Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   687 / 726
(#) dB_Thunder válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 10, 2021 /
 
Így jött ki! És rád is tartozik.. Mindenki a saját ingét...
(#) Szazbolha hozzászólása Nov 10, 2021 /
 
Itt is feltenném Passive Radiatoral kapcsolatos kérdésem.
90L-es doboz (külső: 30x40x100 cm) két részre osztva. Alsó 40L-ben SB23NBACS-4 mély hangszóróként, vágási frekvencia 80Hz . Az SB az előlapon van és próbálom minél magasabban elhelyezni, csökkenjen a padló effekt.. (ez jó gondolat?)
A hangsugárzó átlagos 20-30 nm nappaliban áll majd, hátsó faltól való távolsága várhatóan 10-30cm, oldalfaltól nagyobb mint 50cm.

Hova érdemes elhelyezzem a passzív radiátort?
Előlapon 1 db (mélynyomó alatt/felett?)
Hátlapon 1 db (padlóközelben / feljebb?)
Oldallapokon 1-1 db (mélynyomó magasságában vagy fel/le?)

2 darab PR esetén növelem rajta a mozgó tömeget. (ez Unibox modelezésből is következik)
Igazából nem az érdekel, hogy a hátsó elhelyezés majd több mélyet ad a fal közelsége miatt, hanem hogy a 38cm-s doboz mélység miatt az időzítés vagy bármi fontos és hallható változást okozó paraméter mennyire romlik el, vagy ha elől van akkor "ellenfázisban" dolgozik a mély hangszóróval és az okozhat-e valamilyen problémát?
A 80Hz vágás miatt az 1/4 hullámhosszon belül lesz a mélynyomó és a PR.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2021
(#) Kenyérman hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Hali!

Van egy trapéz mélyládám, volt benne egy 30cm-es SAL SB-3030-as hangszóró, ami tönkrement.
Szeretném cserélni a hangszórót (lehetőleg valami komolyabbra, ami bír RMS 400W-ot, 8 ohm-on).

Nem tudom milyet vegyek, ötletek?
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) dB_Thunder válasza Kenyérman hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Idézet:
„RMS 400W”
30-a hangszóróból?

Normális érzékenységű Hi-Fi, vagy PA nincs, mert az szétszakad.
Autós érzéketlen wattzabálóból akad...
Pl az enyém 2,5kWrms... 60eFt

Aztán meg gombhoz kabáthoz??
Ez nem úgy megy, hogy veszünk valamit, aztán belefaragjuk valamibe.
(#) Kenyérman válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
milyen hangszórót javasolsz akkor? (ha elhagyjuk a 400W-ot)
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) Cinema válasza Kenyérman hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Eminence Beta, Kappa sorozatból válassz, azok "komolyabbak".

Üdv!
(#) dB_Thunder válasza Kenyérman hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Az a baj hogy nem ismerjük a gombot még mindig!! Akarom írni a láda térfogatát, és kialakítását!
(#) Szazbolha hozzászólása Dec 6, 2021 /
 
Sziasztok! Új doboz tervem van, de mielött nagy hülyeséget csinálnék, itt is megkérdem mi a véleményetek.

Szélessávú hangszórókból építenék közepes karcsú hangfalakat. Szólóban vagy mélysugárzóval párosítva. A 4-5" szélessávúak miatt alacsony terhelhetőség és a mélyek miatt alacsony érzékenység lesz a kompromisszum

Ami vita tárgya lehet az a doboz anyagának megválasztása.
1. Császárfa.
Terv: 20x24x80-as külső méretű doboz császárfából, hangszóróhoz talán túl puha és könnyű, viszont jól megmunkálható. Ez olcsó anyag (oldalanként 8eft)
A merevítés mértékét majd a mérhető/hallható saját rezonancia alapján utólag határozom meg, mert ilyen fával még nem dolgoztam.

2. Csempe/kerámia/padlólap oldalú vagy ezzel burkolt hangsugárzó
Ez egy nagyobb projekt aminek a végterméke egy szép doboz lenne 24x24x110 külső méretekkel. Fényes sötét árnyalatú famintázattal - 10mm vastag burkolólappal

Az eredmény kérdéses, ilyen hangsugárzót még nem halottam ezért csak egy teszt példányt építek padlólapból (2000 Ft./oldal) Méret: 24x24x60, ami belül kap egy MDF vázat, arra lesz a csempe/padlólap felragasztva.

A hangszórók süllyesztése, rögzítése és az élek kerekítése vagy elfedése még megoldatlan.

Vélemény?
(#) mcc hozzászólása Jan 6, 2022 /
 
Hogy ne legyen OFF az erősítőknél. Power compression:
(#) Karesz 50 válasza mcc hozzászólására (») Jan 6, 2022 /
 
Érdekes. Már tized teljesítményen is 4%-ot csökken a hangnyomás. Nem merek torzítást írni.
(#) msteve hozzászólása Jan 7, 2022 / 3
 
A topik nevében benne van a javítás, ugyhogy ide is beteszem, hátha valaki nem olvassa az apróhirdetéseket.
Abbahagytuk a hangszórók javítását, és áttérünk az audiofil hangszórók készítésére. De nem akartam hogy a felhalmozott tudás elvesszen, inkább leírtam egy könyvbe.
Tartalmazza a szerszámok, gépek, oldószerek, ragasztók használatát, a javítások menetét lépésről lépésre, fotókkal is gazdagon illusztrálva. Az utolsó fejezet a hangszóró alkatrészek készítéséről szól, hátha más is kedvet kap a gyártáshoz.
A könyv 520 oldal, tele információval.
Az ára 15000ft.
Nálunk átvehető személyesen a 8.kerületi műhelyünkben, de kérésre postázom is.
Amíg van belőle, addig az apróhirdetésben ott lesz.
Akit érdekel, írjon rám magánban.
Rövidesen indul a weboldal is, ahol a javításhoz szükséges szerszámok, alkatrészek, vegyi anyagok, és egyes gépek is kaphatóak lesznek.
(#) soos csaba hozzászólása Jan 16, 2022 / 1
 
Sziasztok!

A múlt héten végre sikerült meg vennem a régi álmom hangsugárzóit ami az ALTUS TONSIL 300-as modellű névre hallgat.

Az első dolgom az volt hogy szedjük széjjel, és nézzük meg hogy mi is rejtőzik a dobozban, minden belsőségről csináltam képet, már csak azért is hogy meg maradjon emléknek, és azért hogy tudjam hogy azt kaptam a pénzemért amit ígértek!.

A dobozban azok a modellű hangszórókat találtam amit a gyár le irt, azokkal meg is volnék elégedve, és a dobozzal is, viszont a szűréssel kapcsolatban van némi kételkedni valóm, és szeretném ha ti is szemügyet vetnétek a szűrés kapcsolására, hogy meg felel e ezeknek a típusú hangszóróknak ez a szűrés?.

Sikerült minden adatot be gyűjtenem a hangszórókról, és a szűrés kapcsolási rajzáról is, körül néztem lengyel fórumokon hogy ők mit szólnak ezekhez a hangsugárzókhoz, és ők alakítottak e a szűrésen valamit, és bizony leltem is egy oldalt ITT ahol a srác el magyarázza hogy a magas hangok és a közepek rettentően vissza húzódóak, tehát nem tetszését fejezte ki, és nekem is ez a véleményem!.
A hibát szerény véleményem szerint a szűrésben keresendő, a kapcsolási rajza is eléggé egyszerűnek tűnik, mintha csak spóroltak volna az alkatrészekkel.

Ezen az oldalon a srác meg osztott egy kapcsolási rajzot, és beültetési rajzot is, ami sokkal szimpatikusabb a mély szekciónál, és a közép szekciónál is, mint az eredeti kapcsolásban, látszik hogy csak is minőségi alkatrészekből dolgozott.
A rajza annyiban különbözik az enyémtől hogy a mély szekció hangszórója neki GDN30/80/2 ami az enyémben GDN30/100/11, és a magas sugárzója neki GDWK9/120, az enyémben pedig GDWT9/100FP, a közép hangszóró az ugyan az nekem is neki is ami GDM18/80-as.

A kérdésem az volna hogy az én hangszóróimhoz jó volna e az a kapcsolási rajz amit a srác meg osztott?.
(#) soos csaba hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Meg osztom veletek a hangszórók paramétereit is.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) uniman válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 16, 2022 / 1
 
A GDN30/100/11 egy 100W-os hangszóró...a doboz meg már 150/300W-os. Engem ez nem győzött meg! Ezer éve ismerjük a lengyel Tonsil cuccokat...de akkortájt még egy nullával kisebb számot írtak a hangszóróikra. Párat sikeresen le is égettem a 40W-os erősítőmmel...
(#) Szabi1 válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
Szia!
Én a következő hangváltót csinálnám hozzá, hogy minél lineárisabb legyen:

Woofer: Butterworth 12dB/oct LPF 900Hz
Mid: Butterworth 12dB/oct HPF 1400Hz, Butterworth 12dB/oct LPF 2800Hz, 10 ohm 40 watt soros csillapítás
Tweeter: Butterwort 24dB/oct HPF 3300Hz, 10 ohm soros csillapítás vagy pl az izzós megoldás.

Polaritás csere a Midrange és Tweeternél.
Elvileg valami ilyesmi átmenetet kapsz amit csatoltam, bár egy mérés lenne az igazi.

U.i. Ha a tweeter csillapítását 20 ohmra növeled akkor "kép2" az átvitel ugyanúgy "saccolva".
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2022
(#) Kenderice hozzászólása Jan 24, 2022 /
 
Sziasztok.
Ha egy erősítő névleges zenei teljesítménye 2*70W, 6 OHM, akkor arra mekkora 4 OHM-os hangfalakat érdemes rátenni?

Köszönöm.
(#) reloop válasza Kenderice hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Szia! A 6 Ω-mal terhelhető erősítőre nem ajánlott 4 Ω-os hangsugárzót kötni, mert másfélszer nagyobb áram léphet fel teljes kivezérlésnél. A 8 Ω lenne a megfelelő alternatíva, a teljesítmény alig változik.
(#) dB_Thunder válasza Kenderice hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Ez a hazugság mértékétől függ!
Tegyük fel hogy az erő gyártója nem hazudott sokat 50W ki is jön! Ekkor minimum 100W, és 25-ös átmérőjű mély...
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2022
(#) Kenderice válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Ez egy Sony LBT-A 490 mini torony.
Haver kapta ingyen de nem voltak hozzá hangfalak.
Megkért, hogy keressek hozzá, de főleg csak 4 OHM-osokat találtam eddig.
(#) soos csaba válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Szia!

Sikerült találnom egy személyt itt Nagy Váradon (Románia) aki hangsugárzó építéssel, tervezéssel foglalkozik, és meg kértem hogy tervezzen nekem ezekhez a hangszórókhoz egy hangváltót, amit el is küldött így kiinduló pontnak, és ha meg csinálom a hangváltót akkor el viszem hozzá, és be merjük, és ha kell még finomítunk rajta.
A kondenzátorok a magas szekcióba Jansen Audio márkájúak lesznek, a közép és a mely szekció pedig Audyn Q2-es típusúak.

Amúgy egy rajzot nem tennél fel a hangváltódról?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2022
(#) reloop válasza Kenderice hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
A készülékben lévő STK4162 ajánlott terhelőimpedanciája 8 Ω, nem kötnék rá 4 Ω-os hangsugárzót. A végfok tápfeszültsége ±36 V, a kimenő teljesítménye 40 W körül alakul.
(#) dB_Thunder válasza Kenderice hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Reloop kolléga jól tippelt!
De az elején írják is: DIN power output 40W + 40W 6ohm..

Maradjál 8 ohmnál, és minimum 20cm átmérőjű mély legyen benne!
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2022
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
crc-vel összefűzhető
(#) sugábor hozzászólása Feb 5, 2022 /
 
milyen teljesítmény osztást lehetne alkalmazni?
(#) kadarist válasza sugábor hozzászólására (») Feb 5, 2022 / 1
 
Ezt a problémádat fejtsd ki bővebben.
(#) nedudgi válasza sugábor hozzászólására (») Feb 6, 2022 /
 
Lehet, de nincs értelme.
A hangszóró teljesítmény paramétere azt jelenti, hogy mekkora ráküldött teljesítményt visel el károsodás, torzítás nélkül.
A frekvenciamenet más tészta. A kérdésed önmagában kevés, nem tudjuk értelmezni. Fejtsd ki bővebben a problémát.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2022
(#) Inhouse válasza sugábor hozzászólására (») Feb 6, 2022 /
 
6Wattos erősítőhöz? Nem kell tenned semmit. A hangszóró lehet, sőt kell, hogy nagyobb teljesítményű legyen, mint a hangszóró. Persze nem ennyivel, ez így pazarlás, de nem lesz vele gond.
Legközelebb írj érthetően!
(#) Gafly válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 6, 2022 /
 
Azért ha nincs legalább 50 literes, akkor lehet hogy 35 %-nál több kell.
(#) sugábor hozzászólása Feb 6, 2022 /
 
Bizos buta a kérdésem, van 2 8 ohmos, 50 vattos hangszóróm egy 50 vattos erősítőhöz, de a magas hangszóróm egy más rendszerből maradt sajnos, az aktuális helyett 5 voltos 6 wattos. Szeretnék spórolni, de lehet, hogy ökörség az egész, mert a fesazültségesést, még stabilizálással le tudom venni, de a watt különbséget nem tudom, lehet-e, hiszen csaknem 10-szeres csökkentés kellene, vagyis hangerő csaknem 0 lenne.
(#) kadarist válasza sugábor hozzászólására (») Feb 6, 2022 /
 
Kell egy egyszerű hangváltó a magashangszóróhoz, legalább egy soros kondenzátor, mert különben tönkremegy még 4 watt-tól is. De majd a hangtechnikai guruk mélyebben válaszolnak.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2022
Következő: »»   687 / 726
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem