Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   829 / 959
(#) szs válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Voksolni lehet, de én a kiszámolás egyszerű menetét mutattam.
És (ha felfigyelsz a lényegére) akkor rájössz: -feleakkora teljesítményigénnye (mivel ahhoz feleannyi áram tartozik) feleakkora keresztmetszet is elég. Például az 1500W-os kézi körfűrészem vígan ráköthetem 4mm2-esre is ugyanazon a 43m-es hosszon.
(#) Bakman válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Ha jól tudom, még az 1,5 % is megengedő, mintha valahol 1 %-ot olvastam volna, mint szabványban előírt érték. A feszültségesés mindkét vezetéken jelentkezik, nem csak a fázison vagy a nullán.
(#) sonny007 válasza szs hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Természetesen értettem a számolást. Viszont ha már viszek oda áramot akkor tudjam is kihasználni és ne azon kelljen gondolkodni mit kapcsolhatok be és mit nem.
Így a gerinc vezeték ami megy át 40m hosszon a 4x16mm2-es aluminium földkábel lesz. Világításnak 1,5mm2, konnektoroknak 2.5mm2 tömör rézvezeték.
Szerk: a földkábelt szükséges védőcsöbe húzni vagy elhanyagolhato?
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2021
(#) szs válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Az jó, mert a 16-os alunak kb akkora az ellenállása, mint a 10mm2-es réznek (0,029/0,0178 arány).

A földkábelt? Hát, villanyász nem vagyok, de azért a fölkábelt is védőcsőben vinném a földelőszondáig, ne esetleges legyen az a föld...
De a villanyszerelők (itt) beszéltek már ilyesmiről, biztosan elmondják
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2021
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
A földkábelt 70 cm mélyen, felette 5-10 cm homokágy, 30 cm felette jelölőszalag. Ha felette nem csak gyalogos út, hanem esetleg autó is átmegy a védőcső erősen ajánlott.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Az 1 %-ot azt a méretlen fővezetékre kell számítani. A mértre már jó az 1,5 % .
De teljesen mindegy, jelen esetben egyébként a 4x16 mm2 alumínium földkábel a legkisebb kereskedelmi kapható méret.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2021
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Ezzel a résszel tisztában voltam. Csak erre a védő csőre is nagyon megoszlottak a vélemények de én is gondoltam a védőcsőre. Köszönöm a megerősítést.
(#) Tomi20 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Szia

Nálunk mikor megépült egy melléképület, kb 20m a háztól, ki lett ásva lerakva 4x16-os földkábel. 5 évvel később lett igény vízvezetékre is, újra kiástuk, de már beraktunk 50-es közműcsövet, Én nem ásom ki többet gondolattal. Be is jött, 2 éve felmerült a riasztó, kamera kábelezése, csak át kellett húzni, nem nagy összeg, az ásáshoz képest.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Persze, hogy megoszlanak, hiszen nagyon függ attól, hogy milyen a talaj. Más egy hegyvidéki köves és más egy alföldi homok.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Alföldi homok
(#) gyuszo válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Persze attól is függ, hogy mennyi egyéb közmű van a talajban. Oda szinte kötelező.
(#) sonny007 válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Szia. Riasztót mi is szeretnénk az épületbe. Így akkor választok 1-2 számmal nagyobb védőcsövet.
Én erre gondoltam: Symalen Budvill M 40/32 Betonflex lépésálló védőcső földbe.
(#) Tomi20 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Csak ötletet akartam adni Csókási Norbert-nek, ha már ki van ásva, mi 12e Ft-ért vettünk 50m közműcsövet, nem tétel Szerintem ilyenkor. Később meg jól jön, nem kell ásni...
(#) Tomi20 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
De nagyon fontos, hogy ha abba a csőbe húzzátok bele a tápkábelt is, mindenképpen szálelrendezéssel, és egy behúzószálat is hagyjatok a csőben. Szálelrendezést úgy értem, hogy ahonnan bemennek a kábelek, ott ne tudjanak tekeredni, fonódni a kábelek a behúzóval, mert ekkora távolságon már nem fog különben megmozdulni a behúzó sem...
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
50-es belső átmérőnél ne is gondolkozz kisebbe, nehéz lessz behúzni.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) sonny007 válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
Rendben akkor erre megpróbálok majd oda figyelni.
Köszönöm a segítséget.
(#) antiktelefon válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
LPE csövet nézd meg, sokkal olcsóbb és valamivel merevebb, így könnyebb behúzni. Gyakorlatilag KPE, csak nincs nyomásra minősítve. Bpn itt vettem, vidéken lehet olcsóbb.
Bálazsinór végére kötsz egy kis nejlont és porszívóval 70m-ig nagyon lazán behúzza.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2021
(#) sonny007 válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Már csak ami számomra kicsit problémás, hogy, hogy tudom ezt a rengeteg 90°-os szögben elvezetni a kábelt. Készítettem egy amatőr rajzot, hogy értsétek miről is van szó

villany2.jpg
    
(#) antiktelefon válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
LPE-hez vannak idomok és hőre is hajlítható, de 4x16 alu földkábelt úgysem tudsz olyan rádiusszal hajlítani.
(#) Atis57 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Szia!
ebből kihagynám a járda körnékieket .
Alá lehet ásni (megducolva a járdát ) s akkor 1 ivvel átmeenék a fali függőlegesból a talaj altti szintbe.
A padlásnál viszont elég necces lessz (ahogy sikerül? )

Én általában a 20X kábelátmérőnél kisebbet nem tudtam hajtani.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Átrajzoltam . A padlásra már ne vidd fel az épületfalba 70 cm magasra tegyed a kábelfogadót.
Oda tegyél kismegszakítót. Megbeszéltük, hogy kell a földelőszonda is, azt is ide kell bekötni.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2021
(#) kameleon2 válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Nálunk 25 éve kb egy 5x6-os kábel lett a műhelynek húzva, kb 35-40 m-en. Azóta megy gond nélkül. Én az Androidos Kabelschnitt kalkulatort használom, az korrekten számol. Amit itt nem nagyon láttam, az a feszültségesés kérdése. Nem mindegy, hogy 3,5,10%-os feszültségeséssel kalkulál-e az ember?
(#) gyuszo válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
A feszültségesés kérdése :
Öten írtuk le, hogy 1.5 % -ra lett méretezve, ezért esett a választás a 4x16 mm2 alumínium földkábelre.
Viszont nem írtad, hogy amit te használsz az réz, vagy alumínium, a vezeték átmérője, vagy keresztmetszete van megadva. Nagyon nem mindegy, már bocsi.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Készítettem egy érthetőbb rajzot. A lakástól, ahogy a műhelybe érkezne a vezeték.
Kicsit a járda szakasztól féltem, hogy nem úszom meg az alá ásást de más nem felvágom egy szakaszon. Úgyis eléggé rossz állapotnak örvend.
Tehát leírva is felvázolom a helyzetet. A lakás elosztójától menne a 4x16mm2-es földkábel védőcsőbe húzva érkezik a műhelyhez ahol egy kábelfogadót tennék fel, ott menne le a földelő szonda is.
Szerk.: A műhely elosztójában lenne elhelyezve a FI relé és a kismegszakító. Ez után értelem szerűen innen a fogyasztók felé.
Ez így akkor jó lenne?!
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2021

villany2.png
    
(#) elektrorudi válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
5x16mm2 kábelt kellene használnod.
(#) sonny007 válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Miért? Nincs szükségem 3 fázisra csak 1-re.
(#) adapter válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 27, 2021 / 1
 
Ha minden körülmény adott, én lehet, hogy mégis kihúznám 3F-ra, később még szükség lehet reá akár, esetleg veszel valami tuti holmit ami viszont 3 fázisú....
(#) gyuszo válasza adapter hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Igen, már csütörtökön is lerajzoltam és tettem fel képet, hogy hogyan és hova kell bekötni.
Ha a lakáselosztóba is van PEN, akkor be lehet oda is kötni, de én nem tenném.
Ha olyan helyen van, akkor a lakáselosztó és a mérőhely között is jó lehet. a külső falon 70 cm magasságban. A földkábel mindkét végére kell a kismegszakító.
Alkalmas 3 fázisra a 4 vezeték. . 16 mm2-en lehet PEN-t vezetni, mi a gond vele ?
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2021
(#) adapter válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Semmi. Nem is vitattam, semmit. Arra válaszoltam, hogy mint írta csak 1 fázisra van szüksége ezért gondoltam közben így döntött (bármiért is legyen így) és annak megfelelően módosítaná a vezetékezést. Erre jegyeztem meg halkan (off) hogy esetleg ma nem kell, de holnap, később, jól jöhet a 3 fázis......
Következő: »»   829 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem