Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   800 / 839
(#) Black7275 hozzászólása Júl 11, 2021 /
 
Megjött Alkotó által tervezett labortápegység panel a héten.
Az alkatrészek többsége már be is van ültetve.
A toroid transzformátort remélhetőleg lassan be is tudom szerezni. Ha valakinek van ötlete hol tekertessem a trafót akkor az kérem írja le.
(#) Ge Lee válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Nem tudom mekkora trafóra (fesz, áram) van szükséged, de érdemes körbenézni mert használtan néha annak az árnak az ötödéért, vagy még annál olcsóbban is lehet találni. Vagy nézz szét a TME-nél.
(#) Egri Frédi válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 11, 2021 / 1
 
Hát a TME kifejezetten nem az olcsóságáról híres ...
Bár szinte minden kapható.
(#) Egri Frédi válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Szabad kérdezni, milyen kijelzőben gondolkodsz ?
(#) Black7275 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Egy egyszerű kombinált műszert fogok használni.Bővebben: Link
(#) vanzerr válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Én ITT csináltattam. Nagyon normálisak, kész volt egy hét alatt.
(#) kaqkk válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Milyen trafóra van szükséged ? Viszek 22v 100w os toroidokat a talira ....
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2021
(#) Egri Frédi válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Én is ilyeneket szoktam csak egy digittel jobbat ...
Ahogy elnézem duál tápot szeretnél összehozni. Leírnám a saját tapasztalataimat, ha másért nem vitaindítónak ...
Egy duál táphoz szükséged lesz egy olyan trafóra ami 2x48V/3A, 2x15V/1A és 2x9-12V/1A tud a szekunder oldalon. Hát ilyet égen földön nem fogsz venni csak gyártatni. 2x48V -ost olyan 28.000 Ft -os áron lehet venni - ennyiért már inkább tekertess egyet komplettre. Ugyanis kell még tápnak 12V, ami inkabb több legyen. Ugyanis a ventillátor indulásakor hacsak egy picit is leesik a =12V, elmegy ( leesik ) a táp beállított feszültsége. Ugyan ez a 12V adja az OPA -k tápját, valamint ebből állítódik elő a referencia feszültség is. Talán célszerű lenne a 12V -os graetz utáni puffer elkó értékének növelése. Feltételezem a tápot akarod használni sorba kötve ( +/- tápnak ) ekkor a műszerek belső kialakításától függően vagy fejre áll a rendszered vagy nem. A műszerbe ugyanis belemegy a teljesítmény oldal és a segédfesz is. Célszerű galvanikusan teljesen független feszültségekkel ellátni a szerkezetet. A másik megoldás, hogy lesz a dobozban egy főtrafód, meg még teszel bele 2 - 4 db. kisebbet a segédfeszültségeknek. Akárhogy döntesz is, a boltból megvenni ennyi trafót nem igazán éri meg ...
A 071 lábaira a hiányzó 100nF kondit mindenképp forraszd fel, különben nem fogsz pontosan mérni.
Röviden ennyi ...
(#) Ge Lee válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Az a 28 az jó lesz 25-nek is. És ez ugye tömegcikk, az egyedi gyártás ennél jóval többe fog kerülni. Pláne ha impregnáltatod is... Ha meg nem, akkor ez a megoldás azért (is) előnyösebb, mert egy esetleges meghibásodás esetén (primer menetzárlat) itt veszel belőle egy másikat, amannál meg készíttetheted az egyedit újra.
A segédtápokat is előnyösebb függetlenné tenni a főtrafótól, még ha úgy több helyet is foglal.
(#) Egri Frédi válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
A TME oldalán olvastam (telón nem tudok idézni):
" ... az árak nettó árak és nem tartalmazzák a szállítás költségeit ..." - hát, ki hogy számol.
Pár gondolattal feljebb épp arról esett szó, hogy egy - egyébként kiváló tulajdonságokkal rendelkező labortáp - mennyi helyet foglal el az asztalon. Nos, kinek mennyi helye van az asztalon ...
Nem tudom mit értesz a 28 és 25V -on. Ez valószínűleg félreírás lesz ... A 2x48V -ot én a 2 db. egymástól független tekercsre értettem a 2 külön táphoz.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2021
(#) Egri Frédi válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Egy hasonló trafóban gondolkodtam én is, mint amit linkeltél. Erre már nem nagy művészet rácsavarni a segédtápokat - ha van hozzá drótod ...
Csak azért nem vágtam bele, mert ki akarok valamit próbálni a táppal. És amit szeretnék, nos ahhoz már valóban gyártatni kell a trafót .
(#) Ge Lee válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Azért ha mást nem is, legalább olvasni illene tudni. És ez Breve, az Indel meg a Talema ha jól emlékszem még ennél is olcsóbbak, csak abból épp nincs a kívánalmaknak pontosan megfelelő. És ezen is 2 független 48V-os szekunder van.

bruttó.jpg
    
(#) Egri Frédi válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Valóban, ahogy írod: " ... legalább olvasni illene tudni ... "
+ a szállítási költség.
Manapság a krisztus keresztjét sem őrzik ingyen ...
(#) Egri Frédi válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Egyébként én a Lomex - ben érdeklődtem, de ott is csak rendelésre hoznak. Az utoljára eladott ár volt valamivel 28.000 Ft alatt, több, mint egy évvel ezelőtt.

De az offolást itt be is fejezhetnénk ...
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2021
(#) Ge Lee válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Idézet:
„+ a szállítási költség”
Mert az egyedileg gyártottat azt ingyen kiviszik...
(#) Ge Lee hozzászólása Júl 12, 2021 /
 
(#) Proci_85 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Ennél az áramkörnél mi a minimum betáp, amivel már stabilan beindul? Értem, hogy kisebb lesz a kimenő feszültség, áram.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2021
(#) Egri Frédi válasza Proci_85 hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Mivel a teljesítmény és a vezérlés külön lett választva elméletileg egész alacsonyra lemehetsz. ( Csak arra figyelj, hogy a félvezetőkön nehogy eltűnjön a feszkó ... 5V alá ne menj. )
(#) Ge Lee válasza Proci_85 hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Meg nem mondom így fejből, de szerintem 18V-ról már mennie kell. A stab IC-nek mindenhogyan kell legalább 15V.
(#) Proci_85 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 12, 2021 /
 
Ó az nagyon baráti, köszönöm. Akkor tényleg csak az igénynek megfelelő trafót kell hozzá keresni a használt piacon.
Köszi a vaterás linket, jó cuccai vannak a srácnak
@Ge Lee: igazad lesz. Köszi.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2021
(#) Black7275 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Júl 14, 2021 /
 
Köszöm ezt a sok segítséget.
Pár helyről fogok tekertetésre kérni árajánlatot aztán majd kiderül mi lesz.
A segédtápokkal nincs gond mert vagy tekerek még a toroidra egy-két menetet vagy van itthon egy rakás pici trafó meg adapter.
Én ezeket a műszereket más helyen hajtottam régi telefontöltővel is úgyhogy legrosszabb esetben ez a két mészer is arról fog menni.
Én is néztem pontosabb kijelzésű műszert csak nekem nem éri meg kínából rendelni se más magyar webshop-ból mert a szállítási költséget nem nagyon fizetem szívesen (a hestore átvevőpontja meg nagyon közel van igy semmi szállítási díjat nem kell fizetnem).
(#) majkimester válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 14, 2021 /
 
Szia zoly15,

a 723-as tápoddal kapcsolatos kérdésedet megválaszolták, annyit tennék hozzá, hogy eredetileg ez a kapcsolás az Elektor-ban jelent meg 1978-ban: Link, és az általad jelezett problémán kívül van egy másik is. Hiába van a 723-ban egy kellően stabil referencia, a kimenő feszültség stabilitását lerontja a Z2, ami azért van ott, 0V-ig le lehessen menni a kimenő feszültséggel.

Ha a stabilitás fontos, de a 0V-tól szabályozhatóság nem, akkor a negatív segédtáp elhagyható, és akkor kb. 2..30V között lesz állítható a kimenő feszültség.

Ha a 0V fontos, akkor a stabilitás javítható a Z2 kiváltásával, pl. TL431 esetleg 79L05 vagy LM337L-lel.

Lást még: Link
(#) Black7275 válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Dobozolás felé közeledik a labortápegység és kiválasztottam a 2db hűtőbordát.
Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy elég lesznek-e ezek a hűtőbordák? (Az első kép a két FET-nek lesz, a másik a két diódahídnak.)
(#) Alkotó válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Az "elég"-ség megítélése függ néhány dologtól, de a képeiden lévő bordák csak korlátozott felhasználási körülményeket tennének lehetővé.
Én a 8261-es hűtőborda profilból 150 mm-es darabokat ajánlok tápegységenként, és még ezt is ventilátorral kell támogatni. A tesztpéldány ilyen, és ebben három FET-en oszlik el hőtermelődés. Ezen a bordán a FET-csoport és a diódahíd is kényelmesen rögzíthető.
(#) Black7275 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Igen én is néztem ezt a 8261-es bordaprofilt csak nem szeretnék megvenni belőle 3 métert. (Így abból kell gazdálkodnom amit itthon találok.)
Amúgy mind a két hűtőbordára raknék ventillátort.
A Hestore honlapján találtam egy szerintem egészen jó bordát (várom a véleményeket.)
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2021
(#) Egri Frédi válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Úgy látom, van procihűtőd. Én arra tenném a FET -et. ( Nem tudom melyik verziót építed, 3 nem biztos, hogy felfér rá. ) A processzor hűtők sokkal jobb hűtést biztosítanak, mint "súlyarányosan" a "kilóra/méterre" vehető társai. Azok eleve úgy vannak méretezve, hogy kis helyről igen nagy hőmennyiséget tudjanak "elszállítani". ( Egy alaplapon nem sok szabad hely van. ) Ventillátor mindenképp szükségeltetik. A trafó miatt kicsit elakadtam, de a "deszka" verzióban jól teljesített az új tipusú 3 FET -es táp. Nagyon még nem tudtam meghajtani, de szerveralaplapról szermányolt tiszta vörösréz hűtőbordára kerültek a FET -ek. A hűtést egy ∅80 mm -es venti biztosítja - majd - egyébként a képen úgy tudom látni, csak marha nehéz az asztalon összehozni mindent úgy, ahogy szeretném majd a dobozban.
Szerintem nézz szét egy sz.g. bontóban, régi procihűtőket - amik egyébként ilyen célra kiválóak !!! - olcsón be lehet szerezni. És a hozzávaló ventillátor - ki tudja miért - pont passzol rá
(#) Alkotó válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Én 15 cm hosszú bordát javasoltam tápegységenként. A 3 m túlzás lenne.
Egy tisztán áteresztős tápegység hőtermelése iszonyatos, amihez nem elegendő a választott bordáid egyike sem.
(#) Ge Lee válasza Black7275 hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Fordítva, a diódahídnak talán jó lesz az első képen lévő, de a tápnak semmiképpen, annak inkább a procihűtő. Érdemes felületet számolni, a képen van egy iránymutatónak.
És ha nagyon muszáj akár 8db tok is ráfér, a képen lévő szintén egy (kapcsolóüzemű) táphoz készült.
(#) Black7275 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Lomexben találtam egy olyan hűtőbordát ami nagyon hasonlít ahhoz amit Alkotó is használt.
A Lomexből úgyis kell pár dolgot rendelnem így szerintem ez lesz a végső borda. Nem beszélve arról, hogy én egy dupla tápegységet építek így mindenből kettő kell. (Így ha a Lomexes bordát használom nem lesz felemás.)
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2021
(#) Egri Frédi válasza vanzerr hozzászólására (») Júl 25, 2021 /
 
Írtam nekik - kértem egy árajánlatot - a honlapjukon, kb 2 hete.
Válaszra sem méltattak ...
Következő: »»   800 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem