Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 52
(#) Bakman válasza VIM hozzászólására (») Júl 18, 2021 /
 
Idézet:
„a földelés felé fog folyni nagyobb részt”
Itt le is írtad a lényeget. Már csak az a kérdés, a kisebb részt kibírja-e a gazda vagy nem.
(#) VIM válasza Bakman hozzászólására (») Júl 18, 2021 /
 
A válaszoddal már elmentünk a rossz földelés irányába, mert jó földelésnél ki van zárva, hogy megrázzon a földzárlati vagy szivárgó áram. Nem 10kV-os leszakadt, földön fekvő vezeték mellet kell tyúklépésben menni, hogy ne szenvedjek áramütést ....
(#) gyuszo válasza VIM hozzászólására (») Júl 18, 2021 /
 
Pedig szerintem úgy látja el a közvetett érintésvédelmi szerepét, hogy a növekvő szivárgó áram detektálása még jókor fölhívja a figyelmet a romló szigetelésre, a potenciálisan veszélyessé váló készülékre vagy hálózatrészre, így még időben megtörténhet a javítása, vagy a cseréje.
A közvetlen szerepe már az, amikor meg is érinted.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2021
(#) Atis57 válasza VIM hozzászólására (») Júl 18, 2021 /
 
Szia!
Sajna , a Yt videóval ellentétben én bizony 10---90V.kat szoktam találni.
Az viszont kádban ülve-állva nem gyerekjáték!
Kádár Aba bácsi szerint a max 6V elviselhető ilyen esetben.

S a feszültség különbség az érdekes mindig! Az hajt át hibaáramot rajtad.
De kinek,hogy tetszik. Csak az áram nem kérdezősködik.
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Nem hiszem, hogy ugyanarról beszélnénk. Egy háromfázisú rendszerhez általában egy nulla jár. De három egyfázisú áramkörhöz nem szabad közös nullát alkalmazni.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Akkor rajzold le, mit és hogyan csináltál, hogy elég volt 70 cm extra vezeték.
(#) ONKYOS válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 11, 2021 /
 
Nem minden esetben a feszültsèg mèrtèke ,a mèrvadó,sokszor sok esetben,az àtmeneti ellenàllàs, a körülmènyek,ès az áramkörbe kapcsolódàs,hozzàèrintès ideje,az ami szàmît,az esemèny kimenetenek súlyossàgàt tekintve..
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Az roppant egyszerű. Mivel a közös nulla tilos, így a hálózaton nem igényel átalakítást a dolog, a másik két ÁVK bekötő és elmenő vezetéke egy elosztószekrényben kb 15-20 cm vezetéket igényelnek, egyenként, az két készüléknél négyszer annyi, azaz 60-80 cm.
(#) Bakman válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Lakásokban nem szokás három nullát végigvinni, csak egyet. Egy db. három fázisú Fi-relé nem cserélhető le három db. egy fázisúra mindössze 60-80 cm-nyi extra vezetékkel.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Szia!


erről más a véleményem;

Lakásokban nem szokás három nullát végigvinni,

Az MSZ 2364 ota (1992 ) igen ! nem csak 3,de akár 15 áramkör esetén a 15 nulla is játszik!

A többivel egyetértek.
Bár lehetnek eltérések.

francia.jpg
    
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
A rajzodon eleve három db. egy fázisú Fi-relé van, 2P kismegszakítókkal. Ehhez képest itthon használnak nulla és védőföld elosztókat, közös nullákat.

Lehet példálózni francia rajzokkal, elméleti dolgokkal csak nem árt a valóságot is figyelembe venni.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Szia!
Pontosan ezért raktam ide a képet
Van rajta 1db 3fázisú meg 3db 1fázisú FI relé
Tehát akár megoldható 70cm vezetékkel is.

A való élet meg valóban az , hogy 30 éve sok-sok Nullát húztam be.

Persze a 32 évvel ezelőtti szerelések nem változnak .-hacsak át nem épitik.

De ide jön az is , hogy 2009 óta szinte mindenhová kötelező a FIrelé.
s mennyi épületben nincs még ?-ill. akár 30 év múlva még mindig lessz olyan is ahol nem lessz.

Tehát nem azt kellene erősiteni , hogy NEM KELL , Nem lessz stb...
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Egyáltalán nem arról szól a fáma hogy kell-e vagy sem (olvass vissza) hanem arról, hogy általában egy három fázisú betáplálású lakásban nem csak 70-80 cm-nyi vezeték kell ahhoz, hogy az egy db. 3F ÁVK-t le tudd cserélni három db. 1F ÁVK-ra.
(#) gyuszo válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
A rajzon én nem látok 3 fázisú Fi-relét. Van rajta egy 1 fázisú összegző, ami 500mA-es és 3 db 30 mA-es , amik szintén 1 fázisúak.
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Vsak nekem tűnik soknak egy 35-100 m2-es lakásban ez a tizensok kismegszakító?
Én értem, hogy van 7 db nagyobb fogyasztó berajzolva, de minden konnektorhoz egy? Nem ipari létesítmény, lakás...
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Sziasztok!

Sok ember sokféle hozzáállás-------tehát hagyjuk.
Ettől függetlenül , Én ,új lakásnál igy látom a valóságot., s az MSZ HD 60364 pontjai?

Másnak , meg más véleménye ?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Nem kell ehhez semmilyen hozzáállás, csak el kell olvasni pár előző hozzászólást (és értelmezni is), mint már egyszer leírtam. Teljesen más dolgokról írsz, mint amiről szó volt eredetileg.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) gyuszo válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Ez a kép hogyan jön az előző gondolatmenethez és kérdéshez. Mind két képen van 1 db Fi-relé, az egyiken 1 db 1 fázisú, a másikon 1 db 3 fázisú.
Az előző rajzon, meg szó sincs 3 fázisról és te 3 fázist említesz és 3 fázisú Fi-relét. 4 db van, de mindegyik csak 1 fázisú.
Vagy milyen véleményt kellene erről írni ?
(#) Atis57 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Szia!
Lehet . nem néztem az első Kismegszakitót/FI relét . Benéztem.


A két kép meg ; egy lakásban 1 Nulla vezeték ,gondolatmenethez.
ill. minek egy lakásba 3-6 db kismegszakitó,mert nem kell több .

Hát akkor ez a való élet?
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Kevesen ismerik pontosan a szabályokat és annál is kevesebben tartják be. Erre kell készülni, ez a való élet.

Egyébként nem is kell szabálytalankodni, elég csak rápillantani a mellékletben szereplő elosztóra. Megnézném azt a villanyszerelőt aki több, mint öt eres kábellel áll be egy ilyenbe, hogy minden fázishoz tartozó nulla ott legyen, biztos-ami-biztos alapon. A másodikról már nem is beszélve, lévén nem csak panellakások léteznek, ahol nincs se kert se műhely.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 16, 2021 / 1
 
Szia!
3 fázis esetén 1db Nulla kell.

Egy fázisnál kell a fázisonkénti nulla.

Ezt , már irtam 1992 től.

A védővezető viszont lehetne közös is ,és az EPH vezető is.

Amásodik elosztónál is Nekem egyértelmű 5 eres kábelről 3X 1fázisú leágazás (látom ,hogy van dupla dugalj is. )
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2021
(#) Epeti hozzászólása Okt 16, 2021 /
 
Sziasztok!
Csak annyi volna a kérdésem hogy a képen látható bekötés megfelelő e?
Köszönöm
(#) gyuszo válasza Epeti hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
A rajz, a bekötés jó, csak a gyakorlatban nem ezt használják. A legtöbb esetben a PEN szétválasztás a mérőhelynél van, nem a lakáselosztóban.
Amit mutattál rajzot, az így néz ki a gyakorlatban. Általában olyan helyen alkalmazzák családi háznál, ahol csak 1 mérő van, nincs vezérelt se. A mérőhely kívül van a házfalon, ott van a földelő szonda leütve, belül a közelében van a lakáselosztó .
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2021
(#) Atis57 válasza Epeti hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
Szia!

A PEN szétválasztás ;
--az ELMÜ_ÉMÁSZ területen eddig igy kérték.
--Az EON területen meg az óránál.

Ennek fügvényében lehet Jó--de akár rossz is !
(#) gyuszo válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
Szerintem ez nem szolgáltató, hanem építményfüggő, más egy társasház és más egy családi ház. Egy társasház 3. emeletén a lakó már szétválasztott védővezetőt, nullát és fázist kap. Még ELMÜ területen is.
Tilos az összekötés.
A legtöbb helyen a mérőhelynél történik a PEN szétválasztása szolgáltatótól függetlenül.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2021
(#) Atis57 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Szia!
Émász terület . A X emeletesben 4 sinen jön fel ,tehát L1-2-3 +PEN .

A 7 en is 2 vezeték jön be hozzám , s nálam van szétválasztva.

Persze lehet még máshol akárhány variáció.
(#) Epeti válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Valamikori ÉDÁSZ most E-on terület, tizenpár éve átvették így ahogy van
(#) Epeti válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Köszönöm a választ. Családi ház lakáselosztója az alany, és az óránál nem választották szét a PEN-t anno tizenpár éve. Sőt, a mérőhelynél nincs is földelő szonda, kb. 2,5 méterre van a mérőhelytől, a lakáselosztó irányába. Vezérelt is van... De anno átvették, bizonyára jónak minősült a kivitel. Azóta csak egy fi-relé lett beépítve.
(#) Epeti válasza Epeti hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Így néz ki
(#) Gafly válasza Epeti hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Ha jól látom, (vékony) barnával van egy földelésed.
A vastag kékre meg talán illene egy érvéghüvely, mert huncut szálak szökésben vannak.
Lehet összesodort vezetékeket egy csavar alá bekötve sem ildomos csinálni, ha már...
Következő: »»   49 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem