Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Máj 16, 2006
Lapozás: OK   63 / 65
(#) feketek válasza feketek hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!
Az előző probléma a hangszóróval megoldódott,megtaláltam a hibát. Viszont egy olyan hibajelenség jött elő, hogy ha az RF GAIN potit kihúzom, a rádió teljesen lehal (mintha kikapcsolna)
Van ötlete valakinek, hogy ez mi lehet?
Köszönöm
(#) Atic hozzászólása Jan 7, 2020 /
 
Halló Abrecht AE 6190 HD-X típusú cb rádióm és ki szeretném cserélni a mikrofonját egy Echo level crt ec2018 as mikrofonra. az Echos mikrofonnak négy szála van a csatlakozójában:1,csupasz; 2, sárga; 3, piros; 4, fekete. Tudja valaki hogy hogyan kell ezeket bekötni a 6os csatlakozóba , vagyis melyik szál hányas szám ra cinezzem? A saját mikrofonja a következő kép volt becinezve 1 kék ,2 sárga, 3 fekete , 4 zöld, 5 test, 6 fehér középen és az itt mért feszültség amely kijön a rádióból 13 v.
Előre is köszönöm , Üdv.
(#) Kera_Will válasza Atic hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Mérd ki melyik eredeti 4 szál , volt a micsoda és hol ?(miki , gomb , PTT , egyéb)
Aztán aszerint kösd be az újat is ahogy a régi volt.
(#) Kera_Will válasza Atic hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
4 szál:
1 közös
2. Ptt
3. Miki kimenete
4. Ha aktiv miki erositovan benne akkor annak a tápja.

Ezeket a.pontokat kell a cb 6os csatikiosztasaban beazonositani
Igen ahol +12 mersz akkor az lehet az erosito tapja.
Remelhetoleg mindig ott van és adaskoris ott marad.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
(#) Kera_Will válasza Atic hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Cb service manual elvirajz :Bővebben: Link

Ezen ellenallason keresztul +12V van kotve valoban a 6os laba.
Vannak fel le gombok is de ezt elveszted uj mikivel.
A rajzon latszik.mi hova megy.
(#) Kera_Will válasza Atic hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Mikrofon jelet a 1es labra keri a 6 kivezetesbol a cbn levo csatiban.
Ptt pedig a 3as pontra megy oda adja kozost (gnd)
5os pont pedig a kozos (gnd).
6os a kijovo allando 12V koruli fesz.
Ezt kell az uj mikivel egyzetetni akinek 4 kivezetese van.
(#) Kera_Will válasza Atic hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Itt a mikid bekotese haminden igaz Bővebben: Link
Valszin TX vezeteken keri a tápfeszt.
Ezt deritsd ki a mikibe valo belenezessel .
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
(#) Atic válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 2, 2020 /
 
Kedves, barátom köszönöm a segítséget. Sajnos csak most tudtam elolvasni mert kint voltam az eu ban, és most értem haza.
Üdv,
(#) tufatofu hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Sziasztok! A mellékelt rajzon látható rádió került a birtokomba. A vétel megy, az adás nem. Az adó végfokozat vég, és meghajtó tranzisztora, továbbá az előtte lévő 2 tranzisztor is hibátlan. A kondenzátorok ellenállások úgyszintén. A bekarikázott tranzisztor bázisán vételkor 2-3mV van, adásra átkapcsolva 3,7V-ra változik. Nem vagyok járatos a CB-k lelkivilágában(sem). Jó helyen kapirgálok egyáltalán, vagy téves az irány? Az összes tranzisztor kap tápfeszültséget is. Miket nézzek meg?
Előre is köszönöm!
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Egyáltalán a végfokozat kap vezérlést? Ezt megnézheted vagy egy 30 MHz -es oszcilloszkóppal, vagy egy diódás RF mérőfejjel a multimétered előtt. Az a fokozat, amit berajzoltál, az egy kapcsolt erősítő fokozat, alapból lezárt tranzisztorral, amelyet az adásra kapcsoló jel aktívál.
Annak úgy kell működni, ahogy leírtad. A kérdés csak az, hogy a 3,7 V esetében a bázison van-e az adás csatornájának megfelelő frekvenciájú RF jel.
Azért ne felejts el, hogy az antennán legyen 50 Ω -s műterhelés, mert ha anélkül próbálgatod túl sokat, (vagy előtted valaki) már a végtranzisztor "elköszönt". Nem feltétlen megy zárlatba, vagy szakadásba. Az is jót tenne, ha az antenna kimenet, és a műterhelés közé teljesítmény mérőt tennél.
Azt honnan tudod, hogy az adás nem megy?
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Köszi a választ! Kötöttem rá SWR mérőt+50 ohmos műterhelést úgy próbálgattam. A tranzisztorokat kivettem és úgy mértem volt mindegyiknél erősítési tényező is. Onnan gondolom, hogy nincs adás mert a műszer sem jelez kimenő teljesítményt, se a beépített se az SWR. Oszcilloszkópom sajnos csak egy 2x25Mhz-s van
(#) hg6dab válasza feketek hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
PA üzemmód, külső hangszóróra tudsz beszélni a mikrofonoddal.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
A 25 MHz -es szkóppal is tudsz indikálni egy 27 MHz -es jelet. Tapizd végig a jelutat, a végfokig.
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Köszönöm, megpróbálom. Egyébként mi a jellemzőbb ezeknél a rádióknál, aktív vagy passzív alkatrész hiba, vagy változó? Kimaradtak az RF dolgok az életemből és teljesen analfabéta vagyok ezekhez. Egyik ismerősöm szerezte, majd egy darab dróttal azonnal próbálgatták, mint ahogy az lenni szokott, aztán nekem adta, hogy ne kelljen kidobni. Gondolom a "próbát" nem szerette.
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Megnéztem, de csak egyenfeszültség változás látszik az adás gomb nyomásakor, mindegyik tranzisztoron.
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Venni vesz, azt meg tudod nézni valamivel? (másik CB -vel pl) FM zaj van, ha nem vesz semmit?
Ha nincs semmilyen színusz a végfokban, akkor az IC2 PLL áramkör körül kell kutakodnod. Először azt nézd meg, hogy a 10,240 MHz -es kristályoszcillátor működik-e. Ha ez jó, akkor a VCO -t vizsgáld, Q701, Q702, Q703, és hogy változik-e a frekvencia adás/vétel váltáskor. TP2 pont
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Annyira jutottam, hogy az SM5124A fél volt tápfeszültséget kap csak. A katalógus szerint 5,7-6,3V a működési feszültsége. A rajzon van a tápágában egy zeneres stabilizátor, de a panelen egy soros dióda van ami jó. Nem teljesen egyforma a rajzzal sajnos. FM zaj az van. Még látni lehet a tekercsek hangolómagján nyomokat, mintha "hangolták" volna. Ha el is tekergették akkor megette a fene?
Másik CB van, de egy antenna van arra hangolva.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ha eltekergették, akkor elég savanyú a helyzet, műszerekre lesz szükség. Lehet, attól nem működik az adó rész, a vevő sem, mert a keverő frekit is a VCO állítja elő. Akkor a legfontosabb, a PLL -t lábra állítani, frekvencia mérővel, multiméterrel. Az elég babrás dolog.
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Még nem tudom pontosan, hogy barbár módra tekergették-e el, vagy csak ilyen pesszimista vagyok. Mindenesetre, ha eltekerték akkor az én csekély tudásom nagyon kevés lesz hozzá, hogy újra működjön. Megkeresem az elakadt tápfeszültséget egyenlőre, aztán beszámolok. Nagyon köszönöm az eddigi segítséget is!
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
A TP2 ponton milyen, (frekvencia, amplitúdó) jelet látsz RX, és TX üzemmódban?
Ha jól emlékszem, az egész VCO árnyékoló búra alatt van, ha az nem megy, akkor elég kellemetlen javítani.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Mindkét üzemmódban mérve egy olyan 13,5kHz frekvenciájú, látványra elég összetett jelet lehet látni, de lehet valami zavarodást mértem.
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Adásban a 27 MHz -es vivőfrekvenciának kéne jelen lenni FM modulálva, vételnél volt az a kb 13,5 MHz de tiszta vivő. a II. KF - 455 kHz. (vagy +, nem vagyok biztos benne. régen volt)
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget! Meg lett a PLL-nek a tápfesze, de a helyzet változatlan. Feladom, mert az én tudásom meghaladja. Az nyilvánvaló hogy eltekergettek minden tekerhetőt benne. Ki van kaparva a viasz zár több tekercsből is, egybe meg bele van törve a mag is, ahogy nagyítóval megnéztem.
Nagyon köszönök mindent!
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Akkor az lesz a baja, hogy szét lett hangolva. Kínos, keserves.
(#) tufatofu válasza pucuka hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Még azt szeretném megkérdezni, hogy ezek a CB rádiók igényelnek egy idő után "újrahangolást"?
A régi tv-s korszakban volt az jellemző, ha nem volt kép, a tulaj először otthon minden hangoltkört elhangolt bicskával, és az összes trimmert eltekerte mielőtt szerelőhöz vitte volna
(#) pucuka válasza tufatofu hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Nem nagyon, elég stabil jószágok voltak. Stabilitásuk a PLL -nek köszönhetően sokszor jobb volt, mint egy gyári kristályos készülékeknek. Egy Grantból jó hangolással 60 W -ot is ki lehetett csikarni.
De valahogy mindenki jobbat akart, aztán nekiestek hangászni, mint ahogy a mai kondicserélgetők.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2021
(#) kendre256 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 7, 2021 / 1
 
Nem kellene lenézni a kondi cserélgetést... A fagyasztónk évek óta működik (ráadásul kisebb értékű kondenzátorral, mint az eredeti volt), a csere előtt meg csak villogott a kijelzője. És az még nem is elektrolit kondenzátor volt, hanem valami párszáz nanós fóliakondi (nem is értem, hogyan romlott el...)
RB411-es és RB433-as routerboardokon a felpúposodott kondikat rutinszerűen cserélem, és utána évekig megint tudnak működni. De van más áramkörünk is, aminek a hibajelenségéből tudom, hogy a fel sem púposodott kondi a rossz, mert egyszer már szépen szkóppal kinyomoztam.
Ne felejtsük el, hogy a mostani kondenzátorok adatlapjain időnként megadnak üzemórákat, és azok néhány ezres nagyságrendűek. Régen ilyen adatot nem adtak meg, mégis évtizedekig működtek. Igaz, hogy régi kondenzátoroknak nem is 40-50 kHz-es frekvencián kellet szűrniük, hanem 50 Hz-en.
(#) Ferkógyerek válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Szerintem pucuka nem erre gondolt. Valóban, a mai, hagyományos vasmagos transzformátort nélkülöző készülékek tápellátásáért felelős egységeknél, legyen az SMPS táp vagy csak egy egyszerű kondenzátoros feszültség osztó. A leggyakoribb probléma a kondenzátor hiba.
De amikor az internetre felkerülnek olyan "javítós" videók, ahol a "mester" szépen elmondja és megmutatja a hibajelenséget. A szakmai közönség, aki legalább tömbvázlat szinten ismeri a készülék felépítését, ekkorra már fejben behatárolta a hibát. Erre emberünk nekiáll és mindenféle előzetes méregetés vagy szemrevételezés nélkül, bár a háttérben látható hogy az eszközei meglennének hozzá, kicseréli a készülék összes paneljén fellelhető elektrolit és csepptantál kondikat, mind a 83 darabot. Majd a művelet végeztével döbbenten konstatálja hogy a készülék még mindig ugyanazt a hibát produkálja mint előtte. Szerintem az ilyenekre illik a "kondicserélgető" jelző.
(#) pucuka válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Köszönöm, erre gondoltam, az eszetlen kondicserélgetésre, mert már öreg, és biztos elkopott.
(#) e-sporadic hozzászólása Júl 20, 2022 /
 
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni. Szeretnék építeni egy 27 MHz-és folyamatos hangolású VFO-t, mellyel SSB(USB, LSB) jeleket tudnék kisugározni ebből a kapcsolásból. A probléma az, hogy a hangolt köröket 10,7MHz-re tervezték és nem tudom milyen módosításokat kéne tennem, hogy a kapcsolás 27MHz környékén rezegjen. A toroid áttételek, tekercsek menetszámának módosítási lehetőségeiről érdeklődnék és hogy egyáltalán ez a kapcsolás működhet-e a CB sávban. Előre is köszönöm E-sporadic.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2022
Következő: »»   63 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem