Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   197 / 200
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 21, 2020 /
 
Sziasztok!
Kezembe került egy egyszerű 1996-os évjáratú Pc táp, gondoltam megcsinálom állítható kimenetüre a 12 V-os ágat, a többire nincs szükségem. A kondikat cseréletem nagyobb feszültségüre, felesleges alkatrészeket kiszedtem, és az lm339 leválasztottam. A belinkelt kapcsolást alakitottam ki a KA7500 ic.-n. Rendeben müködik a feszültség szabályozás kb 1 V tól 26V ig. Az áram szabályozása viszont nem bárhova tekerem a potit.Hol ronthattam el , elvileg ez egy működő kapcsolás. Igy is jó nekem, de jobb lenne ha az áram szabályozása is müködne.
https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=264461

kép.jpg
    
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Többször alaposan átnéztem, nem találtam hibát.Ha a kapcsolás jó, akkor vagy az IC-nek ez a része rossz, vagy valahol mégis elnéztem valamit. Az áram szabályzás továbbra sem müködik az áram poti tekergetésre semmi nem történik, sem a jelalakon sem az égő fényében nincs változás.A korábbi link is ezt a kapcsolást tartalmazza.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2020
(#) kadarist válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 22, 2020 / 1
 
Szia! Inkább áramkorlát állítás lesz az. Így nem csoda, hogy nem érzékelsz változást a tekergetése közben. Terhed meg jobban azt a tápot!
(#) tursaba hozzászólása Nov 22, 2020 / 1
 
Mérjél feszültséget az ic 15-ös lábán, a poti tekergetés közben, hogy változik-e ?
A 16-os, a 0.05-ohmra van kötve, vagy lebeg ?
(#) Poli válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 22, 2020 / 1
 
Szia!
Javaslom nézd meg ezt a bejegyzést, ha még nem láttad.

wolfking hozzászólása
(#) 13_Balu50 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Két db sorba kötött 12v/21W-os égővel teszteletem, csak be kellett vona kapcsolni az áramkorlátnak, a minimum állásba., de nem tette.
(#) 13_Balu50 válasza tursaba hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
0,22 R/5W -s ra van kötve a rajz szerint.
(#) 13_Balu50 válasza Poli hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Köszönöm, majd holnap módosítom erre, aztán meglátom mi lesz.
(#) 13_Balu50 válasza tursaba hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Az ic 15 lábán az áram potméter min.- nál 0 v-ot max.- nál 50-10mV között változik, tehát minimális a változás.
(#) tursaba válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
A 16-os lábon, a 7-eshez mérve, megjelenik az árammal arányos feszültség?
(#) 13_Balu50 válasza Poli hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
A linked alapján átalakítottam erre. https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=267767 Ezzel működik, de végső soron, elhagytam az áramszabályozást mert a 0R2/5W ellenállás melegszik ha jobban megterhelem. Viszont ha csak a feszültségszabályozás megy akkor köthetem a GND-re a terhelést így is működik.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2020
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 23, 2020 / 1
 
Szia!
A 15. lábon a linkelt rajz alapján 0...0.3 volt között kell tudnod a poti csúszkáját állítani ( ref 5 volt leosztva, 150 k-10 k ).
Ha az áramútban pillanatnyilag 0R2 van bent, 1.6-1.8 ampernél már határolni kellene max poti állásnál is, fél poti állásban pedig 0.8-0.9 ampernél.
Mérd meg, egy 50-60 mV-os 15. láb fesznél mikor megy feljebb a 16. láb feszültsége, hány ampernél, "bekötött, használt" 0R2 esetén. Ott kell határolni, visszaesni a kimenő feszültségnek.
Ha lejjebb csavarod az áram potit, vissza kell esni a kimenőnek.
A 0R2-t rakd össze 2 db 0R47 5 W-ból, kicsit langyosabbak lesznek.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Köszi , igen már pontosan így müködik 320mv van a 15 lábon,ha tekerem visszább az áram potit, akkor egy szintnél kb 60mV elkezd halványulni a fénye majd ha tovább tekerem el is alszik, akkor jól müködik ezek szerint. Ezt egy 12V/21W os égőnél mértem a kimenő 12 V-ra volt beállítva.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Akkor tesztelgesd csak kisebb áramokkal is, többféle feszültségeknél - addig se melegszik az áramérzékelő 0R2...
(#) Ronin hozzászólása Nov 23, 2020 /
 
Sziasztok.
Kicsit régebben építettem egy ilyet : Bővebben: Link Ez egy TL494-el épített áram, és feszültség szabályozó. Eddig egy 300W-os trafóval ment ami 22V-ot adott(egyenirányítva), amit most lecseréltem egy átalakított PC tápra ami 19V-ot ad. A probléma az hogy PC tápos tápolással nem tudom 5V alá vinni a kimeneti feszültséget. Szerintetek mi lehet az oka?
(#) ferci válasza Ronin hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Szia!
A kapcsolási rajz jó lenne, hogy látszódjon, mi a különbség, az a hiányzó 3 (?) volt mit okozhat.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Ugyanezzel a beállítással csak 5W-os égővel a 15 lábon 9mV-nál kezd leszabályozni, úgy hogy tökéletesen működik, csak bent hagyom az áramszabályzó potmétert is.Dobozolás van hátra, megy vissza az eredeti dobozába,csak megpróbálok bele rakni egy kinai panel müszert ami méri a feszültséget és az áramot is.
Köszönöm mindenkinek a segítséget.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Örülünk..
(#) Ronin válasza ferci hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Ez lenne az.
Bár nálam 13009 helyett IRFP250N van.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2020

SCH.pdf
    
(#) ferci válasza Ronin hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Állítsd be az 5 voltra, aztán nézd meg, segít-e az 1 k-s trimmer állítgatása a feszültségbeállító alatt.
Ha nem, akkor a Vref-re menő 5k1 vagy 3k3 söntölgetése pl. egy 15 k-val lejjebb viszi-e.
Az azért nem mindegy, hogy tranzisztor van bent vagy fet!- teljesen más az Ub-e és az Ug-s!
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2020
(#) Ronin válasza ferci hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Én eleve FET-et tettem bele. A trafós változatnál is ez volt. Az áramszabályozó nem segít, persze ha teszek rá valami terhelést letekert áramszabályozó állapotban leesik a feszültség. Megnézem amit még írtál, és mondom változott e.
(#) ferci válasza Ronin hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Az áramszabályzót maxra állítsd és kis terhelésnél, hogy ne befolyásoljon semmit sem.
Lehet, hogy a 680 ohm sok a kimenetnél ( gnd-nél.) Zavaró ez a fejreállított rész..
(#) Ronin válasza ferci hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Amihez hozzáfértem az a 3k3 amit átkötöttem egy 22kohm-ossal (ez volt kéznél), így már 1.8-ig is lemegy, szóval szerintem maradhat is így. Köszöntem a segítséget.
(#) gammabuta hozzászólása Dec 17, 2020 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne olcsón 12V körüli tápra pár 10W power LED-es chipet meghajtani.
11-14Volt között nem kell nekik driver sem, nem melegszenek túl és 500mA-1amper közt maradnak.

TLRD:
Van vagy 8db régi tápegységem, ebből 6 régi AT ami 20éve még üzemelt, és pár ATX amiből 2-3 üzemelt 5-10 éve és pár nem kapcsol be sem.

Elsőnek elővettem egy Mercury 400Watt feliratút, ami 12Volton állítólag akár 17Ampert is le tud adni.
Mivel nekem 12V kell az 5V ágból nem sokat tudok felhasználni.

A táp ment 2 hétig nagyon szépen, a kábeleket levágtam forrasztottam rá pufferkondikat és csatikat a lámpákhoz.
Pár státusz LED.et, az 5V-ra USB aljzatokat stb. legalább azza használjam.
Az ATX csatin a zöld és fekete vezetéket összeforrasztottam, hogy ugye mindig bekapcsoljon ha áram alá kerül.
Az 5V-ra tettem 10ohm 5W fűtőellenállást, de a nálkül is működött szépen.

Egyszer csak egy lekapcsolás után bármikor próbáltam visszakapcsolni csak felpörög 1 másodpercre addig világitanak lámpáim is meg státusz LED-ek, vagy ha lehúzom terhelést akkor is csak 1 másodpercre pörög fel.

Azóta próbáltam már többször megjavítanim, kisebb kondikat lecseréltem újra, a nagyokat áttettem másik tápból.
1 napig ment megint és úhra hezdte, hogy csak felpörög és letilt.
Már alig van kondi ami nem új benne, nem tudom mit tehetnék.

FB fórumban mindenki azt mondta dobjam ki vegyek újat, de nekem az a cél, hogy ne költsek többet és a meglevő táppal oldjam meg a LED megtápolást.
A PC táp átalakítás leírásoat át olvastam, de még nem értek meg mindent, eddig csak egyszerűbb áramköröket építettem, DC-DC konvertereket, step-up, step-down, litium töltésvezérlőt meg ilyen kisebb kapcsolásokat, lineáris regulátor és Arduino áramkörök..
220Volt és váltóáramkimaradt így csak bottal piszkálom messziről, bekapcsolva nem mérek semmit csak több méterről hosszú vezetékeken elvezetve és kihúzott dugóval ráforrasztva.... ezeket a tápokat is kapcsolós elosztókba dugva mesziről kapcsolom be elbújba barikádok mögül figyelem füstöl-e.

TLRD vége:
Esetleg lehetne felhasználni ezt a Mercury tápot, modjuk valami stabilizálatlan ágat belőle ami egyenirányítva van és 11-15V között kitudok nyerni belőle pár száz wattot?

Az már nekem nagy előrelépés lenne mert vannak drivereim a LED-ekhez és nem lenne gond, hyognem a táp stabilizál, kiiktatni a segédtápot esetleg meg a biztonsági letiltást, persze annyit benne hagyni, ami ésszerű.

Persze az sem ártana, ha rájönnék mit kell még lecserélni, hgy működjön újra.

Azóta elővettem egyik régi AT tápegységem, alig van benen alkatrésza Mercury-hoz képest, de mégis az pöcc röff beindult, viszont névlegesen csak 8Ampert bír a 12V ágon, mert 5V-ra vannak ezek még tervezve.
Kipróbáltam pár LED-el eleve 11.3Vol körül köhög 3-4ampernyi terhelésen már így nem akarom agyon terhelni a régi kondikkal, de több pénzem sincs már a nagy kondikra, egy ezres darabja azoknak, így is már 5ezernél tartok annyi kondit meg mindent vettem....
ESR mérőm még nincs, de már van kapcsolási rajt csak idő nincs megépíteni.
Kapacitás mérőm van, Arduinoból gyártottam, a kondikat jónak találtam a kapacitás alapján.
(#) vision61 válasza gammabuta hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Szia!
A PC táp kimenetére nem kell a puffer kondi. Főleg, ha azok nem Low ESR típusok.
A másik dolog, hogy csak akkor fog a 12 V-os kimenete is stabil lenni, ha az 5 V-os része is terhelve van, típustól függően néhány 10-100 mA-rel.
(#) gammabuta válasza vision61 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Ezt is írtam, hogy 5Volta tettem 10ohm 5W fűtőellenállást, úgy is próbáltam, de ez a táp anélkül is ment amíg ment 2hétig jól, most meg folyton letilt.
Pufferkondi kell jelet simitani a vezetékek végén, nema tápba, hanem 1méterre, nem nagyon egy 100nF kerámia és egy 2200µF ultra low ESR kondik de azzal is ment nem azért nem kapcsol már be.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2020
(#) mugab válasza gammabuta hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szerintem felesleges sanyargatnod magad, hacsak nem vagy mazoista:
http://www.molnarled.hu/led-tapegyseg?utm_source=AdWords&utm_me...Lw_wcB
(#) Inhouse válasza gammabuta hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Van több tápod, valamelyik csak jó!
A PC táp átalakítás arról szól, hogy a 2 ellenállásból álló feszültség osztót kell leveeni az 5V-os ágról és csak a 12V-on hagyni, meg persze az egyik értékét hozzáigazítani a kívánt értékhez. Máris stabil 12V-os tápod lesz, az 5V-os ág terhelése nélkül. Persze ilyenkor az 5V-os ág már nem 5V lesz, így az USB innen felejtős. Ha már ennyi mindent építettél sikerrel, akkor ez az apró átalakítás nem lehet gond. Lehetőleg egy működőképes tápon végezd el.
Amelyik most rakoncátlankodik, annál próbáld meg, hogy leszeded a LED-eket, akkor mit csinál? Aztán ha megy, apránként akaszd rá a LED-eket...
(#) Ibra93 hozzászólása Jan 6, 2021 /
 
Sziasztok!

Átalakítottam kis munka befektetésével egy Akyga 500W -os PC tápot autós erősítő meghajtására.

Forrásnak ezt a videót használtam fel, annyi eltéréssel, hogy az én esetemben a 7500-as IC (TL494) 1 -es lábára 26K helyett 10K, a 4 -es lábánál pedig én is 10K ellenállást használtam a kívánt feszültség eléréséhez.

A tápban lévő ventilátor fekete vezetékére kell rákötni ezeket az ellenállásokat.

https://www.youtube.com/watch?v=MJtIFXSK3bI

A feliratot érdemes bekapcsolni, úgy könnyebben végigkövethetőek az utasítások.

Ez a megoldás nem iktatja ki véglegesen a védelmet, csak kis hatással van rá ami miatt nagyobb feszültséget engedélyez.

Az elért eredmény 12V helyett 13,4 V az 5 V-os ágon pedig 5,7 V lett a feszültség.

Egy H7-es 55W -os izzót kötöttem rá próbaként a tápfeszültség úgy 12,7 V -ra esett vissza.

Ajánlom ezt a megoldást annak, aki nem akar sok energiát befektetni egy komolyabb átalakításra, nekem is nagy segítség volt.

Bármilyen észrevételt és tapasztalatot, tanácsot megköszönök és elfogadok
(#) yodee hozzászólása Jan 25, 2021 /
 
Sziasztok!

Szeretnék csinálni egy szabályozható feszültségű és áramú tápegséget ATX tápból. Tudnátok adni egy jól bevált kapcsolást hozzá? A cikkekben néztem a PIC-es AT táp átalaítást az nagyon tetszik, kivitelezhető valami hasonló ATX alappal?

Köszönöm
Következő: »»   197 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem