Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   758 / 778
(#) Skori válasza toad6657 hozzászólására (») Máj 5, 2021 / 1
 
Újra és újra előkerül ez a kapcsolás, gondolom az tetszik benne sokaknak, hogy egyszerű, pedig mondhatni elég elhibázott konstrukció... Persze egy normális megoldás több alkatrészből áll, de az legalább nem füstöl el. Ebben a megoldásban nincs rendes áramkorlát, sőt lényegében semmilyen nincs benne, pl. ha kap egy kimeneti zárlatot, máris jó esélye van, hogy kinyiffanjon. A félvezetők egy bizti kioldási idejének tört része alatt tönkre tudnak menni.
Egy rendes áramkorlát beépítése után, az IC tápellátását is rendesen meg kellene oldani, mert ennél az előtét ellenállásos megoldásnál szinte bármi jobb. A FET-ek gate ellenállása túl nagy, a bootstrap kondinak meg nem elkót kellene berakni. Persze ez azt jelenti, hogy az már egy másik kapcsolás lenne.
De akkor nézzük: a trafó primer körébe kellene egy soros induktivitás (50...60uH / 10A pl. légréses fazékvasra elkészíteni), áramkorlátnak, mivel a PC trafó szoros csatolású. Az IC bootsrtap kondiját 100nF...1µF SMD kerámia kondira kellene cserélni. A gate ellenállások 5...10Ω. Az IC tápja az ellenállás+zener helyett lehet pl. egy kibelezett 12V-os dugasztáp, vagy egy TNY255-re épülő kicsi segédtáp, persze az IR2153(1) tápját az elkó mellett egy kerámia kondival is hidegíteni kellene. A két kondiból álló félhíd jobb megoldás volt, mint az elkókba folyatni a primer áramot, de a kondikat át kellene kötni egy-egy diódával. Így első ránézésre ennyi... Aztán kb eljutunk IDE vagy mondjuk IDE. Vagy ezeknek egy kicsit egyszerűsített verziójához.
De ha ezek túl bonyolultnak tűnnek, akkor fogni kell egy kompaktfénycső elektronikáját, és rákötni egy PC táp trafóra... ennél aligha létezik egyszerűbb megoldás.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2021
(#) toad6657 válasza Skori hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
Szia. Már olvastam a webeden közzétett infokat. A szakmai tudasod tapasztalaod jóval felülmúlja az én szintemet . Mivel én csak hobbiszinten foglalkozom ezzel nincs tul sok müszerem . De picit felturva a netet adodnak lehetőségek ezzel a kapcsolassal is . Hogy ne menjek messzebbre
Bővebben: Link
Érdemes egy pillantast vetni rá. Alig ha áll több komponensből mégis látszólag jol müködik , ugyan itt minden reszlet nem ismert , de nem ez az egyetlen video , feljegyzes arrol , hogy azert eből is ki lehet hozni valamit.
(#) Skori válasza toad6657 hozzászólására (») Máj 5, 2021 / 1
 
Nem néztem végig a videót, (mert éppen mesét néz a kislányom a gépen) de ami kapásból látszik:
- Ott a soros áramkorlátozó tekercs egy nagy toroid-vasmagra tekerve.
- Van egy kicsi gyűrűvasmag a panelen, ami áramváltónak néz ki, tehát valamilyen túláram védelem funkciója lehet.
- 2db 8 lábú IC van az áramkörben, az egyik lehet az IR2153(1), a másik saccra vagy táp vagy a lágyindító reléjének a vezérlése lehet. (talán meg kellene hallgatnom a videót)
- Csak 1db nagy elkó van a hálózati feszre, és 2db fóliakondiba folyik bele a trafó primer árama.
Nem meglepő módon pont olyan dolgokban tér el az itteni szenvedés tárgyát képező problémás áramkörtől, mint amiket az előző hozzászólásomban is felsoroltam.
(#) bbatka válasza toad6657 hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
A videót végignézve felcsillant a szemem. Az áramkorlátot vajon hogy oldotta meg? Cimopata tápjánál láttok a Fetes védelmet. Vajon ez is így működik?
(#) vteo válasza Skori hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
A másik IC 555, az áramkorlát védelemben van szerepe.
5 1/2 évvel ezelőtt igen sokat segítettél Péternek mire így működött.
Az utolsó kapcsolóüzemű tápos videója egy Skori önrezgő.
(#) Moderátor hozzászólása toad6657 hozzászólására (») Máj 5, 2021
 
Kérlek az ékezetek rendes használatára, ne csak néha-néha.
(#) bbatka válasza vteo hozzászólására (») Máj 6, 2021 /
 
Meg is találtam. Ebben a fórumban a 614-es lapon. 2016 Jan 26.
(#) dbalazs hozzászólása Máj 7, 2021 /
 
Sziasztok!

A mellékelt kapcsolási rajz az elméletileg működőképes lehet?
ATX trafós, zárlat elleni védelemmel.
Pepe1125 is hasonlót épített (613-ik oldal a fórumomban)...
+ Félig meddig Skori féle.

1 ATX.pdf
    
(#) duke hozzászólása Máj 15, 2021 /
 
Van egy ilyen SDC603 -as ic -vel szerelt 5 voltos adapterem. Mit kéne rajta modósítani a feszültség emeléshez ? Feltételezem, hogy ott az optocsatoló környékén lévő ellenálásokat kéne változtatni, de azért nem akarok ennyire vaktában hozzáfogni.
(#) ferci válasza duke hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Szia!
A TL431 adjust lábán lévő 2 ellenálláson variálhatsz.
Méretezéshez tekintsd meg az adatlapját, ahol megtalálod a képletet.
Megméred a 2 ellenállást, amik a kimenet pluszra, ill. a negatívra mennek és 15-20x akkora söntölő ellenállásokkal megnézed az "irányt", hol lenne egyszerűbb a csere - vagy egyszerűen rajta hagyod a próba ellenállást.
Túl sokat ne akarjál állítani, mert a primer oldal ( a kitöltés ) nem biztos, hogy elviseli.
Ha felfelé akarsz módosítani, a kimeneti mindkét elkót is nézd meg, elég-e a feszültségük ( 6.3 voltos már rizikós ).
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2021
(#) duke válasza ferci hozzászólására (») Máj 16, 2021 /
 
Köszi, müködött, a két ellenállás vátoztatásával sikerült emelni a feszültségen. Terheléssel, valamiért nem tartja pontosan a feszültséget, de csak kb 7-8 volt kellett így jo lett. A pdf-ben egyébbként kerestem valami leirást a feszültség beállításról, de fura modón nincs benne. Szokott lenni egy képlet valamilyen referencia feszültséggel, ami ellenállások arányát határozza meg, de nem találtam, azért kérdeztem.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2021
(#) K_Imre hozzászólása Máj 16, 2021 /
 
TNY255
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2021
(#) ferci válasza duke hozzászólására (») Máj 17, 2021 /
 
Lehet, hogy amelyiket nézted, abban nincs bent..- itt a hestore egyik pdf-ben ( TL431CP, Figure 21. ) ott van:
Vka= Vref * ( 1+R1/R2) +Iref* R1, ahol Iref a ref láb bemenő árama, R1 az osztó felső ellenállás, R2 a gnd felé az alsó.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2021
(#) K_Imre hozzászólása Máj 18, 2021 / 1
 
ETD 49 Transzformátor
(#) Skori válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 18, 2021 /
 
Látom kivitted a huzalt egészen a széléig, illetve a csévetestig. Eszek szerint nem hálózati trafó lesz? Tulajdonképpen miért is került fel ide ez a trafó? Csak azért kérdezem mert nem sok magyarázatot fűztél hozzá, és kérdést sem látok.
(#) K_Imre válasza Skori hozzászólására (») Máj 18, 2021 /
 
Eredetileg sínuszos inverterhez készült volna. Valószíneg jó tápegységhez is .
(#) Skori válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 18, 2021 /
 
Az érintésvédelmi védőtávolságok miatt kérdeztem. Esetleg osztott csévés a trafó? (a másik oldala nem látszik a képeken)
(#) Ge Lee válasza Skori hozzászólására (») Máj 18, 2021 / 2
 
Elvileg ha osztott lenne akkor a D betű előtt kéne lenni egy 2-esnek. Ha nem osztott akkor ugye életveszélyes, azaz tipikus példája a "hogyan nem szabad SMPS trafót tekerni" esetnek.
(#) Koncsar hozzászólása Máj 24, 2021 /
 
Szép estét Nektek!
Legyetek Kedvesek nekem segíteni. Holnapra meg kéne javítanom ezt a tápot, hogy a párom bringáját fel tudjam tölteni.
Kapcsi táp. Ami átment zárlatba elsőre 2 db IXFK48N50 ,és a 2 db 200V 1000µF kondiból az egyik felpúposodott és forró volt. A házban a kismegszakítót leverte. Ez egy 110 Voltig állítható táp, állítható feszkóval és áram potival. Mire cseréljem ki a 2 darab N Fetet? Mitől fújódott fel az egyik kondi? A kimeneti feszültség 65 Voltra volt állítva, az áramerő 10A környékén. A panelen egy vezetősáv szétégett. Lehet, hogy ott rontottam el, hogy az akkuk rá voltak kapcsolva, és úgy adtam rá a 230V ot.?? Nem tudom. Legyetek kedvesek segíteni! Nagyon köszönöm.
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
A Gate meghajtó részt is ellenőrizd,mert a 48N50 elszállt 99% a gate is kapott.
(#) Koncsar válasza Imti hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Az ott jónak tűnik.
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Szkóppal megnézted?
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2021
(#) Koncsar válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Azt nem tudom mire cseréljem ki! A HQ ba holnap bemennék.
(#) Koncsar válasza Imti hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Szkóppal nem néztem, mert a kondikat kivettem. Oda vagy be kéne tennem a kettő helyére egy darabot. A FET meghajtókban nem mértem zárlatot. Ez nem jelent semmit. A kondi felfújódást nem is értem. Ez egy új táp. Nem lehet, hogy a kondiktól kezdődött a probléma? Az erősítő átment torzításba?
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
47N60 kapható?
(#) Koncsar válasza Imti hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Most kérdezed?
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
láttam már új tápban rossz kondikat
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
van itthon nekem , de fogalma m sincs mi kapható itt a boltokban. keress rá online
(#) Koncsar válasza Imti hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
Azon agyalok, hogy mi lenne, ha a kettő helyére betennék 1 db ot? 400V 1000µF ? Két sorba kötött kondi könnyen el tud szállni! Hibalehetőség hegyek.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2021
(#) Imti válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 24, 2021 /
 
azok a kondik nem sorosan vannak kötve?
Következő: »»   758 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem