Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapunyitás gombnyomásra olcsón! - avagy automata kapu házilag
Lapozás: OK   106 / 107
(#) akos70 válasza uniman hozzászólására (») Dec 28, 2020 /
 
Holnap lefényképezem.
(#) oatis hozzászólása Nov 4, 2021 /
 
Üdv!
A segítségeteket szeretném kérni. Egy kétszárnyú garázsajtó nyitó autmatikát szerenék építeni. Ehhez kellene egy kis segítség. Az ajtó sima kétszárnyú ajtó, kb. 50kg/ szárny súllyal. A motor egy ablaktörlő motor lenne, ha jól emlékszem skoda 120. Amit szeretnék megtudni hogy láncos vagy fogasléces megoldásnál hogyan tudom megoldani a hosszanti mozgást, gondolom valamilyen kocsit kell használni ami majd ténylegesen mozgatja a két nyitó kart. A vezérlő és tápellátás képlékeny még, több lehetőség is van. Esetleg ha valaki tudna beszédes fotókat feldobni, azt nagyra értékelném.
Másik kérdés, valakinek van-e valami ötlete arra hogyan tudnék egy másik motorvezérlőből kinyert motor működtető feszültséget mintaként használni, hogy a garázsajtó motorját is tudjam vezérelni. Ezalatt azt értem, hogy a meglévő kapunyitó egyik motorjának a a feszültségét szeretném egy vezérlő jelnek használni, ami egy elektronikát vezérel és az elektronika egy másik tápegységről táplálná a garázsajtó nyitót, mivel a jelenlegi kapunyitó tápja már nem birná el a garázsajtót. (Habár szerintem a vezérlő is megsínylené.)
Elöre is köszönöm az ötleteket és a segítséget!
(#) kornel hozzászólása Nov 4, 2021 /
 
Bővebben: Link
Ebből indulj ki ketszárnyú alapnak.
(#) nemgyuri válasza oatis hozzászólására (») Nov 4, 2021 /
 
Szia! 14. oldalon írtam az én megoldásomról, ha érdekel részletesebben is megmutathatom. 20 éve megy, eddig csak a motort kellett cserélni, mert elfogyott a kommutátor. (A motorcsere nagy gond volt.)
(#) oatis válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 5, 2021 /
 
Szia!
Ha jól látom te az ajtóval párhuzamosan oldottad meg a lánchajtást, ami kettő fogasléccel nyitja az ajtót? Milyen motort használtál?

Idézet:
„Bővebben: Link
Ebből indulj ki kétszárnyú alapnak.”

Ezt az oldalt már láttam, csak azt nem tudom hogy hogyan működik az ajtóra merőleges U szelvény szerűség. A motor mozdul el, vagy fix és egy lánchajtás/fogasléc mozgat egy kocsit ami ténylegesen nyitja az ajtót?
(#) nemgyuri válasza oatis hozzászólására (») Nov 5, 2021 /
 
Jól láttad az ajtó fölötti "résben" van elhelyezve a szerkezet, így nem nyúlik be a garázs légterébe. 6V-os trabant ablaktörlő motor hajtja. Lényegében fogasléces meghajtása van, "U" profil+biciglilánc és lánckerék kivitelben. A motor fix, a "fogaslécek" mozognak amik egyben az ajtóreteszelést is intézik.
(#) kornel válasza oatis hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
A sommernél a motor mozdul el.Az ajtóra merőleges U propilba van egy feszített fix lánc, és azon vonszolja magát a motor, illetve a lánc az egyik pólus, onnét szedi az áramot magának.Igazából csak az ollós adaptert akartam szemláltetni.Szinte bármilyen nyitó automatikával össze lehet alkotni.
(#) uniman válasza kornel hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Csak hogy ő "garázsajtó nyitó automatikát szeretne építeni"...
Szerintem az meg két részből áll:
1.) Az elektromotor hajtotta mechanikus szerkezetből...
2.) ...és az ezt vezérlő elektronikából.

Ez is érthetetlen (nekem): "egy másik motorvezérlőből kinyert motor működtető feszültséget mintaként"
Az sem "tiszta", hogy mi áll rendelkezésére...vagy tán a "nulláról" akar elindulni?
A "rudakról" egy jobban érhető videó !
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
(#) uniman válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Idézet:
„14. oldalon”

Kár, hogy a linkjét nem csatoltad...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
(#) nemgyuri válasza uniman hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Nem gondoltam, hogy problémát okozhat itt megtalálni a 14. oldalt. (2008. jun. 21.)
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
(#) uniman válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Ha fent a "lapozás"-nál leokézom a 14.oldalt...nem az jön be.
Visszafele "lapozunk"...az első oldal jelenleg a 106-os, abból minusz 14...és már ott is vagyunk a 92. oldalon...ami neked a 14-es (Eltérő beállításokat használunk...erre is gondolni kell.)
Remélem érthető a "difi"...vagy nem?
A linkre meg elég csak rákattintani...
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Nálam elég rákattintani a 14. oldalra nem kell okézni ...
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
OK...oké nélkül is odaugrik. De kinek a pékné...kinek meg...
Persze mindig furcsálom azt is, mikor valaki azt írja: mint fentebb olvasható, nálam meg az lent van...
Azaz nálam a "beállításokban" a /mert nekem így tetszik!/:
Idézet:
„fórum sorrend: Időben csökkenő (elöl a frissebb)

...szóval erről meg páran nem is tudnak, hogy ez változtatható!
Na de lapozzunk...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021

14_ik.JPG
    
(#) nemgyuri válasza uniman hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Nem gondoltam az egyéni beállításokra, bocs! (nekem megfelelt ez eredeti is) Igy már jó?
Képek is vannak
(#) uniman válasza nemgyuri hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Hagyjuk! Én feladom! Úgy tűnik hasztalan "téptem a számat!
A helyes linkelés ez lenne! (Erre rákattintva -a beállításoktól függetlenül- mindenki ugyanazt látja!): Bővebben: Link
Persze a dátum alapján is meg lehet találni, még szerencse, hogy aznap "csupán" 6x szóltál hozzá...
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) oatis válasza uniman hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Üdv!
A mechanika érdekel jobban, mert nem tudom hogy hogyan is tudnám összehozni elérhető áron. Érdemi információt meg nem találtam a gyári megoldásokról, a karok kivételével.

Másodsorban pedig az elektronika.
Idézet:
„Ez is érthetetlen (nekem): "egy másik motorvezérlőből kinyert motor működtető feszültséget mintaként"”


Igen kicsit érthetetlenül is írtam. Bocs!

Szóval elektronikára két lehetőségem van:

1: Veszek egyet, de az újabb távirányító is egyben és a három már kicsit sok. Érdeklődtem, hogy létezik-e olyan távirányító, amire több kaput is fel tudnék tanítani, de eddig megnyugtató választ nem kaptam. Mindenki azt mondta, lehet hogy működik lehet hogy nem, de valószínűleg nem.

2: Egyik meglévő kapu 2 köréből az egyiket felhasználom a garázsnak. (Itt kb. 20 métert kell áthidalnom + a kapu tápja szerintem nem bírná el a plusz motort.) A kérdés erre irányult volna, hogy a másik kört, amit felszabadítok (mivel az első körről is tudnám nyitni a két kapuszárnyt kis ügyeskedéssel), hogyan tudom jelforrásként használni, mivel 2 vezetékes, így csukásnál fordítja a polaritást. Először relére gondoltam, de akkor a garázs nem fogja tudni, hogy épp nyisson vagy csukjon, ezért kellene a polaritásra is figyelni. A garázs saját tápról menne és olyan polaritással kellene adni a tápot neki mint amilyen polaritásút a kapunyitó is ad.
Remélem mostmár kicsit érthetőbb voltam.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) uniman válasza oatis hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Szia!
Először is: Léteznek például 433 (meg 868 is) MHz-es univerzális RF vevőegységek, amelyek többféle távirányító jelét képesek venni. (Mint pl. az UNI3-433 3 csatornás)
Másodszor: Olyan tanítható távirányítók is léteznek, melyek képesek akár 4 különféle távírányító jelét megtanulni (lemásolni). 20 méter nem annyira problémás az RF vézérléseknél, legfeljebb kell egy plusz külső antenna...
3.) A "kör"...vannak olyan kapuvezérlők, amelyből sehogy sem bírod "kinyerni" a 2. csatorna jelét, amit pl. "kiskapu" nyitásra használnak. De olyan is létezik, hogy a 3. csatorna gombjával a kerti világítás ki/be kapcsolható...
De mivel ismeretlen a nálad működő vezérlés ("meglévő kapu") fajtája/típusa...így nem lehet semmi "okosat" mondani...
"Polaritás", amit emlegetsz, az meg csak a DC motorral működő cuccoknál kerülhet szóba...
A "karokat" én is csak a lakatos haveromnál láttam...néha "összedob" ilyeneket a kuncsaftoknak.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) oatis válasza uniman hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Köszi Megnézem, hogy mit is tud a fent említett vevő. Így talán jó lehet.

Igazad lesz, elvi hibát vétettem. Csak egy új vezérlő segít.
Egyébként az én vezérlőm is 433mhz-en üzemel.
Talán ehhez áll a legközelebb, de sajnos nem találom az enyémet.
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Idézet:
„Olyan tanítható távirányítók is léteznek, melyek képesek akár 4 különféle távírányító jelét megtanulni (lemásolni)”

Tudnál nekem ilyet linkelni? Ebben nem igazán értem ki magam.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) uniman válasza oatis hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Amit linkeltél, azok egyike sem kapuvezérlő! Azok csak Wifi kapcsolók...a kapuvezérlők nem csak a motort kapcsolgatják! Még sokféle funkció be van építve azokba (most nem sorolom fel)...
A "klónozni" szánt távirányító ismerete nélkül csak ennyi a link. Ugyanis nem mindegyik tanítható ismeri az összes kódolást. Ha peched van pont olyat veszel (a neten), ami pont a meglevőt nem fogja kezelni.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) oatis válasza uniman hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
A neten vettem a kapunyitót, kétszárnyas kapunyitó szettként. Volt benne egy 12v kapcsoló üzemű táp egy vezérlő és kettő dc motor. Az én elektronikám annyival tud többet, hogy figyeli a motorok áramfelvételét, van rajta egy időzítő potméter, ami tapasztalataim szerint annak az időnek a hosszúságát határozza meg amennyi ideig áramot kaphat a motor, függetlenül attól, hogy már megállt, vagy még forog. Plusz még van 2+1 csatlakozási pont rajta, ami szerintem infra sorompóé lehet, azokon fix 5v van.
Idézet:
„A "klónozni" szánt távirányító ismerete nélkül csak ennyi”

Mire kellene ügyelni? Van a távirányítónak valami száma vagy egyéb kódja esetleg?
Ilyen távirányítót kaptam a kapuhoz Bővebben: Link
Legalább is így néz ki.
(#) uniman válasza oatis hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Olyan távirányítóim nekem is vannak egy marékkal...(ezek legtöbbje tanítható, fix kódos...de a "kinézet" alapján bármi lehet bennük.)
12V-ról működő szárnyaskapu motor eléggé ritka, a neten műholdas tolómotorokból összeállított nagyon gagyi "szett" is fellelhető.
Persze lehet itt fotókat is mellékelni...egy kép = 1000 szó!
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) Georgee válasza oatis hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Idézet:
„Érdeklődtem, hogy létezik-e olyan távirányító, amire több kaput is fel tudnék tanítani”

Nekem az ebayről lett rendelve 433MHz-s modul (erre építettem fel a kapunyitó vezérlőt, illetve PIC-re), itt a modulhoz tudod tanítani a távirányítót és nem a távirányítóhoz a modult. Így egy két gombos távirányítón van a kapu és az udvarvilágítás (a videón még nem így van). Tehát A gomb megnyom kapu nyit A gomb megnyom kapu zár. Illetve B gomb lámpa be, B gomb lámpa ki. Két külön modul van egy távirányítóval a két modul között is van bő 10 méter. Gondolom az lenne a célod, hogy egy távirányítóval vezérelj mindent is. Ha saját elektronikát szeretnél hozzá, akkor itt visszalapozva rengeteg jó ötletet találsz. Saját kapunyitóm ezt a garázsra is fel lehetne szerelni, mert simán elbírja.
(#) uniman válasza Georgee hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Bocsi, de eléggé "homályosan" fogalmazol:
Ez még csak érhető lenne: "modulhoz...tanítani a távirányítót"
Helyesen: a RF vevőegységet tanítjuk meg a távirányító kódjára.

Ez viszont mi a csodát jelent?: "a távirányítóhoz a modult"

A kérdező meg linkelte a HFY408G típusú távirányítóját, amely meg tudja tanulni más távirányítók fix kódos jelét...úgy hogy a RF vevőmodul jelenléte nem is kell hozzá.

Sajnos a "titokzatos" kapuvezérlőnek titulált elektronikáját nem mutatta meg, de mindenesetre eléggé gyanús, hogy a "fix 5V-os" kivezetéseket infra sorompóhoz köti, ami eléggé valószínűtlen (én legalábbis nem tudok ilyenek létezéééről).
(#) Georgee válasza uniman hozzászólására (») Nov 16, 2021 /
 
Lényegében arra gondoltam a "modulhoz tanítani a távirányítót" sorommal, ahogy Te is írtad csak másképp fogalmazva,
Idézet:
„Helyesen: a RF vevőegységet tanítjuk meg a távirányító kódjára.”
de próbáltam tartani a konyhanyelvet, mert ahogy látom a kérdező is hasonlóan fogalmazott és nem tudom, nem ismerem a kérdezőt mennyire van otthon a témában. Bár nem értem miért gond, hogy "modult" írtam RF egység helyett.
Idézet:
„Érdeklődtem, hogy létezik-e olyan távirányító, amire több kaput is fel tudnék tanítani,”
<== Ez viszont mi a csodát jelent?: "a távirányítóhoz a modult" Kérdésedre a válasz, tedd hozzá a "...és nem a..." szavakat, mert az valamiért lemaradt az idézetedből, így a mondat értelmet nyer

Igazából számomra elég ködös a történet, mert "automatikát" szeretne építeni, de nem tudjuk mi van Neki otthon az asztalon, miből szeretne építkezni.
(#) dredd hozzászólása Dec 27, 2021 /
 
Üdv,a képen látható áramkört szeretném megépíteni.Esetleg nincs meg valakinek jobb felbontásban,nem látszik tisztán a tranzisztor száma,es az ellenállásnak nincs értéke.
(#) proli007 válasza dredd hozzászólására (») Dec 27, 2021 /
 
Hello! A tranyó BC212, de bármelyik PNP megfelel. Elleállásnak egy 10k jó lesz, de az sem kritikus.
(#) dredd válasza proli007 hozzászólására (») Dec 27, 2021 /
 
Köszönöm.
(#) nemgyuri válasza dredd hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Szia! Mivel ide írtad, feltételezem, hogy kapumozgatásra akarod használni ezt a kapcsolást.
Normál működésnél nincs vele probléma, de ha rövid időn belül érkezik start jel a rádióvevőtől és a végálláskapcsoló még zárt állapotban van a motor folyamatosan áramot kap a "rossz" irányba!
(Gondolj bele a végálláskapcsolónál 2 db RC időtag és a mechanika bizonytalan reagálási ideje okozhat problémát.)
Két végálláskapcsolóval lényegesen egyszerűbb kapcsolással biztonságos áramkört készíthetsz.
(#) dredd válasza nemgyuri hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Üdv,még nem építettem meg,de ha van jobb kapcsolásod,ami jól működik,megköszönném,ha megosztanád.
(#) orcika70 válasza dredd hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Ha microprocessor nélküli rendszer építésűt keresel és szeretnéd saját tervezésű nyáklappal, ezt építsd meg. Bővebben: Link
Következő: »»   106 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem