Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   218 / 249
(#) gyoran hozzászólása Jan 10, 2021 /
 
Sziasztok
Leporoltam az adóengedélyemet, (HA1DAQ) és kicsit "élvezkednék".
2m/70 cm-re van megoldásom, viszont RH-ra keresek valamit.
Nagyon vonz az építés varázsa, de minden tekercset, nyákot nem akarok magam elkészíteni.
Találtam egy német Kit-et: QRP 99 V. KN-ELECTRONIC-tól
80-40-20 m /CW, SSB/Digi (ez kihívás). Minden kellemetlen alkatrész elkészítve, SMD beforrasztva, de marad elég a forrasztás, felélesztés örömére.
Nagyon beleszerettem, kérdésem, van valakinek tapasztalata?
Nyilván, a német árban nem versenyez Kínával, de most ez talán nekem nem elsődleges.
(#) molnarf válasza gyoran hozzászólására (») Jan 10, 2021 /
 
Rendelj inkább egy mcHF picit drágább de nem kell vele bíbelődni. En most egy Tulip sdr építek naponta mikor van kedvem 1 órát forrasztgatom az smd bigyókat , nem egy kellemes idotoltes kb 3000 darabot kell beforrasztani.Meg egyszer nem vágnék bele az biztos!
(#) gyoran válasza molnarf hozzászólására (») Jan 10, 2021 /
 
Hát meg tudlak érteni.

A QRP-99 pont azért tetszik, mert
- SMD készre forrasztva, sem a szemem, sem a felszereltségem, sem a kezem nem bírná
- tekercsek készre tekerve
- Feliratok, doboz, stb. kész
Megnézem mindkettőt. De nem célom készt venni, mert az építés varázsa is kell nekem.
És bízom a németek precizitásában.
Egyébként pedig egész jókat olvastam róla.
(#) cua válasza molnarf hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Hi, a kepeken (mcHF) lattam egy tucat smd nyomogombot es vagy 4 smd relet, azok hova mennek? A nyak-on nem lattam a helyuket.
(#) gyoran válasza gyoran hozzászólására (») Jan 11, 2021 / 2
 
Sziasztok

Végül is QrP99-nél maradtam, remélem jövő héten itt lesz.
kb 300 alkatrészt (hagyományos) kell beszerelnem. Ha valakit érdekelni fog az eredmény, kérek egy visszajelzést, írok róla egy kis beszámolót. akár a cikkek alá is. Ehhez jó lenne a visszajelzés időben, hogy fotókat csinálhassak.

Aztán pár hét múlva - reményeim szerint - találkozunk 80-40-20-m-en
Vy 73 - HA1DAQ
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2021
(#) Gafly válasza gyoran hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Cikk mindig jöhet.
(#) bodgabo válasza gyoran hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Jöhet bármiféle beszámoló a dologról, szerintem többen is vagyunk, akiket érdekel.
Várunk az éter hullámain!
73 de HA0GB

A qrz.com-on nem tervezel regisztrálni? Sokan először ott néznek utána, ha találkoznak egy számukra új hívójellel.
(#) molnarf válasza cua hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Több fele KIT van az mcHF sdr rádió építőknek:
1) van csak NYAK az alkatrészeket mindenki maga szerzi vásárolja hozza és majd összerakja stb.
2) smd alkatrészek zöme a panelra van forrasztva csak a nagyobb alkatrészeket tekercsek., relék, poti, enkoder,nyomógomb, csatlakozókat kell beforrasztani. En ilyent vásároltam de meg szoftvert is frissíteni kellett, PA biast beállítani, mikrofont illeszteni (sokat szívtam mert egy ellenállás nem volt beforrasztva és nem működött sehogy a mikrofon!
3 kész teljesen megépített készülék Szlovákiában rakjak össze tesztelik ...ilyent érdemes vásárolni.
Egyebkent 17 smd nyomógomb van a "frontpanelen" a relék a hátsó nyak lapra kerültek, a lábait ki kell fordítani és így lehet forrasztani.Lehet kapni hozza tunert is a két nyaklap koze lehet befaragni!Az mcHF honlapján van videó készítve hogyan kell megépíteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2021
(#) ha4023 válasza ha4023 hozzászólására (») Jan 12, 2021 / 4
 
Ez meg most érkezett.

Adatok itt. ML-UP3-MA

http://mechlabor.infostream.hu/radiovevo-berendezesek

ML-UP3-MA.jpg
    
(#) Gafly válasza ha4023 hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Erről még nem is hallottam.
(#) rectamas válasza ha4023 hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Szép, ilyenem sincs, se a hozzávaló VU-21M.
(#) ha1drp válasza molnarf hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Én SP3OSJ-től vásároltam. Az Eagle néven fut. Az egy kicsit olcsóbb változat, még az anyagbeszerzés mellett is. - Amúgy megsúgom az összes beszerzendő alkatrész kb 100€ körül van- (csak, összehasonlításként).
Persze nem mondom, hogy kezdőknek való, de csak egy voltmérő esetleg egy teljesítménymérő kell, a beállításához semmi extra mérőműszer. Sem oszcilloszkóp, VNA meg hasonló.

Ellentétben több hozzászólóhoz, (az én látásom nem túl jó) de még így is sokkal könnyebben forrasztok be bármilyen SMD alkatrészt, mint egy felülszereltet. Meg lehet tanulni. Hőfokszabályzós páka, flux, ón, ónszívó harisnya. Kár tőle félni.

A komplett kit piszkosul drága. Ennyi pénzért akár új gyári készüléket is vásárolhatnánk, persze az olcsóbb fajtából.

A QRP99 megépítésére biztosan nem vállalkoznék. Tele hangolt körökkel. Múzeális alkatrészekkel azt sem tudom hol lehet ilyeneket beszerezni, meg az életembe nem sikerült még stabil LC VFo-t építenem.

Javasolnám még a QCX, vagy BITX, MINIMA projekteket elsőre, egyszerűbbnek tűnnék, meg az áruk se a világ vége.
(#) Gafly válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 13, 2021 /
 
Idézet:
„így is sokkal könnyebben forrasztok be bármilyen SMD alkatrészt, mint egy felülszereltet”

Erre nem tudtam görcsöt kötni.
(#) molnarf válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 13, 2021 /
 
A Tulip SDR en is SP3OSJ-tol vásároltam, alkatrész +PCB árban 520 eurónál tartok jelenleg.Nagyobb dobozba fogom beépíteni N7DCC antenna tunerrel együtt.Az SMD alkatrészek forrasztására mar ráéreztem de a "dzsungel csip" (STM32F407 ) azt meg nem próbáltam ,egy haver forrasztotta helyere mind ezeket a soklábú szörnyeket!
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2021
(#) ha1drp válasza molnarf hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Ha pontosan a helyére sikerül rakni, (amihez persze egy nagyító nem árt) körbefuttatom flux-al. Majd pákával a lábak végén ónnal körbeforrasztom. Jellemzően összefut a forrasztás, amit szabad szemmel én nem is látok rendesen. Ezután flux-al itatott ónszívó harisnyával, de már ón nélkül újra átforrasztom. Végén lemosom denaturáltszesszel. Ennyi, kb. eddig is tart míg ezt leírtam.
A Tulip SDR ára kicsit már húzós. És a software-e sem nyílt forrású, kicsit ódzkodom tőle. De soha ne mond, hogy soha.
(#) Kera_Will válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Idézet:
„Ezután flux-al itatott ónszívó harisnyával, de már ón nélkül újra átforrasztom.”


Fluxot is el lehet felejteni ... felesleges ... egy adott cég notebook szervizében begyűjtötték az összes fluxpent. Felesleges kontakt hibákat okozott a RAM foglalatokban az elvileg lesikált alkohollal lemosott de mégis vékony hártyaként ott maradt flux réteg.
Ez technológiai utasításuk volt a ferde szemű vezetéstől.

Kényelmesen lehet flux nélkül is forrasztani SMD-t . Én meg tanultam ott
(#) ha1drp válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
"Mindenki másképp csinálja"

Megint más meg így
(#) andogeri válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
QCX-et megépítettem 20 méterre, jó móka!
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 22, 2021 / 1
 
Ebből a videóból látható, hogy nem az Oscar-díjra gyúrok, viszont a digitális zajcsökkentés nagy csoda
(#) tursaba hozzászólása Jan 24, 2021 /
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy a 50K-200MHz Malachite SDR Radio DSP Malahit SDR HAM Transceiver Receiver 3.5 Inch LCD, ebben a frekvencia tartományban csak az amatőr sávokban hangolható, vagy folyamatosan az 50KHz-től 200MHz-ig ?
Köszönettel:
(#) Gafly válasza tursaba hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Szerintem amikor megveszed, akkor erre figyelj oda:
Idézet:
„no castration”

mert értelmezésem szerint szoftver függő a dolog.
(#) Gyantáscin válasza tursaba hozzászólására (») Jan 24, 2021 / 1
 
Hát ebbiz nem transceiver csak receiver, de ennek fejében folyamatosan hangolható ebben a frekvenciasávban. De mielőtt megrendeled, alaposan nézd át a vásárlók visszajelzéseit.
Az enyém is kínai eredetű "regisztrált" példány, ami elvileg 2Ghz-ig vesz.
Ennek ellenére azzal nyitott, hogy 8kHz-el tért el a kijelzett frekvencia a ténylegesen vettől, plusz az USB-LSB módok fel voltak cserélve, ráadásul egymástól 8 kHz-re voltak (tán a LSB volt a helyén).
A MSI 001 két kivezetését fel kellett cseréni (jó másfél órás kínlódás volt) Ennek fejében viszont Hz-re pontos a frekvencia és az oldalsávok is a helyükre kerültek
Bár Téged ez nem érint, de 200 MHz fölött az S mérő és a grafikus kijelző mutat jelet, de demoduláció nemigen van. Pl. a 400 MHz-es sávban a kézirádióval adott jelet WFM módban sikerült nagyon halványan kicsalni belőle.
Ha bírod Shakespeare nyelvét, a facebook-on van egy China Malahit users csoport, ott jó sok okosságot lehet begyűjteni
(#) tursaba válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Sejtettem, hogy csak vevő, mert néhány eladó "receiver"-ként hirdeti.
Manapság, ha nem kínai valami, akkor hamisítvány.
Eszerint, van a belsejéről részletes rajzod?
Amiatt kérdem, hogy megtaláltad az MSI 001-en, mit kell cserélni. ( I,Q ? )
Dadogva, de bírom Shakespeare nyelvét.
Köszönöm. Majd rájuk nézek.
(#) Gyantáscin válasza tursaba hozzászólására (») Jan 25, 2021 /
 
Rajzom nincs, csupán a japán cimbora fényképe, ami alapján elvégeztem a műtétet.
(#) Gyantáscin hozzászólása Feb 2, 2021 /
 
Jóurak! Létezik valami "gyalog módszer" arra, hogy kristályoszcillátorok fáziszaját az ember kvalitatíve összehasonlítsa? (Mérésre gondolni sem merek.)
Háttér: Hirtelen felindulásból vettem, egy regisztrált, kínai klón Malahit SDR-t. A hiba az, hogy 400 MHz fölött gyakorlatilag használhatatlan. A kézirádió NFM adását csak WFM módban lehet valamelyest érzékelni, NFM módban csak zaj van.
Az okosok azt mondják, hogy a 22 MHz-es referencia oszcillátor a hunyó. Rendeltem is Kínából, de gyanús, hogy jó minőségű lenne, mert 700 Ft-ért tízet adnak.
(#) ha4023 válasza rectamas hozzászólására (») Feb 2, 2021 /
 
Most egy ilyet teszek össze, már csak mechanikai munkák vannak rajta, síneket kell gyártanom a szekrényhez, mert elfogytak sajnos.

eredetileg ilyen antennás elektronika csoport volt a szekrényben, 10db összekábelezve.
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Feb 2, 2021 / 1
 
Hát ez a legegyszerűbb talán, jelen esetben! csak nem árt, ha biztosan tudod, hogy a kézirádiód fáziszajával minden rendben van e?!! Mert ugye fordítva is igaz lehet, azért rossz a vétel, mert a rádió úgy ad....!
Egyébként lehet ezt mérni otthoni körülmények között is, ha van hozzá egy biztosan kis zajú jelforrásod... Egy keverőt építesz, egyik bemenetére a vizsgált oszcillátor jelét adod, a másikra mondjuk 10kHz különbséggel a tiszta, referencia jelet, szűrőd a kimenetet, és hangkártyán vizsgálod a különbségi 10kHz-es jel tisztaságát, fáziszaját akár, megfelelő kis programmal konkrét értékeket is számolhatsz...
Kínából lehet venni pár ezer ft-ért nagy pontosságú, igen kis jitterrel rendelkező oszcillátorokat is, amivel már simán lehet ilyen jellegű méréseket végezni!
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2021
(#) Gyantáscin válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Köszönöm a válaszodat! Sajna, a kiszajú jelforráson bukik a dolog. Ma reggel csináltam egy kísérletet. Van egy MSI SDR stick-em, azzal vettem a referencia oszcillátor 20. harmonikusát a Malahit és a Belka DX esetében. Hát van különbség. Remélem, az oszcillátorok tesztelésénél is használható lesz a módszer.

Jitter.JPG
    
(#) sdrlab válasza Gyantáscin hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Hát ez elég durva különbség! Elsőre nekem gyanús, hogy ott valami generális probléma lehet..., pl valami zaj ül rá az oszcillátor tápjára, vagy hasonló... Ha van szkópod, érdemes lehet ránézni erre!
A Belka-ban 2,5ppm-es TCXO van elvileg. Ennek ugyan nincs megadva a fáziszaja, de feltehetően nem lehet rossz...
A Malahit-ban egy 22MHz-es mezei oszcillátor lehet, erre vonatkozóan nem találtam semmit se, de nagy a gyanúm, hogy sima, mezei kvarcoszcillátor csupán, se nem kompenzált, se nem pontos, se nem kiszajú... A 700Ft/10db biztos, hogy nem jobb kategória..., de ha küldesz róla linket, talán többet lehet mondani... Mindenképpen rendelj egy legalább 2...5ppm-es rendes TCXO-t, mert ilyen magas frekvenciákon már a hőmérséklet miatt is nagy lesz a frekvencia instabilitás, ha 50ppm körüli, mezei oszcillátort teszel bele!
(#) Gyantáscin válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Ördög tudja, mi lehet, mert frekvenciára pontos. Remélem, hogy a kínai oszcillátor azért olyan olcsó, mert kereslet híján megmaradt a gyártónak, tudniillik, ahogy láttam a keresgéléseim során, a 22 MHz-nem valami járatos frekvencia lehet, mert nemigen találkoztam vale az Alin kívül.
Következő: »»   218 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem