Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ütésszámláló teniszütőre
 
Témaindító: IvánGábor, idő: Okt 4, 2020
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 14
(#) IvánGábor hozzászólása Aug 6, 2021 /
 
Van egy alkalmazás a Play áruházban, a Clap counter, ami tökéletesen megfelelne, ha létezne ilyen műszer önmagában. Nyilván mobiltelefont nem tudok ráerősíteni.
Ez az ötlet nem alkalmazható, zsebszámológép helyett lépésszámlálóval?
(#) Inhouse válasza IvánGábor hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Ugyanúgy tud léptetni lépésszámlálót is, de mitől lesz ez jobb a te célodra? Az electrec mikrofon miatt? Próbáld meg és kiderül, ez nem megy másképpen sajnos.
(#) IvánGábor válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Azért jobb, mert a hangot tudom szigetelni megfelelő irányból. Gondolom, nem olyan fejlett, hogy frekvenciát is be tudok állítani, az lenne a tökély, ahogy a mobil-alkalmazáson van.
Tényleg ilyen egyszerű? Tehát ezen a kapcsolási rajzon a N0 felirattól jobbra levő áramkör helyett egyszerűen a lépésszámlálót kell rátenni?
(#) Macsek71 hozzászólása Aug 6, 2021 / 1
 
Megint beleszólok egy kicsit

Érdekesen alakul e project, dícséret a gazdának és köszönet a segítőinek !

IvánGábor! Kérhetnénk némi információt, -esetleg fényképet,- a pezo felszereléséről ? Nem vagyok szakértő, de szerintem van egy közel tökéletes kapcsolásod, már "csak" az érzékelő megfelelő felszerelése a kérdés.
A feladatban a labda megütését kellene érzékelni, célszerűen az ütő rezgésének "detektálásával". Itt jön a kísérletezés, a piezo helyének megtalálására, megfelelő rögzítésére.

Kérjünk segítséget a profibbaktól :
Hová lenne célszerű piezokorongot rögzíteni ?
- a nyélre, vagy az ütőfelületre ? Oldalra - az ütés irányára merőlegesen, vagy azzal párhuzamosan ?
Hogyan rögzítsük ? Telibe ragasztva valami rugalmas ragasztóval1 ? Merev ragasztóval2 ? Vagy "csak" a peremét rögzítve ?
Esetleg egy műanyag lemezzel odaszorítva, hogy csak az ütő belső rezgéseit "hallja" ?


1, kétoldalú ragacs-szivacs, vagy melegtakony...
2, pillanatragasztó, vagy valami műgyantás ?
(#) nagym6 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Szerintem ez csak kísérletezéssel, próbálgatásokkal állapítható meg. Az ütő deformációi sem ismertek. Szkóppal lenne minden látható.
(#) IvánGábor válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Kösz, hogy beleszólsz, a lépészámláló is a te remek ötleted volt.
Nem én vagyok a "profibb", de én ütök, és próbálgattam mindenütt. Volt a "fej" legvégén, a csúcsán is, meg középen is. Ugyanaz.
Elég primitíven van odaerősítve, hogy lehessen helyezgetni. De mindegy is, mert most már az a bajom vele, hogy túl érzékeny, (majdnem) minden suhintásra reagál, akár a labdát találom el, akár a levegőt. Így persze semmi értelme.
Nem hiszem, hogy bárkinek lenne arra tapasztalata vagy fogalma, hogy egy ilyen játékütő hogyan és hol rezeg. Szerintem mindenütt egyformán, és ha van is hajszálvékony különbség, azt nem lehet kalibrálni.
Ezért rögeszmém a mikrofonos megoldás, mert a zaj sokkal karakteresebb, és gumival vagy bármivel burkolva, megfelelő irányban kilyukasztva jobban lehet irányítani, hogy merre füleljen. Aztán legrosszabb esetben nagyokat nevetünk és azt is számolja, de akkor mindenkinek egyformán számol.
Mindegy, ez csak játék.
(#) Macsek71 válasza IvánGábor hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Csak "finomítás" : ha az asztalon összeállított szett érzékelőjét ( piezo) ráfogod az asztalra és kopogsz mellette akkor számol ?

Ha a nevetést is beszámolja az nekem azt jelzi, a nagyobb amplitúdójú hangokra kapcsol. - ez jó.
A suhintásra számolás esetleg mozog az érzékelő, és ahogy hozzákoppan az ütőhöz .. ?


Tégy próbát az ütő nyakánál lévő háromszögbe mereven, műanyag lapocskával odafogatva mit változik. ( Ne tudjon a lapka mozogni, illetve ne tudjon külső hangokra berezdülni, csak az ütő rezgéseit érzékelje ...)
(#) IvánGábor válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Az asztalra fogva, mellette kopogtatva is számol.
A nevetést csak arra mondtam, hogy ha mikrofon lesz. Szerintem jól odaragasztottam és drótoztam a lapkát, az nem verődik az ütőhöz suhintás közben. Nem minden suhintást számol, csak amikor az ember hirtelen visszakapja az ütőt egy erőteljesebb suhintás után, ami elég gyakori.
A nyakra fogva ütögetve műanyaggal is számol.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2021
(#) IvánGábor hozzászólása Szept 14, 2021 /
 
Már megint itt vagyok. Sajnos piezzoval nem vált be. Nem lehetett kiszűrni azt, hogy az elhibázott ütéseket is számolja. Amikor a levegőbe ütünk, azt is visszarántjuk, és attól is berezonál az ütő. Így értelmét veszti a számlálás.
Rögeszmém, hogy hanggal jobban menne.Hangszigetelő anyaggal bebugyolálnám, csak az ütő feje irányában hagynék lyukat, valahogy úgy, ahogy a képen látható. (Mikrofon egy kis műanyag csőben, bebugyolálva hangcsillapító anyaggal.)
Tudom, hogy ez egy sokkal bonyolultabb áramkört igényel. Vállalkozna valaki arra, hogy egy ilyent rajzoljon?
(#) proba válasza IvánGábor hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Régen mindenki tapskapcsolót akart építeni az osztályban. Aztán jöttek a csalódások nagyon komoly szűrés kell ahhoz, hogy csak egy hangra legyen "allergiás" a mikrofon. Meg lehet etetni az ütő tenyérhez ütögetésével is, amit sokan csinálnak várakozás közben. Az ütés során keletkező légmozgás is kérdéses mit okoz. A környékbeli autók ajtaját is irányfüggően érzékelné némely ütő. Szerintem elégedj meg ennyivel, vagy találj ki más módszert, amivel az ütő "húrjait" ellenőrződ. Esetlegesen a labdába mágnes, az ütőbe meg mágnes szenzor, esetleg egy tekercs. De szerintem a projektből ez a legtöbb ami kihozható.
(#) Gafly válasza proba hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Igazán nem megoldhatatlan a dolog, különösen ha elég pénzt tolnak bele.

Szerintem a kérdező a tudásával és segitséggel elég szép eredményt ért el, ami hobbi szinten messzemenően értékelendő.

Nem véletelen szerintem, hogy a Gidránnak:
Idézet:
„A már nyilvánosságra került képeken látható, hogy a járművekhez az ASELSAN SEDA-V akusztikus lövésdetektort is megvásárolta a Magyar Honvédség. Ez az érzékeny mikrofonrendszer segítségével képes meghatározni és a jármű személyzete számára megmutatni, honnan lőttek a Gidránra.”

sem magyar füle van, hanem külfüle...
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2021
(#) IvánGábor válasza proba hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Azt még meg lehet beszélni a játszótársakkal, hogy tilos az ütőt a tenyérhez ütögetni. Aki a tenyérhez ütögeti, azt fenéken ütögetjük. Szóval ne vegyük olyan komolyan, ez csak játék, nem komoly.
Ha meg dudál vagy ugat valaki, akkor mindannyian kapunk egy pontot, attól a sorrend nem változik.
Gaffly, értem az iróniát, de azért mégis próbálkozok még egyszer
(#) Gafly válasza IvánGábor hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Ez nem irónia akart lenni, tényleg sok energiát öltél bele, és lett is belőle valami.
Én biztosan "testhang" irányban indultam volna el és nem "akusztikus" irányt vettem volna, illetve felveszem a jellegzetes spektrumot, stb., de semmit nem von le a teljesitményedből.
Mellesleg volt ám a Gidránfülnek elődje is. Odasétál az ember a Vár alá, és meg lehet csodálni.
(#) IvánGábor válasza Gafly hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
A Vár alatt, konkrétan hol? Ezt tényleg megnézném, csodálatos.
De ez nem segít a számolásban. Hallom a csattanásokat, ahhoz nem kell külfül, csak minden játékos mellé kellene egy segéd, aki húzza a strigluákat. Nem tudok beletörődni, hogy nem megoldható.
(#) Gafly válasza IvánGábor hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Tessék parancsolni.
(#) IvánGábor válasza Gafly hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Ja, ezt már láttam, de nem néztem meg közelről, nem tudtam, hogy ez erre való. Legközelebb jobban szemügyre veszem, kösz. De leginkább a katonai nyuszifül tetszik.
Na, most ne ragadjunk le ennél a témánál, nem ide tartozik.
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Szept 16, 2021 1 /
 
I.VH / WWI korabeli akusztikus támadó repülő fülelő
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2021
(#) pucuka válasza IvánGábor hozzászólására (») Szept 17, 2021 /
 
Meg lehetne próbálni régi mobiltelefon mikrofonjából elkészíteni. Az egy gumihabba van ágyazva, pont a környezeti zaj minimalizálása érdekében. A mikrofont a gumihabbal együtt beletenni agy megfelelő méretű tubus műanyag kupakjába, aminek a zárt tetejébe fúrni kéne egy 0,8 - 1 mm lyukat, az irányhatás érdekében. Célszerű lenne egy vékony, rugalmassodrott vezetékkel (mobiltelefon fülhallgatójából bontott) bekötni az áramkörbe.
Egy próbát megérne.
(#) IvánGábor válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2021 /
 
Ez így jól hangzik, szívesen kipróbálom, de feltételezem, hogy ehhez másmilyen áramkör kell, nem a piezoval összekapcsolt. Más elem is kell hozzá.
(#) kaqkk válasza IvánGábor hozzászólására (») Szept 21, 2021 /
 
A helyedben azért megpróbálnám a piezzót szivacsba tekerve bedugni az ütő nyelének a végébe fúrt furatba .
(#) Kera_Will hozzászólása Szept 21, 2021 /
 
Piezzora kis súlyt ragasztani . (közepe / széle, mozgás irányával egyezően / merőlegesen))
Azzal a mechanikai tehetetlenségét befolyásolhatod .(lehet írtátok ezt)
valamikor RT évkönyvben autóriasztó volt részben hasonló telefonhallgató átalakítva "lengő nyelven" súly ...(indukciós "testhang mikrofon") emlékeim szerint vmi csavar volt ráragasztva és azon az anya fel le tekerve a távolsággal változott az érzékenysége. A mellette elsuhanó kocsi ringatása ne zavarja , de ha valaki elkezdi tapogatni mozgatni arra meg jelezzen
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2021
(#) kaqkk válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 21, 2021 /
 
A nagy sebesség (+-gyorsulás) miatt a pici súlynak is nagy lesz a tehetetlensége , el fogja törni a lapkát szerintem .
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2021
(#) proba válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 21, 2021 /
 
Főleg, hogy az volt a probléma, hogy mellé ütés esetén is számolt
(#) kaqkk válasza proba hozzászólására (») Szept 21, 2021 /
 
Ezért javasoltam a mikrofont a nyél végébe tenni , így talán csak a húr pendülésére reagálna .
(#) Inhouse válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
A forrasztásnál már gond lesz, ha nem elég ügyes a forrasztó ember keze, akkor hamarabb elfogy a felgőzölt rész, mint kellene...
(#) IvánGábor hozzászólása Szept 26, 2021 /
 
Pucuka ötlete érdekel leginkább. Ha rendes teniszütő lenne, bizonyára a húr másképp rezegne, mint a keret, ott talán működne a piazzo. De ez primitív játékütő, egy műanagból van az egész, szóval nincsenek húrok. Nem hiszem, hogy nagy lenne a különbség a műanaygdarab különböző pontjai között. Viszont különbség van csattanás és nem-csattanás között.
Régi telefonom nincs, viszont vettem két nagyon olcsó kis mikrofont, amilyen zakó hajtókára szoktak tenni a tévében és vettem hangszigetelő anyagot. Ezzel szívesen kisérleteznék, irányítgatnám az ütőn, a piezót szeretném kihagyni.
Rengeteget segítettetek a piezóval. Mikorofonos megoldáshoz nem tudna valaki valamilyen kapcsolási rajzot rittyenteni?
(#) Inhouse válasza IvánGábor hozzászólására (») Okt 4, 2021 / 1
 
Egy házilag is kivitelezhető teszt jutott eszembe. Abból indultam ki, hogy végülis hangról van szó és a házilag elkövethető megoldások között max a szűrés ami megoldható.
Szóval, kell egy preparált ütő, rajta a mikrofonnal vagy piezo lappal. Ezt kivezetni és némi kábellel egy laptophoz csatlakoztatni. Fel kell venni az ütések és a környező zajok hangját is. Megpróbálni (tippem szerint felüláteresztő szűrővel) kiszűrni a hasznos ütéshangot a zajok közül. Ahol fülre a legjobban sikerül, azt a szűrőt kell megpróbálni a kapcsoló áramkör elé építeni. Persze kell az elejére egy mikrofon erősítő is, de az akár 1 tranzisztoros is elég lehet ide.
(#) Kera_Will válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Spectrum Lab program pont erre is használható.
Hangkártya mintavételi sebességével lehet vele (saccolni).
(#) IvánGábor válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
A kísérletezéshez több különböző szűrőt kellene beszerezni? Van ilyen mini méretben? Hol?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2021
(#) Inhouse válasza IvánGábor hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Nem. Ahogy írtam, mikrofon bemenetre közvetlenül az ütőre szerelt piezo és akár az electret is utána. Felvenni a játék hangjait és utólag próbálni egy hangszerkesztő programon keresztül (Audacity) szűrni. Ha fülre felismerhetőbbé tehető az ütések hangja a szűrés után, akkor azt a szűrést (aluláteresztő, sávszűrő, lyukszűrő, vagy felüláteresztő, milyen frekvenciától indul, milyen meredekség) megvalósítani áramkörileg és ezzel a szűrt jellel kapcsolni a lépésszámlálót.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2021
Következő: »»   13 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem