Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hegesztő-transzformátor szabályzása
Lapozás: OK   26 / 27
(#) pjg válasza ferci hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Még a tirisztorok előtt játszottunk a transzduktorral.
(#) ferci válasza pjg hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
El tudom képzelni.. a 80-as években hasonló módon, csak kis eltéréssel csináltam szabályozott mágneses erősítőt ( én így szoktam meg..).
(#) Bubu54 hozzászólása Feb 23, 2020 /
 
Sziasztok,

Építette már meg valaki a Radiotechnika 2000-es évkönyvében megjelent tirisztoros szabályzót?

Mi a tapasztalat róla?

Előre is köszönöm.

Üdv Bubu54.
(#) tufatofu hozzászólása Júl 30, 2020 /
 
Sziasztok!
Ez az áramkör alkalmas lehet CO2 hegesztő szekunderköri szabályzásra? Természetesen a 12V-os trafó helyett a főtrafó lenne néhány illesztés elvégzése után.
  1. // Controlled bridge rectifier with Arduino
  2.  
  3. #define scr1_gate   8
  4. #define scr2_gate   9
  5. #define pot        A0
  6.  
  7. byte ZC = 0;
  8. uint16_t alpha;
  9. void setup(void) {
  10.   pinMode(scr1_gate, OUTPUT);
  11.   digitalWrite(scr1_gate, LOW);
  12.   pinMode(scr2_gate, OUTPUT);
  13.   digitalWrite(scr2_gate, LOW);
  14.   attachInterrupt(0, ZC_detect, CHANGE);       // Enable external interrupt (INT0)
  15. }
  16.  
  17. void ZC_detect() {
  18.   if(digitalRead(2))
  19.     ZC = 1;
  20.   else
  21.     ZC = 2;
  22. }
  23. void loop() {
  24.   if(ZC == 1){
  25.     delayMicroseconds(alpha);
  26.     digitalWrite(scr1_gate, HIGH);
  27.     delay(2);
  28.     digitalWrite(scr1_gate, LOW);
  29.     alpha = analogRead(pot) * 7;
  30.     ZC = 0;
  31.   }
  32.   if(ZC == 2){
  33.     delayMicroseconds(alpha);
  34.     digitalWrite(scr2_gate, HIGH);
  35.     delay(2);
  36.     digitalWrite(scr2_gate, LOW);
  37.     alpha = analogRead(pot) * 7;
  38.     ZC = 0;
  39.   }
  40. }
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2020
(#) Peter65 válasza tufatofu hozzászólására (») Júl 30, 2020 /
 
Szia!
Az Arduinó programozásához nem nagyon értek, ahhoz nem tudok részleteiben hozzászólni.
A kapcsolás elvileg működhet, de a gyakorlatban az ilyen jellegű készülékeknél sok kis apró egyéb van, ami az üzembiztonságot szolgálja:
-Kommutációs RC tag a teljesítmény félvezetőkön
-Hálózati túlfeszültségvédelem (legalább a trafóban tárolt energia felét magára tudja venni, mielőtt a félvezetők zárófeszültségét elérné a kapcsolási túlfeszültség)
-A nullátmenet vizsgálat azonos potenciálon, vagy sokkal nagyobb közös módusú elnyomást adó kapcsolás
-A nullátmenet jel érzékelése a trafó előtt, hogy annak a torzító hatását kikerüljék
-Szűrés a nullátmenet jelben hardveresen és szoftveresen, gyakran PLL-el követés
-A tirisztorok gyújtástartományának korlátozása
-A gyújtójel hosszának korlátozása
-Ez a fajta félig-vezérelt híd üzembiztosabb, ha van nulldióda a kimenetén
-A tirisztorok gyújtására gyakran külön tápot építenek fel, hogy minden gyújtásszöghöz ugyan olyan nagyságú gyújtóáramot tudjanak biztosítani
-Ez igazából nem szabályozás, hanem vezérlés. Ha lenne áramérzékelés, akkor lehetne áramszabályozót is ráépíteni. Mondjuk ahhoz valószínűleg nem elég egy arduino
(#) staci123 válasza tufatofu hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Szevasztok,
ez egy ötperces kapcsolás, működése az
arduinóba töltött programtól függ.
Meg kell építeni így, egy 12Vos izzóval,
ha a potival lehet állítani a fényerőt
0-tól maxig, érdemes foglalkozni vele.
A CO2es heggesztőnél nem követelmény
az áramszabályozás. Ha működik, a
pótméternél kell egy kis beavatkozás,
ami nem gond, mert csak kb. 60 tól
100 %os vzérlésre lessz szükség.
Ha még nincs trafód, duó szekundért
ajánlok, lehetőleg minél kissebb belső
ellenálással...
Szükséged lessz két nagyteljesítményű
tirisztorra, és egy visszafutódiódára.
Az átalakításban szívesen segítek...
(#) tufatofu válasza staci123 hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Köszi a segítséget és a választ!
Trafóm már van, sajnos 1 szekundere van, nem kettős, ezért a greatz félig vezérelt megoldásra gondoltam. A híd is készen van 2db 160A dióda+2db 160A tirisztor. Fojtó is készen van, csak ez a fránya vezérlés várat még magára. A "visszafutó" dióda említésekor egy a +,- kimenetre záróirányba kötött diódára gondolsz? A szűrőkondenzátorral is bajban vagyok, mert ha rákötöm a kimenetre, akkor a tirisztor nem tud kikapcsolni, bár olcsó gépekben nincs is ilyesmi, gondolom ez elhagyható.

A hétvégén összehuzalozom a kapcsolást és beszámolok a működéséről.

Még van egy orosz rajz ami ettől is egyszerűbb. Kíváncsi vagyok a hozzászólásokra ezzel kapcsolatban is.

circuit.JPG
    
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Én építettem egy tirisztor vezérlőt, igaz kicsit bonyolultabb, de megvan minden dokumentációja és nem tartalmaz semmi extra alkatrészt.
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Ha publikus, légyszives mutasd már meg!
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Ezt építettem és jól működik.

vez.JPG
    
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Köszi! Láttam már itt a fórumban ezt a rajzot Fronius néven, de több hozzászólásban is olvastam, hogy nem megfelelően működik. Neked zökkenőmentes volt a működése és élesztése?

Fronius.jpg
    
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Van bent egy tervezési hiba, valószínű akiknek gondjuk volt vele azt nem vették észre. (először én sem, csak mikor a második FET garnitúrát lőttem el, akkor néztem meg a kapcsolási rajzot) Nagyon könnyű orvosolni a P2 és F4 közé és a P3 és F3 közé be kell tenni egy 4,7k ellenállást, mert a poti végállásban ráadja a FET-re a +12V-ot a másik fele meg testre van téve és ez egy kicsit sok neki. A módosítás után semmi gond nem volt vele. A mivel nem volt több FET-em, ezért sima BC 307-es tranzisztorral helyettesítettem, és azóta is azzal működik.
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Felteszem a módosított rajzot, hogy beállításkor ne csináljunk hibát.

mvez.JPG
    
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Akkor megpróbálom összerakni.
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Légyszives még némi instrukciót adni, hogyan célszerű elvégezni a 2 trimmer beállÍtását?
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Van hozzá nyák tervem is, igaz a két utólagos ellenállás nincs rajt. A két trimmerrel ha jól emlékezek azt lehet állítani, hogy a két tirisztor egy helyen nyisson és az áramszabályzó hol kezdjen szabályozni. A legkönnyebb szkóppal beállítani. Amennyiben jól emlékezek, mert 4 éve készült.
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Köszi! Ha van nyákterved betehednéd azt is, mert a gyáriét leszedtem innen, de át kell rajzolni mert vasalható, vagy sprintes lay verzióban nem volt fent.
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Kijavítottam, a két + ellenállás is rajt van. Mellékelem az alkatrész listát is mert nem azok a pozíció számok amik a kapcsolási rajzon vannak. A szerelt képen nincs rajt a módosítás és BC tranzisztor van beültetve. A FET és tranzisztor beültetése nem egyforma, arra vigyázz. IC-t LM293 használj, mert az -20 C-g működőképes, mig a LM383 csak 0 C-ig.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 5, 2020 /
 
Nagyon köszönöm a segítségedet!
(#) gyuszo hozzászólása Aug 8, 2020 /
 
40x40x3 zártszelvény hegesztéséhez mekkora áramot és milyen vastag elektródát ajánlotok ?
(#) _BiG_ válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 8, 2020 /
 
2,5-ös, és 50-60 Amper
(#) Mekk_Elek válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 9, 2020 / 1
 
2,5 mm rutilos elektróda, kb. 80 amper.
(#) gyuszo válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Aug 9, 2020 /
 
Köszönöm, talán ezzel lett a legjobb.
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
Működik a cucc. Annyit módosítottam rajta, hogy egy dc-dc konvertert raktam bele a 7812 helyett, mert a 24V-os segédtáp trafóra kötöttem és nehogy összekakálja magát menet közben a stab IC. Többféle verziót építettem már meg(HBFS, lengyel trafós AcessDeined féle, meg privát tranzisztoros nem publikus rajzot is kaptam ami meg se nyekkent.) A tranzisztoroson kivűl mind működött valamilyen szinten, de ez a favorit CO-ba, a fentebb általam belinkelt ruszki is végzi a dolgát. Arduino is működik, bár 15V-nál akadozott. Ez marad. Köszi mégegyszer! Üdv
(#) meslac válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
Örülök, hogy jó lett. Amúgy az enyém is a 24 v-os segéd trafóról működik. Amennyiben jól emlékszek, szinte 0- 98 % között lehet állítani a kitöltést, ami felesleges. A poti értékét csökkentettem és sorba kötöttem vele egy ellenállást. FET-et vagy tranzisztort használtál?
(#) tufatofu válasza meslac hozzászólására (») Aug 11, 2020 /
 
Vettem FET-et, hozzá.
(#) kisger válasza tufatofu hozzászólására (») Nov 16, 2020 /
 
Sziasztok meslac és tufatofu.
Az lenne a kérdésem, hogy a főtrafó résznél a D1,D2 és TIR1,TIR2 használjak?
A hegeasztótrafóra még ne mértem rá de apósom 4-es pálcával használja általában
csak néha túl erős, saccra azt mondanám olyan 160-180A.
Köszi.
(#) meslac válasza kisger hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
A D1,D2 és TIR1,TIR2 szükséges, ez az áramkör a TIR1-TIR2 tirisztort vezérli. Egyébként CO hegesztő szekunderköri vezérlésére szolgál. Valószínű hegesztőtrafó is szabályozható vele, de bizonyos változtatásokat kel végezni rajta.
(#) kisger válasza meslac hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
Szia, Köszönöm a válaszod. Akkor lehet hogy nem ez a legmegfelelőbb kapcolás számomra. Viszont ha esetleg segítenél, hogy milyen irányba induljak azt megköszönném.
Megmértem a trafót. Primer körön 3 tekercs van (feltételkezem párhuzamosan kötve) 3 fokozatú kapcsolóval kapcsolhatók be.
Primer oldal 1 fázis 230V
1-es fokozaton szekunder oldal 40V 0,25A üresjárat és primer oldalon 16A hegesztés közben
2-es fokozaton szekunder oldal 55V 0,5A üresjárat és primer oldalon 20A hegesztés közben
3-as fokozaton szekunder oldal 73V 1,8A üresjárat és primer oldalon 23A hegesztés közben (ezen a fokozaton nagyon zizeg a trafó)
Ehhez kellene valami szabályzás és egyenirányítás mert a legkissebb fokozaton 2,5-es pálcával még nem nagyon gyújt, a 2-esen egész használahtó csak fröcsköl (feltételezem egyenirányítás hiánya miatt) 3-ason meg szétfújja az anyagot, szóval jó lenne ha valahogy visszább lehetne finoman venni. Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2020
(#) kisger válasza meslac hozzászólására (») Nov 24, 2020 /
 
Esetleg a mellékelt kapcsolás jó lehet?

AN308.jpg
    
Következő: »»   26 / 27
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem