Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   229 / 249
(#) Gafly válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Tényekkel nem sok értelme van vitatkozni, ebben tökéletesen igazad van.
Még mindig 145 Ft az egyszerű levél.
Szerintem Csongrádon nem igazán van elektronikai alkatrész bolt, talán már Szentesen sem igazán, mert Ombódi mester is visszaadta az ipart. De ez utóbbi kettő nem hiteles információ, erre döntést alapozni nem érdemes.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Azért az ne felejtsük el, önmagában a kapacitás még kevés lehet a boldogsághoz, ha mellé tetemes veszteség is társul!
(#) Gafly válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Ha világit, akkor ott már ténylegesen "tetemes" lehet.
(#) sany hozzászólása Szept 23, 2021 /
 
Itt vannak a jelenleg a fiókomban lévő varikapok. Lehet kísérletezni végül is.

varikapok.jpg
    
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
minden pn átmenet részben ez is , az is gyártástechnológia, anyag választás függvénye melyik kedvezőbb vagy kedvezötlenebb tulajdonságait használjuk ki
Kíváncsi voltam mit csinál a duo led ?Ha már ott volt a ledjeim között.Rámértem.

QRSS üzemmódban oszcikban szokták VXO-ra használni a LED-et.
Persze az LCM3 josagrol nem tajekoztatott.
Varikapok 150-300 Qja helyett biztos sokkal rosszabb a LED Q-ja.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 24, 2021 / 1
 
Idézet:
„Varikapok 150-300 Qja helyett biztos sokkal rosszabb a LED Q-ja.”

Ez a lényeg!!! Hiába van kapacitásod a körben, ha vele párhuzamosan kapcsolódik néhány kohm parazita ellenállás, az így igen kevés helyre lesz alkalmas!
Tipikusan ahol elmegy ez, az az oszcillátorok azon csoportja, ahol jó nagy erősítés áll rendelkezésre. De ott sem előnyös az alacsony Q-ból származó lapos görbe, elég gyatra stabilitást ad.
Egy csomó oszcillátor fajta be sem indul ilyen alacsony Q-jú kondival, szűrőben szintén megkérdőjelezhető a használhatósága....
Mindent összevetve, bármennyire is kecsegtetőnek tűnik a használatuk, korántsem biztos, hogy az elvárt módon fog működni vele az eredeti áramkör....
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 24, 2021 / 1
 
Az 1SV149 biztosan jó lesz
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 24, 2021 / 3
 
Én ezt alkottam ma, mindig akartam egy saját "csöves" vevőt, no ez küllemre sikerült is, viszont ez csak deszka modell.

Bővebben: Link
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Aki tervezi, hogy elektronikai alkatrészeket árusító boltot szeretne nyitni, az jöjjön ide a városba. Egy vevője már biztos van.
(#) tnl hozzászólása Szept 25, 2021 /
 
Sziasztok!

Akik itt vagytok fórumon, láthatjátok, viszonylag régóta próbálok
2m -es amatőrsáv vételére alkalmas rádiót építeni.

De van e ennek értelme? Van e elég adás 2m-en, itt Debrecenben,
amit tudnék venni?


Nyilván amiket eddig létrehoztam vevőket, nem voltak túl jó érzékenységűek,
de nyilván elsőre ez nem is lehet.

De érdemes e készíteni vevőt, van e elég gyakran adás? Tudom, a rövidhullám más,
de ott egyszerű áramkörökkel is szinte mindig van valamilyen vétel. Gondolom,
erre 2m-en nem számíthatok, lehet hogy volt olyan kapcsolásom, elhangolt
FM rádióm, ami ha éppen lett volna Debreceni adás, azt fogta volna.

Mi itt a helyzet?
(#) ferci válasza tnl hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
Szia!
Körülnézel a hívójel könyvben, kik vannak elérhetőek Debrecen környékén 10-20 km-en, aztán megpróbálod majd felvenni velük a kapcsolatot.
Biztos lesz 1-2 amatőr, aki hajlandó teszt adásokat produkálni - ez nem téma amatőr berkekben.
Természetesen előtte elő kell 1-2 frekvenciát állítanod, ami megfelel valamelyik szimplexnek, amire beállítod a vevődet.
Átjátszót is kereshetsz azon a vidéken és a lejövőt figyeled majd.
Az, hogy érdemes-e, másodrendű kérdés. A 2 méter nem rövidhullám.
(#) sany hozzászólása Szept 25, 2021 /
 
Beraktam az 1SV149-es varikapokat. Így gondoltam.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Az MC3362-es 4. lábán mérnem kellene a BFO frekvenciáját? Látom, hogy a belső osszcilátor tranzisztorát működteti. Ha igen, akkor valamit elrontottam.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
Idézet:
„elhangolt FM rádióm,”

Az URH sávokban egy ilyen vevővel nem sokra mész, hacsak nincs a közvetlen közeledben (kb 2 - 5 km) egy amatőr állomás. Az még hagyján, hogy a sávszélességgel is (szelektivitás) messze nem elegendő a néhány kHz sávszélességű adások vételére, de az érzékenységgel is gondjaid lesznek. Már csak ezért sem hallhatsz túl sok amatőr állomást.
Ha igen jól sikerül az elhangolás, és nem vesztesz túl sokat az eredeti érzékenyséből, az a 10 - 30 µV érzékenység még jó, magas, és nyereséges antenna esetén sem lesz élménydús.
Ahhoz, hogy eredményesen hallgatózhass, bizony bőven 1 µV alatti vevőérzékenységre lenne szükség, és a sávszélességet is 20 kHz -nél szűkebbre ajánlatos készíteni. Ehhez egy olyan vevőre lesz szükséged, mint amilyet sany kolléga is építget.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
4es az inkabb bazisa a tranzisztornak ... en inkabb az emmiteren 3as labon keresnem a frekit .. vagy a 2esen is.
Ha jol remlik az a bufferja a 3/4 oscillatornak.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Méregetek, méregetek. Azonban ott bizony, szerintem , nincs jel. Pedig, ha a 10 MHz-es külső oszcillátort odatartom, akkor "befütyül".
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Az IC 3.lábán lévő 120 pF-os kondit nem a Vcc (+5V) -re kellene kötnöm?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
Külső oszci fix frekin rezeg.
Akkor X Hz fütyül , ekkor belso 10 MHz kvarc körüli potit BFO tekerve változni kellene a fütyülő frekinek.
Ebből sejthető a belső oszcillátor működése.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
Rezeg, változik a fütyülés.

A baj szerintem a bemeneten lesz.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2021
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
2-es lábat érdemes lenne földre kötni a mérés idejére kb.: 1 - 5 kΩ közötti ellenállással és úgy mérni rajta a kimenő jelet a BFO frekvenciáját . Pár nF-os kondin keresztül.
Belső elvirajzon vmi áramgenerátoros munka ellenállást látni az adatlap alapján.
De jobb ha van valami külső munkaellenállása is az emmiternek , nem lóg annyira a "levegőben".
De ha változik a freki (BFO-ként) akkor az jó jel.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 27, 2021 / 1
 
Sajnos így sem tudom mérni a frekit.
Azonban rákötöttem a külső VFO-t. 7MHz-et adtam a frekvencia bemenetre. CW-t találtam, ahogy tekergettem,de csak nagyon halkan jött be.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
Az jó ha CW találtál.
Felette kicsivel ott vannak a digimódok.35-50 körül.
Most az ft8 megy nagyon.
Sac/kb.: 7090-7110 körül szokott a magyar fónia lenni.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
Jaa ok 7MHz VFOd ez 80méteres vevő...
Kissé eltévedtem ...
Inkább a vizszintes 2méterre mozduljak már ilyen késő este mint írogassak ...
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2021
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
3580 kHz körül digimódok alatta CW ... 3610-3630közt HA fónia ... általában.
(#) bodgabo válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Nagyon szuper, én is építettem hasonlót, valamilyen orosz pentódát tettem audion fokozatba. A Te kapcsolásodban nem látok semmit amivel az audion visszacsatolását tudnád szabályozni, és szerintem az antenna jeled is túlhajtja rendesen. Próbáld meg egy néhány pF-os soros kondival rákötni az antennát!
A csöves adóm is hasonló "deszkamodell" kinézetű, de működik. A jellegzetes (retrós) hangja miatt sokan felfigyelnek rá az éterben.
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Szia!
Debrecenben van egy 2m-es analóg átjátszó, amin szinte sosincs forgalom, és van egy un. "kovid kör" beszélgetés a 145,250MHz simplexen esténként, bár mostanában ott sincs nagy forgalom. Mivel elérhető Debrecenből a Kiskőhát, Sátoraljaújhely és Galyatető is, ezért inkább azokat használják.
Esetleg érdekes lehet a 70cm-es átjátszó, mert azzal párhuzamosan megy egy 4m-es is. Pár hete összeraktam és azon teszteltem le egy 28/70MHZ-es konvertert.
(#) Sanyesz5 válasza bodgabo hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ott egy 50k potméter amivel a visszacsatolást állítom, de a videón is látszik a kapcsoláson.
(#) bodgabo válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Uhh, valóban, a segédrács feszültségét (így a cső erősítését) tudod vele szabályozni. Valamiért azt gondoltam, hogy ott a HF jel megy a következő fokozatra és az csak hangerő szabályozó. kicsit szétszórt vagyok ma
(#) Kera_Will válasza bodgabo hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Idézet:
„érdekes lehet a 70cm-es átjátszó, mert azzal párhuzamosan megy egy 4m-es is.”


Ez valami "utóérzése" a valamikori országos retranszlátoros rádióhálónak amit a HA5KDR-es csapat épített meg?
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) bodgabo válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Nem tudom hogy igazából mi a funkciója, talán a 4m-es sáv népszerűsítése bár nincs túlreklámozva. Akinek a konvertert összeraktam, ő főleg SSB-n rádiózik.
Valahol feljegyeztem a frekvenciákat de nem találom. Talán 70,500 MHz a felmenő és nincs ctcss. A neten sem találok róla infót
Következő: »»   229 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem