Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   839 / 959
(#) diamik hozzászólása Szept 18, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy rövid, nem villamos jellegű kérdésem lenne. Szeretném újrakábelezni a lakásom (tégla). Eddig csak kábelcsatornával dolgoztam. Most viszont szeretném MU csővel szerelni a rendszert. Gondolkodom hornymaró bérlésén is de: milyen mélyen (szélesen) kellene vésnem, hogy a gipsz kényelmesen megfogja a csövet?

18mm a csövem átmérője.

Köszönök előre is minden okosságot!
(#) niedziela válasza diamik hozzászólására (») Szept 18, 2021 /
 
Fal síkjától 15 - 20mm mélyen legyen a cső, igy rendesen vissza lehet vakolni.
Szélesség, a cső férjen bele a horonyba alakváltozás nélkül.
Használj gégecsövet, könnyebb dolgozni vele.
(#) diamik válasza niedziela hozzászólására (») Szept 18, 2021 /
 
Hát ez gyors volt

Köszönöm a segítséget.
Igazából pro és kontra a két típus mellett. Több szerelőt is kérdeztem, mindenki másra esküszik.
(#) niedziela válasza diamik hozzászólására (») Szept 18, 2021 / 1
 
MU csöben könnyebb a vezeték behúzása, de több idő a hajtogatás + kanyarok vésése
Gége kicsit akadósabb a vezeték behúzás, viszont szabadabban alakítható, egyszerübb kanyarok..
MU csövet szálban kapod toldani kell, gége folyóméter....stb
(#) _BiG_ válasza diamik hozzászólására (») Szept 18, 2021 1 /
 
A méretre vágott gégébe húzd be előre a szükséges, méretre szabott vezetéket és úgy tedd a falba. Utólag behúzni nagy cumi.
(#) Bakman válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 18, 2021 / 1
 
Cserélni is. Én nem ajánlom a gégecsövet, csak ha nincs más opció.
(#) Alkotó válasza diamik hozzászólására (») Szept 18, 2021 /
 
Két lakás csövezésének tapasztalata alapján, a vastagfalú merev cső vált be nekem a leginkább. Ezt szinte egyáltalán nem tudod hajtogatni, de lehet hozzá kapni könyök idomot. Ahol elkerülhetetlen a hajtogatás, oda a normál falvastagságú sima csövet ajánlom, de csak ide, tehát ahol egyenes szakaszok vannak -és lehetőleg minden szakasz legyen ilyen- oda a vastagfalút.
A gégecső látszólagosan könnyű telepítése sokadlagos kérdés, mert szinte lehetetlen belehúzni a vezetéket. Egy kis részen én is kínlódtam vele, és a szó valódi értelmében kínlódás volt. Mikor említettem a történetet profiknak, akkor okosítottak ki, hogy ha valamiért gégecső kell, akkor abból a duplája vastag szükséges mint merevfalúból.
De ha bizonytalan vagy, végezz egy próbát. Próbálj meg átdugni 4 db 2,5mm2-es vezetéket 3 m egyenes szakaszon egy 20 mm-es gégecsőbe.
(#) Topi válasza diamik hozzászólására (») Szept 18, 2021 / 1
 
Én a Symalen csövet is tudom ajánlani, én nagyon sok helyre tettem azt. Padlódobozokhoz is a legkiválóbb megoldás (én a nagyszobai asztal és a konyha köztespult alá tettem például padlódobozt, így a nagyszobai asztalban például van quickcharge töltő, van 230 aljzat, stb).

Az átalakítás mértéke határozza meg, de symalen csövet újépítéskor, vagy komolyabb padlót/mennyezetet is érintő átalakításnál ajánlom csak használni, mert bár csakorlatilag semmilyen befűző vagy berudaló nem kell hozzá 10+ méterig, mert úgy csúszik benne a kábel mint a fene, viszont elég komoly hajlítási sugarat követel meg.

És igen, ahogy az előttem szólók is mondták, a gégecsövet amilyen messze csak tudod, kerüld el.
Ha nagyobb kábelméret vezetése is szükséges, akkor is kizárólag simafalú csövet válassz. Nálam például a rackszekrény és a nagyszobai TV között van bennt 40-es simafalú közműcső, hogy átférjen a HDMI dugója, stb. Ez kívül bordás mint a gégecső, de belül sima.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2021
(#) vargham válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 19, 2021 / 1
 
Nem ajánlom, mert utólag szinte lehetetlen javítani, módosítani.
(#) _BiG_ válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Idézet:
„A gégecső látszólagosan könnyű telepítése sokadlagos kérdés, mert szinte lehetetlen belehúzni a vezetéket.”

Nem jól csináltad
(#) Massawa válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Valoban baj lehet. Én a házba kb 200 m >20 mm átméröjü csövet huztam be, némelyikbe 6 huzal is került. A leghosszabb már kemény ügy volt (>14 m csö). Jo rugoval ( fekete) és mosogatoszerrel müködik, ha nem ver valaki a csöbe egy szöget - sajnos ez is megtörtént, amikor a házat szigelték.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Körülbelül 3 601 Ft / db a gyűjtősín ettől olcsóbban nem fogok tudni venni dobozt sem. Bővítési lehetőségem nem is kell, hogy legyen mert bár a lakáselosztó kicsire lett méretezve (szakmai tudásom hiányában) de ide maximum még 1db kültéri mozgásérzékelős lámpa fog jönni és ennyi. A konnektorok, lámpákból van fent elég ezeknek a db-ma nem fog változni mert feleslegesen sok lenne. Kismegszakító még 3db bele fér ha szükségessé válik. De köszönöm a tanácsot és a segítségeket.

ötfelezős: Azért azt már természetesen én is túlzásnak tartanám, hogy 1 körre felfűzve, de itt nálam jelenleg 2 külön kör a konnektoroknak és külön 1 kör a lámpáknak. Úgy gondolom ha gond van a saját testi épségünk érdekében is jobb teljesen leválasztani a hálózatot. Maximum könnyebb a hiba keresés ha több részre van leosztva.
(#) _BiG_ válasza Massawa hozzászólására (») Szept 19, 2021 / 1
 
A mosogatószer kerülendő, mert már volt rá eset, hogy megtámadta a szigetelést, ebből egy szép pukk lett. Lehet kapni behúzófolyadékot, nem olcsó, de legalább nem eszi meg a derótot.
(#) Massawa válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Hát ilyennel még nem igen találkoztam, pedig már évekkel ezelött ezzel huztam be a drotokat. Nemrég kaptam egy kis profi maradékot, eddig semmi különbséget nem látok.
Van teflon sprayem is, de nem igen csuszik töle jobban a drot.
(#) Ge Lee válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Meg ha már, van valamekkora szigetelőképessége annak a kábelnek, meg annak a műanyag csőnek, akkor azt kár elrontani mosogatószeres trutyikkal.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 19, 2021 / 1
 
Ugyan ugyan, mit rontasz el. Önts ki pohárba egy kis mosogatoszert és tedd ki a levegöre - egy hét alatt megszárad és eltünik. A csövekben meg a bordákban marad, ha marad valami.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2021
(#) Ge Lee válasza Massawa hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Ma is tanultam valamit... Még az alkoholok legtöbbje sem tud eltűnni nyomtalanul, azt meg hogy erre a mosogatószer képes lenne, hát erősen kétlem. Értem én, hogy a falban nem 10kV-os sorvégfok bújik meg, na de akkor is... A szigetelőanyag az szigetelőanyag, azt bármivel szennyezni, ráadásul szándékosan...
Ja, jut eszembe láttam ilyet élőben, a szappanos trutyi csak úgy gomolygott be a köpeny alá az érpárok közé. Ha nálam valaki ilyet csinálna, abban a pillanatban hajtanám haza.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 19, 2021 / 1
 
Ugyan ugyan, nézd meg hol és milyen környezetben vannak a kábelek, mondjuk egy merülö szivattyúnál stb.
Csövekben meg rendszerint huzat is van, és a kábel szigetelése nagyságrenddel jobb anyag, mint az a hulladék, amiböl a mosogatoszer flakonja készül. Láttál már tönkrement flakont?
Igen a szappanos trutyinak az a dolga, hogy befollyon a hézagokba és ott megszárad. Ettöl müködik, s nem attol, hogy szappan van ráirva.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2021
(#) proba válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Roppant egyszerű egy szivacs galacsin egy tekercs cérna, meg egy porszívó.... (Amúgy én is utálom)
(#) Massawa válasza proba hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Ez nálam is bevált sokszor. Söt már vannak adaptereim a fali csövekre meg a porszivora..

(#) ötfelezős válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Maximum könnyebb a hiba keresés ha több részre van leosztva.
Erről is beszélek.
Úgy gondolom ha gond van a saját testi épségünk érdekében is jobb teljesen leválasztani a hálózatot.
A lengyel határtól Ciprusig. Az a biztos.
(#) _BiG_ válasza Massawa hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Lehet ugyan-ugyanozni, de ez azoknak a lakóknak kéne hangoztatni, akik áram nélkül maradtak, mert az új házikóban a fővezetéket így húzták be és az akármilyen mosófolyadék kikezdte a szigetelést.
A flakon PE a vezeték szigetelése meg nem.
(#) Massawa válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 19, 2021 1 /
 
Na majd jelentkezz, ha ilyen gondba futottál.
És ne elmélkedj.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Szia!

A régi idők -textilszigeteléses/gumi vezetéke -vajjal,étolajjal,szappanokkal,gépzsirral kenve (ami kéznél volt )legvadabb az Ultra mosószer.

A 80s évekbeli MAL vezetékek szintén ilyenekkel kenve ...

Eddig vazelint csak ott találtam ,amerre én jártam-

Ezen anyagok kikezdték a szigetelést s nem kellett 10 év,hogy új vezetékre legyen szükség.
Lépcsőházban még ilyennel nem találkoztam.
(#) erbe válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 19, 2021 / 1
 
Lépcsőházban (jó esetben) gégecsővel sem találkozol.
(#) Massawa válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Na jo hol van ma textil szigetelés. A mai drotok még csak meg sem gyulladnak, csak elolvadnak.
Egy ismerösnél - 70 éves a ház eredeti drotokkal, sokon teljesen szétesett a szigetelés, de müködött.
A szerencsétlen átépitette a házat, igy ujra kellett drotozni, mert még PE drot sem volt a csövekben (a többség un Bermanncsö volt, ha mond valamit). A profik hetekig izzadtak, de megcsinálták.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Szia!
Valaha még hajtottam Bergmann csövet--meg Reform csövet is.

A fogója még ma is megvan emléknek.

Később AP csőben utaztam 8 évig . A munkahelyen ez kellett ,túlnyomásos szellőzéssel.

Persze ezeket ma már nem kell szerelni.
A szurkos papirbélés megmaradt a csövekben?
(#) Massawa válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 19, 2021 /
 
Hát nem akarták kivésni az érintetlen falakat, csak egy kisebb épületet épitett a régihez, ami gyakorlatilag érintetlen maradt, csak a villanyt kellett ujra csinálni. ( ha ezt elöre tudja, akkor inkább a két uj helységet, mint extra épületet huz fel.)
A drotok behuzása nem volt nagyon veszélyes, hiszen a régiekkel huzták be a rugot, majd a 3 uj vezetéket. Csak 2-3 helyen voltak zürök, meg a elosztoszekrényt kellett teljesen ujat beèpiteni. Csak ezzel nem számolt a tulaj.

A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2021
(#) vargham válasza Atis57 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Bermann cső a neve, és nem lehet hajlítani. Fémből van, hajlításra törik... Porcelán könyök idommal szerelték.
(#) Massawa válasza vargham hozzászólására (») Szept 20, 2021 / 1
 
De lehet hajlitani, egy különleges szerszám kell hozzá. A többi stimmel.
Következő: »»   839 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem