Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   822 / 959
(#) gyulank válasza proba hozzászólására (») Máj 30, 2021 3 /
 
Jajj, nem az a problémám, hogy nem tudnám bekötni a kapcsolót, hanem, hogy nem tudom melyik vezeték hova megy. Miért kell mindig másról beszélni? Miért kell arról beszélni, hogy teszerinted én mi mást nem tudok?
(#) sany válasza gyulank hozzászólására (») Máj 30, 2021 /
 
Hiába, innen nem tudja senki sem megmondani melyik vezeték hová megy.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2021
(#) elektrorudi válasza habazutty hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Csak a hozzászólásod második bekezdésére reagálva:
Pontosan azért, mert ezek külön szakmák. Más látásmódot, más ismereteket igényelnek. Egy gépész nem képes "elektromos aggyal" gondolkodni, és vice versa, bár mindketten "műszaki beállítottságúak" vagyunk.
(#) gyuszo válasza gyulank hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Akkor ugyan ez rajzban, hátha ez segít . Gondolom a vezetéknek színei is vannak, de arról semmit sem írtál.
Ha a nyomvonalat megtalálod a vezeték színeit felismered és utána lehet mérni is.
Ha ez sem segít, akkor legjobb, ha hívsz egy villanyszerelőt.

nyomvonal.jpg
    
(#) Gombszem válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Tudnál erre példát mondani? Mert a boltokban 15 eFt alatt nem nagyon van vezetékkereső. De van 200 eFt-rt is.
Olyanra gondolok, ahol nem vezeték párra kell csatlakozni, hanem csak 1 szál vezeték van, azt kell megtalálni. Vagy akár egy vízzel töltött fűtéscsövet.
(#) Ge Lee válasza Gombszem hozzászólására (») Jún 1, 2021 /
 
Ott van a topikjában, rajz, nyákterv, azaz minden ami az építéséhez kell. Gyári, 200000Ft-os vackot adtak kölcsön, és nem találtam meg vele a lakásomban a nyomvonalat. Utána megépítettem azt 2-3000Ft-ból, és azzal megtaláltam. Elsődlegesen az is egy érpárkereső, de erre is jó, lévén hogy a fázis meg a nulla is egy érpár. Hogy ezen kívül mire jó vagy nem jó még arról fogalmam sincs, mivel vízvezetéket soha nem próbáltam keresni vele.
(#) Gombszem válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Bocs, de kinek a topikjában? Hol? Pont ezt kérdeztem.
(#) Ge Lee válasza Gombszem hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Ez egy fórum. Vannak benne topikok. Nem csak a villanyszerelős topik van, hanem még sok száz másik is, többek között vezetékkereső-s topik is van. Hadd ne kelljen már 3-4 havonta megkeresnem és linkelgetnem...
(#) gcsabee válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Esetleg ez?
(#) gyulank hozzászólása Jún 2, 2021 /
 
Tud valaki kivágási sablon méreteket ahhoz a műanyaghoz, ami a szekrényben eltakarja a vezetékeket az órák között? Hogy pontosan hova mekkora kivágás kell?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 1
 
Milyen műanyag? Milyen szekrény? Milyen vezetékek? Milyen órák?

Hidd el, szeretnénk segíteni, de így nem lehet. Vagy leírod pontosan mit szeretnél, netalán fényképpel illusztrálva, vagy találgatunk addig, amíg fel nem kapod a cukrot és legyintesz, elengedve a témát.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jún 2, 2021 / 3
 
Rákerestem, a megadott paraméterek alapján, ez volt a legértelmesebb találat, arra a mintára, hogy: "kivágási sablon műanyaghoz gyorsan"
(#) KU202M válasza Gafly hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Én a cicást javasolnám a kérdezőnek...
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Jún 3, 2021 /
 
Most éppen azon van, hogy szabványosítja a mérőhelyet. A legutóbbi leolvasásnál szóltak neki, hogy lógnak a méretlen vezetékek és az jó lenne eltakarni.
(#) Teaway válasza gyulank hozzászólására (») Jún 3, 2021 / 1
 
Előveszel egy regisztrált villanyszerelőt, az minden villamos fogyasztásmérő szekrénnyel kapcsolatos problémádat megoldja.
(#) gyuszo válasza Teaway hozzászólására (») Jún 3, 2021 /
 
Pontosabban a mérőhely környékén csak kizárólag a regisztrált szerelő végezhet átalakítást, azt is a jelenleg érvényben levő szabványok szerint.
(#) Gombszem válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 4, 2021 /
 
Köszönőm a kimerítő választ.
(#) gyulank hozzászólása Jún 8, 2021 /
 
2,5mm-es alu vezetékeket hol tudok venni, és mi a neve? Olyan rövidítésekre gondolok mint az mcu meg ilyenek.
(#) Atis57 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
Szia!

MAL 1x2,5mm2
Vannak még magán kereskedők akiknél lehet kapni.

Ellenben lakóépületekbe csak 16mm2 felett lehet Al vezetéket beépiteni !
(#) gyuszo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
A Keravillban és az Ezermester boltban kapható volt. Utoljára talán ott láttam üzletben.
16 mm2 alatt még soha nem vásároltam az elmúlt 40 év alatt.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2021
(#) gyulank válasza Atis57 hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
Jó, gondoltam, hogy a cu az réz, de van több rövidítés ami réz de nincs benne cu.
(#) gyulank hozzászólása Jún 8, 2021 /
 
Én így sem találok.
(#) Ge Lee válasza gyulank hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Fél perc volt a guglival: 1 eres vagy sodrott és a több eres.
(#) elektrorudi válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 9, 2021 / 2
 
Ezek közül melyik az 1x2,5mm2-es?
(#) Zsolt 73 hozzászólása Jún 12, 2021 / 2
 
Sziasztok !

Láttatok már ilyen késes olvadóbetétet ? Milyen régi lehet ?

Olvadó.jpg
    
(#) Bakman válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Magyarországon készült ez a kép? Első pillantásra inkább amerikai gyártásúnak gondolnám. Talán egy régi gépben vannak?
(#) Zsolt 73 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Ma délelőtt fotóztam Budapesten a Károly krt-on. Egy társasház alagsorában van, ( Óvóhely ), vasöntvény tokozatban.
(#) erbe hozzászólása Jún 12, 2021 /
 
Nagyon-nagyon szomorú vagyok. Rokonságban vásároltak egy tavalyi építésű nyaralót (akár télen is lakható). Megvásárlás előtt láttam, de ki gondolt akkor arra, hogy egy új épületet alaposabban megvizsgáljak. Akkor fordultak újra hozzám, mikor a kihívott villanyszerelő nem kötötte be a villanytűzhelyüket.
Nincs bekötve gáz, minden elektromos. Fűtés, főzés, vízmelegítés. A konyhaszekrény mögött kiáll a falból ~20 cm 3*2,5-ös MBCU vezeték. Kicsit spórolós. Cserélni kissé körülményes, mert PIR hab falba ágyazott kábel, végig ki kellene tépni. Nézzük a kismegszakítót! A szerelés nagyon egységes. A lakáselosztó minden kismegszakítója C16-os (biztos ehhez jutott hozzá olcsón ). Rajz nincs, jelölés, feliratozás nincs. Jöhet a mérődoboz. Telek sarkában egy kisebb üzemhez elegendő, ~négyzetméteres szerelvény. 3 fázis, B10 + B10 + B16-os kismegszakító és B32-es a vezéreltnek. A 3 fázison áramvédő. A bojler ágon nincs.
Vásárlásig benne lakott az építtető. Kérdezték. Ők dugaljról használták a tűzhelyüket. A lakás minden egyéb részletéről tudják, ki a felelős (egyéb turpisságok is vannak). A villanyszerelőt nem hajlandóak elárulni.
A tűzhely max. teljesítményfelvétele mellékes, hiszen ki használ minden főzőlapot egyszerre + sütőt? A használati útmutatóban a főzőlapok teljesítménye szerepel, a sütő alsó - felső fűtőbetéteiről nincs információ. Közben többtucatnyi ételhez felsorolják, milyen beállítással, hány fokon, mennyi ideig kell sütni.
Nincs más lehetőség, be kell kötni. A 3*2,5-ös vezeték megfelelően van biztosítva, max 16 A-re. Kifüggeszteni fölé az útmutatót. Egyszerre legfeljebb két főzőlapot vagy a sütőt lehet használni. A sütő felfűtése után próbaképpen egy kisebb főzőlapot be lehet kapcsolni. Ha kibírja, jó, ha nem, úgyis a mérőszekrényben a szolgáltató oldali kismegszakító fog leoldani.
Kimaradt: Hiába is húznák be 3*6-os MBCU-t, amit a tűzhelyhez előírnak 1 fázisra, akkor se biztosíthatnám erősebbre, hiszen a bejövő legerősebb kismegszakítója B16-os.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2021
(#) tothgyula hozzászólása Jún 13, 2021 / 2
 
Úgy tűnik ,hogy a következő lépésed a teljesítménybővítés igénye lesz. A tűzhely magy kb.11.04kW.
Vésések és csatornázás nélkül nem megy.
És persze a 40/2017.(XII.4.) NGM rendelet új előírása, miszerint lakások eladásakor ill. bérbeadásakor el kell végeztetni a "VILLAMOS MŰSZAKI-BIZTONSÁGI FELÜLVIZSGÁLATOT"erre feljogosított felülvizsgálóval!
(#) anonym hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Adott egy új építésű, két szintes, két lakásos társasház.
A tulajdonos nem rendelkezik a villamos megvalósítás dokumentációjával, azt nem kapott, így elég nehéz eligazodni.
Egy fázisú 32 A betáp.
Mindkét szintre tervezve klíma, a felső szinten felszerelve, üzemel, alsó szinten még nincs megvalósítva.
A képen látható piros védőcsőből kilógó kábelre vonatkozna a kérdésem.
Klíma kültéri egység kiállásnak gondolom, a tulaj szerint is, de nem biztos benne.
5 eres MT kábel.
Kábel, tehát a barna ér fázis, kék üzemi nulla vezető, zöld-sárga védővezető.
A barna érben a lakás elosztó táblán C 16 A kismegszakító.
Van további két ér: fekete, és lila.
A fekete érben is a lakás elosztó táblán C 16 A kismegszakító.
Amit nem értek, egy kábelen belül két vezetőben fázis, mindkettő külön kismegszakítón?
A kérdés: lehet ez valóban a klíma betáp, és kommunikációs vezetéke egy kábelen belül?
Miért kell két fázis vezető?
A klíma villamos bekötéséről semmit nem tudok.
Mivel jó ideig itt nem lesz klíma felszerelve, az egyik fázis vezető, az üzemi nulla, és a védő vezető felhasználható egy kültéri konnektorhoz?
Köszönöm ha válaszoltok
Következő: »»   822 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem