Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   780 / 959
(#) proba válasza granpa hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
A vezeték keresztmetszet is kérdéses lehet, ha van 10 mm2 réz vagy 16mm2 alu akkor talán ki lehet nevezni PEN-nek. Attól kezdve már be lehet kötni a FI relét, és a földeléseket is normálisan.
(#) Nahar hozzászólása Okt 17, 2020 /
 
Sziasztok,
Két (ZS+K) ilyen eszközzel megoldható a PEN bontása PE+N-re (esetleg tudtok ajánlani valami kisebb eszközt ami szabványos)?
Pl. alulra ZS-ba földelőszondáról a 16 mm2-es védővezető, Kékbe a mérőtől a kék (N, vagy PEN?), majd a kettő áthidalva. Fent pedig már külön menne a PE és N a saját sínükre?
Ide milyen, hány mm2-es vezetéket kell használni?

Másik kérdésem az lenne, ha a mérő 3 fázisú, akkor az ÁVK lehet 3x2P, vagy kötelező 4P-ut használni?
Ugyanis a ház azon részén, amit nem használnak, ott nem áll meg a Fi relé, így gondolom én, a 4P ÁVK bekötése esetén az egész házban nem lesz áram.
(#) Atis57 válasza granpa hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szia!

Ha a szolgáltató igy kéri ? Ezt szokás ismerni.........

Az EON nál
Az ÉMÁSz meg a második szerint...
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) gyuszo válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Inkább ebben gondolkozz. Ezt fogadják el.
Ebbe van belekötve a PEN , a Nulla és a PE is.
Így elmarad az áthidalás.
A bejövő PEN és a fázis és a védőföldelés 16 mm2
Az állandó 10 mm2
A vezérelt 6 mm2
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020

HLAK 35.jpg
    
(#) proba válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szerintem mivel az EPH sínre rá kell kötni a földelőszondát, a nulla vezetőt, és a lakás földelendő dolgait, én külön sorkapcsot csak akkor alkalmaznék, ha a kábel keresztnetszetek miatt muszály volna, és bekötőtüske nem férne el sehol. Három fázisnál amúgy is törekednék a nulla ágba minél kevesebb kötést létesíteni, mivel a kötéshiba akár végzetes is lehet némely berendezésre.
Természetesen lehet három egyfázisú relét is alkalmazni, sőt jobb is, mert az utódodat rákényszeríti arra, hogy mindenféle talált nullát ne használhasson egy új csatlakozási pont kiépítésénél.
Ui: úgy látszik másfelé más a divat, Gyuszó rajza szerinti 1 változatban ez nem nyerő
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) granpa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Ha nem dolga, akkor fel kellett volna hívni a tulajdonos figyelmét erre a hiátusra. Szerencsére nem kell rondítani, mert egyszerűen kivitelezhető (ha egyáltalán a házba bejön/van földelő pont).
(#) _BiG_ válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
3 fázisra 4P fi-relét rakj, különben minden nullát külön-külön kéne vezetni és szétválogatni. Egy kósza nullacsere és keresheted, hogy miért csapódik le hol az egyik, hol a másik...
Ha nem áll meg a fi-relé, akkor hibakeresés és javítás, nem barkácsolunk!

Az óra után nem kötheted már össze a nullát a földdel.
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
A második rajzod életveszélyes. Egy PEN-szakadás és áram alá kerül minden földelt berendezés! Hol találtad ezt a marhaságot?
(#) granpa válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Annak szokás ismerni, aki gyakorló villanyszerelő. Itt nem kért semmit a szolgáltató, kicserélte az alvállalkozó a mérőt, aztán jó napot.
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„Tapasztalat, nagybátyámnál a szolgáltató két szál vezetéket vezetett be, a szondát a lakáselosztónál megkövetelte. Nálunk óra cserénél, az órán a védőföl símán kötés nélkül átment ( és át is megy) pedig az elmenő fázis nullát most cseréltük az óracserét elkövető szerelővel vastagabbra..”

Így is kell, megszakítás nélkül kell vinni a védőföldet az óraszekrényen át.
(#) granpa válasza proba hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Ez nálam így van (3 szál+sodrony és saját földelőszonda), de ez a "nyócker", 100 éves ház.
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szia!
Az MSZ HD /§+/! ben . Akkor biztosan marhaság?
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„A nulla és a földelés közös pontja az EPH, ami ugye mindenki által hozzáférhető, ide kell kötni mindent. A nulla és a földelés, az óra után nem közösíthető.. Így csóró villanyszerelő mindenképpen a börtönben végzi....”

A mindenki által hozzáférhető EPH kötőpontra a nullát a nem hozzáférhető kábelfogadóból (ha ilyen van) kell külön vezetővel kötni, az EPH kötőpont nem a nulla/PEN átvezetésére szolgál!
Tehát az EPH-nál nem lehet megszüntetni az üzemi nullát a további hálózat felé, így senki se megy börtönbe.
Idézet:
„Valamelyik nem igaz, gondolom az utóbbi.”

Az utóbbi is igaz.
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szia!
Ime;
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Az. Ez a rajz eleve ott sántít, hogy a mérőhelytől külön kell hozni a védővezetőt (a védővezető még a mérőhely előtt leágaztatandó a PEN-ről), a lakás főelosztójába már nem jöhet PEN!
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Én is ismerem ezt a rajzot, de ez méretlen főelosztót ábrázol, nem lakás mért főelosztóját.
(#) gyuszo hozzászólása Okt 17, 2020 /
 
A PEN szétválasztásnak a méretlen vezeték első túláramvédelmi dobozában kell lennie.
Ha ez a mérőhely előtt van, akkor ott, ha a mérőhely dobozában van, akkor ott. De utána már nem szabad.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) _BiG_ válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„ha a mérőhely dobozában van, akkor ott.”

A jelenleg érvényes előírás szerint a mérőszekrényen belül nem lehet PEN-PE szétválasztás, annak még a mérőszekrény előtt kell megtörténnie. A mérőberendezés szekrényén a védővezetőt megszakítás-kötés-csomózás nélkül kell átvezetni.
(#) gyuszo válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Feltettem a képeket is, ez mind a kettő elfogadott megvalósítás.
Az egyiknél áthalad a védővezető, a másiknál meg ott van a PEN szétválasztás .
Ez attól függ, hol helyezkedik el az első túláramvédelmi eszköz. ( késés biztosíték, vagy kismegszakító. )
De az biztos, hogy a lakás elosztó dobozában már semmi helye.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) Tomi20 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 / 1
 
Érdekes amit írsz, vagy érdekesen kötötték a szolgáltató emberei, kb fél éves új bekötés, családi ház, 4 eres földkábelen jön be a házba a villany (3 fázis). Ott sem választották szét a PEN-t az óra előtt...
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 / 4
 
Szia!
A sántitásról;
Van egy EON megoldás ---szétválasztva megy be a védővezető -Nulla !

S van egy ELMU-ÉMÁSZ megoldás a PEN vezető megy be, a lakás elosztóban kell szétválasztani.!

Mivel igy kérik a szerelést --nincs miről vitatkozni.
(#) gyuszo hozzászólása Okt 17, 2020 / 1
 
Mérőhely bekötés.
(#) Nahar válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Először is köszi mindkettőtök válaszát!

Akkor ez a Pollmann lesz a nekem jó?

A vezérelt alatt (6 mm2) a lakossági H tarifára gondolsz?

proba:
A ház még a 70-es, 80-as évek elején épülhetett, a tipikus 10x10-es kocka ház, EPH központot nem látok sehol (majd a bemenő víz- és gázcsőre a földelőszondáról viszek EPH-t, s bent a kazánt EPH-zom le).
Idézet:
„úgy látszik másfelé más a divat, Gyuszó rajza szerinti 1 változatban ez nem nyerő”


Pontosan mire gondolsz?

_BIG_
Idézet:
„Az óra után nem kötheted már össze a nullát a földdel.”


Egy régi háznál ez csak a mérőszekrény cseréjével oldható meg, mert jelenleg az óra fölött van az óra mögül jövő piros és kék vezető összesodorva.
A tulajnak a partner a helyszínen azt mondta, hogy a szekrény maradhat, amin csodálkoztam is, mert tudtommal teljesítménybővítésnél a mérőszekrényt is szabványosítják.
Hozzáteszem nem vagyok tisztában a szabványokkal, régen tanultam a szakmát, de 20 éve pályát változtattam, geofizikus vagyok.
Ezért is kérdezek
(#) gyuszo válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
A vezérelt eszköz lehet például a villanybojler.
Ez két különböző tarifa, de az imént tettem fel rajzot a bekötésről és a vezeték keresztmetszetekről.
(#) proba válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Viszont ki mondta, hogy szabad cserélgetni a nullát ? Szerintem kimondottan ártalmas, a jövőre nézve. Ha meg valaki összecseréli, az ugye villanyszerelő, addíg nem megy sehova, míg helyre nem hozta.... Egy kismegszakítóhoz tartozó fázishoz illik egy hozzá passzoló nullát is mellékelni. Legalább a dobozokban, egyébként hivatalosan nem is előfordulható másik áramkör nulláját nem tudja használni egy új csatlakozás létesítésekor. Ebből következően a FI relé után mégha 3 fázisú is, a nullákat tetszés szerint nem variáljuk. Ellenkező esetben minden szerelés csak teljes árammentesítés állapotában kivitelezhető biztonságosan. Mindhárom fázis, tehát az egész ház lekapcsolása, ha nem, akkor a bontott nullával akár egy nem lekapcsolt fázis áramkörének is részese lehetsz akár egy kék színű vezetéken keresztül is.... Arra, hogy a normális szerelésre az utódod is rákényszeríted valamint szelektívebbé teszed a házat, csak jót teszel a tulajnak.
(#) Nahar válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Köszi, értem.
Néztem, s el is mentettem a rajzot!
(#) proba válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Az EPH nem azonos a földelőszonda végével. Oda a szolgáltató 0 - vezetője is kell. Mint utólag kiderült ezt két szolgáltató sem egyformán kéri. Felénk az működik, kinevezek egy sínt, erre rákötöm a földelőszondát, a szolgáltatótól kapott PEN-t a lakás összes védővezetőjét, meg a földelendő dolgokat, valamint a FI relé nulla vezetőjét. Mindezeket mindenféle közbeiktatott akárminek elnevezett csatlakozópontok nélkül. Más szolgálatónál ahol az óra után két vezetéken kapod a szétválasztott bejövő PEN-t, ezt nem teheted meg.
(#) _BiG_ válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„A vezérelt alatt (6 mm2) a lakossági H tarifára gondolsz?”

A H-tarifa 10-es elmenő vezetékkel építendő ki (ebben az esetben a hangfrekvenciás vevő csak az órát állítgatja más mérési ütemre, teljesítményt nem kapcsol). Az "éjszakai" vezérelt a 6-os fázisvezetővel szerelt.

Jól tudod teljesítménybővítésnél a szabványosítás az előírt, egy kivétel lehet, ha a méretlen és a mért vezeték még megfelelő keresztmetszetű, és anyagú és az igényelt árammennyiség nem haladja meg a 25 A-t. Ezért látható annyi Gumon-táblás kialakításnál 25A-s új biztosíték. Ha a szekrény amúgy szabványos (zárt), akkor azt cserélni csak akkor kell, ha egyről 3 fázisra történik a bővítés.
(#) gyuszo válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Az EPH csomópont a kazánnál így néz ki:
Ez van összekötve a fő földelő kapoccsal.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020

Kép 137.jpg
    
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Én ELMŰ-s területen szerelgetek (Bp és környéke), de soha sem a második rajz szerint, mert az nem lehetséges. Az üzemi nulla és a föld a mérő után nem lehet közös (PEN)! Van mögöttem vagy 300 mérőhely, talán elég tapasztalatnak számít...
Következő: »»   780 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem