Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alapvető Flip-flop áramkör
 
Témaindító: Okk, idő: Júl 6, 2005
Lapozás: OK   6 / 6
(#) Pottyos11 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Opto ellenállásokat vezérelnék a ledekkel, tehát mint egy relé, csak lágyabb átkapcsolással. Egyszer az egyik majd a másik led világítana, így hol az egyik, hol a másik ellenállás lenne 10kohm vagy 10 Mohm felváltva. A lényeg, hogy 12V-ról működne,kérdés, hogy mi lenne a vezérlő impulzus, tehát mit kötnék a nyomógomb 2 Pólus ára, ill. gondolom a 12V menne ki a flip flop 2 kimenetére felváltva, begyújtva a ledeket. Plusz kéne valami pergésmentesítés, mert a nyomógomb nem az.
(#) proli007 válasza Pottyos11 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
"kérdés, hogy mi lenne a vezérlő impulzus, tehát mit kötnék a nyomógomb 2 Pólus ára,"
Ezt nekem kellene megkérdeznem, nem Neked tőlem. A pergésmentességről a kondi gondoskodik. Mert átváltani csak akkor lehet, ha az 1Mohm kisütötte vagy feltöltötte már a 100nF-ot. Ahhoz pedig 0,1sec bontott nyomógomb érintkező idő szükséges.
Egyébként ha nem titok, elárulhatnád (egyszerű szavakkal) mi is lesz ezzel a cél. Mert akkor talán könnyebb a célnak megfelelő kapcsolást ajánlani.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) Pottyos11 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Csöves gitárerősítő csatornaváltás, tehát az audio jelet kell küldeni egyik v. másik irányba. A relével csattan átváltáskor.
(#) proli007 válasza Pottyos11 hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Akkor inkább ezt az áramkört javaslom. A másik Led-et lehet kötni az OUT kimenet és a tápfesz közé.
(#) Pottyos11 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Azt írja a linkre, hogy blocked, legalábbis telefonról.
(#) proli007 válasza Pottyos11 hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Bocs, nekem is ezt írta, "üres a link". De talán majd így..
- Egyébként elfelejtettem kérdezni, hogy a nyomógomb közvetlen ott lesz ahol a ki-be kapcsoló áramköröd, vagy messzebbről szeretnéd kapcsolni. Mert ha közvetlen mellette lesz, akkor alkalmas lehet a két Fet-es kapcsolás is. Ha "távműködtetés" van (tehát zavart szedhet össze a nyomógomb vezetéke), akkor inkább a BTN-555P kapcsolást ajánlanám.
- Én megpróbálnám egy CD4066-os analóg kapcsolóval elkészíteni az egész áramkört. De ha egyenfeszültség van a kapcsolt pontok között, akkor bármivel kapcsolsz puffanni fog. Tehát azt el kell mindenképpen hárítani.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2020
(#) Pottyos11 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2020 /
 
Rendben, köszönöm.
(#) tönöpö hozzászólása Nov 8, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy működő gyári ketyere vezérlő paneljének egy részletét kirajzoltam. A kép bal oldalán látható 2db érintőgombbal, egy flip-flopon keresztül lehetett vezérelni 2db relét, egyik vagy másik húzott be felváltva. Ez most nem működik, de a vezérlő érintő felületeket rövidrezárva már szuperul működik. Olyan, mintha az IC érzékenysége lecsökkent volna, tehát az újjal testre zárva a bemenetet nem tudja billenteni. Kikötve az érintő szenzor ellenállása végtelen, ez jó.
Mi lehet a hiba?
Köszönöm.
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Ha a bemenetet az érintő szenzor után testre húzod egy 1M ellenálláson keresztül és kapcsol, akkor az érintőszenzor lesz hibás valoszínűleg.

Idézet:
„az érintő szenzor ellenállása végtelen”


kapacitiv érzékelő lesz inkább mint rezisztiv.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2023
(#) proba válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
1 Kohmal 12V ra húzott bemenetet te reggeltől estig tapizhatod, nem fog csinálni semmit, max ha adó torony közelében vagy.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2023
(#) proli007 válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Hello! Az 1k felhúzó ellenállást, nem is lehet tapizással lehúzni. Ha az 1k helyett oda is 10Mohm-ot teszel, akkor van esély, hogy működni fog.
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Ez csak a tároló kapcsolási rajza, a konkrét érintőszenzor nincs belarajzolva. Gondolom valamilyen nyitott kollektroros kimenetű modul lehet.
(#) niedziela válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Idézet:
„vezérlő paneljének egy részletét kirajzoltam”


Nem gondolnám, hogya tapi kapcsolás eleje ilyen frappánsan egyszerű lenne.
Még én is elhibáztam az 1M -et a 100 Ohm helyett.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2023
(#) tönöpö válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Igen, én is így gondolom, az1kohmmal "fixre" fel van húzva a bemenet, 2-300kohm kéz ellenállással nehéz lehúzni. De ez a gyári kialakítás, valamikor csak működött. És ott az ic bemenetén a 10nF is, ami az ujj esetleges statikus töltődöttségéből eredő nagyobb feszültséget 12V-on picit megfogja. Nem értem. ???
(#) tönöpö válasza niedziela hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Pedig így van megépítve. 1kOhmmal felhúzva 12V tápra, majd 10MOhmmal becsatlakozva a NAND kapu bemenetére, vele paralel a 10nF. Ennyi. Szerintem sem működhet, de gyári panel, és korábban működött.
(#) tönöpö válasza Bakman hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
De, az érintő szenzor is ott van, 2db, a 2db 1kOhm -1MOhm közös pontja és a test.
(#) proba válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Azért újra ellenőrizném az értékeket....l
(#) tönöpö válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Már 3x megtettem, sajna pontosak a rajz értékei.
(#) tönöpö válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Két tranyóval, vagy egy 555-el simán megoldható a feladat. Csak izgat, hogy ez hogyan működhetett? A gyári panel képen a színkód alapján is jól láthatóak az értékek: egymás mellett a 2db 1kOhm, mellette a 2db 10MOhm.A kép jobb alsó sarkában a BS felirat felett.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2023
(#) proli007 válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Akkor két nyomógomb volt hozzá. Más lehetőség nem igen van, max ha az ujjadba bököd a két tüskét.
(#) tönöpö válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Nem nyomógomb, 4db érintőgomb, amiből 2db a test, úgy, ahogyan az a korábbi rajzon láthatod.
(#) tönöpö válasza niedziela hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Le kell menni 1kOhmra, hogy működjön, már 2kOhmmal lehúzva testre sem működik, nemhogy ujjra.
(#) proli007 válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Akkor értsd meg már légy oly kedves, hogy az 1k ellenállász az ujjaddal nem húzod le..
(#) tönöpö válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2023 /
 
Igen, ezt én is így gondoltam, mint írtam.
De a kérdésem az volt, hogy mivel ez egy gyári készülék, és működött 10-15 évig, hogyan működhetett mégis?
De akkor, igazad van, belenyugszom, hogy sehogy.
Köszi
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 9, 2023 /
 
Azthiszem egy dologban megegyezhetünk, ha nem volt ennek a kapcsolásnak még egy bemeneti része.

Ahhoz hogy az IC kapcsoljon, a bemenetét le kell húzni test felé minnél jobban.
Jelenleg a rajzod alapján a 12V - 1k - kezed - test képez egy feszültség osztót aminek a kimenete a kezed és az 1k között van.
Ahhoz, hogy a kapcsolás stabilan működjön illik legalább egy 1k / 100 ohm közeli osztó ami 12V esetén 1V körül lesz az osztó kimenete, ez stabilan tudja az IC-t kapcsolni.
Ha megfogod a multiméter tapintójának két végét ellenállás mérésben a két újjad között, akkor ppl nekem nagy szorongatás mellett 800k -nál nem ment lejebb, inkább 1M feletti értéket mértem.
Ha ezt behejettesited a 100 ohm helyére az osztód kimenete 11.x V alá nem fog menni.
Ezzel a pár mV feszültség eséssel nem lehet az IC bemenetét működtetni.
Tehát ha ez a kapcsolás igy volt régen is, akkor ez régen sem működhetett.
Azt gondolom, ott vagy volt még valami bemeneti fokozat, vagy kapcsoló volt a kezed helyén.
(#) proba válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 9, 2023 / 1
 
A szenzorról is feltennél egy képet? Lehet a klasszikus buborék gomb helyét nézted szenzornak. És már helyre is állt a rend.
(#) Walterd hozzászólása Dec 13, 2023 /
 
A képen látható kapcsolás szerinti flip-flopot szeretném megépíteni, de nem tudom, hogy milyen ic-t tegyek bele, és melyik lábát hova kössem. A segítséget köszönöm
(#) proli007 válasza Walterd hozzászólására (») Dec 13, 2023 /
 
Hello! Pld. CD4027. De ez egy flip-flop mezei RS tárolóként alkalmazott kapcsolása. Nem tudom mihez szántad, de akár két tranyó is megtenné. De azt gondolom tudod, hogy a két kis BC nem igazán terhelhető.
Következő: »»   6 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem