Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   782 / 958
(#) ötfelezős válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
a nulláról kell a védőföldelést leágaztatni, de kizárólag a fővezetéken, a mérő csatlakozópontjánál
Az még érdekes lenne, kb 40 éve minden szabvány tiltja azt, hogy a PEN-ről szétágaztatás az dobozban legyen. Vagy raksz fel egy elosztót a fővezetékre a lépcsőházban bárhol/valahol?
(#) ötfelezős válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
Légkábeles szerelésnél a földelést nem közösítem a nullával sehol, csak átvezetem a mérő szekrényén.
Magyarul légkábelen TT rendszert építesz ki, akkor is, ha a körzet TN?
(#) CIROKL válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
Félre értetted ezt ,a mérő szekrényen csak keresztül vezetik ,igy igaz egészen az elosztóig!
(#) kendre256 válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 2
 
Nálunk is így kérték (ÉMÁSZ terület). Földelés az óra alatt, a földelő vezeték egy 100x100-as dobozon keresztül bemegy a mérőszekrénybe. Azon megszakítás nélkül átmegy, majd a mért fővezeték nyomvonalán (ugyanabban a csőben) megy a lakáselosztóig. A PEN szétválasztás is ott történik.
(Ez tavalyelőtt nyáron volt, azóta nem tudom mi az elvárás... )
(#) proba válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
Mondjuk arra azért adhatna valaki egy műszaki magyarázatot, hogy a földelőszonda vezetékét miért kell(?) a mérőn átvezetni, azon kívül hogy előírás(?) ? Miféle statikai, villamos, rendszerbiztonsági oka lehet? ( a két végét bármikor kiköthetem, megkerülhetem vele a mérőt, plomba bontás nélkül ). Esetleg valamely mérőhely kialakítása olyan volt, hogy másképp nem kivitelezhető normálisan a kábelek csatlakoztatása ezért így kellet csinálni, utána mivel az okot elfelejtették, szabvánnyá tették, hogy át kell vezetni, és kész...? Esetleg olyan oka lehet, mint a dugvillában hosszabbra hagyott testszál ( ez szakadjon utoljára), tehát mechanikailag védettebb helyen menjen?
(#) kendre256 válasza proba hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 3
 
A villamos indoklást nem tudom, ebben van némi magyarázat (64-65. oldal):
mee-vet-2019-MSZ447
(#) proba válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
Köszi.
(#) Andralin hozzászólása Okt 25, 2020 /
 
Sziasztok!

Van egy Volux 900W-os fűtőpatronom, ami egyszer csak elkezdte leverni a áram-védőkapcsolót feszültség alá helyezéskor.

Szétszedve az dobozát, közvetlenül a fűtőszál kapcsain egyszerű multiméterrel 62 Ω-ot mérek, a fémburkolathoz képest pedig 6,5 MΩ-ot. Szigetelésvizsgáló sajnos most nem áll rendelkezésemre.

Van rá valami esély, hogy ezt megjavítsam, vagy kuka? Maga a fűtőszál lehet zárlatos belülről?
(#) gyuszo válasza Andralin hozzászólására (») Okt 25, 2020 / 1
 
A fűtőszál hozzáér a fémburkolathoz. Zárlatos. A fűtőszál szakszerű cseréjével javítható.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2020
(#) Ge Lee válasza Andralin hozzászólására (») Okt 25, 2020 / 1
 
Kuka. Jó fűtőszálnak a saját burkolatához az n x 10GΩ-os tartományban kellene lenni, és nem üthetne át akár 2kV-on sem.
(#) erbe válasza Andralin hozzászólására (») Okt 25, 2020 / 1
 
Fűtsél be neki és úgy mérjél a betét házától fázis vagy nulla felé szivárgó áramot! Próbalámpán keresztül.
Éppen múlt héten cseréltem két betétet ilyen hibával. Hidegen Mohm, kOhm érték, melegen 42, 260 mA szivárgó áram. Próbalámpán keresztül. Ha felelőtlenül rátettem volna a műszert előtét nélkül, cserélhetem a biztosítékját. Pedig éppen olyan műszer volt, amiben ~12 mm hosszú, 3 mm átmérőjű biztosíték van. Természetesen minden boltban kapható.
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Nálam a sütő kezdte el veregetni a FI relét.
Aztán amikor be lett azonositva a bűnös, és kiszedtük, végig volt hasadva jó arasznyi hosszon...
(#) Andralin hozzászólása Okt 25, 2020 / 1
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsot, találtam egy bele való fűtőszálat és kicseréltem a régi fűtőszálat a másikra. Így működik rendben, melegít.
(#) ötfelezős válasza proba hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Azért, mert ha nem egy nyomvonalon mennének, akkor áram-védőkapcsoló kellene - mivel a hurokimepdancia nagyobb, ha van távolság az üzemi vezetők között. Mérni nem lehet, de a régi magyar szabvány szerint számítással lehetett korrigálni. Úgy látszik, az EU-ban ehhez hülyék. Szóval, ha a szolgáltató nem akar ÁVK-t szerelni valahová a méretlenbe, akkor együtt kell vezetni a védővezetőt a többivel. Hát erre írtam feljebb, hogy emiatt kell keresztülvezetni, ami hülyeség, de szabványmódosítás nélkül nem lehet megoldani.
(#) ötfelezős válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 28, 2020 /
 
Már hogy értettem volna félre, ezt írta:
Légkábeles szerelésnél a földelést nem közösítem a nullával sehol
Szerinted a nem közösítem sehol, az azt jelenti, hogy az elosztótáblán közösíti? Fura egy nyelven tanultál...
(#) nedudgi hozzászólása Okt 30, 2020 /
 
Sziasztok!
A tetőn dolgozó munkások panaszkodnak, hogy ráz a villámhárító. Ez hogy lehet? (Nincs villámlás )
(#) gyuszo válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Szakadt a földelővezető, vagy gyenge, korrodálódott a földelőszonda . Áram folyhat a védőösszekötő-vezetőn és így tud kialakulni.
Meg kell keresni a hibát és azonnal ki kell javítani.
(#) Kalaszlo válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Szia! Kérdés, hogy, mindenhol "ráz"-e , vagy csak néhány helyen, és hogy miből van a tető? De az a villámhárító már régen megérett egy alapos felülvizsgálatra. Laci.
(#) granpa válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Ha lenne, nem panaszkodnának.
(#) nedudgi hozzászólása Okt 30, 2020 /
 
Köszönöm a válaszokat.
(#) nedudgi válasza granpa hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Persze, mert ki se mennének a tetőre.
(#) granpa válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Nem pont erre gondoltam. Ott komoly "gáz" van, ahogy előttem már írták.
(#) Kovidivi válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Én sehogy, de sajnos valószínűleg komplett kábelcsere lenne a megoldás a lakók számlájára.
(#) proba válasza Kalaszlo hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
A miből van a tető, igen fontos kérdés. ( mondjuk a cseréptető nem ráz, így nagy valószínűséggel vezető anyagból van.) Ez után már csak a rázás "irányát" kell tisztázni. Egy jól földelt villámhárítóhoz képest ráz egy rossz EPH-ra kötött tető, vagy egy jól földelt tetőhöz képest ráz egy rosszul földelt, esetlegesen hibás hálózati földdel házasított villámhárító? Esetleg van a közelben egy nagyfeszültségű felsővezeték, és ahhoz képest csíp a jól földelt villámhárító? Vagy valami jó fajta sztatikus feltöltődésre hajlamos tetőfedő anyagot/ruhát találtak fel, és az miatt csíp?
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Esetleg a ház felett elmenő felsővezetéket villámhárítónak nézték...
(#) sany válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Tényleg van a tetőn villámhárító?
(#) Lacaboy hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Sziasztok!

Szerintetek mitől lehet az,hogy egy lámpa kiállásnál a nulla és fázis között 75V-ot mérek úgy, hogy a kapcsoló le van kapcsolva? Ha be van tekerve az izzó akkor az teljesen leszívja, nem világít, illetve nem ráz nem érezni. Kapacitív átvitel? A föld-nulla között 0,5Ohm van.
(#) kendre256 válasza Lacaboy hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Ha multiméterrel mérted, akkor a vezetékek közötti kapacitív csatolás miatt mérhetsz ilyet. A multiméternek 10 MOhmos belső ellenállása szokott lenni, egyáltalán nem terheli meg az áramkört. A kapacitás és a műszer belső ellenállása egy osztót alkot, a műszerre jutó feszültséget látod ilyenkor.
Feszültség teszterrel érdemes mérni, azoknak van néhány milliamperes terhelése, és a valósághoz közeli állapotot mutatják. Sok teszter próbalámpa szerű, csak ledekkel jelzi a feszültség tartományát, de vannak olyanok is, amelyek közben a feszültséget is mutatják.
Én ilyet használok, ez többet tud, mint amire szükségem van általában.
Ez a műszer terheli valamennyire az áramforrást, ezért hálózatot max. 30 másodpercig szabad vele mérni, utána 10 percig pihentetni ajánlott (a belsejében néhány alkatrésznek nyilván hűlnie kell egy darabig).
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2020
(#) Lacaboy válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) Lacaboy hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Lenne még egy kérdésem. Tudja e valaki,hogy mit jelent az L16A jelű kismegszakítón az L? Milyen karakterisztika ez?
Következő: »»   782 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem