Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   751 / 778
(#) _BiG_ válasza dara hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
A nyák jobb alsó sarkából, az alsó fet-től megy fel a felső fet-hez.
(#) dara válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
OK összenyitott a két fet,de valami oka van.Ezt szkóppal kellene ellenörizni.Várom az eredményt.
(#) _BiG_ válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
A BA159 dióda nem véletlenül gyors típusként van megadva, nem lehet csak úgy normál, lassú típusra cserélni.
A nyákrajz se jó, a két fet gate-jére menő meghajtó vezetősávokat minél rövidebbre kéne venni. A trafóra menő vezeték és a 2,2µF kondenzátor vezetékezése nem kritikus, azt lehet tologatni. Az IC-t tápláló ellenállást (látom, 3 darabból lett összerakva) is balra lehet tolni, inkább az IC legyen közel a fet-ekhez.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020
(#) pajesz66 válasza dara hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
A jelölt helyen égett el a vezeték....
A trafó egy ETD29 magra tekert 2x20 menet primer volt, induktivitást nem mértem...
A sekunder 10menet, de nem terheltem....
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020

panel11.jpg
    
(#) pajesz66 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
BY500 van esetleg a BA159 helyett... jó lehet?
(#) pipi válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Itt is pnaszkodnak, jó ez a rajz?
Bővebben: Link
Esetleg Skory oldalát is fusd át Bővebben: Link
(#) _BiG_ válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Milyen BY500, mert van belőle többféle feszültségű. A kötőjel utáni szám a feszültségtűrést jelöli. Maga a típus gyors, 400 V-os elegendő lesz.

Amúgy, én megnéztem Skory oldalát és ott ez a fajta félhíd rezonánsként van megvalósítva. Viszont esetedben véletlen rezonancia miatt a híd kondenzátorain nagyfeszültség alakulhat ki, ami megnöveli az IC tápáramát (nem véletlenül Skory nem szimpla ellenállást használt, hanem fet-es source-követőt táplálásként). Nagyok a primer pufferek, de ha kicsi a trafód szórása és pont beletrafáltál a rezonanciájukba (illetve közelükbe, a kicsi L/C viszony lapos és széles rezonanciagörbét ad) a frekvencia megválasztásával, a baj máris előállhat. Skory oldalán ott van a gyógymód.
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Ha annyira ragaszkodsz ehhez a kapcsoláshoz, célszerű lenne nem 230-ről kezdeni, hanem a fele is elég és a 2153-nak pedig egy külső segédtápot javasolnék, max. 14 volt stabil dc-ről. Ez a mostani több szempontból is felejtős, főleg, ha tényleg párszáz wattot szeretnél valamikor kiszedni belőle. Akár maradsz a mostani fet-meghajtásnál, akár a 2-2 tranyósat fogod majd alkalmazni ( 2153 kímélés ).
Az ETD29-ed légrés nélküli? Nem derül ki az írásodból.
A pufferekkel paralel nem ártana 1-1 pár µF-os, nem tekercselt kondit betenni.
(#) pajesz66 hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
Sziasztok!

Akkor figyelembe véve a javaslatokat: BA159 diódám nincs kéznél, viszont van helyette BY500, 800V-os kivitelben.
Skori tápmegoldását az egyszerűség kedvéért ide feltöltöm, remélem nem bánja, ha esetleg igen, akkor a modik töröljék legyenek szívesek....
Ennek az építéséhez kérnék némi segítséget:
--Milyen FET alkalmazható a T3 helyén, ha a GR2-R3-segédtekercs kört nem szeretném megépíteni, tehát folyamatosan ez táplálná az IC-t?
R2 méretét/teljesítményét a zener meghatározza, de
--hogy méretezzem az R1-et?
--T1-T2-nek IRF840-et használnék, adatlap szerint ebben benne van a D1-D2 dióda, a kérdés hogy ez megfelel, vagy kell a két külső dióda is?
--A 2153 frekvenciáját Ri-Ci-vel gondolom a Cr-primertekercs rezonanciafrekvenciájára kell méretezni.

A végcél egyébként egy minél kevesebb alkatrészből álló min. 100W terhelhetőségű táp lenne 30-35V körüli kimenő feszültségre.
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Szia!
R2 nem egy hagyományos zener előtét, tehát ne úgy méretezd.. 3-400 kohm jó és hogy ne melegedjen nagyon, 2 wattost tegyél be.
Ha a "könyökre" mérteznéd ( megteheted, de minek ), akkor 5-6 mA-re kellene méretezned az R2-t és számolj a rá jutó 3xx volttal.
R1 elvileg nem is kellene, párszáz ohm elég.
Ez a segédtáp azért veszélyes, mert ha gond van a fettel, akkor csattanhat az IR.
A fet olyan legyen, ami min. 400 voltot bír és pár ampert, mert a PD érdekes, tehát hűteni kell ( az ic árama x 3xx volttal ).
A D1-D2 csakis külső és gyors dióda lehet, pár amperes típust tegyél oda. Ha megnézed, a belső diódák nem ott vannak, hanem még a primer előtt.
A C1-c2 minőségi kondi legyen, lehetőleg ne tekercselt típus.
Az ic frekijét a C1+C2 és a trafó szórt induktivitás frekijére célszerű beállítani, NEM a primerre.
A szórt induktivitás mérése a primeren történik, rövidrezárt szekunderrel.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
(#) scooby_ válasza pipi hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Jó a rajz. Anno megépítettem, PC táp trafó került bele. Nekem működött, nem volt gond vele.
(#) scooby_ válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
R1 azért kell, hogyha elszáll az IRF, és elcsattan az IR is, akkor az elég. Amolyan "biztosíték". Másrészről meg csökkenteni igyekszik az IRF veszteségét valamilyen szinten, hogy ne (csak az ) fűtsön olyan sokat.
(#) ferci válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Oké... de amikor az IR maxon megy, pl. egyéntől függően magasabb frekin és zabálja a mA-t, akkor normál állapotban is nem kevés watt melegszik el az ellenálláson.. Aztán ha ez nincs figyelembe véve ( általában..), annyi az egésznek.
Olvastam pár esetben ilyen gondokról ebben a topikban. Fet is felforrt, stb... - nem díjazom.
Nagyon át kell gondolni és közben derülnek ki a gondok.
Aztán felőlem....
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
(#) pajesz66 hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
ok.... rajzolom a PCB-t....
(#) pajesz66 hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
D1-D2 helyén a BY500-ak használhatóak? (egy elírt e-bay rendelés miatt ragaszkodom a típushoz, mivel van belőle még vagy 200 db )
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Nem valami gyors dióda... UF5406 vagy hasonló jobb lenne.
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Eldöntötted már, hogy a GR2-R3-segédtekercs kört NEM építed be?
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
1N5404 is megteszi? Az UF-et nem találtam....

dióda.jpg
    
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Elsöntöttem, megpróbálom nélküle... Van valami különleges instrukciód ezzel kapcsolatban?

A jelenlegi nyáktervet mellékelem... Vélemény? (az áramkör egyenlőre csak teszt jelleggel készül)
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020

panel2.jpg
    
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
1N nem jó!!! Akkor inkább átmenetileg a BY500..
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Ha nélküle csinálod, akkor jól hűtsd meg a fetet...az R1-re különbözőek a vélemények, láthattad.
1 kohmnál többet nem nagyon tennék, azt is 3-5 wattost...
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Csak, hogy értsem is... A dióda újraéledési ideje a lassú az 1N esetében, ha jól gondolom. 1,5usec szemben az UF 75nsec-ével...
Hogyan van ez méretezve? Mi a szempont?
(#) Imti hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
Sziasztok! Ismer valaki olyan képletet,amivel egy Pl EE85B trafó kivehető teljesítményét ki lehetne kalkulálni? Köszi előre is. teljes hidas, 50KHz es kapcsolással
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Különösen most nem kell vele foglalkoznod.. 100 nsec alá érdemes menni, ha van megfelelő dióda persze.
Akkor lesz, lenne érdekes, ha meggondolod magad később és felmész pl. 100 kHz-re ugyanezekkel a fetekkel és diódákkal.
(#) ferci válasza Imti hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Szia!
Először tedd ide az adatlapját.. aztán hátha véleményezi valaki.
(#) Imti válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Még soha sem csatoltam linket remélem jól csináltam. de az is segíytség,ha kiderülne kb mekkora teljesítmény vihető át négyzetcemtiméterenként

Bővebben: Link
(#) ferci válasza Imti hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Komoly méret, kár, hogy a kHz nincs feltüntetve, hol mekkora a veszteség, stb...
Majd valaki talán hozzászól.
(#) Imti válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Igen.. nem kis darab ,sajnos csak álló verzióban sikerült beszerezni, fekvőnek jobban örültem volna.
(#) ferci válasza Imti hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Besüllyeszted.
(#) _BiG_ válasza pajesz66 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
A félhíd csatlakozása a két pufferelkó közös pontjára hiányzik.
Következő: »»   751 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem