkor is kétutas, egy egy cső anód közösítve, dupla árammal terhelhető.
Ha cső helyett 1N4007 -et használsz, (kettőt) akkor magasabb lesz az egyenirányított feszültség, kisebb lesz az egyenirányító belső ellenállása. Ez nem baj, sőt jobb is, mint az eredeti csöves egyenirányítás, ahol a csövön 40 V körüli feszültség esik terhelve. Ezzel különösebben nem kell foglalkozni, mindössze a feladat az, hogy a megemelkedett egyenirányított feszültséget el tudják-e viselni a szűrőkondenzátorok. Üresjárásban a csöveken egyébként sem esik sok feszültség, az a negyvennéhány volt csak teljes terhelésnél, max áramnál esik. Ezért az ellenállásnak, ami a cső belső ellenállását reprezentálja nem sok jelentősége van.
Az egyenirányítás után amúgy is áteresztő csöves feszültség szabályzó következik, ahol a kimenőfeszültséget állíthatod.
(#) X-Wing válasza silent15 hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Szerintem butaság lenne félvezetőkkel belerondítani.
Ha a paraméterek engedik, próbáld ki az 5C3S csövet.(Nem tudni konkrétan milyen típusú táp,és mennyi az egyenirányítócsőre kapcsolt feszültség.)

5C3S
(#) silent15 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Alapból azt szeretném, hogy működjön a kvázi eredeti körülmények között. Bár lehet az lesz amit te mondasz, esetleg kipróbálom mohinger kolléga ötletét. X-Wing, annyiba váltanék akkor már félvezetőre, mert sokat menne ez a táp, drága lenne cserélgetni, illetve a kondikat amúgy is fel szeretném frissíteni / kicserélni, így amúgy se maradna teljesen eredeti és ez nem is célom.
Következő: »»   124 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem