Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3512 / 3954
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
Köszönöm! Ez nem hangzik jól, akkor inkább választok egy mini relét, és az csak simán összeköti a 2 pontot.
(#) Epu2 válasza freddyke hozzászólására (») Szept 26, 2020 /
 
Az igaz. Csak én a notebook, DVD Sata csatlakoztatójára akarok 2,5"os HDD-t kötni. Az alaplap Sata csatlakozója hasonló, de nem ugyan az.
(#) nedudgi válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 26, 2020 / 1
 
Készen kapható. Idehaza is valószínűleg hozzáférhető nem túl borsos áron.
(#) pucuka válasza freddyke hozzászólására (») Szept 26, 2020 / 3
 
A körülményektől függ. Elektrolit kondi mellé elektrolit kondit tenni felesleges, hacsak nem kapacitás növelés a cél.
Minden kondenzátornak vannak veszteségei, amit figyelembe illik venni. A felépítésből adódóan, az elektrolit kondenzátornak a frekvencia növekedésével nőnek a veszteségei amik gondot okozhatnak, ezért készítettek olyan speciális elektrolit kondenzátorokat, amiknek a veszteségeik nem túl nagyok nagyobb frekvencián, például kapcsoló üzemű tápokba.
Ha szükség van arra, hogy a tápnak széles frekvencia tartományban (több tíz MHz) is kicsi legyen a belső ellenállása, akkor szokás különböző típusú kondenzátorokat párhuzamosan kötni. Például egy elektrolit kondi mellé egy fólia kondit, és egy kerámia kondit. Ezzel a kondenzátor hármassal elérhető, hogy több MHz tartományban alacsony legyen a táp belső ellenállása. Az ilyesmire nagyfrekvenciás berendezések, és logikai áramkörök üzemeltetésénél van szükség.
(#) Firefighter1 hozzászólása Szept 27, 2020 /
 
Sziasztok!
Keresek egy ideje 12-24v betápos PC tápegységet. De csak 100-150W-osat találtam!

Elég elvetemült ötlet lenne saját magam megcsinálni? Ha jól látom kell nekem -12v, -5v, 0, +3.3v, +5v, +12v
Oké kell valamiból 10-12A.
De elvileg csak stabilan elő kell állítani a feszültségeket, szűrni a zavartól és az áramerősséget "mőgérakni"!

Vagy nagy esélyel a működtető varázsfüst bánná?
(#) kendre256 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Mekkora teljesítményre kellene?
Ez elég kicsi (remélhetőleg jó is...).
Ennél kisebbet szerintem te sem tudsz csinálni, és nincs meg az a tapasztalatod, amit az ilyen tápegységek gyártói az évek során megszereztek. Nagy eséllyel sok füstös tapasztalatod lesz, ha belevágsz. És még a jobbik esetben a tápból száll fel a füst, és nem a róla működtetett drága számítógépből.
Én nem kezdenék bele.
(#) Firefighter1 válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
A méret nem is lenne annyira lényeg! csak a teljesítmény!
Találtam gyári 500w os tápot 12v 34 ezer.
Ha nincs más illetve azt mondjátok, hogy nem olyan egyszerű azt megcsinálni akkor maradni fog ez...
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Szept 27, 2020 / 1
 
Én biztos nem szenvednék ilyen tápegység készítésével. Ha más megoldás nem lenne, több DC-DC konvertert raknék össze igény szerint de az valószínűleg jóval drágább lenne, mint egy egységként megvenni a tápegységet. Meg ugye ott van kendre256 füsttel kapcsolatos jogos felvetése is.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 27, 2020 /
 
Hogy lehet az emberi testnek plusz kapacitása? Mutatom a dolgot amit kondi mérésnél kell figyelembe vegyek.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Hello! A műszer nem kapacitást mér, hanem váltófeszültséget. Te pedig zavarjelet viszel be a kezeddel. Megoldás: Ne tapogasd!
!Ráadásul ügyesen kihagytad, hogy nem elemről működteted, hanem hálózati tápról..)
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2020
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Kapacitás mérésre van kapcsolva.
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Attól a műszer még nem kapacitást mér, hanem egy kondin átfolyó váltóáram által létrehozott feszültségesést. Mint ahogy ellenállást sem lehet mérni közvetlen, csak az Ohm törvény segítségével..
(#) zoka hozzászólása Szept 27, 2020 /
 
Sziasztok!

74HC típusú 2 bemenetű ÉS kapu, illetve VAGY kapu IC-k nem használt be és kimeneteit összekötve lehúzhatom GND-re egy az egyben? Úgy tudom, nem jó "lebegve" hagyni.

Van egy inverter kapu IC is, ahol csak 2 kapu van használva a 6-ból.
Itt ha GND-t kap a bemenet, a kimenet magas szintű lesz. A nem használt kimeneteket itt egy az egyben rákötném VCC-re, a bemeneteket GND-re.

Jó az elképzelés?
Köszönöm!
(#) pipi válasza zoka hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
A kimenetet ne kösd sehová!
A bemenetet oda kötöd ahová akarod, a lényeg hogy ne lebegjen
(#) zoka válasza pipi hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Na ezt nem tudtam, akkor az összes kimenet üresen marad, a bemeneteket, pedig összekötöm a földeléssel. Köszönöm!
(#) aramis hozzászólása Szept 28, 2020 /
 
Sziasztok! segitséget kérek egy hütőgép kompresszor bekötéshez a fotó mellékelve . a 220v már bekötve de még így nem indul , van még amit bekell kötni?
(#) reloop válasza aramis hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
Szia! Témája.
(#) Jonni hozzászólása Szept 28, 2020 /
 
Kezembe akadt ma egy villanymotor. 4 szál kábel lóg ki belőle 2 szálon érvég(27.3 ohm) van, 2 szálon meg sarú (70,4 ohm). Azt írja, hogy kondit kell rá kötni... csak melyik 2 szálra? A sarusra tippelek de nem akarok leégést vagy bármi zárlatot. Bármilyen kondi jó ami 5µF 400V? Más értékű kondi nem jó?
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2020
(#) Sorkapocs válasza Jonni hozzászólására (») Szept 28, 2020 / 1
 
Hello Jonni!
Gyanítom, hogy ez egy egyfázisú aszinkron moci (meg ha jól látom amit a taljánok ráírtak) és a saruzott két szál a segédfázis tekercseléséé (két okból gondolom: 1. az ohmikus ellenállások aránya ; 2. a kifejezetten erre a célra gyártott kondik készülhetnek sarus csatlakozással is)

Jó volna tudni, hogy csak indító, vagy üzemi (állandó) ez a segédfázis? – mert ha csak indító segédfázis és a névleges fordulat elérése után rövidesen nem kapcsolod ki , akkor rögvest lehet is rá ütni a tojást...
E tekintetben ha megmondod miben volt ez eredetileg – a tájékozottabbak adhatnak iránymutatást
(Én csak annyit tudok, hogy háztartási készülékeknél pl. a ventilátor üzemi, a mosógép meg [most már egyre ritkábban] indító segédfázisos – ez viszont az egyikhez túl nagy, a másikhoz túl kicsi...)


Kezdjük a kályhánál: Nem ismerlek, tehát HA NINCS MEGFELELŐ VILLAMOS KÉPZETTSÉGED, INKÁBB NE FOGJ HOZZÁ! ajtót kitámasztja, macskát agyonüti, nem tudom, a fikusz megáll-e rajta – ha van, akkor meg bocs a sztentori hangért!

Ami biztos, hogy NEM – még ha léteznék is mezei elektrolit kondi ilyen paraméterekkel –, nem jó hozzá akármilyen egyező kaliberű kondi , csak erre a célra gyártott, a leendő funkciójának (üzemi/indító) megfelelő kondit szabad használni (mint pl. ezek – NEM reklám!). Természetesen feleljen meg a gyártó előírásainak, a feszültségtől jószerével tilos, a kapacitástól meg nem tanácsos eltérni.

A bekötése valami olyasmi, mint a mellékelt firkálmányomon.
A főfázisok direkt, a segédfázis pedig egyik sarkával (ha indító akkor egy, csak az indítás idejére zárt érintkezőn [nyomógomb, uraknál áramrelé] ÉS) a kondival sorba kötve, a másikkal a nullához csatlakoztatva kapnak delejt.
Ha a forgásirány nem ízlik, a segédfázis kapcsait cseréld meg.
[Nekem ezt tanították – vagy erre emlékszem?]

Ui.: További kalandok várnak a "Villanymotorok bekötése" c. topikban.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2020

1fmot.png
    
(#) Jonni válasza Sorkapocs hozzászólására (») Szept 29, 2020 / 1
 
Helló Sorkapocs!

Köszi a hosszú és részletes tájékoztatót. A motort én is úgy kaptam , hogy valakinek nem kellett és nem tudom mibe volt de az biztos, hogy nem használt (zsír új) . Én is azt gyanítom mint te , hogy egy egyfázisú aszinkron motor.
(#) Sorkapocs válasza Jonni hozzászólására (») Szept 29, 2020 /
 
Örülök, ha segítettem valamit!

Két dolgot gondolok még próbára érdemesnek:
1. Okvetlen dobd be a dolgot a villanymotoros topikban, bizonyára ki fognak tudni segíteni pontosabb infókkal.
2. Előtte esetleg keress rá a gyártóra és típusra interneten (úgy látom rajta van, csak te hiperkorrekt módon kitakartad), hátha találsz valamit, engem is ért már meglepetés pl.: húszéves mosógépmotorral... – és akkor már ezt az infót is viheted a motorosokhoz.
(#) gyulank hozzászólása Szept 30, 2020 /
 
Tud valaki mutatni világító betűs membrános billentyűzetet szétszedve? Relatív olcsón van mondjuk kék, de nem akarom, hogy kék legyen. Ki lehet cserélni benne a LED-eket? Mennyi van benne? Mondjuk amiben nem lehet gombonként állítani?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Kb. kismillió típusú billentyűzet létezik. Miért nem veszel olyat, ami eleve jó színnel világít, esetleg a világítás színe beállítható?
(#) jdani hozzászólása Szept 30, 2020 /
 
Üdv. Mi célt szolgál párhuzamosan kötve az egyenirányító után a két dióda?
Egyik zárlatos lett, tehetek ghelyére 1N4007et?
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Szupresszor diódák lesznek azok, túlfeszültség védelemi szerepük van. Vagy oda valót tegyél bele vagy semmilyet.
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Kettőből egy jó. A rosszat kivettem, és meg van akkor javítva.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2020
(#) maripan hozzászólása Szept 30, 2020 /
 
Sziasztok

Ezt egy panelről rajzoltam vissza LM339. kettős -+15 V tápról megy az LM

MI értelme van ennek? Nem értem a müködését. A kimenet egy kontroler-re megy , talán AD bemenet.

Felülről jön a jel.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2020

copm.png
    
(#) Gafly válasza maripan hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Mert az LM339 az open konnektoros.
(#) maripan válasza Gafly hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Akkor viszont nagy a baj ha -15 van a kimeneten
(#) Gafly válasza maripan hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Hát, ellenálláson keresztül még ezt is túl lehet élni...
Következő: »»   3512 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem