Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1553 / 1672
(#) kalmi.kalmi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Az probléma lehet ha vissza forgatáskor előre számol.
(#) sonajkniz válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Lehet, nem fogalmaztam pontosan.
Mivel encodert mér, természetesen oda-vissza számol.
Alapesetben balra forgatástól növekszik az érték, jobbra forgatáskor csökken.
Ez fordítható meg.
(#) kalmi.kalmi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
(#) bbalazs_ válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Nagyon klassz!
Én esztergára gondolkodom egy digitális előtolón, hogy a meneteket ne a fogaskerekekkel kelljen beállítani, mert a miniesztergán ez nagyon vacakul van megoldva.
Kaphatnék infót az encoderről (fajta, beszerzési hely, ár, működési mód)?
Köszi előre is.
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Szia!

Pontossági igény függő, hogy mire, milyen encoder kell.
A szögmérőhöz kellett a 2000-es felbontás, hogy 0,1° pontosságot elérjek.
Egy előtoló eszközhöz menetemelkedés és pontossági igény függvénye.
Pl. ha a menetemelkedés 5mm, a pontossági igény 0,01mm akkor egy 400-as encoder is elég.
Négyszerezővel az 1600 jel/fordulat, azaz 5/1600=0,003125mm/impulzus.
Ez az encoder bőven jó hozzá.
Ennél olcsóbbat én nem tudok. Hátránya, hogy 24V-os. De ha extrém felbontást akarsz használhatod ezt is.
Ez már 0,000625mm/impulzusra képes 5mm-es menetemelkedés mellett. Bár ez már árban a 3x-osa, viszont 5V-on üzemel. Ám ha a hajtást motorikusan akarod megoldani, gondolom, léptetőmotorban gondolkozol. Akkor viszont inkább ezekben gondolkozz.
Én a munkám során rendszeresen használom a 4,5Nm-est. Egy motor visz két orsót, és még 10mm emelkedésű orsó esetén sem lehet az ütközőt emberi erővel visszafogni.
(#) Bakman válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Idézet:
„Hátránya, hogy 24V-os.”
Operating voltage: DC5-24V
(#) sonajkniz válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Igazad van. Elnéztem.
(#) Ronin válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 26, 2020 /
 
Kedvetekért átköltöztem egy PC táp dobozába.1, 2, 3. Először az átalakított PC táp belsőm akartam használni, de nem fértem el mellette. Sajnos a 300W-os trafó mellett sem nagyon.
(#) sonajkniz hozzászólása Ápr 26, 2020 / 3
 
Sziasztok!

Egy keveset letettem a környezetvédelem oltárán. Na meg a saját zsebemnek sem ártott.
Azaz újrahasznosítottam egy kidobásra ítélt tárgyat.
A 01-es képen látható LED-es fénycső kb. 5 évig szolgált a munkahelyemen többszáz társával együtt.
Néha 1-1 db. tönkrement. Kíváncsiságból párat szétszedtem, és kiderült, mindegyikben a táp ment tönkre. Mivel az adattáblája szerint 18W-os, úgy gondoltam, más táp is jó lehet hozzá. Evégett vettem a piacon 8-18W LED meghajtókat. (05-ös kép)
Elsőre döbbenetes volt a fénycső eredeti tápja, (04-es kép) és a piacon vett táp (06-os kép) közötti méretkülönbség. De rájöttem, hogy a nagy, az egy kapcsolóüzemű táp, míg a kicsi egy áramgenerátor. Bár ez utóbbi nagyon tud rázni, de fénycső esetében a csövön kívül amúgy sincs törpefeszültség, a zárt csőbelsőben meg lényegtelen érintésvédelmileg, hogy mi van.
Ám a LED csík igényelt némi alakítást.
(#) sonajkniz hozzászólása Ápr 26, 2020 / 5
 
A 07-es képen látható, hol húzódnak a vezetősávok a LED csíkon, és hol kellett átvágni. 8x12-es csokrokban vannak a LED-ek, és így vannak párhuzamosítva. A teljes csík áramfelvétele 560mA.
Mivel az áramgenerátor ennek pont a felét, 280mA-t tud, ezért középen átvágtam a vezetősávokat és a két szemben lévő LED lábait áthidaltam. (08-as kép) Így gyakorlatilag két 4x12 LED-ből álló sort sorba kötöttem egymással. Így már csak 280mA vesz fel, kétszeres feszültségen. Ezután a sor legvégén lévő LED-re forrasztottam az egyik kivezetést, (09-es kép), a másikat pedig az eredeti GND-re. (10-es kép)
Mivel innentől már egyenfeszültségről megy, így megjelöltem a pozitív végét. Ezután már csak a felszerelés volt hátra.
(#) zsoltee0001 válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Olyasmi tápok nekem is jöttek alin, eddig még egyse ment tönkre, azt mondod áramgenya? Hmm... lehet, Led drive-nak volt hirdetve.
A szekunder oldalra kellet egy kb 470µF kondi, hogy ne sisteregjen (tipp)
(#) RangerHU34 hozzászólása Ápr 27, 2020 / 7
 
Sziasztok, én még új vagyok itt, de gondoltam megosztom ezt az apróságot. Az otthonülés miatt az unalom a tetőfokára hág néha és az egyik ilyennek köszönhetően gondoltam arra, hogy csinálni kéne valami nagyon egyszerű dolgot ami talán használható valamire és nem kell hozzá alkatrészt venni. Így jutottam el oda, hogy megláttam a termisztorokat és akkor jött az ötlet, hogy kéne csinálni valami egyszerű hőmérő féleséget, MCU és kijelző nélkül. Előszőr arra gondoltam, hogy még IC se kell és egy tranzisztornak a bázisára kötöm a termisztort valami ellenállással sorban, mert az 5 kOhm ugye kevés lenne és egy piros led fényereje érzékeltetné a hőfokot valamilyen szinten. Gyorsan rá kellett jönnöm, hogy egyrészt a tr. érték változása túl kicsi ahhoz, hogy olyan áram növekedést/csökkenést okozzon ami észrevehető a led fényén, másrészt pedig a led-nek nem igazán lineáris a fényerő - áram grafikonja.

Így jutottam el a jó öreg 555 időzítőhöz. Az egész végtelenül egyszerű ugyanis egy sima astabil multivibrátor kapcsolást kell csinálni és a 2. és 7. lábakat összekötő ellenállás helyére a termisztort kell berakni. A led az nyilván a 3. lábra van kötve egy ellenállással és, ha nő a hőm. akkor gyorsabban villog, ha csökken akkor lassabban villog.

Az, hogy mennyi haszna van azt nem tudom. Pontos mérésre nyilván nem alkalmas, de nagy tűréshatárral rendelkező dolgok méréséhez talán jó, pl. ha valami nem túl érzékeny a hőre, de azért valahogy figyelni kéne, akár távolabbról is, hiszen ez a villogás látszik méterekről, de egy kijelző nem.

Kapcsolást nem linkelek hiszen a segédprogramoknál úgyis ott van, viszont az értékeket leírom.

R1 = 1.1 kOhm; R2 = 5 kOhm (NTC); C = 100 uF

Az, hogy milyen led, milyen előtét ellenállással van, az csupán ízlés kérdése, mert a villogás "mutatja a hőmérsékletet". Még annyit, hogy a képen látható eszköz egy 6x4-es univ. nyáknak a fele, összecsavarozva egy 3D nyomtatott dobozzal, hogy ne legyen szabadon az alja.

Szerintem ennyi, köszi, hogy elolvastátok, üdv.
(#) zenetom válasza RangerHU34 hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Szia!
Először is üdv a fórumon!

Idézet:
„Az, hogy mennyi haszna van azt nem tudom.”

Több mint gondolnád! Az ilyen kisérletezgetésekből rengeteget tanul az ember, és szép lassan bővíti a tudásod.
Egyébként gyakorlatilag csináltál egy hőmérséklet - frekvencia átalakítót.
Szóval én gratulálok, még sok ilyen projectet!
(#) kalmi.kalmi válasza RangerHU34 hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Hideg-langyos-meleg-forró, ezen állapotok visszajelzésére elég lehet. Ez olyan egy led-es téma.
(#) janigel válasza RangerHU34 hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Üdv a fedélzeten.
Ezt a fórumot ha egyszer elkezded, tudod abbahagyni.
Én már régóta a rabja / megszállottja vagyok.
Naponta vagy 30-szor ezért kapcsolom be a gépet.
Sok sikert
(#) RangerHU34 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Köszi , de ez a hőm. - frekvencia átalakító egy kicsit komolyabbnak hangzik, mint amit csináltam.
(#) RangerHU34 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Tulajdonképpen igen, alapból ugye szobahőmérsékleten van , számottevő változás a villogásban az mondjuk olyan 70 fok körül van. A fölött meg már nagyon villog és ugye a termisztor is csak 120 fokig jó, ott meg olyan kicsi ellenállás van, hogy nem is tudjuk érzékelni a villogást olyan gyors.
(#) RangerHU34 válasza janigel hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Idézet:
„Ezt a fórumot ha egyszer elkezded, tudod abbahagyni.”


Igen ezt a 15 perc böngészés után a saját bőrömön is érzékelem
(#) sonajkniz válasza RangerHU34 hozzászólására (») Ápr 28, 2020 / 1
 
Megihletett a kütyüd, és egy kicsit továbbgondoltam.
Az 555-el PWM szabályzó is építhető, aminek a kitöltési tényezőjét vezérelhetnéd a termisztorral.
Két sorba kötött ledet (pl. zöld és piros)akasztva a tápra, persze mindkettőhöz megfelelő ellenállással, az 555 3-as lábát a kettő közé téve A ledeket egy fehér burába rakva színváltással mutatná a hőmérséklet változást.
(#) vargaf válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Idézet:
„Két sorba kötött ledet (pl. zöld és piros)akasztva a tápra, persze mindkettőhöz megfelelő ellenállással”

Ha két LED-et sorba kötsz két ellenállással akkor mi értelme van annak, hogy két ellenállás van? Rajzold le hogyan gondoltad.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
(#) sonajkniz válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Így gondolom. Mivel a PWM jel váltó jel. Hol Vcc hol Gnd. Ezért mindkét ledre kell áramkorlát.

Névtelen.jpg
    
(#) elactrofan válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 2 /
 
Ebben az esetben elég egy sorba a 3. pinnel és oda kötöd a led katód/anód közös pontot.
(#) Karesz 50 válasza elactrofan hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Ezt meg Te rajzold le magadnak
(#) RangerHU34 válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Akkor úgy lenne, hogy az egyik led folyamatosan világít, míg a másikat az 555 vezérli PWM-el? Ha igen akkor viszont a két ledet nem kéne sorba kötni, mert a rajz alapján mindig világítana mindkettő. De lehet, hogy én értem félre.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
(#) sonajkniz válasza elactrofan hozzászólására (») Ápr 28, 2020 / 1
 
Szerinted, ha a ledek nyitófeszültsége pl 2,4V, a tápfesz meg 9V, mennyi idő alatt pukkannak ki a ledek a te verzióban?
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
(#) sonajkniz válasza RangerHU34 hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
A PWM jel ha pl 5% kitöltésű, akkor a pozitív ágon lévő led szinte már tejes fényerővel világít, a negatív ágon lévő pedig csak dereng. 50%-os kitöltésnél egyformán világítanak, 95%-nál pedig a negatív ágon lévő világít csak.
(#) usane válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
1 másodperc? De lehet, hogy kibírnak 3-at is.
(#) Kovidivi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Ez csak akkor lenne lehetséges, ha a középső ponton levő láb 0 késleltetéssel tudna a két szélsőérték között váltani. Ha lelassítjuk a váltást (hogy értsük, mi történik), a láb gnd-ről emelkedik a tápfeszültségig, és valahol középúton a LED-ek áramát semmi sem korlátozza, csak a tápod belső ellenállása. Arról nem is beszélve, hogy mi történik akkor, amikor a táp felépül (bekapcsoláskor)? A megoldásod, még ha működik is pl. próbanyákon, nem korrekt!
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
(#) sonajkniz válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2020 / 1
 
Nem néztél el egy kicsit valamit?
Az én megoldásom ez.
Itt két ellenállás is korlátozza a rájutó áramot, ami, mivel egy led+ellenállás tápfeszre méretezett, ezért a teljes sor esetén még sok is az ellenállások értéke ahhoz, hogy a ledek rendesen világítsanak.
(#) Kovidivi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Bocsi, de. Elaktrofan-nak ment.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2020
Következő: »»   1553 / 1672
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem