Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   122 / 126
(#) GPeti1977 válasza aky87 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Soros kábelem van meg egy usb rs232c átalakító, ami megy CPM-1A meg CPM2C vel is, ezekkel már próbáltam, CPM2C kisebb csatlakozó adapterrel. Akkor ezek szerint ehhez kell egy speciális feketedoboz?
(#) dB_Thunder válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Nekem kínai klón egyből usb-s kábelem van. Tökéletesen működik!
Port ki van választva?
(#) aky87 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
A képen egy gyári kábel van (cqm1-cif02), ami neked van, gondolom utángyártott, nem is ez a lényeg, hanem amit a dobozon ír, nincs rajta classic RS232 port?
(#) mpisti válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Esetleg nem CJ1-es kábel csatlakozóját fotóztad le? Mert azzal
nem megy a C200. Vagy 20 éve nem programoztam C200-at, de úgy emlékszem ugyan az a modul kell hozzá mint a régi CPM1-hez, azt hiszem CIF11-es. Onnantól soros port.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) GPeti1977 válasza aky87 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Ezt nem értem, van egy usb uart ttl átalakító azután egy max232, de mintha ehhez a típushoz valami kommunikációs modul kellene.
(#) aky87 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Arra gondolok konkrétan, hogy ami nekem van gyári cucc, arra az vagyon írva, hogy ne használd 200H XXXCPU-hoz, és mivel ha jól sejtem, neked utángyártott van (kábel típust se írtál) az se viszi ezt a CPU-t (típust nem írtál), ezért gondoltam, hogy ha van rajta RS232, akkor azon biztosan megy, vagy ha van ilyen adaptered, azzal biztosan jó, mert mi is ilyennel használtuk.
A kábel valóban sima TTL, de van még benne valami csavar.
(#) GPeti1977 válasza aky87 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Csak nem értem akkor a cpu egységen miért van programozó csatlakozó?
(#) aky87 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Végre van egy típus akkor van manual, és van válasz is. Bocsi.
Manual

omron.jpg
    
(#) aky87 válasza aky87 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
De ha mindenképpen kábellel akarod izgatni, emlékeim szerint van olyan adapter mint a rászerelhető konzol. IP006 néven fut.
(#) kendre256 válasza aky87 hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
A linkedből kimaradt egy kettőspont...
Omron C200H manual
(#) bistvan196700 hozzászólása Nov 12, 2021 /
 
Sziasztok. Egy sörösláda ellenőrző számlálót kellene plc S7-200 vezérléssel megoldanom. Legnagyobb problémát a sörösládában lévő üvegek megszámolása ezzel eldöntve, hogy hiányos-e a láda, illetve hány üveg található a rekeszben. A szerkezetről készítettem egy hevenyészett rajzot. Ez a láda ellenőrzés lényegében 2db ládaél fotó érzékelőből és 4db kupak induktív érzékelőből áll. Ezek az érzékelők a láda felett a pályával merőlegesen találhatók, alattuk halad el a láda és a plc eldönti, ki kell-e selejtezni. Ugye itt a pergésmentesítést is meg kell oldani az érzékelők bevillanhatnak, lehet teljesen üres láda is stb. Ebben kérném a segítségeteket legegyszerűbben hogyan lehetne megoldani? 1 láda az érzékelők alatt kb 1sec alatt halad át.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2021
(#) dB_Thunder válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Folyamatosan megy a pálya?
Összeérhetnek a rekeszek?
Állhat ferdén a rekesz?
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2021
(#) bistvan196700 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Szia. Igen folyamatosan megy de időnként rekesz hiány elő állhat. A láda ellenőrzés előtt a rajzon is látható van egy megállító mechanikus (kapa), hogy a ládák között legyen rés az ellenőrzésnél. A rekeszek kényszer pályán mozognak tehát nem állnak ferdén.
(#) dB_Thunder válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Először kell 1 jó program ami detektálja hibamentesen a rekesz elejét és végét!
Időtagokkal lehet ellenőrizni, hogy valóban rekesz, vagy valaki szórakozik, esetleg szenzorhiba. És lehet duplázni is az érzékelőket.

Ha megvan a rekesz eleje kezdődhet a számlálás!
Minden induktív ír egy bitet egy memóriába, jel lefutáskor léptetni kell a memóriát a következő sor vizsgálatához. Ha megvan az összes sor, csak össze kell adni a vizsgálat eredményét. és ha az megfelelő értékű, rendben a rekesz. És ezután törölni kell ezt a memória területet.

Kilökés. Ha nem jó a rekesz akkor írunk egy jelzőbitet, hogy ki kell lökni. Itt bonyolíthatja a dolgot, ha a vizsgálati pont, és a kilökési pont közt több rekesz is lehet a pályán!!
Ilyenkor bit helyiérték shift funkcióval lehet léptetni a hibás rekesz pozícióját. Ha odaért mehet a kilökés.

Kb ennyi, már csak ki kell dolgozni a részleteket!
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2021
(#) bistvan196700 válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Tehát abban vagyok bizonytalan, ha jön egy rekesz ezt a ládaél fotó érzékeli utána történik az üvegek kupak érzékelése. Addig tart amíg újra történik egy ládaél érzékelés, viszont ha bevillan a ládaél fotó akkor már teljesen üres rekeszként könyveli el a plc. Gondolom egy időzítést kellene indítani az első ládaél érzékelés után és az idő letelte után vizsgálni ismét. Viszont sajnos a ládák mozgása nem állandó sebességű, valamint időnként a karbantartónak be kell állítania az érzékelők érzékenységét és ilyenkor a rekeszt kézzel mozgatja. Valamint ennek a plc programnak bolond biztosan kellene, hogy működjön. Persze az üvegek számát szintén tutira kell, hogy számolja ahol hasonló problémák történhetnek.
(#) bistvan196700 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Köszi a válaszod eközben írtam az újabb hozzászólásomat.
"Ha megvan a rekesz eleje kezdődhet a számlálás!
Minden induktív ír egy bitet egy memóriába, jel lefutáskor léptetni kell a memóriát a következő sor vizsgálatához. Ha megvan az összes sor, csak össze kell adni a vizsgálat eredményét."
A sorral van nekem problémám, ha a sorban csak 1 üveg van és bevillan ez az induktív érzékelő már a következő sor adott pozícióban lévő üveget számolja és így hamis az eredmény. Bocsi , hogy így kukacoskodok, de sajnos a valóságban minden megtörténhet.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2021
(#) dB_Thunder válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
A rekesz valódiságát vizsgálhatod, még a üvegszámlálás előtt, ha van rá elég hely a pályán...
Ha jó a rekesz megszámolod benne az üvegeket!

Az egy probléma, ha állítgatni kell egy szenzort, automata a gép, nem simogatjuk állandóan, csak karbantartjuk!
Meg kell oldani, hogy ne lehessen elállítani, leütni a szenzort, és ne koszolódjon nagyon! Optikai szenzorból is van több működési elvű, olyat kell használni ami az adott helyen stabil! Pl: optokapu adó-vevő páros.
Ezért mondtam a szenzorduplázást is, így ha egy szenzor hibázik, még mehet tőle a gép!

Kézi tologatást el kell felejteni, a szalagot a plc indítja és állítja le a megfelelő pillanatban, kivéve vész-álljkor...
Ha nagyon változik a sebesség, akkor nem időtag kell, hanem sebdeség impulzusok léptetik a figyelő "időzítőket", azaz ebben az esetben már számlálókat.
(#) bistvan196700 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Köszönöm a válaszod látszik ez az egész a kisujjadban van, remélem sikerül megoldanom.
(#) dB_Thunder válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
Idézet:
„bevillan ez az induktív érzékelő már a következő sor adott pozícióban lévő üveget számolja”


Használ felfutó-lefutó él differenciálást!!
Induktív bekapcsol, a plc generál egy felfutó él impulzust, ezt írod memóriába!
Ugyanezen az induktív kikapcsolásakor lefutó élre léptetsz memória területet.
Itt szintén jól jöhet biztonsági "időablak" vagy sebesség alapú figyelés.

Ha meg üres a sor, akkor már nem fog kijönni a matek a rekesz végére, mikor számolsz, sor léptetés nélkül is.
(#) em válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 12, 2021 /
 
A HW fix? Nem lehet több optót betenni láda él érzékelésre? Így a plc tudhatná melyik soron áll a rekesz akkor is ha megváltozik a sebesség pl kézi mozgatás miatt.
(#) bistvan196700 válasza em hozzászólására (») Nov 13, 2021 /
 
Szia! Jelenleg 2 ládaél fotó található a gépen. "Így a plc tudhatná melyik soron áll" Ezt hogyan oldanád meg?
(#) em válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 13, 2021 / 1
 
Még több ládaél fotót tennék be, olyan sűrűn ahogy a palackok vannak. Amikor odaér az egyikhez az él, a PLC tudja, hogy melyik palack soron áll a kupak leolvasó fej.
(#) bistvan196700 válasza em hozzászólására (») Nov 13, 2021 /
 
Értem, nem is rossz ötlet, erre nem is gondoltam.
(#) HeZ válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 13, 2021 /
 
Még mindig felmerül néhány tisztázandó kérdés-probléma:
- A kupakok milyen közel vannak a sörösláda (rekesz?) tetejétől? Mert a az induktív érzékelőknek néhány milliméteres az érzékelési tartományuk (beleérnek a kupakokig a rekesz tetején?);
- A sörös láda (rekesz?) oldalán keresztül látni-érzékelni lehet az összes sörösüveg sort? Amilyen sörösrekeszeket láttam (persze a neten ), többségénél nem látható oldalról minden sor sörösüveg;
- Fotó érzékelő? Nem is tudom mi ez, talán papír fotókat vizsgáló eszköz? - inkább optoelektronikai (röviden opto) érzékelő, angolul például photoelectric sensor. A fényérzékelő is más...;
- Mennyire vizes, rezgő a környezet, mennyi idő és pénz van rá? Mi kamerával vagy távmérő funkciós opto érzékelővel oldottunk meg hasonló feladatokat;
- Kamera drága, viszont gyors, nem kell mechanikailag állítgatni (=lássa az egész rekeszt), egyszerű programozni-tanítani, sokféle rekesz-kupak beállítható-elmenthető hozzá, a végeredményhez csak a rekesz élét kell detektálni egy optoérzékelővel, ami adja a triggert a kamerának a képkészítéshez.
(#) bistvan196700 válasza HeZ hozzászólására (») Nov 13, 2021 /
 
Szia! A kupak érzékelők max kb 4cm-ről erzékelik a kupakokat ez elég ebben az esetben. Különben működik egy ilyen gép egy másik gépsoron. Ezen egy mikrokontrollerrel oldották meg a vezérlést. Erről nincs semmi dokumentáció így ha elromlik pótolhatatlan. Én javasoltam, hogy arduinoval vagy pic-el megcsinálom, de ragaszkodtak a plc-hez. Valóban a hardver része egyszerűbb így minden mehet 24V dc-ről az érzékelők plc, levegőhengerek, szelepek. A rekesz oldaláról nem láthatóak az üvegek ez nem megoldás. Rá tapintottál a lényegre egy külső cég elvállalta volna kamerás megoldással, de az árat soknak találták. Vizesnek nem mondanám a helyszínt viszont szállópor az van.
(#) HeZ válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 13, 2021 /
 
A kupakok és a rekesz elejének és végének érzékelése megoldott. A sörösüveg oszlopok érzékelése a feladat.
Mivel oldalról nem lehet, megoldás például:
- szállítószalag sebesség mérése (enkóderrel vagy fogaskerék fog számlálással vagy a rekesz optó jeléből időméréssel meghatározni a kupakoszlopok helyét ((T eleje - T vége)/7, ha 6 oszlop van) vagy kalibrálni egy jó rekesz megmérésével);
- a rekesz kezdetét jelző optó indít egy időzítést és a szállítószalag sebességéből számított időközök körül (amikor a sörösüveg oszlop az induktív alatt van), ellenőrizni kell, hogy mind a 4 induktív jel megvan (ha 4 üveg van egy oszlopban).
Egyszerűbben: ha szállítószalag sebesség 1 m/s és a rekesz elejétől az első sörösöveg oszlop 10 cm-re, a többi is 10 cm-ként van, akkor: rekesz eleje + 90-110ms = első oszlop + 90-110ms = 2. oszlop ... + 90-110ms utolsó oszlop + rekesz vége -> kidobás, ha a kívánt oszlopszám NEM OK (hiányzó oszlop) ÉS bármelyik oszlop induktív NEM OK.
A PLC programba be kell venni a hibák lekezelését.
Az induktívokat optocsatolókkal lehet sorba kötni, így akkor lesz oszlop OK jel, ha mind a 4 kupakot érzékelték az induktívok.
Egyszerűsítés: feltételezve, hogy oszlopban van legalább egy kupak: elég figyelni a rekesz optót és hogy megérkezik-e mind a 4 induktív jele.
(#) pbalazs válasza bistvan196700 hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Láda tömeget tudsz mérni?
(#) bistvan196700 válasza pbalazs hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Szia! Sajnos tömegmérés nincs kiépítve, de ez is jó ötlet, köszi.
(#) bistvan196700 válasza HeZ hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Ezt még nem írtam a rekesz vizsgáló előtt és utána szabadonfutó hengeres görgőkön halad a láda korlátok között, enyhén lejtős pályán tehát ezért nem állandó a sebesség. A pálya lejtése okozza a rekeszek mozgását. A láda vizsgáló előtt kb 1 m-re van egy láda megállító kapa ezt is a plc vezérli. Itt is található egy oldalról átlátó fotóérzékelő ami a ládát érzékeli. Ha nincs előtte rekesz akkor ez a kapa felemelkedik és beengedi a ládát a vizsgálóhoz. Ha telített a kapa előtt rekeszekkel a pálya akkor felnyílik a kapa egy időzítés után lemegy ezáltal megállítva a következő rekeszt, tehát ez végzi a ládaköz létrehozást. A hiányos rekesz kilökés is csak annyi, hogy a kilökő levegőhenger után van egy láda oldalsó fotó, ez úgy van elhelyezve, hogy amikor a fotó érzékeli a ládát akkor pont középen van a kilökőnél a láda, és így merőlegesen egy selejt pályára taszítja. Erről a kamerás megoldásról tudnál írni. Igazából én szám.tek. programozó lennék esetleg delphi-vel windows alá lehetne egy ilyen programot írni. Lényegében egy pc-vel, kamerával is megoldható. Amúgy van egy üveg vizsgáló ami így működik nálunk. A ládáról készült fotót milyen pc.szoftverrel programozzák le, és hogyan történik a képelemzés? Erről tudnál valamit írni?
(#) bistvan196700 hozzászólása Nov 14, 2021 /
 
Ezt a rekeszvizsgálót egy Siemens s7-200 plc-vel kellene megvalósítani. A ládaél vizsgálat, időzítés indítás, lefutóél, ezek menni fognak viszont egy tömb vagy mátrix változó létrehozása a kupakok tárolására, ezek elérése, ráhivatkozás, törlése ebben kérnék még segítséget. Gondolom nem úgy működik mint pl. C nyelv: char kupak[19]; mivel 20 üveg van egy ládában az első elem kupak[0]=1 vagy 0; Ha feltöltöm a tömböt és mind a 20 elem 1 akkor tele rekesszel van dolgunk. Egyáltalán a plc-vel hogyan lehet ezt lekezelni? Előre is kösz.
Következő: »»   122 / 126
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem