Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   809 / 839
(#) sdrlab válasza Massawa hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Én értem a problémádat, viszont szét kell választanod a kettőt, ahogy már utaltam rá!
Egyrészt, van a fogyasztód, ami rövid idejű nagy áramimpulzusokat eszik, és van a táp, aminek az a feladata, hogy a kimenetein sohasem legyen nagyobb folyó áram, mint amit beállítasz!
A kettőnek nincs ellentmondása, mivel ha kondit(nyilván külsőről beszélünk) kötsz a tápra, minden gondod eltűnt, a tüskékkel együtt... Ettől még a táp vígan szabályoz a saját beállított korlátai szerint, a kondi miatt már nem látja a gyors áramimpulzusokat. Viszont, ha leveszed a kondit, akkor nem kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy ugyan 20mA-t állítottál be korlátnak, de egy pillanatra több A-es nagyságrendű impulzus keletkezett a kimeneti áramban, mert a belső kondenzátor épp kisült a terhelésen!
Remélem most már érted miről beszélek...
(#) Massawa válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Értelek, csak elbeszélünk egymás mellett. Az áramkorlátnak a tápban valoban gyorsan kell reagálnia, ha a rákötött terhelés hibás, vagy üzem közben olyan állapotba kerül, amit hibásnak minösitesz. (A beállitott max áram), de az ilyen állapot általában egyszer fordul elö, és vagy ugy marad, vagy gyorsan meg is szünik.. Azaz az áramkorlátnak általában csak egyszer kétszer kell beavatkoznia, de nem állandoan, ami viszont a mai technikában sokkal gyakoribb. Ha arra a maximális áramra állitod be a tápot az könnyen leégetheti az egész elektronikát, ha az valamiért nem indul el, azaz kétszer kell nekifutni - ami amugy is a jo szokás, elöször kis áramal indulni, s ha minden OK akkor feltekerni az áramkorlátot, de akkor már nem biztos, hogy kell ilyen dinamikus reakcio (sok esetben kondival nem igen szürhetö), föleg ha ez a viselkedése a tápnak ismeretlen.
Persze mindegy, a táp nem nekem készül, és egészen biztos sok felhasználonak nagyon be fog válni.
(#) zoz11 hozzászólása Nov 20, 2021 /
 
Sziasztok
Összeraktam az Attila féle SMPS labortáb II. panelját. Nagyságrendileg indul is szépem, ami problémám van vele, hogy az áramkorlátot nem tudom levinni 100mA alá, vagyis ha alá állítom akkor mindig az áramgenerátoros üzem világit.
Min max kimenő feszültség rendbe van,
Max kimenő áram is rendbe van,
A panelon a tápfeszültségek is rendbe vannak. esetleg mi lehet a probléma? Vagy merre keressem?
(#) tothtechnika2 válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Olyan opákat tettél bele, mint amilyen belevaló? Trimmerekkel próbáltad beállítani?
(#) zoz11 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Alkatrészeken nem vàltoztattam. Próbáltam beàllitani, de sehogy nem akarja az igazat.
(#) tothtechnika2 válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Akkor nézd át a beültetett alkatrészeket, smd ellenállások forrasztását. Lehet, hogy valamit véletlen összforrasztottál vlaamivel. Ha nem gyári nyákod van, nyákhiba is lehet.
(#) zoz11 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Az màr megtörtént, sőt az smd kondikat ki is szedegettem egyesevél àtmértem, meg ami mérhető volt mind àtnéztem, ha csak valami nem kerülte el a figyelmemet...
(#) zoz11 válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
OPA hiba csinálhat ilyet? Már másra nem tudok gondolni.
(#) Alkotó válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
A potmétereket is javaslom ellenőrizni. Előfordulhat hogy hiába tekered nullára, annak csúszkája még nincs nullán, mert a mechanikája egy kicsivel előbb akad meg.
A mérés talán a csatlakozónál a legkényelmesebb mert ha nullára tekered a két potit (durva és finom), akkor azok csúszkáján nullát kellene látnod. A csatlakozó 1-es lábához képest a 2 és 3 lábon is nullát kellene mérned ha jó a potméter.
Ha ez a rész jó, akkor esetleg valami valóban terheli a kimenetet 100 mA-el és ezért látod az ez alatti értéket áramgenerátorosnak.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) Alkotó válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Még egy dolog eszembe jutott. A szabályzó IC offszet hibája is lehet a ludas, amit a P3-al lehet "kinullázni". Ezt próbáltad? (Nem néztem most utána, de határozottan emlékszem arra, hogy a szerző leírásában is szó van erről.)
(#) jani1987 hozzászólása Nov 21, 2021 /
 
Mibe kerül megépíteni egy labor tápot ami max 40V-ot és max 4A-t tud? Jó ideje gondolkodom rajta, hogy beszerzek egyet. Trafót tudok tekerni hozzá.
(#) tothtechnika2 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Miért van az R45 kiszedve? Az nem véletlen került bele.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2021
(#) tothtechnika2 válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
1. Na akkor mondom mit nézz. CS7 csatlakozót vedd le, és zárd rövidre 1-2-3 pontokat. Ha utána is 100mA az áram, akkor nem potméter hiba.

Multiméter negatív kivezetését tedd a plusz kimenetre. (CS3-2)

2. IC4A kimenetén (1. láb) 0mV-nak vagy nagyon nagyon közel 0mV-nak kell lennie. Pár mV már nem jó. R45-nek be kell forraszva lennie. Ha ez nagyjából jó, akkor az áram alapjel jó.

3. Az Ic5A az áramszabályzó opa. 2-es és 3-as lábán egyforma feszültségnek kell lennie áramgenerátoros módban. Ha nem így van, valószínüleg rossz az opa. 3-as lábán akkora feszültségnek kell lennie, mint ami az IC4A kimenetén volt.

Ha van szkópod, mérd meg az IC5A kimenetét ennél a 100mA-es állásnál, nem e gerjedés véletlenül. Miket mértél?
(#) Alkotó válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 21, 2021 1 /
 
A szerző eredeti leírásában lusta vagyok megkeresni, de a saját másolatomról mellékelem a vonatkozó megjegyzést.
És természetesen ha a kérdező is az említett IC-t használta, akkor nem kell az R45-öt beforrasztania.
(#) tothtechnika2 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Igazad van, +/-5V esetén nem kell az ellenállás. Azért kellett, mert szimpla táp esetén nem tudott nullára lemenni az opa.
(#) zoz11 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Délután folyamán megfogom nézni ezeket a dolgokat, és jelentkezem.
Köszönöm.
(#) zoz11 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Potik rendbe vannak. Amire jutottam. Most a legkisebb beàllitható minimum àram, az 75mA.
Az Ic4A kimenete terhelés nélkül 0.2mV, 75mA terhelésnél 0.7mV.
Az Ic5A 2es làbàn 0.9mV van a 3ason pedig 0.7mV. Az Ic5A kimenete tisztànak tűnik, 1.4V van rajta.

Az az érdekes ha panelon lévő trimmerrel lejjebb veszem a kimenő àramot, akkor àramgenerátoros üzembe marad, akkor is ha üres a tàp kimenete, és csak akkor vàlt vissza ha feljebb tekerem az àram szabàlyzót
(#) tothtechnika2 válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Jah, hogy le tudod venni a kimenőáramot a Trimmerekkel. Akkor jó az. Vedd le 0-ra. Azt ne nézd, hogy milyen módot mutat. Mert ha a feszültséget és az áramot is leveszed közel nullára, akkor mutathat hülyeséget a módjelzés. A feszt tekerd fel 10V-ra, és úgy nézd az áramot, próbáld letekerni a trimmerekkel 0-ra.
(#) zoz11 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Akkkor nem bántom tovább, ez az egy ami zavart benne, de igazából minden funkciója tökéletes.
Köszönöm a segítséget.
(#) tothtechnika2 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
2000 Ft-tól - 200 millió forintig terjedhet, igényektől függően.
(#) jani1987 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Azért kérdeztem mert nekem egy alapszintű készülék fog kelleni hétköznapi tesztekhez. Van valaki aki egy ilyet össze tud rakni nekem? A többit privátban.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2021
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Ha egy picit korábban jut eszedbe, akkor Proli007 pénteken a halászcsárdához ingyen vihetőként kinálta:
Idézet:
„FOKGYEM TR9160 0..120V/0..1A táp. Régi, nem próbáltam ki, kaptam.”

Ilyesmiről van szó.
Elhoztam volna ha mondod, és házhoz is szállitottam volna. Lehet hogy még megvan, nem estem át rajta az ajtóban. Ami jelentheti azt is hogy vagy azonnal lecsapott rá valaki, vagy azt hogy senkinek sem kellett, és el sem hozta.

Lehet kellene valakivel boltolni egy élesztett Alkotó féle panelt. Trafó meg a dobozolás saját kútfőből...

Vagy boltban is kapható.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Doboz van de nem nagy. Most kint van a garázsba. Ha még meg lesz valahol és nincs 10kg akkor érdekelne a dolog.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Idézet:
„Ha még meg lesz valahol és nincs 10kg akkor érdekelne a dolog.”

Erre nem tudtam görcsöt kötni.
(#) Ge Lee válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
A trafó meg a hűtőborda a nagyobb költség, a többit össze tudod rakni otthon is magadnak. Nekem lenne egy HIKI TR9120 amit nem használok, de ez 23 kiló, és nem is bajlódnék a szállíttatásával, a helyi posta is csak 20 kilóig vesz fel csomagot.
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 22, 2021 / 2
 
Még akár el is vinnénk neki (bár nem tudom honnan kellene), de ugye 10 kiló felett még ingyen sem kell...
(#) Imi65 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 23, 2021 / 3
 
Nekem van egy ZTR-1/71 doboz,, a műszer az előlapon, és a trafó benne, ami használható (vagyis valamilyen áramkört kell beleépíteni, egyenirányítótól, és segédtápoktól az áteresztőfokozatokig). Ha kell, bármikor viheted. Ez nem az elvihető doboz, arról hiányzik az árambeállító kapcsoló, széttört, mert be volt állva. 0-30V 0-10A
(#) Gafly válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 23, 2021 / 1
 
Imi65, ez nagyon nemeslelkű felajánlás volt.
Aki nem ismerné, erről van szó.
Ha jani1987-nek kell (például meg kell mérned, mert 10 kiló fellett nem kell, ami persze a teljes készülékre vonatkozik), amiről neki kell nyilatkoznia, akkor elmegyek érte. Elhozom. Megnézem mi van benne. Közreadom az információkat. Adunk tanácsokat. És amikor megyünk arra granpával, akkor elvisszük. Meg nem csinálom, az tuti, bár pár alkatrészt lehet hogy adok hozzá ajándékba, az ingyen szállitás mellé.
Bár én még mindig megkérdezném Proli007-et, kerülgeti-e még azt a FOKGYEM TR9160
tápot? Mert azt is szives elhozom, elviszem, de én nem fogok kuncsorogni sem Imi65-nél, sem Proli007-nél, hogy "ugyan ajándékozzátok már el jani1987-nek a tápot"...
(#) dokidoki válasza Gafly hozzászólására (») Nov 23, 2021 /
 
Egy-két kilót ki is lehet faragni belőle, ha a szükség úgy hozná... Nehogy elérje a kritikus tömeget.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
A fizummal késnek így csak emiatt nem tudok személyesen érte menni.
Következő: »»   809 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem