Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2304 / 2486
(#) tunerman válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
A hálózati védőföldelés (ha gyárilag úgy tervezték a készüléket) kötelező, az áramkör testpontjának a házra kötésére pedig van elterjedt váltó megoldás - főleg előerősítőknél használják.
Van egy kapcsoló a készülék hátulján az IEC aljzat mellett, "Grounded/no Ground" felirattal. A "no Ground" állásban egy 10k ellenálláson keresztül megy a házra az áramkör testje - így nincs a földhurokra esély
TJ.
(#) oatis válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Akkor most hogyan legyen, szét köthetem? Az apropó onnan pattant ki, hogy az erősítő kimenetének hideg pontjai rá kerültek a házra is, és nem értettem hogy miért. Úgy hogy el vannak szigetelve a háztól. Természetesen ugyanígy a bemenetek hideg pontjai is.
(#) Alkotó válasza oatis hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Sajnos nem tudok tuti tanácsot adni.
Ha indokolt a védővezető, akkor azt biztosan a házhoz kell kötni.
Minden csatlakozót biztosan a doboztól elszigetelten kell felfogatni.
Szintén nagyon valószínű, hogy a készülék belsejében ki kell alakítani néhány jól átgondolt csillagpontot.
Ha ezek megvannak, és jól szól az eszköz, akkor lehet próbálkozni.
Nem a trafó közös szálát, hanem azt a csillagpontot kell használni, ami általában a pufferek közös pontja. Innen kell egy szálat kiépíteni, és azt kötni próbára a házhoz. Aztán ha ez valamiért nem jó, akkor a kötésbe be lehet tenni ellenállást, esetleg párhuzamos kondenzátort és ellenállást, vagy szembe fordított diódákat, stb.
És még ha látszólag minden jól is alakul, akkor sincs még megoldva a kérdés, mert ha csatlakoztatsz egy másik fokozatot az erősítő elé (mondjuk egy jelforrást), akkor felborulhat minden, hiszen az is lehet fémházas, vagy lehet olyan a kimenete, hogy már a kábel bedugásával is hurkolódik valami.
Talán akkor jársz a legjobb úton, ha a gyári QUAD bekötését próbálod az adott készüléken belül összehozni.
(#) pucuka válasza tunerman hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Az igazi megoldás egy ilyen kapcsoló. A védőföldet, és a jelföldet csak egy helyen szabad összekötni, az a végerősítő jelföld csillagpontja. Ha csak magában ez az egy erősítő működik, akkor semmi gond, de ha már két erősítő párhuzamosan (pl. hangosításkor) csak az egyik erősítő jelföldjét szabad a védőföldre kötni. Mert a védőföldek is össze vannak kötve, és ott a földhurok. Ugyanez a helyzet, ha a jelforrásnál is össze vannak kötve a védő, és jelföldek.
Különösen veszélyes ez az összekötés, ha a rendszernek viszonylag nagy elektromágneses zavarkörnyezetben kell működnie, ilyen a fénytechnika, rádió adóvevők, rendezvényeken. Ilyenkor az ellenállásos szétválasztás mellett, még kondenzátoros hidegítést is alkalmazni kell.
Ezért mondjuk többen is, hogy a védőföld, és a jelföld (bár mindkettőt földnek nevezik) összekötése alapos megfontolást igényel, a "csontra" összekötésből előbb utóbb gond lesz.

Ronin: Mi a frászkarikáért van az analóg - digitális integrált áramköröknél (pl. ADC, DAC) az analóg, és a digitális részek földjeinek elkülönített kivezetése? Biztosan nem azért, hogy megfontolás nélkül összekössük.
(#) Ronin válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
pucuka (csak most nézem mi ez a név)

Nem én találtam ki az összekötést, ezt gyári fémházú erősítőknél tapasztaltam.
(#) pucuka válasza Ronin hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
És mit találtál?
Azok a megoldások, amiket "gyárilag" alkalmaztak, az sem szentítás.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2021
(#) Skori hozzászólása Feb 18, 2021 / 2
 
Szerintem a szimmetrikus bemenet elég sok földhurokkal kapcsolatos problémára megoldást jelenthet. Nem véletlenül használják profi hangtechnikában.
(#) pisti89 válasza oatis hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Hivatalosan ami nem kettős szigetelt eszköz, azt földelni kell, kivéve ha leválasztó trafóról járatod.
Földet és a táptestet a fentebb leírt módokon kötheted össze, de figyelni kell arra is, hogy a további komponensek se okozzanak földhurkot.

Én pl az RCA kábeleimnél is csak (a párból) az egyiken kötöm be az árnyékolást, azt is az erősítő felöl (mive az RCA-k testje közös, így az erősítő-RCA kábel és a jelforrás körön is van egy hurok, ezzel a megoldással viszont megszűnik persze figyelni kell a kábelek párosítására is...)
(#) krisz69 hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Sziasztok a hálózati földelés gépházra való kötése. Szükséges ! Viszont az erősítő GND házhoz való kötése nem minden esetben szükséges. És az újabb készülékeken . Mindegyiken szinte van Grund lift kapcsoló. Amit pont ere találtak ki. Össze kapcsolható a hálózati földel a GND meg szét is választható.
(#) Bell hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Sziasztok!
Warwick Fortress One 1993 gitárban lévő erősítő kapcsolási rajzát keresem.
Levegővel ki lett tisztítva az egész, de utána az egyik 50 kOhmos poti nem szabályoz.
Mérve kifogástalan, nem látszik semmilyen probléma.
(#) lóri hozzászólása Feb 21, 2021 /
 
Sziasztok!

Ezt az erősítőt ismeri valaki? Milyen típus, ki gyártotta? Valami házi készítésű? Kapcsolási rajza van valakinek?

erő.jpg
    
(#) Ronin hozzászólása Feb 21, 2021 /
 
Sziasztok.
STK411-220E. Gond van vele. Először az egyik oldal, majd a másik oldal is elkezdett torzítani.
Kénytelen voltam "szétszedni", eredeti, gyönyörűséges. A pozitív feszültséget megkapják a végtranyók, a negatívat nem. Ha a végtranyókra rákötöm a negatívat, kitisztul a hangja, de nem lesz tökéletes.
Van ötlete valakinek?
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2021

PICT00222.jpg
    
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Lehet valahol a belsejében elfüstölt valamelyik fólia...szakadásvizsgálat + nagyító
TJ.
(#) Ge Lee válasza lóri hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
Vesd össze ezzel.
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Nem érezni rajta legcsekélyebb mértékben sem égett szagot. Végtranyók jók, a meghajtók is annak tűnnek, de a kisebbeket nem tudom mérni, le van öntve valami átlátszó takonnyal az egész.
Viszont nem tudom hogy kapja a negatívat. A "B" betű két oldalán lévő sávra kötöttem a negatívat, de amúgy nem oda kellene, viszont nem tudom hol kapja a vég a negatívat ha nem itt. Vagy többrétegű nyák lenne ez?
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
A PNP kollektora és a negatív tápot fogadó láb közötti fóliával mi a helyzet?
Mert nekem már volt ilyen elégett, fóliaszakadásos STK-s tapasztalatom...
TJ.
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Minden tökéletes, de míg a pozitív tápot látom hol kapja, a negatívat nem látom hol.
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Az STK 411-220E netes belső rajz alapján 8-9 -lábon kapja negatív tápot.
TJ.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ezt tudom, csak azt nem hol jut el a végtranyókhoz. Amúgy a 7-8. A 9 asszem a hőszenzor lesz.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) Ronin válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Most nézem, nem a 9 a hőszenzor, hanem a 12-13. De a negatívat jól írtam 7-8.
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
A két PNP végtranyó kollektora a 10-11 lábon van kivezetve, ezt össze kell kötni a 9-es lábbal (9+10+11), a 8-as láb az igazi negatív táp, de ez csak a beépített komparátor kapcsolja majd rá 9-esre.
Vezérlése a 5/6-os lábon történik - ehhez már pilóta vizsga kell
TJ.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Szóval azt mondod kössem össze a 9-10-11-es lábakat és rá a negatívra?
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
A linken ott a gyári adatlapja (datasheet) az STK 411-220E-nek, én is ott néztem meg:
http://trankoldeju.over-blog.com/2020/06/stk411-220e-datasheet-pdf-...d.html
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) tunerman válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ennek a STK411-220E hibrid IC-nek saját belső vezérlése van, ezért írtam, hogy ehhez pilóta vizsga kell...
Mielőtt még tönkreteszed, jobb megérteni a belső működését a gyári adatlap alapján!
TJ.
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Még úgy tűnik jó lesz a végén, bár még csak +-26 voltot kap, ami +-45 lesz.
Köszönöm az ötleteket.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) Ronin válasza Ronin hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Bár van benne valami kis mellékzörej, nem tudom mi lehet ez, de még játszom vele.
(#) Ronin válasza tunerman hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Nem tudom szépíteni, a balfa..ság határtalan. Jött a +-45V-os próba. Ki az aki fordítva kötötte rá a tápfeszt? Egyszer csak meleg szagot éreztem, hát a borda volt az, kiránt a konnektorból, megvár míg lehűl, tápfesz megfordít, és itt jött a csoda, túlélte, de mégsem. Végtranyók jók, lehet a meghajtók közül gyengélkedik valamelyik, ami persze nem is csoda ha egy figyelmetlen balfácán köti be a tápot. Egy szobahangerőt el lehet vele érni jó hangon, olyan 30W körül még kijön az egyik oldalból, a másikból kicsit kevesebb. Szerintem megérdemelném a 230V kitüntető figyelmét.
(#) Eakos hozzászólása Feb 22, 2021 /
 
Sziasztok, Sajna nem erősségem az elektronika ilyen szinten ezért szeretnék egy kis segítséget kérni.
Van egy régebbi erősítőm, (Technics SA-DX950) amit most megint használni szeretnék, de olyan jelenséget produkál, hogy ha a hangerő gombot elfordítom,
akkor (úgy vettem észre,hogy egy adott helyen) ellenkező irányba változtatja meg a hangerőt egy pár pillanatra.
Tehát ha halkítani akarom, akkor egy adott pontos hangosít, illetve fordítva.
Ezt valami érintkezési probléma lehet, vagy koszos lehet ?
Érdemes sk nekiállnom takarítani, vagy nagyobb (alaplapi gond lehet vele?).
A hengerő gombja teljesen körbe tekerhető, nem csak egy adott ponttól adott pontig.

https://shop.panasonic.com/support-only/SA-DX950.html

Köszönöm az segítséget előre is!
(#) CHZ válasza Eakos hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Szia!
ENCODER csere, ha szétszeded tisztítása is beválhat.
(#) reloop válasza Eakos hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Szia! Fotózd le az encodert, ami a hangerőszabályzó tengelyén van. Ha lehet olvasd le a típusszámot. Megvizsgálnánk lehet-e ilyet kapni és mennyiért? Könnyű-e kibányászni? Miből tart a szétszedése a takarításhoz?
Ez az alkatrész okozza az említett hibát. Egér görgőnél még nem jött szembe ez a jelenség?
Következő: »»   2304 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem