Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM3914
 
Témaindító: 3653, idő: Nov 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   19 / 20
(#) Bakman válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Katt valamelyik hozzászólásban az IC-re, automatikusan elvisz a HEStore áruházba. Ha 25 vagy több darabot veszel, br. 568 Ft-ért megkapod darabját, számlával.
(#) moltam válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Más szellemi termékét pénzé tenni nem túl szép dolog...
(#) zsolt58 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Szerbiába élek. Itt egy kicsit drágább ez az IC. LM3914
(#) orcika70 válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Vagy egy másik opció, 180/db. magánszemélytől.
(#) zsolt58 válasza moltam hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Oktatási célokra lesz felhasználva.
(#) Alkotó válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 6, 2021 1 / 1
 
Beszélj a szerzőjével, mielőtt sorozatban gyártanál valamit, ami nem a tiéd.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 3
 
Ne már, ennyire ne legyünk álszentek! Egy cikk és annak a tartalma olyan, mintha gyöngyöt szórnál disznók elé. Ha pedig félted a tudásod, ne tedd közzé.

Gondolod, hogy soha senki, semmilyen, itt a cikkekben közölt kapcsolással nem próbált üzeltelni? Több ilyenről is tudok (mind befuccsolt). Ráadásul itt feketén fehéren le van írva, hogy oktatási célokra lesz. Személy szerint kimondottan örülnék, ha velem esne meg ilyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2021
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Elhamarkodott követketéseket vonsz le. Én a leghalványabb utalást sem tettem arra vonatkozóan, hogy nekem mi a véleményem erről. Csupán egyeztetést kezdeményeztem.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Játszunk el a gondolattal hogy proli007 és te azt mondjátok, nem. Mi fog történni? Gyorsan törlitek a cikket? Egyszerűen nulla értelme van ilyen egyeztetést elvárni bárkitől is egy szabadon hozzáférhető leírás esetén. Ezért lett publikálva. Nem jól gondolom?
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2021 1 /
 
Nem tudsz ezen átlépni, és csak bolyongsz a maflaság erdejében.
Esetleg gondolj arra, hátha inkább segíteni akarunk -nem beszéltem Proli007-el, csak a saját nevemben mondom-.
(Egyébként az áramkör zseniális, én még sehol nem láttam ehhez hasonló elven működő fordulatszám vezérlést. Az ilyen "analóg" megoldások talán elmaradnak a programozott társaik tudása mögött, de számomra értékesebb, kifinomultabb, mert több gondolatot érzek mögötte.)
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Idézet:
„Esetleg gondolj arra, hátha inkább segíteni akarunk”
Már megbocsáss kérlek alássan, de az eredeti hozzászólásod nagyon nem ezt a hozzáállást tükrözi. Te írtad, nem én.
(#) proli007 válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Hello! Ékszerboltba veszed? LM3914
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Szerbia lenne a célország. Bővebben: Link
(#) zsolt58 hozzászólása Jan 6, 2021 /
 
Sajnálom, hogy egy ártatlan hozászolással vitát kezdeményeztem.
proli007, Alkotó felhasználhatom és át alakíthatom a cikketekben szereplő kapcsolási rajzot?
(#) zsolt58 hozzászólása Jan 6, 2021 /
 
Igazából most találtam magánszemélynél 180 forintért (plusz posta) LM3914N.
Az is jó lesz vagy teljesen más mint a sima LM3914?
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, ezzel kellett volna kezdenem.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2021
(#) proli007 válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 7, 2021 / 3
 
Hello! Tőlem azt teszel a kapcsolással amit jónak látsz. De ez a kapcsolás épp az LM3914 sajátosságaira épül. Ha átalakítod a kijelzést értelmetlenné (okafogyottá) válik az eredeti elképzelés. Ha olcsóbbá szeretnéd tenni és nem érdekel a kijelzés, akkor talán építsd meg ezt az egyszerűbb áramkört.
Amúgy az N végződésű ugyan úgy megfelel.
(#) zsolt58 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Köszönöm szépen. Igen valóban egyszerűbb ez a kapcsolás. És el is gondolkodom rajta. De előtte érdekelne, hogy tudnánk-e rá kötni 2 ventilátort és 2 hóérzékelőt?
Üdv.
(#) Gafly válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Idézet:
„2 hóérzékelőt”
(#) zsolt58 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Elírtam. NTC hőérzékelőre gondoltam.
(#) Bakman válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Két ventilátor mehet rá párhuzamosan de két NTC nem.
(#) proli007 válasza zsolt58 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Két hőérzékelőt, pld. ezen a módon..
(#) ibronnabru hozzászólása Jún 16, 2021 /
 
Sziasztok Szakik!

Egy a korábbiakban már kitárgyalt eszközzel kapcsolatosan lennének kérdéseim. Konkrétan az LM3914-es IC-n megépített fordulatszámmérőről van szó.
Egyszerű tengely fordulatszámát szeretném mérni és nem belsőégésü motorét:

Hogyan tudom átalakítani, hogy 15000-ig mérjen?
- Mondjuk plusz egy lm3914 esetén hogy építsem hozzá?

Milyen érzékelőt használjak: opto, vagy induktív?

Ha valakinek van konkrét elképzelése, jöhet.
Előre is köszi!
(#) pucuka válasza ibronnabru hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Az adatlapján megtalálod. (katt az aláhúzott LM3914 -re, a .pdf megnyitása)
Az érzékelőd jelét feszültségváltozássá alakítod, azt jelzi ki a két LM3914 húsz pontos felbontással.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021
(#) ibronnabru válasza pucuka hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Igen, így már minden világos.
(#) Alkotó válasza ibronnabru hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Szerintem egyáltalán nem egyszerű egy fordulattal arányos, és éppen a neked kellő tartományban változó feszültséget előállítani. Főleg nem 15.000-es fordulaton. Ehhez képest a kijelzés gyerekjáték.
Milyen eszközben fordul elő ekkora fordulat, aminek mérni kell a fordulatszámát?
(#) ibronnabru válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Ez egy mosógépmotorral meghajtott esztergapad lesz. A TACHO-t nem akarom bolygatni, mert az egy speciális vezérléshez csatlakozik. Működik a szabályzás, változik a fordulat, minden okés lenne, de nincs infó az aktuális fordulatról, pedig jó lenne tudni. Ezért gondoltam, hogy átépíteném az eredeti kapcsolást. Elhihetitek, hogy nem azzal kezdtem, hogy ide írogattam, hanem előtte megpróbáltam információt gyűjteni. Az első volt, hogy megkerestem az LM3914 datasheet-jét, és ha érteném, hogy mivan, akkor nem teszek fel fölösleges kérdést. A jelátalakításnál pedig azért kérdeztem, mert nem vagyok benne biztos, hogy mindkét megoldással lehet ekkora sebességen dolgozni. Az induktív szenzorokat általában nem erre használják, legalábbis nem ekkora fordulatnál.
Nem pont ilyen, de hasonló sebességszabályzót használok, TDA1085C az alapja.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021

s-l1600.jpg
    
(#) Alkotó válasza ibronnabru hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Nem akarok okoskodni, mert csak nagyon érintőleg van fogalmam ezekről a dolgokról. De a képen egy kommutátoros motorhoz való szabályzó van (felirat alapján), és a mosógép motor szinte biztosan nem ilyen. Egy váltóáram asszinkron motor fordulatszámát szintén nem egyszerű változtatni. Pontosabban az a kihívás benne, hogy alacsony fordulaton is legyen nyomatéka.
Sőt maga a motor is kérdőjeles nekem. Az én esztergámon -faeszterga- egy 4 kW-os motor van, és nem érzem soknak. Ehhez képest a mosógép kb. 300 W-os motorja talán nem is képes egy esztergától elvárt teljesítményt produkálni.
Végül néhány év esztergálás tapasztalatának birtokában, nehéz elképzelnem olyan forgácsolási viszonyokat, ahol szükség lenne 15.000-es fordulatra.
Korábban szükségem volt egy olyan tengelyre, ahol kb. 12.000-es fordulatot vártam el. Ez egy 2800-as fordulatú 1,5 kW-os és 3 fázisú motort használtam, valamint ékszíjtárcsával gyorsítottam fel a 4-szeresére. Kb. 5 másodperc alatt pürgött fel, és meg tudtam annyira terhelni, hogy belassuljon. A mosógépmotor még centrifuga módban is kb. 1500-as fordulatú, és biztosan egyfázisú, tehát már a gyorsítás is gond lesz.
Tehát sehogy sem áll össze a fejemben ez az egész, akárhonnan is vizsgálom mindig ellentmondásba botlok.
(#) ibronnabru válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy ez túl magas fordulat egy esztergához és a tokmány nem is fog ilyen magas fordulatom forogni.
Írtam, hogy hasonló a sebességszabályzó, nem pont ilyen.
De mindegy is, szerintem nem foglalkozom többet ezzel a fórummal. Nem azt kértem, hogy véleményezze bárki is az elképzelésemet, vagy kioktasson, hogy mit olvassak el, "pucuka" ezzel kezdete, hanem segítséget kértem egy probléma megoldásában.
Megoldom másképp.
(#) Alkotó válasza ibronnabru hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Esetleg próbáld egy kicsit nyitottabban nézni a kérdést. Attól mert valaki nem azt mondja neked amit hallani szeretnél, még akár igaza is lehet. Persze nem kell mindent elhinni, inkább érdemes végig gondolni a felmerült kérdőjeleket, mert egyszerűbb elkerülni a problémákat, mint utólag keresni megoldást rájuk.
(#) pucuka válasza ibronnabru hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Idézet:
„Az első volt, hogy megkerestem az LM3914 datasheet-jét”
A kezdő hozzászólásodban szó sem esett arról, hogy elolvastad az IC adatlapját.
Idézet:
„vagy kioktasson, hogy mit olvassak el”

Nem volt szándékomban kioktatni, de ha az első az volt, hogy megnézted az adatlapot, hogy nem szúrta ki a szemed, hogy hogyan lehet összekapcsolni két LM3914 -et? Ha láttad, elolvastad volna, meg sem kérdezed. Ennél többet erről nem is lehet elmondani.
Jó az induktív, az optikai érzékelő is.
A kezdő kérdésedben szó sem esett arról, hogy egy univerzális motor fordulatszám szabályzásáról, és annak a fordulatszámmal arányos kijelzéséről van szó.
A TDA1085 IC univerzális motor fordulatszámszabályzója. A mosógép motoron van tachogenerátor, aminek a jelét használja a TDA. Ezekután az érzékelővel semmi dolgod nincs, a tachogenerátor kimenő jelét, ami a fordulatszámmal arányos feszültség, egyszerűen méred a két összekapcsolt LM3914 -el. A mérőáramkör nem fog különösebb terhelést okozni a tachogenerátoron.
Ha nagyobb fordulatszám felbontást szeretnél, akkor az LM -es mérőmű elé egy feszültségosztót teszel, ezzel a tachogenerátor kimenő feszültségét leosztod a szükséges mértékben. A tachogenerátor kimenő feszültségére amúgy szüksége van a TDA -nak is.
Nem megsértődni kell, hanem legalább pontosn arra rákérdezni, hogy miből mit is szeretnél. Ha megsértődsz, magaddal tolsz ki hidd el, nem velünk.
Következő: »»   19 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem