Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   747 / 778
(#) ferci válasza noi hozzászólására (») Aug 6, 2020 / 1
 
Vedd ki azta zenert, aztán áldozz be 1-2 db12 voltostha pontosítani szeretnél.
Külön kapcsolásban először teszteld le a kivett zenert, 24 V-ról, 2k2 előtéttel és írd fel a feszt.
Ez lesz a "vonatkoztatási fesz, 15.04 V ". ( gondolom, a 13.88 V )
Utána a vett 12 voltosokkal rakjál sorba 1 db 1N4148-at és mérj... ha úgy kevés, akkor +1 db BAT85 schottkyt vagy 12 V zener +2 db schottkyt..
Így meg tudod találni azt az értéket, amikor a mért fesz pl. le tud menni 13 volt környékére és a panelben a kimenet 14,.. voltnál beáll.
A 24 volt azért kell, hogy minél inkább "áramgenerátoros" meghajtása legyen a láncnak.

A D207 csak egy gyors dióda, az ic táphoz kell.
R202-t ne változtasd.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2020
(#) noi válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
A kivett 13V Zener (TZMC13) 24V + 2K2 környezetben 14,00 Voltost mutat. Egy 12 Voltos Zener (BZX85C12 ; 12,7V) és 2 darab Schottky (1N5819) majdnem jó volt, a panelban 14,2V. A 12V Zener + BAV20 pedig sok lett. Ezeket kaptam helyben. De volt még itthon ES1J. Egy ilyen + a 12V Zenerrel pont meglett a 14,3 Volt a panelban! Kicsit magas lett, de még épp befér. Szóval most ezzel összeraktam, reggelig teszt alapjáraton, csak a timer megy. 2 órája remek. Ha reggel is jó, akkor hétvégén már ezzel főzünk! Még írok.
(#) ferci válasza noi hozzászólására (») Aug 7, 2020 1 /
 
Ha most nem lesz jó, akkor ZY vagy ZPY kell bele, hogy ne melegedjen el a kisebb.
(#) noi válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Kedves ferci!
A főzőlap 9 napja tökéletesen működik, hála a segítségednek! Sokat tanultam a kapcsolóüzemű tápok működéséről is! Hogyan hálálhatnám meg a segítséged?
Csatolva a 2 dióda képe. A zener 1,3 Wattos, az ES1J pedig 1 Amperes, szóval szerintem bírnia kell. Kipróbáltam még egyszer az eredeti 5V regulátort, de sztem nem jó, mert 6,3V bemenettel csak 4,64V jön ki belőle, 100mA terhelés mellett. Ez csak 74% hatásfok.
Azt hogy lehet kimérni/kiszámolni, hogy ez a kapcsolóüzemű tápegység mekkora teljesítményt tud leadni? A trafó befoglaló mérete 20x21,7x17 mm.
Köszönettel, Norbert
(#) Lamprologus válasza noi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Idézet:
„6,3V bemenettel csak 4,64V jön ki belőle, 100mA terhelés mellett. Ez csak 74% hatásfok.”

Mekkora volt a bemeneti áram? Mert a hatásfokot a felvett és leadott teljesítményből számoljuk, nem a be és a kimeneti feszültségből!
(#) noi válasza Lamprologus hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Abból számoltam. Bemenet: 6,3V 101mA --> 0,63Watt, kimenet 4,64V 0,1A --> 0,464 Watt
0,63 / 0,464 --> 74%
Ha jól számolok/mérek...
(#) ferci válasza noi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Hatásfokot itt ne számolj, nincs értelme.... ha az 5 voltos szabályzó normál típus, legalább 7,5 voltról járasd, kb. akkor garantált az 5 volt kimenő.
A veszteség mindig attól függ, hány volt esik az ic-re és mennyi a kimenő - jelen esetben a 4,... volttal ne is számolj az említett téma miatt.
Az ic saját "fogyasztása" a táp láb felé pár mA, tehát azzal ne foglalkozz.
(( Upuffer- 5 V ) * xx mA ) esik az ic-n, ez a veszteség és a hasznos 5 V *xx mA.
Ebből látod, minél nagyobb a puffer, annál nagyobb a veszteség.
Ez az analóg szabályzók "hibája"..
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020
(#) ferci válasza noi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Ha gondod van a szabályzóval, ill. nincs meg az 5 volt, használj "low drop" típust, ott ( adatlap ) 0.6-0.7 volttal nagyobb puffer is elég az 5 volt kiadásához.
(#) noi válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Az eredeti 5V stab, amit most teszteltem, hogy jó-e egyáltalán, valóban érdemes volt-e kicseréljem, az egy TS2938-50 típus Adatlap: Link. Tehát max 500mA, dropOut max 500mV.
Azért 6,3V-tal teszteltem, mert a panelban is ennyit kap.
Fentiek miatt szerintem rossz az eredeti stab IC. Az új stab is LDO, természetesen (Adatlap: Link). De más típus, mert nem kaptam azonosat.
(#) ferci válasza noi hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Egy szkópos mérés lenne az igazi, hogy néz ki a puffer és a kijövő - de ha működik rendesen, nem érdemes keresni egy leválasztott szkópot..
Remélem, az "IN" és "OUT" lábak hidegítése is rendben van.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020
(#) noi válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
A hidegítésen nem változtattam. IN oldalon új ELKO-t kapott, eredetivel azonos értékűt, 220µF 35V. KI oldalon maradt a gyári, 2.2µF 35V és egy kicsi barna smd kondi van. Remélem az új stab-nak is megfelelnek. Mindkettő stab SO-8 tokozású.
(#) KKobra hozzászólása Okt 13, 2020 /
 
Egy kis segítségre van szükségen.
Megépítettem Skory önrezgő rezonáns táp és a felhasználással vannak apró gondjaim. A tápból már több példány is üzemel stabilan a kivánalmaknak megfelelően (Saját építésü CNC marót Látja el energiával)
Most Attila 86Foorasztóállomás II szeretném éműködtetni vele. A hogyannal nincsen gondom csak hogy a bemeneti diódák (4007) nem igazán szeretík a nagyfrekit. Mire kellene cserélni ami hosszú ideig bírja?
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 13, 2020 /
 
Szia!
Az UF sorozatból sok 1N megfelelőjét meg tudod venni, itt pl UF4007-et.
3 amperes típus az UF5408.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2020
(#) mek-elek hozzászólása Okt 21, 2020 /
 
Kedves Uraim!

Segítséget, illetve tanácsot kérnék, A1098 Cinema HD Display ügyben!
Elromlott a fiam tápja, szétszedtük. A bizti jó volt benne, az elektrolit kondik épphogy domborúak.
Tudnátok-e segíteni abban, hogy e tápnak van-e típushibája?

Üdv.: Elek
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Szóval megvettem a diódát amit javasoltál most már jó nem melegsziksemmi.
De előkerült egy másik hiba.
A forrasztóállomás tökéletesen működik.
Orobléma az hogy a páka fűtését egy KT127 tirisztor hivatott kapcsolgatni.
Az állomás egy optocsatolón keresztül kapcsolja a tirisztort.
Addig minden rendben van még bekapcsolja a fütést az állomás jelzi is hogy felfűtött kikapcsolja a tirosztort csak hogy nem kapcsolki lehet hogy a tirisztornak sem jó a kapcsitáp 24 voltja
nincsen egyenirányítva csak ahogyan a trafórol lejön.
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Szóval ez így nem oké...
1., a KT nem hinném, hogy ilyen nagy frekvencián üzemelhet még félhullámban sem;
2., ha egyenirányítanád a szekundert, akkor meg másik 2 okból se kapcsolna ki.
Talán az lenne a jó, ha egyenirányítanád a szekundert, szűrnéd és egy nagyobb teljesítményű darlingtonnal vagy fettel kapcsolgatna az optód.
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Az opto PLP3062
Hogyan tudnám kapcsolgastni a FET-et Vagy csak símán cseréljem le a tirisztort
vagy még a tirosztornál lévo ellenállást is valami másra
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
AZ az optocsatoló nem sima optocsatoló, hanem optotriac szerintem.
Tehát, nem jó ide a tirisztorral együtt.
Ha sima dc pár mA-rel vezérelnél egy hagyományos optót, azzal már jó lenne egy fethez, de kell hozzá a nagyfrekis egyenirányító+szűrés.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Nem is olyan egyszerű mint ahogyan elképzeltem.
Ha kicserélem az optocsatolóra akkor mi változna
TN25-re
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Akkor az lesz a változás, hogy harmadszor írom:
- a szekundert egyenirányítod pl. pc-ből való schottkykkal ( 200 V 10 A , graetzben);
- 2.200 µF low esr elkóval szűröd;
- egy optóval ( pl. CNY17 ) kapcsoltatsz egy >50 V 10 amperes fetet, az pedig a fűtőbetétet.
Ehhez keress egy rajzocskát és megfelelő fázisban legyen a be és ki kapcsoltatás ( gate lehúzás az optó tranyójával: kikapcsolás ).
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Ezt rakod az optóra, így nem kell módosítanod a vezérlési fázist.
Ha az optót vezéreled ( bekapcsolod ), nyit a fet.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020

KKobra.JPG
    
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Holnapha lesz időm ezt összedrótözöm. A fiókban azthiszem van minden hozzá.
Egyébbként szépen dolgozik a táp jól gyorsan melegszik a páka (24V-os)
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Forrasztani is célszerű, nehogy kh-s lgyen..
"vitz..."
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Láthattad a képen mindent szépen pontosan nem összgányolva
(#) tothbela válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Tiszteletem!
Egyelőre nem találtam kapcsolási rajzot róla, de méregetni kellene néhány ponton.
Mindenek előtt egy leválasztó trafóval kezdeném, mert nélküle nagyon veszélyes. Ha nincs éppen 230/230 az se baj, sőt egyelőre ne is ilyennel kezdjük. Elég egy 20-30V körüli szekunderű kezdetnek. Erre kapcsoljuk a tápegységet. Erről nyilván nem indul el, de meg lehet mérni a primer puffer feszültségét. Úgy rémlik, az almás tápok dupla trafósak, mivel egyik csak a display áramellátását hivatott kiszolgálni. Tehát egyből két tápegység is van egy dobozban. Mind a két táprész közös pufferről üzemel, ezért ki kell jelölni a primer rész negatív pontját referenciának, és minden mérést ehhez képest kell értelmezni.
A következő pontok feszültsége lenne fontos:
A primer puffer pozitív kivezetésének feszültsége,
A kapcsoló fetek (nyilván kettő van) lábain mérhető feszültségek.
Egyelőre ennyi. Ebből kiderül, hogy egyáltalán eljut-e a villany a trafókig.
Típus hiba nem sok van, többnyire csak annyi, mint minden tápnak.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Közben kiderült, hogy ez csak a monitor tápja, így a másik ferrit magos tekercs az aktív PFC induktivitása. De a kért mérés ugyan az.
Egyébként 24V/6,5A amire szükség van. No meg előfordul, hogy a monitor és a táp kommunikál egymással (ez almáséknál nem ritka), így megnehezítve azt, hogy egyszerűen egy 24V/6-10A-es tápot tegyünk a helyére.
(#) mek-elek válasza tothbela hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Béla, nagyon köszönöm a segítséget!
Épp ebédlőszekrényt építenék, mikor is a fiam elém tette eme szerkezetet.
Így vettük a fűrészt, és belenéztünk. Amit írtam is, a biztin eljut a szufla a szűrő iker tekercs szekunder oldalára. És innen nekem már bonyolult minden. A fiam nyughatatlan módon elkezdte az elkókat cserélni, és itt tartunk. Hát van benne pár IC.
Talán ezért kissé felszínesen tálaltam a helyzetet.
Mindjárt felrakok egy-két képet még..
(#) mek-elek válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Sajnos kézből készült...
(#) KKobra válasza KKobra hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Nézem a kapcsolás próbálom elhelyezni valahol a panelen de valahogyan sehogy sem jó
Mi lenne az eredmény ha nem fet hanem egy triak kapcsolgatná a 24 volt váltót elvileg neki kéne tudni nem? vagy a nagyfrekit ő sem szereti?
mert ugye a 24V az is váltóáram.
Tudom képen rajta van a kapcsitápon a ketősdióda
de csak azért hogy a forrasztóállomás nélkül is elinduljon a táp a feszültségeket az állomásnak közvetlenül a trafóról vettem le
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
Már megírtam, hogy az a triak nem való nagyfrekire..- ezek a kommersz tirisztorok, triakok csak alacsony frekin mennek.
Miért nem tudsz egy "öcsi-panelt" alkotni? 4 apró alkatrészt kell csak a "levegőben" betenni, csak a pufferkondi nagy valamennyire.
Következő: »»   747 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem