Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1344 / 1384
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
A DOS-os tangóról van szó ?
(#) niedziela válasza niedziela hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Ha igen és elküldöd a fájlokat, lehet teszek egy szívességet
(#) Suba53 válasza niedziela hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Igen, a DOS-os Tango. Miatta tartok életben egy Pentium III.-as gépet.
Jobban szeretném, ha pár sorban leírnád, hogy hogyan lehet konvertálni, importálni, ha nem gond.
Megvan az Eagle telepítője nekem is, pár éve fel is raktam, de ha új munkába fogtam, mindig a Tango-t vettem elő a gyorsabb haladás miatt.
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Nem tudom pár sorban átadni a történet annál kicsit bonyolultabb.
(#) Suba53 válasza niedziela hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Tőmondatokban? A többit hozzá keresem a googlival.
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
A tango CAM kimenetben nincsenek dimenziók, mert ez egy ősrégi CAM formátum.
Én nem tudok róla, hogy lenne bármi közös szál a tangó és az eagle között.
A gyakorlati megvalósítást meg nem tudom pár szóban elmondani.
(#) bbalazs_ válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Felesleges életben tartani, mert dosbox alatt tökéletesen fut win10-en is.
1280x1024 max felbontás mellett (ez a legnagyobb driver, amit találtam és működik is).
Nekem is kedvencem, pont ugyanezért szeretem
(#) Suba53 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Köszi, kipróbálom. Én VMware környezetben próbáltam, de pont az volt a gond, hogy csak 640x480-as vga felbontást tudtam kicsiholni. Igen az 1280x1024 a max, de az ő korában ez szupernek számított.
(#) Egri Frédi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 30, 2021 /
 
Xp alatt még el tudtam indítani a Tangó -t. Ez után már sehogysem sikerült. Áruljátok már el, hogyan kell ...
Az a baj, hogy nekem a Tango sem akar elindulni. Aztán a Tango -nak van egy pcb.ini állománya, ahol a videodrivert be kell állítani. ( Régen ez monitor és videokártya függő volt. ) Itt mit kell beállítani, mint vezérlőt ?
Kicsit szájbarágósan onnan, hogy: Elindul a Win10 ... és
Köszi !
(#) Bakman válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 30, 2021 /
 
A DOSBox és a VMware egy virtuális környezetet hoz létre a számítógépeden, emulálva egy régi gép tulajdonságait.
(#) Egri Frédi válasza niedziela hozzászólására (») Júl 30, 2021 /
 
Csak úgy beleolvastam a topicpa és segítségképp - annak akit érdekel.

A rezet ( NYÁK lap réz rétegét ) a kereskedelmi forgalomban álltalában kapható savak önmagukban nem oldják. Még a tömény 96 - 98% -os kénsav sem " cc H2SO4 " A tömény 63% -os salétromsav "ccHNO3 " 2 lépésben oldja - de ilyet földi halandó ne vegyen a kezébe !
A sósav HCl és a kénsavH2SO4 oxidálószer jelenlétében 2 lépésben igen jól oldja.
Ez lehet a hidrogén-peroxid H2O2.
1. A hidrogén-peroxid eloxidálja a rezet: H2O2 + Cu -> H2O (víz) + CuO (Réz-oxid)

2. A keletkezett Réz-oxidot már mindkét sav igen jól oldja, intenzív hőfejlődés közben.

CuO + 2HCl -> CuCl2 + H2O
CuO + H2SO4 -> CuSO4 + H2O

Bár a sztöchiometriás egyenlet szerint a sósavval történő maratásnál nem keletkezik Cl gáz, ezt a gyakorlatban igen nehéz megvalósítani. Igen nagy gyakorlat kell hozzá, eltalálni a sósav - hidrogén-peroxid arányát. Túlzott mennyiségü ( és tömény, 35% -os peroxid oldat ) pillanatok alatt robbanásszerű reakciót vált ki. Az oldat képes "kiforrni" az edényből. A hétköznapi sósav oldat nem kifejezetten tiszta, mindig tartalmaz némi szennyező anyagot ( ez nem feltétlenül látható ! ), ezért több-kevesebb Cl gáz mindig keletkezik. Ráadásul a hőmérséklet emelkedésével a sósav és a hidrogén-peroxid egy mással is képes reakcióba lépni és rövid életű vegyületeket alkotni HOCl. Ezek bomlása után igen káros gyökök maradnak a légtérben.
Akinek már "szaladt meg" NYÁK maratás közben a dolog, tudja miről beszélek.
A kénsavval ( akkumlátorsav ) történő maratás lefolyása kissé lassabban kezdődik, de ahogy elkezd melegedni az oldat, igen intenzívvé válik. ( Csupaszra akartam maratni egy marék 100Ft -os méretű panelt, beletettem egy tetejénél elvágott 1l -es műanyag flaskába, ráöntöttem annyi kénsavat, hogy ellepje, megborítottam 35% -os hiperollal és magára hagytam. Kb. 1/4 óra múlva néztem rá. Az oldat a lapokkal együtt szinte teljesen "kiforrt" az edényből - lehetett takarítani ... )
Ennél az eljárásnál viszont nem keletkezik "melléktermék". ( Ha sikerül irányítás alatt tartani a folyamatot. ) Ha felforr, akkor itt is kerül kénsavgőz a levegőbe. Belélegezve erősen irritálja a légcsövet és "szétroncsol" minden ruhaneműt. Úgy nézki - pár nap múlva - a ruha, mintha sörétes puskával lőttek volna a gazdályára.

Ha nem szaladtak el a folyamatok, mind a kétféle keverék eltartható hosszabb ideig. Egy dologra azonban ügyelni kell: A hidrogén-peroxid lassan, de folyamatosan bomlik !!! Nem szabad légmentesen lezárni.
(#) kaqkk válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 31, 2021 / 2
 
Idézet:
„Igen nagy gyakorlat kell hozzá, eltalálni a sósav - hidrogén-peroxid arányát.”
8 évig marattam evvel az eleggyel , öntöttem a nyákra annyi sósavat ami ellepte és annyi peroxidot löttyintettem rá hogy elkezdjen sötétedni a réz . Ezután fél perc lötyögtetés és készen is volt ....
(#) eyess válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Idézet:
„A hidrogén-peroxid lassan, de folyamatosan bomlik !!! Nem szabad légmentesen lezárni.”


Ezt valahogy nem értem . Akkor a boltokba miért van lezárva ?
De az is lehet , hogy nem így akartad írni .
(#) Gafly válasza eyess hozzászólására (») Júl 31, 2021 / 1
 
Megkérdeztem a szakasszonyt: A tiszta hidrogén-peroxid tényleg bomlik lassan. Az a műanyag kupakos edény, amiben árulják a boltban, nem tekinthető légtömören zártnak, a bomlástermék ki tud diffundálni. Ugyanakkor annyira jól kell zárnia, hogy ne csöpögjön...

Érdekes kisérlet.
(#) niedziela válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Én a gyakorlatban még egyszer sem próbáltam meg "töményen használni"
Nálam ez az alap:
100ml víz
40ml sósav
40ml hidrogén

Ha kevés akkor ennek többszöröse.
5-7 perc alatt lemar egy 2 oldalas panelt, nem forr fel, nem füstöl, nem akar megölni.

Sosem láttam értelmét higítás nélkül használni, de ez ugye megint egy szubjektiv dolog.
(#) Egri Frédi válasza Gafly hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Így, ahogy írod. Kozmetikai boltokban - talán (?) - még lehet venni 35% -os hidrogén-peroxidot, fekete műanyag flaskában. Ennek olyan a menetezése, hogy nem gáztömör. Ha kézzel összenyomod, keménynek érzed, de nyomd jó 5 percig, majd engedd el. Be lesz horpadva kissé a palack oldala. ennyi elég ...
(#) eyess válasza Gafly hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Most megint nem értem , ha nem csöpöghet , akkor az légmentesen zárónak tekinthető.Ha csöpöghet valami az nem légmentesen zár .Viszont ha nem csöpöghet akkor ott a levegő sem megy se be se ki.Szóval nem, igen értelmezhető , amit írtál.
(#) Egri Frédi válasza niedziela hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Helyes ! Így is reklámozzák a YouTube -on. ( A pontos arányokról nem nyitok vitát … )

Én mindig kénsavval marattam - úgy 20 évig.
Előtte meg Vas(III)-kloriddal. ( Ez utóbbit kristályosan lehetett venni valamikor a Gyógyszertárakban. 1 kg ~ 2Ft volt, 5Ft -ért akkora zacsekkal kaptam alig bírtam hazavinni. Igaz, akkoriban 1 kg kenyér, 3Ft 60 fillérbe került. )

Történt egyszer, hogy maratni kellett a munkahelyemen - egy fejlesztés próbanyákját.
A nyomtatón kinyomtattuk a pdf állományt, a laminálón felvasaltuk, langyos vízben lemostuk a papírt, ahogy kell … Addig én sósavval sosem marattam. Mondta a kolléga: Ott az anyag a saválló szekrényben, marasd le. De lehet, hogy régi és lassan fog marni, keverhetsz újat is.
Én, az öreg rutin: régilötyi -> WC, újat keverek.
Lapos műanyag tálkába annyi sósav, hogy ellepje a panelt, majd szokásom szerint nyakon öntöttem hidrogén-peroxiddal. ( Ahogy szoktam kénsavval is … ) Hát, jó lett volna látni a fejemet kívülről, milyen pofát vágok. Annyi eszem azért volt - a klór miatt - nem az irodában csináltam, hanem kimentem a dohányzóhely mellé. Ahogy a peroxid elkeveredett a sósavval - kb 1/2 - 1/3 mp. - az egész egy hatalmas forrás/habzás kíséretében elkezdett kimászni az edényből. Mire ki tudtam boritani szinte teljesen lemarta a rezet a hordozóanyagról. Nem volt ott mintázat semmi. Itt - ott némi rézfoszlány. A vén hülyét rendesen körberöhögték a többiek, majd közölték, hogy ehhez a művelethez vizet is kell használni. Megtanultam a leckét …
A második kísérlet tökéletesre sikeredett, de én itthon maradok a kénsavnál.
(#) Egri Frédi válasza eyess hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Tegyél egy kis hidrogén-peroxidot olyan PET palackba, amiben szénsavas víz volt zárd le rendesen és tedd el valami nyugodt helyre. Pár nap után ki lesz gömbölyödve a palack, mint egy kismalac …

A munkahelyen úgy tároltuk az ilyen használt marató levet, hogy beletöltöttük ( kb. 0.5l -t ) egy 1.5l -es palackba és mielőtt meghúztuk a kupakot, összenyomtuk, hogy legyen helye tágulni.
(#) Egri Frédi hozzászólása Júl 31, 2021 /
 
Még egy maratási módszerről volt szó, a Nátrium-perszulfátos -ról. Na2S2O8

Szeretném leszögezni előre: Ezt a módszert sosem próbáltam. Hallottam már róla, de szerintem drága a perszulfát - szerintem … Viszont a cégnél, ahol most senyvedek alkalmazzák.
Közkinccsé teszem azt az összetételt, amivel nálunk használják - IPARI MÉRETEKBEN !!!

Mikromaratásra használják, de hogy ez mit takar igazából nem értem. Szerintem azok se, akik csinálják, mert akkor el tudnák magyarázni mit, miért és miért annyit.

Tehát:
"cc" H2SO4 : 2-4 tf% (94-96% -os) (ez megfelel nagyjából 6-12% akkumlátorsavnak - mert ilyet kapsz)
Na2S2O8: 1.5-6 m% (hogy ki volt az a barom vezető technológus, aki tömeg és térfogat %-ot együtt használ ?)

Cu2+ : 5 - 15% ( ez réz-ion koncentráció lenne, célszerűen CuSO4 úgy is az keletkezik a rézből )

Hőmérséklet: 20 - 49 °C ( ajánlott: 40°C )

A folyamat elvileg az alábbi lenne:

Cu + Na2S2O8 -> CuSO4 + Na2SO4

Annyit sikerült megtudnom a dologról, hogy a kénsav és a réz-szulfát azért kell az oldatba, mert így gyorsabban megy végbe és irányíthatóbb lesz a reakció. Ne felejtsük el, hogy ez iparilag egy gépsoron megy végig és folyamatosan.

Azok az emberek, akik ezt a munkát végzik - szívják a gázt - igazán rendes, jópofa emberek - mint én vagy akár te. De aki pl. az ezüstöző sort kezeli - és munkáját tökéletesen ellátja évek óta eredeti szakmáját tekintve: festő. Egyébként igen jó fej, munka közben szeretek és lehet(!) vele beszélgetni szinte bármiről. Az alapokhoz ennyire is ért. Tudja melyik kannában mi van, mikor mit tegyen az oldatba - de, hogy miért ???

Ha időm engedi, ki fogom próbálni ezt a módszert is. Ha másért nem csak azért, hogy tudjak véleményt mondani róla.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2021
(#) Alkotó válasza niedziela hozzászólására (») Júl 31, 2021 /
 
Fontos körülmény lehet a sósav erőssége, ami a hígítási mértéket alapvetően befolyásolja.
(Kevés saját tapasztalatom alapján szélsőségesen változatos keverési arányokkal is célba lehet érni.)
(#) niedziela válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Egy tol-ig határon belül bárhogy célba lehet érni.
(#) Egri Frédi hozzászólása Aug 7, 2021 /
 
Csak nagyon halkan szeretném megjegyezni ... Tömény (96% -os) kénsavval SOHA NE próbáljatok meg maratni !!! Én megtettem, mert az volt kézügyében ... Hiába a vegyészeti ismeretek, tapasztalat stb ... Mindig a savat kell a vízbe önteni ( ugyanis a sav nehezebb és lemerül a vízbe ), egyébként a hőfejlődés miatt a víz azonnal felforr és kicsap az edényből - persze némi savat is visz magával. Ennek tudatában a NYÁK lemezt leöntöttem peroxiddal ( rögvest megbarnul az oxidációtól ) majd igen óvatosan egy csepp tömény savat cseppentettem rá. APUKÁM !!! Ha láttatok még robbanásszerű forrást ... Szerencsém volt, el tudtam ugrani. A ruhám is megúszta. Fel kellett a savat hígítani előbb vízzel csak utána lehetett összeönteni a peroxiddal. 32% -os akkumulátor savval ilyet sosem tapasztaltam eddig. Még egyszer nem próbálom ki ...
(#) kaqkk válasza Egri Frédi hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Idézet:
„ugyanis a sav nehezebb és lemerül a vízbe”
Nem teljesen ... A víz nagy fajhője miatt folyamatosan hűti a hőfelszabadulással járó oldódást amíg a kevés sav beoldódik . Fordított esetben a kevés víz azonnal elforr és ettől van fröcskölés ...
(#) Egri Frédi válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 8, 2021 / 1
 
A víz soha nem fog alámerülni a savban a sűrűséglülönbség miatt. 1 l tömény kénsav ~1.7 kg. Ha a vizet öntöd a savba az csak a felületen képez egy kis "benyomódást" ami a felületet tovább növeli. Ezen kívül a sav állaga az akácmézhez hasonló.

A szakirodalom azt írja, hogy a kénsav és a víz korlátlanul elegyedik egymással. Ez így igaz. De marha nehezen keveredik el. Az első galvánfürdőm ( ~ 80l -nyi volt ) úgy készült, hogy 40l vízben oldott ón-szulfátba - ami ~ 40l volt - beleöntöttem óvatosan 40 l akkumulátorsavat (4x10l kannákból) a kád egyik sarkánál. Látszólag nem történt semmi említésre méltó. Az első galvanizált kártyánál egy sosem tapasztalt dolog történt. Mintha félbe vágták volna a kártyát. Az alja szép fényes, ónos volt ( a sav ugyanis nagyságrenddel jobb vezető, mint a víz ), a felső fele meg épp, hogy ónos. Egy szinte egyenes vonal mentén. Némi töprengés után egy farúddal összekevertem a fürdőt. A jelenség megszűnt. Idővel magától is összekeveredett volna a fürdő, de arra nekem nem volt időm.
(#) kaqkk válasza Egri Frédi hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Nem az "alámerülésről" szól a történet , hanem a hőfejlődésről, kevés sav sok víz - sok sav kevés víz , válassz ....
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Ja és azt elfelejtetted amit már az általánosban tanítottak hogy FOLYAMATOS KEVERÉS MELLETT , adagold lassan a savat a vízbe ...
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2021
(#) Egri Frédi hozzászólása Aug 9, 2021 /
 
NYÁK gyártás MAGYAR módra ...
(#) Egri Frédi hozzászólása Aug 9, 2021 /
 
És amit végképp MEG UGATNI SE TUDUNK ...
- 1db. lappal többet küldenek
- 1 lapon törés és forrasztási próba ÁLLTALUK
- 2 db. átlátszó epoxiba öntött minta a félbevágott (!!!) furatról és a vezetőről. Ellenőrizendő a furatgalván a rézhízlalás és az ezüstözés minőségéről ...
(#) Egri Frédi hozzászólása Aug 9, 2021 /
 
Nem véletlenül Kínában találták ki a papírgyártást ...
Minden egyes ezüstözött NYÁK lap közt egy vékony papír található, a sérülések elkerülése végett. Ezt itt kiszedetik velünk és onnantól kezdve: Óvatosan bánjatok vele, hogy ne karcolódjon !
Következő: »»   1344 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem