Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   228 / 245
(#) djwhiteman hozzászólása Nov 17, 2020 /
 
Sziasztok!
Csatlakoznék a témához, hasonló problémával küzdök. Van egy szkópom, (Matrix MOS620) ami be kapcsol, működik tudsz mindent állítani rajta, viszont a jelalakot horizontálisan csak a képernyő feléig lehet mozgatni, és ott úgy néz ki mintha össze nyomódna egy pontba. Annyira nem vagyok otthon ebben a témában, értem nagyjából hogyan működik, de nem tudom hogy mit kellene meg nézni jobban. Először is, hol kellene keresnem a hibát? Ez képcső probléma lehet? Mellékeltem egy képet róla, és itt van video is a hibajelenségről.
Bővebben: Link

szkop.jpg
    
(#) pucuka válasza djwhiteman hozzászólására (») Nov 17, 2020 /
 
Biztos nem képcsőhiba. Ha az lenne, nem látnál semmit. A horizontális erősítő tápfeszültségei rendben vannak? (+/-)
(#) mateatek válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 17, 2020 /
 
A hátulján a kapcsoló véletlenül sincsen 115 voltos állásra kapcsolva? Eredetileg le van védve vétlen átkapcsolás ellen.
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 18, 2020 /
 
Nincs, a kis lemez még rajta van, de viszont fixre cserélték a tápcsatlakozót.
(#) mateatek válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 18, 2020 /
 
Ha annyira problémásan melegszik a trafó, de más egyéb jó a gépben, akkor a készülék működtethető 24 voltos egyen feszültségről is. A pontos áramot nem tudom, de gyárilag 3 amperes olvadó biztosíték van az áramútban, tehát annál többet nem ehet.
Talán még érdemes is lehet kipróbálni 24 voltról. Ha 2.5-3 ampernál többet fogyaszt, akkor nem a hálózati trafó a hibás.
(#) djwhiteman válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2020 /
 
Köszönöm a tippet, időközben szereztem egy kapcsolási rajzot is egy ugyan ilyen csak más márkájú szkópról, így könnyebb volt tájékozódni. Át néztem a horizontális erősítőt, feszültségek rendben voltak, alkatrészek is jók voltak. A hiba a panelon lett meg, egy trimmer forrasztásánál a panel fel volt szakadva, amit előzőleg nem vettem észre, és ez okozta a problémát. Egyszóval köszönöm a segítséged, tökéletesen üzemel a kis szkóp.
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
Ma megmértem a feszültségeket, és nem stimmel egyiksem, mind alacsonyabb.
80v-77,5v
60v-55,9v
10v-9,1v
6,3v-5,9v
-10v- - 8,9v
-10v- - 9,1v
10v-9,7v
-50v- - 48v
A két csatornára ugyanazt a jelet kötve nem egyforma a megjelenitet kép, pedig egyforma a beállítás.
Trafót cseréltem,de ugyanaz. Van egy másik donornak amibe egy szem ge tranzisztor sincs mert valaki mindet kitépkedte egy fogóval.
(#) mateatek válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
Megmértem az enyémben a feszültségeket. Szinte pontosan ugyanezeket az értékeket kaptam.
A donorból a nuvisztorokat is kitépkedték?
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
A tiéd is ki akar gyulladni kB 30 perc után? Szkópokhoz nem értek, ez lenne az első nekem de így nem merem használni.
Régen vettem, első ismerkedés, próbálgatások közbe észre vettem, hogy nagyon meleg a hátulja gyorsan kikapcsoltam.
Kihúztam a konnektorból, burkolat le és kerestem, hogy honnan ez a sok hő és a trafó volt a ludas. Azóta a polcon pihent, időközben szereztem egy donort szinte ingyen. És már a szívemhez nőtt, ez a kis szkóp és ezért is szeretném megjavitani. Ha bármi kell, szívesen kibontom a donorból, minden benne van kivéve a kis tranzisztorokat, azt mind kiszedték. Bár nem tudom miért úgy vágták ki, hogy az összesnek a lábuk nagy része a panelon maradt.
(#) mateatek válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Bekapcsoltam a gépet fél órára. Semmiféle melegedése nem volt. A katódsugárcső adta a legtöbb meleget.
Nem lehet, hogy a hálózati trafó egyenirányítóját szűrő kondi lehet kissé zárlatos.
(#) pucuka válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
a hálózati trafó lehet menetzárlatos. Akassz le róla mindent, (de jegyezd meg mit honnan vettél le, megjelölni a drótokat). Ha így is melegszik,, akkor csere a donorból, ha az jónak bizonyul.
Ha nem melegszik, akkor szépen sorban visszakötni a terheléseket, először az egyenirányítót, aztán a szűrőkondikat, és kiderül a bibi.
A donor trafóját is kipróbálhatod, szintén eltávolítani mindent róla, és hálózatra kötni.
(#) mateatek válasza pucuka hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Trafót már cserélt.
(#) pucuka válasza mateatek hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Ok, és előtte kopaszon kipróbálta?
(#) Gyula10 hozzászólása Nov 22, 2020 /
 
Sziasztok!
Keresek N-313 1981 leírást. Átnézve a Fórumot a talált leírások ugyanazok, de nem egyezik a kért 1981 kivítellel.
E Fórum 111. oldalán "shoginc" fórumtárs illusztrálta képekkel, egy ilyen szkóp belsejét.
A kapcsolási rajza hajaz az 1982 leírásra, de mégsem ugyanaz, már a ±12V panelcsatlakozója is más kivezetési ponton van. Lásd. 3.dik kép.
Érdekessége a panelképen látható ferdén beforrasztott ellenállás, és egy T2 tranzisztor megjelenése a T1 és a T3 és T7 között. Orosz oldalakon sem találtam leírást hozzá.
Előre is köszönöm a segítséget! Gyula
(#) bokonyi001 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Kopaszon is ki próbáltam, de nem melegedett. Lekötni csak az ernyő világitást lehet, de a probléma megmaradt.
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Kondikat kiszedtem, de azoknak nem volt bajuk. De kicseréltem újra mert 77-es darabok, biztos csökkent már a kapacitásuk. De nem változott semmi. Viszont mi sípolhat benne mert olyan mintha a tr2 trafóból jönne.
(#) pucuka válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
A Greatz -t is leköthetted volna, elég csak az egyik kivezetést lekötni a trafóról. Az egyenirányító után egy stabilizátor jön, az is okozhat majdnem zárlatot, túlterhelést a trafónak.
A Tr2 sípolás más tészta, az azt jelenti, hogy működik a tápfeszültségeket előállító inverter, ezért nem okozhatja nem okozhatja a hálózati trafó túlterhelését. Az a nagyfeszültséget állítja elő. A kondikat felesleges volt cserélni, először meg kellett volna állapítani, hogy mi terheli túl a hálózati trafót (puffer kondi, diódahíd, stabilizátor, kapcsolók), vagy menetzárlatos-e, azaz terhelés nélkül is melegszik-e.
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
24v-ról járatva 1A vesz fel. Szépen működik is.
Szerintem ez a csatlakozó, hogy fixre lett kötve az okozza problémát, mert ha a trafóra rákötöm a 230-at direktbe nem kapcsol be, de a trafó halkan zúg.
(#) mateatek válasza bokonyi001 hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Ezek szerint a trafó bekötése lehet a hiba, vagy a graetz egyik diódája.. A 24 volt is a tápra megy közvetlenül, az egyik graetz diódán keresztül.
(#) bokonyi001 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 24, 2020 /
 
Az egyenirányitott feszültség földvezetéke össze volt kötve a váltófeszültséggel. Ezt megszüntettem, utánna működött is egy darabig, de utánna a vízszintes eltérités leált. Nem volt füst, se semmi a csavarok és alátétek is megvoltak nem hullott bele egyse. Csak most nem tudom, hogy hol keressem a hibát.
(#) jani1987 hozzászólása Nov 26, 2020 /
 
Épp ma vettem egy DBM 10 111 csövet és ahogy értettem két sugaras. Ez mit jelent pontosan?
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 26, 2020 / 2
 
Idézet:
„ahogy értettem két sugaras. Ez mit jelent pontosan?”

Olvasatomban azt, hogy ebből még kevésbé fog oszcilloszkóp születni, mint az egysugarasból.
(#) X-Wing válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 26, 2020 / 2
 
Ezt jelenti

Ha a lustaság fájna, üvöltenél
(#) mohinger válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 26, 2020 /
 
Mi a terved vele?
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 26, 2020 /
 
Most semmi. Több más dol9g van még előtte.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 26, 2020 /
 
Valódi kétsugaras ks cső, rövid utánvilágítás, kék színű fény. Két teljesértékű szkópot építhetsz vele egy házban.
A fő felhasználási területe az orvosi műszerek, oszcilloszkópként kicsit bonyolult, használni sem egyszerű. A használhatóságát a viszonylag kis képernyő korlátozza.
Szerintem kár volt megvenned. Add el, vegyél inkább helyette egy nagy érzékenységű csövet, és ahhoz készíthetsz félvezetős elektronikát.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2020
(#) mohinger válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 26, 2020 /
 
Ez olyan Janis válasz volt
De eredetileg mit szeretnél vele kezdeni? Csak kíváncsiságból kérdem.
Már van két egyforma szkópod, azért kérdeztem, remélem, nem baj...
(#) Gafly válasza mohinger hozzászólására (») Nov 26, 2020 / 1
 
Idézet:
„Már van két egyforma szkópod”

Sztereo, bakker.
(#) mohinger válasza Gafly hozzászólására (») Nov 26, 2020 / 1
 
Dual mono!
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 26, 2020 /
 
Eredetileg nem nekem kellett csak havert nem tudtam rádumálni, hogy megvegye.
Következő: »»   228 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem