Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   795 / 964
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 1
 
A két képet, amit ismételten feltettem, ezeket te készítetted 2 évvel ezelőtt.
A hiba azóta is fenn áll ezek szerint.
Az első képen levő hiányosságot a közös képviselőnek kell megoldani.
Ezen látszik, hogy nincs az épületnek földelő szondája és a bekötés hiányzik.
A második képen levőhöz meg hívj egy villanyszerelőt és az fogja megoldani.
Ezen meg az látszik, hogy a feljövő védővezető nincs hozzád bekötve.
Így mivel a védővezetékek a levegőben vannak és a víz és gázcsőre vannak rákötve nem csoda, hogy azok ráznak. Pláne, ha felújítás történt és a bejövő víz és gázcső KPE műanyag cső. Vagy a lakók ötrétegű műanyag csőre cserélték, aminek nagy a valószínűsége.
Szerintem ezzel kapcsolatban minden segítséget elmondtunk, hogy mit kell tenned. Most már rajtad a sor.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2020
(#) pucuka válasza koli Zoltán hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Nem mondtam mást, másik tulajdonos nem piszkálhat ugyan, de meglehet, hogy fog, ha van hozzá joga, ha nincs. Utasítsd a közös képviselőhöz, ott tegyen panaszt.
De így fellépni akkor lehet, ha biztos vagy abban, hogy nálad minden rendben van. Ha 100 % -ban biztos vagy abban, hogy minden rendben van, mert villanyszerelő vagy, akkor nincs dolgod a szomszéddal.
Egyébként azt csinálsz, amit akarsz, ezt nem mint villanyszerelő, hanem, mint gyakorló közösképviselő adtam. Nyüzsöghetsz, ha akarsz, de most mondom, balhé, veszekedés lesz a vége. Ha ezt akarod, csináld.
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Ha olyan gyökér kk. van mint a fiamáknál, vagy nálunk, akkor mehet akár a paphoz is.
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Dec 21, 2020 / 3
 
Mindegy. Ha a szomszéddal van vitája, az mindenképp közös területet érint, (gerincvezeték) akkor ahhoz sem Ő, sem a szomszéd nem nyúlhat.
(#) bgsf válasza Lacaboy hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
(#) bgsf válasza Lacaboy hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
Fázist-nullát megszakít? Akkor az L azt jelenti csak a fázist figyeli, a nulla csak kapcsolt. Mindkettőt lekapcsolja zárlat esetén.
(#) bgsf válasza bgsf hozzászólására (») Dec 23, 2020 /
 
Tehát ez azt jelenti hogy a nullán nem mehet vissza a fázis. Legalább is a biztosítékra kötött fogyasztóról. Találkoztam olyannal hogyegy ág két pontról volt betáplálva, két biztosíték....
(#) Kenderice hozzászólása Dec 24, 2020 /
 
Sziasztok.
Ti hogyan oldjátok meg azt, amikor az automaták alatti fésűs sorolósín érintkezői vékonyabbak mint az első automatához csatlakozó vezeték és így az első automata alatt nem lehet megfelelően rögzíteni a sorolót mert az "lötyög"?

Vagy ilyenkor sodrott vezetéket használtok érvéghüvellyel, ami képes egy kicsit "kilapulni" a rögzítőcsavar megszorításakor?

A betáp vezeték 10 mm-es tömör és vastagabb, mint a sorolósín érintkezője.
A sín nem villás.
Ilyen:
Fotó

Köszönöm a segítséget...
(#) hegman válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Idézet:
„Vagy ilyenkor sodrott vezetéket használtok érvéghüvellyel, ami képes egy kicsit "kilapulni" a rögzítőcsavar megszorításakor?”

Igen
Másrészt vannak megfelelő bekötő elemek: "bekötő tüske"
(#) Bakman válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Ez a sín olyan helyen használható szakszerűen, ahol az induló elem pl. Fi-relé. A felső oldal a betáp, az alsó oldalon van a sorolsín, a kismegszakítók felső oldala pedig a kimenet.

Ha ez nem járható, használj átvezető kapcsot vagy villás fésűs sínt. Vezeték mellett sehogy nem lesz jó.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2020
(#) mugab válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Olyankor a stabil résznek támaszkodik a sin, és a mozgó oldal szorítja a vezetéket a sinhez.
(#) _BiG_ válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Tedd a vezetéket "alulra" és átlósan, tehát a kalapsín felőli oldalra a rögzítőnyílásban. A kengyel odaszorítja és a vezeték meg szorítja a tüskét.
(#) Kenderice válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Köszönöm.
Erre is gondoltam de valahogy nem bíztam benne, hogy stabil és szoros lesz a kapcsolat.

Azt hiszem lecserélem villásra, az mellé be tudom tenni a vastagabb vezetéket.

Köszönöm mindenkinek...
(#) Bakman válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
A villás sín nem fér be oda, ahova normál esetben a vezetéket rakod. Az közvetlen a csavarfej alá megy, már ha olyan a kismegszakító. 4-es alkatrész.

Kismeg.png
    
(#) Kenderice válasza Bakman hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Igen, erre nem gondoltam.

Akkor ki lesz cserélve villásra és bármilyen keresztmetszetű vezeték mehet a megszakítóhoz...
(#) proba válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Erősen figyelve, csak egy gyártó egy sorozatú kismegszakító/FI pároshoz jó, mert mindegyiknél másutt van a csavarhely, így a villa nem megy a helyére.
(#) Joe_001 válasza proba hozzászólására (») Dec 25, 2020 /
 
Sziasztok! Arra kell figyelni egy gyártmány legyen mind. Volt cég, ahol csak a sínból 3 félét használtunk, (Eaton, ABB, Schrack, mind más profil, nem kompatibilis). A vékony résbe a sín, alá az alatta levő résbe mehet vezeték. Pl szekrényben tovább az alsó sorba.
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Dec 25, 2020 /
 
Amikor a Schneider biztosíték mellé nem lehet betenni a Schneider fi-relét (azt a drága alul-felül kanárisárga rögzítőpöcköst), mert nem kompatibális szélességre.... Ja, meg azon a fi-relén nincs hely a villás sínhez a csavar alatt....
(#) gyuszo válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 25, 2020 / 2
 
Igen, nem árt ismerni, hogy mit kell összepárosítani.
Egy gyártó, de két különböző sorozat. Jól látni a különbséget.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2020
(#) vargham válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 25, 2020 / 1
 
Egy gyártó és EGY SOROZAT jó csak. Sajnos ennek a mérete, elhelyezkedése nem szabványos.
(#) _BiG_ válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 25, 2020 /
 
A mellékelt képek magukért beszélnek, köszönöm az illusztrálást. Sajnos nekem nem nagyon van beleszólásom, milyen biztosítékokat szerez be az ügyfél a táblájába (én csak a fi-relét viszem, ha nincs, vagy nem megfelelő), vagy mi a meglevő, amivel boldogulnom kell...
(#) Joe_001 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 26, 2020 /
 
Szia!
Akkor marad a vezetékkel áthidalás. Vagy keresel abból a biztosíték soroztból fi relét.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2020
(#) Bakman válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 26, 2020 / 1
 
6 mm2-es MCU, pár érvéghüvely (szimpla, dupla) és készen is vagy.
(#) k_i_j hozzászólása Dec 26, 2020 /
 
A kismegszakítónál van olyan hogy "bemenet", meg "kimenet"?
(#) alienco hozzászólása Dec 26, 2020 /
 
Sziasztok! Van egy régi villanyszerelésű lakás, ahol kizárólag a bojler kap védőföldelést, a lakás többi részében nincs. Szeretném, ha mindenhol lenne, ezért megvizsgáltam a lehetőségeket. Két mérőóra van, egy normál nappali és egy vezérelt. A nappalitól jön egy fázis, nulla és védőföld. A vezéreltről egy fázis és nulla. Utóbbi kettő megy a bojlerhez, illetve a "nappali védőföldje". Az összes bejövő vezeték keresztmetszete egyforma nagyságú. Az egyetlen védőföldre ráköthető biztonsággal a lakás többi része? Vagy a szolgáltatónak kellene még egy védőföld szálat adnia? A kersztmetszet miatt ütött szöget a fejembe a gondolat.
(#) gyuszo válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 26, 2020 / 1
 
A fázissínt a kismegszakító alsó részére illik tenni, a kismegszakító is ennek megfelelően van kialakítva. Így a kismegszakító "bemenete" az alsó pontja.
(#) hegman válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 26, 2020 / 1
 
Általában nincs kitüntetve alsó vagy felső megtáplálású. Ha mégis jelölik, bár ilyennel nem igen találkoztam.
(#) k_i_j válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 26, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) k_i_j válasza hegman hozzászólására (») Dec 26, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Bakman válasza alienco hozzászólására (») Dec 26, 2020 /
 
Mekkorák azok a keresztmetszetek és mekkorák a fogyasztásmérő előtti kismegszakítók?
Következő: »»   795 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem