Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   774 / 959
(#) Bakman válasza nzozz hozzászólására (») Szept 24, 2020 /
 
Milyen motor van benne? Ha soros, megoldható, hogy egyenlő mértékben terhelje a fázisokat. Három fázisú egyenirányítás/tirisztoros teljesítményszabályzás. Igaz, ez sem olcsó mulatság.

3F.jpg
    
(#) Bakman válasza nzozz hozzászólására (») Szept 24, 2020 /
 
Esetleg 400/230 V-os transzformátor, igaz, ebben a teljesítményben ez sem olcsó játék: Bővebben: Link.
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 24, 2020 /
 
A 40 A-es fázisterhelés tervköteles.
(#) mikado válasza nzozz hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Egy 3 kW-os lágyindító megoldás lehet, ha nem kell nagy nyomaték az indításkor.
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!
Sokszor a 32A is .-- De nem megoldhatatlan !

Mint ahogy láttam már Óra alatt 3X80A NOL betétet is .Magánházban !
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Azzal is gond van, hogy az általad javasolt felosztásban a másik két fázis kb. semmire sem használható.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!

Ott volt a kulcsszó; Határesetben !

A másik ; 2A riasztó, túzjelző , Wifi stb modemek.
A 6A világitás Led-l , + a TV ...audió stb
Ez igy több helyen is működik. Persze 3f fogyasztó kizárva!
Ezen felül bármilyen más A érték összeállitás is lehet-ne!
Természetesen itt is kell egy villanyszerelő ..aki ezt megtudja valósitani.
Ezen megoldások azért sántitanak , mint a 3kW -s lágyinditó is.?


Gondolom azért ,igy a nem használható szavakat kicsit átgondolod?
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Nincs mit átgondolni, ez gyakorlatilag a három fázis redukálása egy fázissá. Szerintem butaság.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!
Pontosan .--nem tartom butaságnak,
Én személy szerint az 1 f szeretem lakásban , és a műhelyben egyébb helyen a 3fázist.
Lakásban-családi házban amúgy sem szokásos 3kW-s villanymotort használni

.De másnak más véleménye.......
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
A javaslatoddal gyakorlatilag megszűnik a három fázis. Magasnyomású mosóról van szó, kicsi a valószínűsége hogy a kérdező a harmadik emeleti lakásban akarja használni. Így viszont mindjárt kiesik bármilyen háromfázisú fogyasztó.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!

Abban a hozzászólásban az utólsó mondat;

De azért nem árt utánaszámolni , mire -hány A kell ,s van-e 3f fogyasztód?
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Tehát nagy valószínűséggel nem lesz jó.
(#) usane válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 / 1
 
És mit csinálsz pl egy 3kW-os elektromos sütővel meg hozzá egy 7 kW-os indukciós főzőlappal 1 fázison?
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Utánaszámolsz és ellenőrzöd, van-e három fázisú fogyasztód.
(#) Atis57 válasza usane hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!
ez simán beköthető 1 fázisra .A max 43A terhelés éves átlagban is 5% alatt van.
A szokásos 1-2-3-kW meg nem nagy ügy.

Az indukciós főzőlap is 3-4 lapos -s ha mindegyiken egyszerre 10l vizet forralnál--na talán akkor venné fel azt a 7kW-t.
Ez ugye elég ritka eset lessz.

De ha a háziasszony főz 1-2 lapon,megy a mosogatógép, esetleg belök valamit a sűtőbe ,elindit 1 mosást ,s elkezd vasalni, porszivózni. Na akkor esélyes a 25A körüli terhelőáram.
Ez még mindig kezelhető 1 fázison is.

Tehát ez jobban kezelhető mintha 3x16A lenne !
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) usane válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Értem én, de maximumra illik tervezni. De még ha nem is akkor is kevésnek tartom a 25A-t. A 32A még talán elég. Volt ismerősöm aki panel 1f lakásba vett ilyet, és nyafogott, hogy állandóan leveri a 25A-es megszakítót ha süt-főz. Nem tudom hány lapon főzött, meg mik mentek mellette neki. Mindegy, csak megjegyeztem, hogy szerintem egy mai modern lakásban már nem 1f-t kellene preferálni, de kinek mi.
(#) Atis57 válasza usane hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!
Szerintem meg igen !

Te valószinűleg nem javitottál még sokéves szétégett 3f hálózatot. A Nulla vezető a gyengéje.
Néha a háztartás teljes cuccait ki lehet dobni a szemétbe!
S elég sokat találkozom ; A Tv ,audió cuccok, számitógépek össze vissza hurkolt esetével.
A zavar csak úgy szüntethető meg ha 1fázisra átkötöd az egészet.!

A nyugati országokban láttam 1f 100A biztit lakásban .Az Usában meg a 2x100A a bevett gyakorlat. S minden probléma nélkül!

De ahogy irtam , másnak más véleménye......Nekem marad ez ,igy !
(#) Atis57 válasza usane hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!
Szerintem meg igen !

Te valószinűleg nem javitottál még sokéves szétégett 3f hálózatot. A Nulla vezető a gyengéje.
Néha a háztartás teljes cuccait ki lehet dobni a szemétbe!
S elég sokat találkozom ; A Tv ,audió cuccok, számitógépek össze vissza hurkolt esetével.
A zavar csak úgy szüntethető meg ha 1fázisra átkötöd az egészet.!

A nyugati országokban láttam 1f 100A biztit lakásban .Az Usában meg a 2x100A a bevett gyakorlat. S minden probléma nélkül!

A maximumra illik tervezni ? Nem ! a 0,7X maxra.

De ahogy irtam , másnak más véleménye......Nekem marad ez ,igy !
(#) usane válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 / 1
 
Értelek én, de a szétégés az megintcsak tervezési hiba. Azt mindig elfelejtik hogy ha nem motor akkor a nullvezetőnek az összes fázis áramát el kell bírnia. Az audioós dolgot elhiszem, azt már tapasztaltam. Az a baj, hogy a felhasználóknak dugalj-dugalj. Hogy melyik fázis az kit érdekel. Csak azt veszi észre hogy minden zúg-búg. Nyugaton meg gondolom van pénz a megfelelő áramigényre. Itthon általában az van, ha lehet ne kelljen bővíteni, oldjuk meg annyival amennyi van.
(#) erbe válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Nem mindenki lakik városban. Errefelé még elég gyakori a 4-5,5 kW-os terménydaráló. Bár sok helyen már csak tyúkokat tartanak, de megmaradt a disznók, tehenek mellől. Az legalább levisz egy töltéssel egy zsák gabonát (60-70 kg).
Nekik ez a háztartási kategória.
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Egy fázisú hálózat nem tud elromlani?
(#) _BiG_ válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Valamikor nemem butaság, kényszer.
Nemrég szereltem egy mérőhelyet, ahol a kérés 32A - 6A - 32A volt. Magyarázat: egy nagyobb lakást osztottak ketté fizikailag, de telekkönyvileg egy maradt. Az Elmű nem engedélyez egy lakásra két mérőhelyet, így almérőkkel oldják meg a fogyasztás szeparált fizetését. A lakások kicsik voltak (időszakos bérlemények), 1-1 fázis elég volt, de kétfázisú kialakítás nem megengedett (Upd: egy tarifán belül nem lehet) . Minek fizessen a harmadik fázisra is annyi fejlesztési díjat a tulaj? De ki kell alakítani a mérőhelyet szabványosra. Így a középső fázis a legkisebb lehetett, 6A.
Fura, de előfordul.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) _BiG_ válasza usane hozzászólására (») Szept 25, 2020 1 / 2
 
Idézet:
„akkor a nullvezetőnek az összes fázis áramát el kell bírnia.”

A fázisonként aszimmetrikusan maximális terhelést kell elbírnia, amint már két fázis terhel, a nullán a különbség fog folyni, pontosabban vektoros összeg, de az kisebb, mint a fázisáramok matematikai összege (szimmetrikus terhelésnél nulla lesz).
(#) Bakman válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 25, 2020 1 /
 
Ezt rendben is van. De meglévő három fázis butítása (egyébként is) egyetlen masina miatt...
(#) gg630504 válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
Nem tilos a nemlináris terhelés. És egyre gyakoribb. A nullavezetőn akár az összes fázisáram is átfolyhat.

3 phase.png
    
(#) Bakman válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 26, 2020 1 / 1
 
Ebben az esetben sem folyik nagyobb áram, mint a három fázis összege. Háztartásban ilyen nem nagyon fordul elő, ahhoz, hogy a nullán érdemben nagyobb áram csordogáljon mint a fázisokon, kis híján extrém körülmények kellenek. Ezért sem kell a nullavezetőt túlméretezni lakásokban a fázisvezetőkhöz képest.
(#) gyuszo hozzászólása Szept 26, 2020 / 1
 
Három fázis esetén, ha azonos terhelések vannak, az áramok egymáshoz képest 120 fokkal vannak eltolódva. Az áramok időbeli lefolyása megegyezik a feszültségekkel. Az áramok nagysága arányos a terheléssel, egyformák, de a vektoros eredőjük a nulla.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
Szia!
Dehogynem , csak ott egyértelműen rossz,és nem tessz tönkre semmit sem !(laposTV, PC, stb)
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
Szia!

Az a 6A biztos? Felénk a 2A " divatos".....(Émász )
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
A beszélgetés pont arról folyik, mikor nem. Például a hozzászólásod felett kettővel látható rajzon a nullavezetőn háromszoros frekvenciával a teljes áram folyik.
Következő: »»   774 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem