Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Stroboszkóp
Lapozás: OK   121 / 122
(#) Patópali válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Szerintem a zener feszültségnek a tirisztor gyújtó feszültsége környékén kellene lennie mivel az optón keresztül jut el a a nyitó feszültség a tirisztor gate -re. Kérdés mekkora feszültség eshet az optón.
(#) Patópali válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Nézd meg így, hogy mekkora szikra van a trafó nagyfesz kimenetén.
Ha megfelelő cserélj csövet.Esetleg próbára a gyújtó szláról tekerj pár menetet a villanócső köré hátha ....
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2021
(#) dB_Thunder válasza Patópali hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Idézet:
„zener feszültségnek a tirisztor gyújtó feszültsége környékén kellene lennie”

Nem releváns!

Mivel árammal gyújtunk, nem feszültséggel! Az áramot korlátozza a két párhuzamos ellenállat. Zener szerepe csupán annyi, hogy az optocsati határfeszültségét ne lépje át az üresjárati feszültség!

Itt lehetne csalni azzal, hogy a zener diódával párhuzamosan valamekkora kondit kötnénk, 22-47nF is elég volna, ekkor ki lehetne venni az egyik ellenállást, mert a kondiban tárolt energiával lehetne gyújtani a tirisztort... csökkenne az áramkör fogyasztása, és a visszahatás is
(#) Patópali válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
-Mivel gyári készülékről van szó, szerintem nem átalakítani (barkácsolni) kéne elég lenne a hibás alkatrészt megtalálni (kimérni) majd cserélni.
- A zener feszültségének nagyságára gondoltam, de lehet a zener -nek sincs semmi baja. Meg kéne mérni, van rá módszer az optoval együtt.
-Ha a kérdéses áramköri részben jó minden alkatrész a gyújtó áramnak is meg kell lennie.

Nem csalni, javítani kéne.
Innentől elengedem a témát.
Sziasztok.
(#) dB_Thunder válasza Patópali hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Idézet:
„Nem csalni, javítani kéne.”

Ez így van! De csak kéne...

Mivel a gyártó is csal!
Pontosabban úgy tervezi meg a készüléket, hogy az előbb utóbb "elromoljon"! Itt elég az, hogy néhány paraméter annyit változik (pl cső öregedés), hogy attól megszűnjön normálisan működni!
Így koránt sem biztos, hogy az adott áramköri részlet teljességében megfelel a hosszútávú működésnek! Aminek megfelel az az olcsó gyártás, és még az eladhatóság, és a gariidőn túli meghibásodás!

Én több tucat strobit javítottam már az életemben, "sikerdíjért" ! Nem értem rá azon rágódni miért csinálták azt eleve rosszra, illetve a strobi sem volt műemlék védett, vagy veterán, ha abba kellett 1 db extra alkatrész akkor belekerült! A tulajdonost csak az érdekelte, hogy működőképesen mihamarabb visszakapja a készülékét, és az még sokáig szolgálja!

Később ilyen készülékek is gyártottam, saját terveim alapján, nem kellett a vackot másolni.

Én is leírtam már ami leírható erről a hibáról, és a megoldásairól is. Kedves kolléga meg dönt szíve szerint!
Lehet ezt még karácsonykor is forrasztgatni, szilveszterre meg bérelni egy másikat... nekem mind1..
(#) balazs8888 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
12v zenert
(#) dB_Thunder válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Mi az opto típusa?
(#) Patópali válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Szia!
Jól bírod. Fiatalabb koromban én is építettem néhány strobit. Olyan teljesítményűt is ami 450 fős termet is intézett. A gyújtó trafót is én készítettem és működtek. A gyújtó rész nem egy bonyolult áramkör. Jelen esetben más irányú lesz a probléma. Ezért engedtem el a témát.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2021
(#) dB_Thunder válasza Patópali hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Én?! A legjobban bírom! Nem a magánidőmet "pazarlom" erre.
Villanyszámla gyáram nekem is volt, haver kiutálta a partyhelyünkről, ahogy megkapta az első számlát Eladtam...
(#) Patópali válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Én arra értettem, hogy a válaszokkal hogyan bírod.
Egy ilyen kapcsolásban kideríteni mi lehet rossz nem lehet egy nagy probléma.
Állítása szerint kipróbálta tirisztor nélkül kapcsolóval és úgy sem adott szikrát.
Rajz csatolva.
Bocs, lemaradt a dióda katód jelzése.

A legnagyobb strobim sem zabálta az áramot és ugye csak szakaszosan működnek.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2021

File0001.PDF
    
(#) dB_Thunder válasza Patópali hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Idézet:
„A legnagyobb strobim sem zabálta az áramot és ugye csak szakaszosan működnek.”

Nálam kicsit trükkös volt a vezérlés, minden mélyre villant kb 5-10et nagyon sűrűn, kb 20Hz-el, persze az se volt mind1 mekkora fényerőre volt állítva. De maximum fényerőnél beizzottak a cső elektródái.. Cserébe a villanyóra csörgött...

(#) Patópali válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Hát ez már tényleg brutális lehetett.
(#) habazutty válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Szia!

Ezt, ha jól látom Praszna József alias Dody készítette. A facebookon elérhető, ha kell meg is javítja.
Végigolvastam a hozzászólásokat, de elakadtam. Most akkor szikra (gyújtófeszültség) nincs vagy van “szikra” csak nem villan a cső?
(#) dB_Thunder válasza habazutty hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Többször elolvastam a hsz-at, de még mindig nem tudom miért nekem írtad!!
Engem felettébb nem érdelek ki követte el ezt a készüléket, meg hogy mit csinálna vele.
Illetve ha nem haragszol ÉN nem kezdeném el megint Ádámtól-Évától a történetet, Balazs majd válaszol, ha úgy tartja...Vagy valaki más...
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2021
(#) habazutty válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
[off]Azért arra a hozzászólásra írtam válaszul, mert “kvázi” szóbahoztad a gyártót. Szerintem mindenki, aki hang fénytechnikával foglalkozott nagyjából tudja ki ő. De mindegy is. Sajnálom egy kicsit, hogy leszaroztál egy készüléket, ami valószínűleg kb. 20 éves és volt pofája elromlani… na bumm.

Megbántani nem szándékoztam senkit, Téged sem.
Gondoltam ha már végigvezeted a javítást, annyit csak tudsz, hogy nincs szikra vagy van szikra de nem villan. Azért ez nem Ádám és Éva szintű elbeszélés…
(#) dB_Thunder válasza habazutty hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Idézet:
„Szerintem mindenki, aki hang fénytechnikával foglalkozott nagyjából tudja ki ő.”


Márpedig én nem tudom ki a főszer!
Lehet hogy már túl öreg vagyok...vagy csak túl messze lakom (laktam) Pesttől!


Idézet:
„leszaroztál egy készüléket,”

Ilyet én nem állítottam!!
(#) balazs8888 hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
Beraktam egy plusz diodát az áramkörbe azóta szépen megtolti a gyujtokondit a villanocső külselyen lévő vezetekhez ha a merozsinor véget odateazem 3-4mm szikra van de a cső nem villan és az új csővel is ezt csinálja arra gyanakszok hogy lehet az új cső is rossz...
(#) dB_Thunder válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Na innentől lett érdekes a dolog! Zsír új cső ritkán rossz...

Egyszerű teszt:
Csinálj egy önálló ideiglenes cső tápot ami legalább 600V-ot ad, tehát feszültség kétszerezős egyenirányítással, és minimum 2x 47µF (motor üzemi) kondi van benne!
Erről tápláld a csövet, a gyújtókör maradhat az eredeti.
Figyelj a potenciálokra mikor összekötöd az egészet!!
(#) balazs8888 hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
Működik.... Az új cső is rossz volt...
(#) habazutty válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Ez jó hír!
Kíváncsiságképpen nem állítod vissza az eredeti állapotot (a plusz dióda kivételével), hogy az eredeti felállásban is működik-e?
(#) dB_Thunder válasza habazutty hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Idézet:
„nem állítod vissza az eredeti állapotot (a plusz dióda kivételével)”

Igen ennyit megér, tanuljunk egy kicsit!!

Idézet:
„Az új cső is rossz volt...”


Ez hogy derült ki?
(#) balazs8888 hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
Visszaallítottam eredeti állapotára de úgy nem működik. Nem értem a miértjét, hisz nem egy bonyolult áramkör. Gondolom a zener dióda zavar be... De akkor hogy ment eddig?
Úgy derült ki, hogy ahol zeneltem discoba ott mindig van 2 db tartalék és kölcsönkértem egyet próbára.
(#) habazutty válasza balazs8888 hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Értem. Szabad tudni hová raktad be a plusz diódát?
(#) dB_Thunder válasza habazutty hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
68k ellenállással sorba.
(#) habazutty válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Köszi!
Akkor ez az amit írtál, hogy ne tudja a zener kör kisütni a gyújtókondit.
Ez a készülèk legalább 10 éves kell hogy legyen. Eddig hogy működhetett vajon?
(#) dB_Thunder válasza habazutty hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Idézet:
„Eddig hogy működhetett vajon?”

Rejtély!!

(#) balazs8888 hozzászólása Dec 21, 2021 /
 
Nem a 68k ellenállással kötöttem sorba hanem a meglevő 1n4007 diódaval raktam egyet parkuzamosan arra pedig csak zener részt raktam. Tehát egy dióda tölti csak kondit egy ellenálláson keresztül a másik dióda csak a zener kor.
(#) péter71 hozzászólása Aug 16, 2022 /
 
Sziasztok. Hol tudnék beszerezni Ztr32 gyújtótrafót?
(#) gaboca323f hozzászólása Dec 9, 2022 /
 
Üdv!

Van valakinek bevált kapcsolása 0-10v strobi vezérlőhöz ami olyan tudással rendelkezik mint a Dody féle vezérlő? Tehát mikrofonnal ütemre, beállítható sebességgel folyamatosan, illetve gombnyomásra egyet-egyet tud villantani?

Előre is köszönöm!
(#) dB_Thunder válasza gaboca323f hozzászólására (») Dec 9, 2022 /
 
0-10v a fényerő?
Nem egy nagy karrier a téma!
Következő: »»   121 / 122
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem