Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   142 / 152
(#) tiko77 válasza lefituta hozzászólására (») Dec 17, 2020 / 4
 
Mindenkinek köszönöm a tekercsel kapcsolatos tanácsokat! A hét végén talán lesz időm átszámolni és megcsinálni.
Közben a doboz megkapta a második réteget, igaz nem politúrozva lesz de lakkozáshoz ecsettel felvitt sellakot használok, valóban egész más mint a mai lakkok. Most próbálkozom vele először, nagyon gyorsan szárad, elsőre kell egyenletes réteget felvinni. Szép tükröződő a felület és nagyjából egy nap száradás után néz ki igazán jól.
Lefényképeztem a többi alkatrészt, nagyjából ezekből fog összeállni, már nagyon várom hogy kész legyen viszont kapkodni nem szeretnék. A dobozzal így is gondom volt, eredetileg banándugós fejhallgatót terveztem és nem figyeltem az aljzatok távolságára, ezt utólag javítanom kellet, sajnos egy kicsit látszik. Viszont a fejhallgató gyári csatlakozójának örülök.
(#) proli007 válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Hello! Ecset meg sellak? Politur
(#) tiko77 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2020 / 3
 
Igen tudom, de szépen lehet kenni és egész más hatása van mint mondjuk egy vizes lakknak. Politúrozást nem is terveztem mert azt még sokat kellene gyakorolni. A doboz is natúr fa (hobby üzletben vettem), eleve nem tökéletes a felülete. Politúrozást majd egy furnéros felületen szeretném egyszer kipróbálni. Ez az első próbálkozásom a sellakkal, elsőre elégedett vagyok. Régen micsoda munka és szakértelem lehetett viszonylag nagy mennyiségbe (tömeggyártásban) olyan készülékházakat gyártani mint mondjuk egy Orion Duna -tv nek van, a bútorokról nem is beszélve.
(#) tiko77 válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 5
 
Elkészült a rádió!
A tekercsre végül 120 menet került, egy másik rajzot építettem meg mert az eredetileg tervezett nem működött valami miatt. Rendes földeléssel és egy nagyjából 2m-es (teszt) antennával halkan de azért hallhatóan és érthetően jön a Kossuth és a nemzetiségi adó.
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
(#) bigrobi válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Az eredeti nem tud működni 3m antennával mert nem direkt megy a rezgőkörre a jel hanem induktívan, ez miatt jobba szelektivitása de 10m minimum antenna kell neki. Itt is lehet javítani a szelektivitáson ha kivezetésre megy a dióda. Vagy jobb 5-let a hullámcsapda. Különben nagyon szép lett.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) Gafly válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
A kapcsolási rajz, és a fényképek nincsenek összhangban.
De szép, és dicséretes.
(#) tiko77 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Igen, az 1nF-os kondi a fejhallgatóval párhuzamosan valóban a régi kapcsolásból maradt ott.
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) tiko77 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 1
 
Köszönöm! Már értem, szeretném majd így is egy hosszabb antennával kipróbálni. Kristályal is becsülettel működik, diódával valamivel jobb, de csak próbaképp kötöttem rá, a detektor az igazi.
(#) Vales válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 1
 
Nagyon Szép lett!
(#) klenósanyi válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 3
 
Nagyon szép lett. DE ha jól látom egy 2x50 ohmos régi orosz katonai fejhallgatóval használod. Keríts egy 2x2000 ohmosat, vagy használj impedancia illesztő trafót. Drasztikusan meg fog nőni a hangerő.
Ha rosszul látom, sorry.
(#) tiko77 válasza klenósanyi hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 2
 
Jól látod, valóban 2x50 ohm. Tudsz ajánlani trafót ami jó lehet? Köszönöm!
(#) klenósanyi válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 3
 
Ha itt visszaolvasol, megtalálod. Sokan 230/3-12V-s trafókat használnak sikerrel.
Szeretnél belemerülni? tessék: https://crystalradio.net/soundpowered/matching/index.shtml
(#) klenósanyi válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 4
 
Ha van hozzá affinitásod, két darab régi lengőnyelves telefon hallgatót is áttekercselhetsz. 0,04 mm-s huzalból annyit raktam rá, amennyi ráfért. Összeépítés után kapott egy újra mágnesezést. 2x2400 ohm lett, beleraktam egy munkavédelmi fültokba és kész. Itt van néhány fotó a teljesség igénye nélkül.
(#) bigrobi válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 2
 
Nagyon jó a régi telefonból a hangszóró az a vastag nagy 250ohm abbol 2 sorba már 500ohm. Már egy ilyen hangszóróval is jól megy. Kevésbé jó az újabb telefonból a 120 ohmos hangszóró 2x120=240ohm de jobb a 100 ohmtól. Szintén jó egy 3-5cm piezo hangszóró ha párhuzamosan kötsz vele egy mondjuk 10 vagy 100 kiloohmos ellenállást. Itt a videó elején a 250 ohmos hangszóró https://www.youtube.com/watch?v=3GrI6dLVMEQ . Kimenőtrafó nekem csak a keretantennásnál kellet, de használtam rendes detektorosnál is.
(#) tiko77 válasza klenósanyi hozzászólására (») Dec 22, 2020 /
 
Egyenlőre trafókkal próbálkoztam, egy 230/12V-os és egy csöves kimenővel, jobb lett valamivel de nem annyival hogy emiatt módosítsam a rádiót meg sajnos egy plusz trafó nem is fér bele a dobozba. Majd megpróbálok egy 2000 ohm körüli fejhallgatót venni a későbbiekben, esetleg egy kristályfülhallgatót, ennek azért örültem mert jó állapotú és a vezeték meg a csatlakozója is eredeti.
(#) granpa válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 22, 2020 /
 
Ha van türelmed az áttekeréshez, tudok adni (január közepe táján) 0.06-ost, de azt hiszem van vékonyabb is.
(#) Kera_Will válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 23, 2020 / 3
 
Pár nano Farados kondi a felesleges nagyfrekis energiat söntöli a föld felé a fülest kikerülve.
Próbálkozzál piezzo csipogoval ... az nem fogja terhelni a rezgokort mint az 50 ohmos fulesek.
Közel szakadas egyenáramúlag, váltóra nézve pedig sok kiloohm.
Kell vele parhuzMosan kötni 10-50 k ohm körüli ellenállást is.
(#) Gafly válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 23, 2020 / 2
 
Az ellenállás pedig azért kell, mert nélküle feltöltődik a piezó mint kondenzátor a csúcsfeszültségre, és igy a dióda már nem tud egyenirányitani, nem folyik áram és igy nem is tud szólni a piezó.
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2020 / 2
 
Ha belemegyünk mélyebben a demodulátor R-C tagjának méretezésébe akkor 2 paraméter közé kell kiszámolni az időállandóját az "ideális" burkoló görbe lekövetéshez .
(jelen esetben ez a piezo kapacitása és a vele párhuzamosan kötött ellenállás ami egyben a piezzo feltöltődését akadályozza meg)
Egyik a felső határa, időállandóját (frekvenciát) adja az venni kívánt adóállomás vivőfrekvenciájának (tudományosabban a körfrekvenciája ω ) a tizede/ötöde (super rendszerű rádiókban ez a középfrekvencia)
Alsó határa pedig a demodulált hangfrekvenciás jel sávszélességének 5-10 szerese.

Tehát a piezzo kapacitásának az értékéhez kell egy "ideális" ellenállást számolni / választani (értéksorból a legközelebbi tagot) ami ezt az idő állandót (frekvenciát) teljesíti .

( Galfy a szavad járása után szabadon : én sem nem értek hozzá )
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2020
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
Ilyen valamivel meg lehet próbálni Bővebben: Link A 30 és 50mm kitűnő , amit vettem kisebb az nem jó semmire sem
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
Az az 5cm tetszik ... hol kaptál olyat ? (a conrádra hivatkozol ... általában "aranyárú" a bolt)
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 23, 2020 / 2
 
Én kivettem egy régi telefonból amit a rozsvasasnál találtam. Egy vonalas telefon aljába volt beépítve.
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
És akkor még a dióda 0 V körüli jellemzőiről még nem is beszéltünk
(#) Gafly válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 23, 2020 / 2
 
Meg arról sem, hogy a piezó nem egy egyszerű kondenzátor, hanem egy rezonáns rendszer ami nem irható egy paraméterrel. Valamint az sem mindegy ebből a szempontból, hogy milyen akusztikus környezetben helyezkedik el.
(#) Gyantáscin válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 24, 2020 / 2
 
Nem gonoszkodni akartam, de anno 50 egynehány NDK gyármányú OAxx dióda közül akartam kiválasztani négy egyformát, komoly kihívás volt
(#) Atis57 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 24, 2020 / 2
 
Szia!
Valaha még árultak OA 1154 Q összeválogatottakat is .
Ma meg? 1-2 nap izzadás ,mert mérőpadunk nincsen.
(#) kaqkk válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Idézet:
„Valaha még árultak OA 1154 Q összeválogatottakat is”
2Ft/ db áron a Rálóczi téri ezermester boltban ..
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 24, 2020 / 1
 
2 db AA113 jött ki egy összetört jugoszláv rádióból. Jónak néz ki a karakterisztikája még élesben nem próbáltam. Bővebben: Link
(#) tiko77 válasza granpa hozzászólására (») Dec 25, 2020 / 1
 
Köszönöm! Nem szeretném ezt szétszedni, inkább egy másik 2000ohm -os fejhallgatót keresek majd. Nem a türelemmel van gond hanem hogy soha nem szedtem még szét hasonlót sem, ez pedig annyira egyben van hogy sajnálnám "kísérletezésre" használni.
(#) granpa válasza tiko77 hozzászólására (») Dec 25, 2020 /
 
Lehet, hogy van a fiókban 2000 Ohmos, de csak januárban derül ki.
Mondanám, hogy használj illesztőtrafót, de azt is macerás megtekercselni.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2020
Következő: »»   142 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem