Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2287 / 2486
(#) alienco válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2020 /
 
50k-s van benne a nyák felirata alapján. Esetleg tesztelni lehetne valahogy ellenállások rákötésével? Vagy csak potméter cserével?
Kisebb potméter esetén az erősítés mértéke is megváltozik?
(#) reloop válasza alienco hozzászólására (») Dec 14, 2020 /
 
Köss 6k8 - 10k ellenállást a csúszka és a test közé!
(#) alienco válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2020 /
 
Köszönöm, 7k-s ellenállással nagyon sokat csökkent a zaj. Kísérleteztem még, 680 ohmossal már egyáltalán nem hallom. Akár így is maradhatna, mert a leggyakrabban használt alacsonyabb hangerőtartományban most nagyon finoman lehet állítani a hangerőt, a végén ugrásszerű.
Milyen értékű potmétert kellene beletenni az 50k-s helyett, ha a 680 ohmos kiegészítéssel lett megfelelő a zúgás hiánya?
Esetleg, ha megfelel a hangerőszabályzás karakterisztikája, így is maradhat?
(#) reloop válasza alienco hozzászólására (») Dec 14, 2020 /
 
Ha jól követlek hangkártya lesz a jelforrás, ami 670 Ω-mal nyugodtan terhelhető. A 670 Ω a feltekert állás eredője.
A potit akár 1k log-ra is cserélheted.
(#) alienco válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2020 /
 
Igen, hangkártya a jelforrás.
Hálásan köszönöm, nagyon jó lett! Végre nem kell le-föl kapcsolgatni. Ha bekapcsolva hagytam véletlenül, mikor már nem szólt hang, egy idő után nem tudtam, mi zavar borzasztóan, míg le nem kapcsoltam a zúgást. Ez nagy segítség volt számomra.
(#) Laci66 válasza elektrorudi hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Szia!
Nem azon a 800Ft-on múlik, hanem a hozzáállásán.
3000Ft-os WBT MP3 modult egyszer már vetetett velem, aztán visszaadta, hogy az egy xar.
Szerintem be sem tudta kötni, tök hülye az elektronikához (épületvillanyász).
Én meg mivel már kifizettem, ráadásul villamosgép-szerelő vagyok, csináltam belőle unokaöcsémnek egy 2x20W-os erősítőt, amit két éve nyúz. Az SMD egyébként sem nekem való, a digitális erősítő technika meg pláne nem. Az aktív dobozt megcsinálom neki (ha tényleg a 11 éves
kislányának lesz), feltétel, hogy legalább hálózati trafót adjon hozzá.
(#) levente507 válasza reloop hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Élesztgetés közben az R672 (82Ohm) elkezdett füstölni. Hoppá rájöttem, hogy nem állítottam a beállításokat. Kis segítséget kérek megint. P666 on be tudom állítani 0-10mV-t. De 642-őn amint kb. 8mV fölé megyek elkezd felkúszni 50mV fölötti értékig. Ott lekapcsoltam. Így most 0,6mV hagytam. Így stabil és nem füstöl. Lehet valami gond vagy haghatom így? Köszönöm.
(#) levente507 hozzászólása Dec 15, 2020 /
 
Most hangfallal tesztelve szól. De már közepes hangerőn elkezd füstölni az R672. Rejtély...
(#) reloop válasza levente507 hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Ezeket a méréseket egymástól teljesen függetlenül kell elvégezned.
Először végtranzisztorok nélkül, P666-tal beállítod nulla közelébe a kimenti egyenfeszültséget.
Még mindig végtranzisztorok nélkül, a P642-vel 0,5 V-ra állítod az R652 és az R672 ellenállásokon eső feszültséget. A két érték között lehet egy minimális eltérés, de egyik sem lépheti túl a fél voltot! A 82 Ω ellenállás melegedése szóba sem jöhet.
Most köthetők be a végtranyók. A bemenetet testrezárva, kimenet továbbra is hangszóró nélkül.
Az X-Y pontok között még nem 20 mV-ot, hanem csak 10 mV-ot állítasz a P642-vel. Ellenőrzöd a kimeneti feszültséget és korrigálod szükség esetén. Ekkor köthetsz hangszórót a kimenetre kb. 100 Ω soros ellenálláson keresztül és végezhetsz meghallgatásos próbát.
Ha ez sikeres, mehet direktben a hangszóró. Félórás járatást, melytől a hűtőborda átmelegszik, követően állítod be X-Y között a 20 mV-ot.
Ha füstölt az R762, akkor eltértél az eljárás sorrendjétől, vagy a T673 nincs jól bekötve, esetleg hibás ez a végtranzisztor.
A 0,6 mV, 8 mV és 50 mV értékeket hol mérted?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2020
(#) levente507 válasza reloop hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Köszönöm. Az XY pontok között. (Itt abszolút értéket kell figyelni nem számít az előjel?). Érdekes ogy a másik végfok panelon nincs probléma. Lehet vadi új végtranzisztor is hibás. Bár lemértem mielőtt beszeteltem.

5percel később: Bakker...!!! Kiszedtem újra a panelt. Tényleg nagy respekt a segítségért . A bd249 bázisát nem forrasztottam be. .. jó utolsó végfok javításom. Öregszem.
(#) reloop válasza levente507 hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Nem olyan nagy varázslat ez, csak követni kell az előírt lépéseket és óhatatlanul belebotlunk a hibába
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Szia!
Érdekes ez a TPA31XX erősítő. A gyári adatlap szerint az erősítést a visszacsatoló körben lévő elemek határozzák meg. 20dB erősítés esetén 60kOhm, 36dB esetén 9kOhm a bemenő impedancia, tehát azt gondolnám, ha az erősítésre a 36dB-es érték van programozva, és a bemenetekre egy-egy soros 25.5kOhmos ellenállást teszünk, ugyanazt az eredményt kapjuk, mintha 20dB-es értékre programozzuk az erősítőt. De nem. Alacsony impedanciáról hajtva a 20dB-es állásban igen alacsony a zaj, 36dB-es állásban két soros 25.5kOhm esetén viszont nem. Pedig az adatlapot böngészve ez a két opció egyenértékű.

gain.jpg
    
(#) Ronin hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Sziasztok.
Mintha már kérdeztem volna, de nem tudom hol. A képen csatolt erősítő mennyire lehet működőképes?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) TAttila77 válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Semmi rajzot nem adtál vele, nem mintha nem lehetne látni pillanatok alatt, hogy roppant egyszerű végfok. Ahhoz hogy te ebből kikönyörögj 200W-ot 8ohmon /8ohm!/ legalább +-60-65V-tól feljebbi tápfeszültségekben kéne járatni. De semmi különösebb túláram védelem, egyebek nincsenek itt csak egy nyug. áram beállitás. Source ellenállás mérete nekem kicsi, legalább 3W-ost tennék oda, ami így csak állítva fér be.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) martin66789 hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Sziasztok
Megépítettem ezt a kapcsplást, a jobb oldali tökéletesen szól, a bal oldali is szól de nagyon torz és recseg és az a tranzisztor eléggé melegszik is. Mind a két oldal ugyanolyan alaktrészekkel van feléptve, a bal oldali tranzisztort cseréltem is már de az is ugyanazt produkálja. Hol keressem a hibát?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) reloop válasza martin66789 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Szia! Fotózd le!
(#) Ronin válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Rajz az nem volt mellé az oldalon. Egyébként ennyit is írtak tápfeszültségnek. Nem mostanában akarom megépíteni, csak az IRFP250N feteknek keresek valami erősítő kapcsolást. Nekem elég lesz 2×50W 8 ohm-on, azaz 2 fet egy oldalra. De akkor elméletileg működőképes a kapcsolás, köszi.
(#) TAttila77 válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 1
 
Ehhez hasonlót építettem régebben valami hifibe, jónak jó de van jobb is. Építse meg Karesz50 földért kimenetű végfokát, mondjuk ahhoz kell a párja is, de az legalább gyönyörű hangon szól. Még panelt is kaphatsz hozzá alkotótól. Én már kétszer is meg építettem azt. Nagyon jó.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) reloop válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 1
 
A mellékelt rajzot találtam hozzá. A pozitív oldali gate meghajtásnál kissé elmélázott a költő
(#) Ronin válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Nem szeretném túlbonyolítani a dolgot.

reloop
Szia, biztosan, de az is biztos hogy én nem látom a problémát.
(#) reloop válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Csatolok egy kimunkáltabb kapcsolást.
(#) Ronin válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Nekem ezen a rajzon annyi tűnik fel hogy több benne a tranzisztor. , meg hogy panel sincs hozzá rajzolva.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) TAttila77 válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Ja. De jobb a meghajtás is és még számos jó előnye van.
(#) reloop válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Elterjedt kapcsolás, biztos van hozzá NYÁK-terv. Nem ugrik be ennek az erősítőcsaládnak a neve, van belőle 400 és 600 W-os változat is. Arra keresve megkerülnek a kivitelezési rajzok.
(#) Ronin válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Elhiszem hogy elterjedt, meg nyilván jobb is, de nálam az egész az IRFP250N-re épül. Ehhez kerestem kész rajzot paneltervvel együtt, és mint írtam, nekem nem kell több 2×50W-nál.
(#) reloop válasza Ronin hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Akkor építsd meg az általad fellelt NYÁK alapján, működni fog minden bizonnyal.
(#) BiG_Lui-Gee hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Üdv.

Rövid kérdésem lenne, ebben a h-osztályú kapcsolásban cseréltem végtranyókat, átellenőriztem mindent. Ahogy melegszik úgy tűnik el a torzítás, kéne egy kis nyugalmit adni neki.

Nyugalmi áramot az r117 kellene állítani ?

Köszönöm a segítséget előre is.

JBL SUB.png
    
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 2
 
Szia! Csak akkor adhatsz neki nyugalmi áramot, ha megoldod a hőkompenzálást!
Az R117-nél kényelmesebb lenne a Q101 osztójánál beavatkoznod, de a Q101 hűtőbordára fogatása nem biztos, hogy elegendő.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) BiG_Lui-Gee válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
A Q101 és Q115 van bordára rögzítve. Itt a teljes doksi :
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 1
 
Ha így látta jónak a tervező, akkor R110 helyére bekötnék ideiglenesen egy 3k9-4k3 ellenállás +1k trimmert, és az R121-R122-t felhúznám 2-3 mV feszültségesésre. Utána visszamérés, fix ellenállás(ok).
Mivel a Q101 eddig is a bordán volt és melegen csökkent a keresztezési torzítás, nem mondható termikusan stabilnak a kapcsolás. Ezért üzemmeleg állapotban is ellenőrzendő a nyugalmi áram értéke. A beavatkozásnak akkor van létjogosultsága, ha a bemelegedett erősítő jelen állapotában 50 mA-nél kisebb nyugalmi áramot produkál.
Következő: »»   2287 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem