Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   57 / 62
(#) TAttila77 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 5, 2020 /
 
Hogy minek? Ki teszed a nép elé és demonstrálod az indukciót mint fizikai jelenséget a csőbemutató ládika-dobozod mellett. Hidd el, látványos lesz nagyon. Egy-két vasdarabot beledugdosol. Nem id kell csutkán üzemeltetni ahoz
(#) erbe válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 5, 2020 / 1
 
Hasonlót már Gróf Spanyol... is művelt. Orosz plazmavágóval bemutatta hogy a víz ég. Majd elsírta, hogy az oroszok tőle lopták az ötletet.
(#) szsrobert válasza erbe hozzászólására (») Nov 6, 2020 /
 
Mindezt egy kis kezitekeros generatorral is megvalositva erosen erdekel az otlet.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 5, 2021 /
 
Sziasztok. Próbálkoztam a következő kapcsolással a következő felállásban:
IRFP250 -es fetek, 5V4 zénerek, a tekercsek annyi különbséggel jók, hogy a középfolytó amin a 12V-ot küldöm át nekem 100uH , a tank kondenzátor 5,4µF MKP-X (indukciós főzőlapból).

Ami gondom van: a munkatekercsem nagyon gyorsan melegszik (de ez gondolom azért van mert sikerült elég vékony anyagot találnom oda sajnos, vastagabb beszerzése folyamatban)
1,5mm2-es huzalból van a tekercsem, másik hogy felmelegszik vörösizzásig de inkább csak vörösig nem sárgára vagy akár közelítve a fehér felé.
Arról nem is beszélve hogy a FET-ek is nagyon melegednek.
Lehet az 5V4 nagyon kevés lett oda?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2021
(#) compozit válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Az az 5,4 µF-os kondi nem robbant még szét? Az zavarszűrő volt egy indukciós főzőlapban. Nem idevaló, iszonyú vesztesége lehet ezen a frekvencián.
(#) compozit válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2021 / 1
 
Nagyon kevés az 5V4, a FET-ek nem tudnak rendesen bekapcsolni. Mondjuk félig analóg üzemben mennek, persze, hogy melegszik.
(#) erbe válasza compozit hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Indukciós főzőlapban az ilyen kondenzátorok ugyanilyen feladatot látnak el, mint itt. 5,4 µF-ot nem tesznek zavarszűrőnek. Eszerint az a kondenzátor bizony ilyen üzemre készült. Indukciós főzőlapban több is szokott lenni párhuzamosan, 5-10 uf közötti értékek
Annyiban igazad van, hogy célszerűbb több kisebb kondenzátort párhuzamosan tenni. Az alacsonyabb feszültség miatt magasabb az áram a rezgőkörben.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2021
(#) erbe válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Az ellenállások, diódák lábait vedd minél rövidebbre. Nem kell azonnal elvágni, párhuzamosan vezetve mellécinezheted a vastag drótnak. A Zenereket feltétlenül cseréld a megadott értékre!
(#) ferci válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Szia!
Az az MKP-X2 kondenzátor nem való oda, az sima szűrő, láthatod a mellékelt kapcsolásból.
A főzőlap rezgőköri kondenzátorai a mellékletben vannak - teljesen más típusok és csak párszáz nF-os, nagyobb feszültségű típusok. Azokból rakj össze ( ha van elég ) 4-6 µF-ot.
A zenerek inkább 15 voltosak legyenek.
Tekercsnek inkább egy 2x4 vagy hasonló mm-es profilt tegyél.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2021
(#) compozit válasza ferci hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Igen, ha megfigyeljük a rajzot, akkor ezekben vajmi kevés pufferkondi van. 5µF-ok? Hát az édeskevés. Azért metálpapír, hogy bírja a nagy hullámos áramösszetevőt. Viszont ezek a kondik kiválóan alkalmasak még nagyobb teljesítményű LED-ekhez áramkorlátozásra, hálózati feszültségen. Az egész házamban ilyenekkel megy a LED világítás.
(#) GPeti1977 válasza compozit hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Lehet hogy kevés de legalább szinuszos az áramfelvétel.
(#) compozit válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Ez csak csepp a tengerben.
(#) ferci válasza compozit hozzászólására (») Feb 6, 2021 / 1
 
Ilyenek az indukciós platnik, vagy hasonlók.. - de most nem ez a téma - csupán azért raktam ide a kapcsolást, hogy látszódjon a lényeg: melyik kondi hová való.
Tisztában vagyok a funkciójukkal, de a rezgőkörbe nem valók több okból sem..
(#) compozit válasza ferci hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Platni... ez jó.
(#) ferci válasza compozit hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Ezt az indukciós főzőlapokra értettem..
(#) szikorapéter válasza ferci hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Mivel elég sok választ kaptam tennék még fel pár kérdést ha nem gond.

1: Hogyan tudok a melegítés sebességén növelni?
2: Érdemes rezonanciára méretezni?
3: 2 FEt esetén , mondjuk 24-30V tápnál milyenre érdemes készíteni a tekercset?
Akár érdemes lehet csőből csinálni majd vizet futtatni benne?
A kisebbik kondenzátorból is van akkor abból fogok az új tekercsre tenni.
(#) compozit válasza ferci hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Tudom, ne magyarázd agyon... de nekem jobban tetszene a sparhert kifejezés...
(#) yulo5310 válasza compozit hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
A sparhert az a konyhai főzőtűzhely,melynek van 3 db platnija!
(#) ferci válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
1., nagyobb teljesítménnyel - amit a tápod és a fetek engednek. 1 kW belemehet, ha nagyon gyorsat akarsz.
2., ez az áramkör oda áll be, amilyen az L és a C tag, Thomson képlet.
3., csöves tekercs kell mindenképpen ( vízhűtés ), 30 voltnál már sokat tud fogyasztani, a köráram meg nagyon nagy.
A kondenzátorok hűtésére találj ki valami hatásosat, mert a "csőre forrasztott" láb nem az igazi.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2021
(#) szikorapéter válasza ferci hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Akkor át kell méreteznem a kapcsolást, új zénerek, és szerintem a rézcső fogja hűteni a FET-eket is, a kondikat meg megúsztatom olajban, az a legegyszerűbb.
Rézcsövet honnét érdemes hozzá venni?
(#) ferci válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Lehet kapni méterben - megnézem, hátha letöltöttem valamikor.. nekem 6-os volt talán...
Privátban küldtem, ne legyen reklám.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2021
(#) Egri Frédi válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Idézet:
„Akár érdemes lehet csőből csinálni majd vizet futtatni benne?”


Mi a célod ?

1. Indukciósan izzítani, hőkezeléshez ?
2. Fémet olvasztani ?
3. Vagy csak úgy "nézni" a vöröslő fémet ?

1. Léteznek - sőt az iparban általában ilyeneket alkalmaznak - "profilra hajtott" izzító fejeket. Ezek mindig tömör anyagból vannak. Pl. tengelyekbe mart nútokat így szokták edzeni, hogy a retesz, ék ne koptassa ki.
2. Ha olvasztani akarsz, előbb azt találd ki, hogy milyen fémet és mibe olvasztod meg az anyagot. Ahhoz készítsél egy tekercset. 700 °C -ig lehet tömör anyagból, e felett kizárólag csövet használnak. Mivel a tekercs rézből fog készülni 700 °C felett mindenképpen hűteni kell. Ezt legkönnyebben a csőben keringtetett vízzel lehet megoldani.
3. Teljesen mindegy. A tömör egyszerűbb lesz ...
(#) Egri Frédi hozzászólása Feb 6, 2021 /
 
A NET -en a sok "szakember" boldogan mutogatja a vörösen izzó 100 -as szeget, csavarhúzót és büszkén mondogatják: Már csak egy kicsi kell !
Mihez ?
Ahhoz, hogy a vasszög vörösizzásból fehérizzásba menjen még legalább 20% teljesítményt kell bevinni a rendszerbe. Ekkor már kezd meglágyulni a fém, itt-ott megcsöppenhet. És akkor mi van ? Lehet elővenni a poroltót … A megolvadó fémet - ha használni is akarod - össze kell gyűjteni -> amibe össze akarom gyűjteni, annak ugyan olyan melegnek kell lennie, mint a fémnek. Egyébként a fém visszahűl és megdermed. Nem csináltál semmit ...
(#) pisti89 hozzászólása Feb 7, 2021 /
 
Mivel látom feléledt kicsit a téma, így megkérdezem (lehet korábban is megtettem már)

Szeretnék körfűrészből vídialapokat kiolvasztani, hogyan tudnám megoldani indukciós hevítéssel?
Ami fontos lenne, hogy viszonylag gyors legyen és bírja az üzemet, ugyanis rengeteg ilyen fűrészkorongunk megy naponta a kukába (ezekből szeretném visszanyerni a "nemesfémet")

Van erre esetleg valakinek valami jó ötlete?
Esetleg gyári cucc?
(#) ferci válasza pisti89 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Szia!
Ahogy beírsz, rögtön feléled a téma..
Keresned kellene valakit, ahol üzemel egy legalább kW-os hevítő és csinálhatnál egy tesztet.
A mechanika se mindegy, mert a körfűrészhez kellene "igazítani"a tekercset, ami megosztott lenne, pl. 3-3 menet és középen akkora réssel, hogy biztonságosan beférjen az él ( mintha el akarnád vágni a tekercset ).
A gyorsaság a kW-tól függ.
Csak egy vélemény.
(#) Egri Frédi válasza pisti89 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Idézet:
„ezekből szeretném visszanyerni a "nemesfémet"”


Mire gondolsz itt ? A lapkákra vagy a lapkákat tartó forraszanyagra ?
Igazából egyiket sem lehet semmire se használni …
(#) granpa válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 7, 2021 / 2
 
"Ínséges időkben" bizony ezekből csináltunk vídiabetétes eszterga és marókéseket, kemény rajztűt, csempevágót, stb., tehát nagyon is felhasználható.
(#) Egri Frédi válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Ezelőtt 30 évvel ...
(#) ha9pi.feri válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 7, 2021 / 1
 
Szia! Rosszul tudod, a gyártók a mai napig is visszavásárolják a törött, elhasználódott keményfém lapkákat.
(#) pisti89 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Feb 7, 2021 / 1
 
Vídialapokát szeretném visszanyerni.
Nem drága, kb 5000Ft/kg
De ha látnátok menni megy nálunk a vasas konténerbe, ti is elagyalnátok rajta...
Következő: »»   57 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem