Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Optocsatoló 24V melegedés probléma
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Sziasztok,

adott egy problémám. Frekvenciaváltóhoz kell jeleket adnom, szenzorrról fogadnom. A jelek egységesen 24V. Segéd táp is kell a rendszerbe, ezért az a követelmény, hogy mind a két irányt válasszam le optocsatolóval. Meg is csináltam, negált volt a jel. Googli szikrájára kijavítgattam, minden a helyére került, de a folyamatos keresgélés miatt már egyáltalán nem vagyok biztos a dolgomban. A legnagyobb problémám az volt, hogy a 24V bemenetnél (felső) a 20K-s ellenállás a googli szerint kisebb kell de az nagyon melegedett. Kicseréltem 20K-ra így nem meleg, és kapcsol is. A szakértő tekintetetekkel átfutnátok, hogy ez így akár folyamatos jel esetén is stabil marad? (végállás kapcsoló is van a rendszerben ami folyamatosan magas jelet ad)

Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
A dióda felesleges az optocsatoló elé ha DC-t kap a LED-je. Ha nem kap elég áramot az optocsatoó LED-je, akkor nem fog (eléggé) kinyitni a tranzisztor, ez zavart okozhat. 24 V mellé használj 2,2 kΩ-os, 2 W-os ellenállást.
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Szia!
Szerintem az első rajzodon az optó tranyója hiába nyit ki, az emitterében lévő komplexum miatt az mcu bemenetet nem tudja gnd-re húzni sose.
A második rajzon az optó diódája söntöli ( 1.1 V kb.) az 1k-led komplexumot, az a led sose fog jelezni. Az 1k-led komplexumot direkt kösd az mcu kimenetre, 1k helyett 3k3-mal, egy nagyon érzékeny leddel, az is elég neki.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Ok, a 24V inputnál kiszedtem a diódát, kicserélem 2,2K 2W-s ellenállásra.
1k-s komplexumot így gondoltad?
A ledeket mindenképp az mcu oldalon szeretném látni, mert a sorkapcsokat ki lehet mérni, ha gond van, az viszont macerás terepen, hogy a proci teszi-e a dolgát.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022

24V opto.png
    
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Az mcu bemenetnél az 1k-val párhuzamosan tedd be a led -ellenállás komplexumot, ott is elég ugyanúgy egy 3k3-érzékeny led ( teszteld csak le, 4,.. voltnál már szépen világít 5 voltról.
Anódja a +5 V felé nézzen.
A tranzisztor emittere pedig gnd-n lesz.
Az alsó rajzon miért vetted ki a 470 ohmot????????? Az marad.
Mcu kimenet>> 470 ohm, optó led, gnd ÉS mcu kimenet, 3k3-jelző led, gnd.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Bocsi. Közben próbálok lépést tartani. Így?

24V opto.png
    
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Az 1k nálad az 1.2 k az mcu bemeneten.... nehogy eltévedj.

OLvass vissza, semmit se értettél meg.
Mcu bemeneten a ledet fordítsd, anód a +5 volt FELÉ nézzen.

470 ohm....TŐLE jobbra legyen a led-ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Na asszem minden megvan. Ha értetlen vagyok bocsi, de ez a hülye front miatt majd kipukkan a fejem, de ezzel meg haladnom kéne...

24V opto.png
    
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Oké.. még jó, hogy csak ez a front van..
Keress érzékeny ledeket, fél-1 mA-re.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Amit jelöltem azt kell még 1K-ra cserélni ugye?
Ilyen led-re gondoltál?
https://www.tme.eu/hu/details/osg58a3131a-1ma/tht-led-diodak-3mm/op...upply/
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022

24V opto.png
    
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Nincs jelentősége, maradhat az 1.2 k.
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Jól gondolom, hogy az ellenállásom azért izzik, mert nincs 2W-s itthon?
Valahova kell még nagyobb teljesítményű ellenállás?
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 / 1
 
Nem tudom, melyik... az 24 volt-optó ledes? Ott lesz 10 mA, ez 24 volt 2k2 vel sacc 240 mW, még 1 wattos is elég, csak jó meleg lehet folyamatos üzemben is.
Nem kell máshová sok W.. A 470 ohmon is max 8 mA folyhat 5 volt mcu kimenetnél, az is sacc 30 mW...
Számolgass led előtétet, rájössz.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
(#) Yworl hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Ok. Köszi a segítséget. Összerakom deszkán, kipróbálgatom. Reggel veszek 2w-s ellenállást, meg érzékeny ledet.
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Jan 16, 2022 /
 
Oké, rendben.
(#) Yworl hozzászólása Feb 10, 2022 /
 
Na most vagyok bajban. Összeraktam táblán és ment jól. Panel letervezve, legyártva, és a 2w-s ellenállás is melegszik. Annyit változott a követelmény, hogy folyamatosan kapom a jelet, és ha megszakad az a "bekapcsolás". A megrendelő nem engedi, hogy az elektronika 40°C fölé menjen, de csak a 7805-s ic 60°C körül van. Az elektronika ha minden bemenetem (4db) be van kapcsolva akkor 0,09A fogyaszt 24 volton. Nem értem az ellenállás melegedés miértjét egészen. A 7805 még érthető is, azon talán bordával tudok segíteni. Valakinek valami ötlet, hogy ne legyen nagyon ráfizetés ez a projekt...
(#) niedziela válasza Yworl hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Mi ez a katyvasz,össze vissza rajzok, hogy input 24V Out 5V ? ....
Kicsit összeszedettebben letudnád rajzolni és elmondani mit szeretnél készíteni ?
Meg ha lehet kérlek rajzol fejtetőn mert szédület. Az emitter nézzen a lap alja felé.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2022
(#) eSDi válasza Yworl hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Hali!

Ennek a projektnek eléggé ipari felhasználás szaga van. Nem szeretnélek lebeszélni az egyedi megoldásról, de ebben az esetben én inkább az iparban használatos, sínre szerelhető optókat használnék és a vezérlésre valami programozható relét (Omron-ZEN, stb). Ha kacifántosabb a program akkor valami kisebb PLC-t. Ha a frekiváltóval egy szekrényben lesz az elektronika, akkor az a 40°C nem életszerű. Minden melegebb lesz annál.

Gondolom már megegyeztél a vevővel a fejlesztés költségén, így már kénytelen vagy abban az irányban folytatni. A javasolt megoldásom költségesebb, az biztos.
(#) niedziela válasza niedziela hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Igy lenne érdemes megpróbálnod.
Out 100mA, ha nagyobb áramra van szükség akkor más tranzisztor.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2022

capture.jpg
    
(#) ferci válasza niedziela hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Azért a Q2 bázisba 24 volton nem engedném be a nyitott optó tranyót, mégha nem is nyit ki teljesen. Valamelyik hátha meg fog halni.
(#) niedziela válasza ferci hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Nem értem mire gondolsz.
Mi mikor nem nyit ki teljesen ?
(#) ferci válasza niedziela hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Az alsó rajzon nézd meg: ha az optó tranyó kinyit eléggé, akkora áram tud átmenni rajta és a Q2 B-E átmeneten ( az csak egy dióda..), hogy sok lesz valamelyiknek. Egy kis bázisellenállás nem ártana.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2022
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Sajnos, az a 2k2 2 wattos ellenállásod hőmérséklete is felmegy 40 fok fölé, ez normális 24 volton.
Tesztelj le 2 db sorosan kötött 1k..1k2 2 wattost panelen kívül, megmaradnak-e 38 fok alatt vagy sem - vagy paralel 2 db 4k7 2 wattost.
Csodák nincsenek.
(#) Yworl hozzászólása Feb 10, 2022 /
 
Sajnos nincs kéznél csak 2k2 2 wattos... a 10k-s ellenállások kicsit segítettek, de idővel mintha visszamelegedne. A stabkocka kapott egy hűtőbordát, és úgy látom azzal nem lesz gond.
Közben méregettem egy kicsit. A bemeneten alap esetben 10,32mA folyik, ha egy 10k-s ellenállással lehúzom földre akkor 12,7mA folyik. Holnap megpróbálok venni a fent említett ellenállásokat, és meglátjuk. Bár őszintén megmondva nem értem, hogy hogyan csinálják ezt a leválasztást a nagyok, hogy nincs ilyen problémájuk.
Az 5v-al hajtott rész működik jól, az egyébként sem kap folyamatos jelet. Nekem a 24V-s körrel van bajom.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2022
(#) ferci válasza Yworl hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Azt is teszteld le, hogy a 24 V input-2k2 kört mennyire változtathatod ( 2k2>3k3>3k7), hogy az optó tranyója le tudja húzni teljesen az mcu bemenetet.
Esetleg ott is növelheted az 1k2-t 1k5..2k2-re ( ha eléggé felhúzzák optó nélkül ), így jobban kinyit a tranyó a szaturáció felé.
(#) Moderátor hozzászólása niedziela hozzászólására (») Feb 11, 2022
 
A hozzászólás felhasználói kérésre törölve. (Melléklet hiba.)
(#) Peter65 válasza Yworl hozzászólására (») Feb 11, 2022 /
 
Szia!
A PC817-es optocsatolón lehet jelzés az átviteli tényezőre, elvileg A, B, C vagy D betűjelzéssel. Neked milyen van? Ha a D jelzésű lenne, akkor 3-szoros erősítése biztosan lenne 25°C-on. De ha a biztonság kedvéért csak 2-vel számolsz, akkor is elég lenne 2,5mA-es led áram, hogy a tranzisztor 5mA-t kapcsoljon. 24V-on 2,5mA-hez némi rátartással már 8K2 értékű ellenállás is jó lehet. Ekkora ellenálláson a disszipáció kb. 0,07W. Ha jól szellőző az elektronika kialakítása, akkor 2W-os ellenállással akár jó is lehet.
Ha nincs rajta jelzés, vagy gyengébb az optocsatoló, akkor lehet, hogy inkább cserélném. A RET-nél lehet kapni.
A led árama tovább csökkenthető lenne darlington optocsatolóval, de zavarvédelmi okokból nem csökkenteném tovább ezt az áramot.
(#) kzozo hozzászólása Feb 11, 2022 /
 
Pár éve volt egy munkám, ipari környezetre készült. A 3.3k/2W ellenállások talán minimálisan langyosak, de hiba nélkül működik a rendszer ma is.
(#) eSDi válasza Yworl hozzászólására (») Feb 11, 2022 /
 
Hali!

Lefényképeztem neked egy ipari optót és visszarajzoltam bemeneti részét. Remélem segít.
(#) Yworl hozzászólása Feb 22, 2022 /
 
Sziaztok,

bocsi, hogy most, de idő hiányában végül egy zéner diódás ellenállásos megoldás lett a bemeneten. Egyszerűen nem volt időm bevásárolni, próbálgatni a megoldásokat. Elnézést mindenkitől aki időt és energiát tett bele, de természetesen köszönöm szépen. A kimeneten maradt az opto, így a frekiváltó védett, és az elektronika sem melegszik.
Kérdésem, hogy mivel azért tartalmaz a bejegyzés okos dolgokat maradjon a téma vagy töröltessem mivel fogalmam sincs, hogy melyik működne jól. Azt nem igazán vágom ilyenkor mi itt a szokás.

Üdv.
Zsolt
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem